Επισκευή Datassette για C64 και Fastload Games.

Άβαταρ μέλους
VincentGR
Amiganoid
Amiganoid
Επικοινωνία:

Επισκευή Datassette για C64 και Fastload Games.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό VincentGR » Παρ Απρ 19, 2013 11:54 pm

Πρόσφατα αγόρασα ένα datassette για τον αγαπημένο C64. Σαν μπόμπιρας δεν είχα την τιμή να ήμουν κάτοχος ενός C64 και είχα βολευτεί στις ανέσεις του Amstrad με το γρήγορο drive του. Κάποια στιγμή στον CPC μου έφτιαξα ένα καλώδιο για κασετόφωνο και εκεί ήταν η πρώτη μου εμπειρία σε αυτόν το τομέα. Ας περάσουμε όμως στο θέμα μας που είναι η συντήρηση, η εγκατάσταση και τα παιχνίδια από το PC στη κασέτα του C64.

Ένα τέτοιο εργαλείο θέλει φυσικά συντήρηση αφού είναι αρκετά παλιό. Αγόρασα λοιπόν δυο λάστιχα, ένα για το κεντρικό μοτέρ και άλλο ένα για το μετρητή (counter). Τα βρήκα σε μαγαζί επισκευών με τηλεοράσεις κλπ. Δεν ήταν ακριβώς τα ίδια αλλά λίγο κοντύτερα, εδώ πρέπει να προσέξουμε να μην είναι μεγαλύτερα για να μη πατινάρει η πολύ πιο μικρά διότι θα φρενάρει στροφές ή θα τις ανεβάζει. Λίγο πιο μικρά είναι καλά. Καθάρισα το μηχανισμό με ένα πινέλο και μετά οινόπνευμα στα γρανάζια, κεφαλή και στις ροδέλες που περνάνε οι ιμάντες. Ψιλό λαδάκι ραπτικής μηχανής αν κάπου φρακάρει κάτι είναι ότι πρέπει. Τέλος, καθαρισμός του βύσματος αλλά και της υποδοχής που βρίσκετε στη πλακέτα του C64.

Ευθυγράμμιση κεφαλής χρειάζεται φυσικά. Αυτό γίνεται απλά με ένα πρόγραμμα στον C64 και ένα λεπτό κατσαβίδι σταυρό. Περνάμε το πρόγραμμα σε ένα κινητό, CD ή MP3 player σε μορφή wav και τοποθετούμε μια ψευτοκασέτα (cassette adaptor – αυτές που βάζαμε στα ηχοσυστήματα στα αυτοκίνητα). Βάζουμε τον player μας, πατάμε το SHIFT πλήκτρο και RUN/STOP ή γράφουμε LOAD και ENTER. Ο C64 είναι σε κατάσταση αναμονής και περιμένει να πατήσουμε PLAY στο deck του. Αμέσως πατάμε και το PLAY στον player. Μόλις δούμε το FOUND στην οθόνη, αστραπιαία πατάμε το C= (commodore key). Γιατί γίνεται αυτό… Διότι μετά το FOUND ο C64 στέλνει ένα REMOTE STOP στο DECK πράγμα που ο player δε το αντιλαμβάνεται και εμείς του λέμε να συνεχίσει. Αν όλα πάνε καλά και έχουμε σωστή ρύθμιση έντασης, τότε το πρόγραμμα θα εμφανίσει σκουπίδια στην οθόνη. Αυτό είναι φυσιολογικό. Αφαιρούμε τον Adaptor και βάζουμε μια κανονική κασέτα και κατά προτίμηση γνήσια. Πατάμε PLAY. Σε λίγο θα εμφανιστούν ακανόνιστα pixels ή δυο γραμμές που τρέχουν προς τα κάτω της οθόνης. Ίσως να αλλάζει λίγο το μοτίβο αλλά εμείς κοιτάμε να υπάρχουν και οι γραμμές. Δίπλα από αυτές εμφανίζονται και κάποιες τελείες ανά διαστήματα. Εάν δεν έχουμε αυτό το μοτίβο, τότε ρεγουλάρουμε με το κατσαβίδι τη βίδα ενώ η κασέτα παίζει το παιχνίδι.

Όταν τελειώσουμε με αυτό, τεστάρουμε στη BASIC.

10 PRINT “TESTING TAPE”
SAVE “TEST”

Και ακολουθούμε τις οδηγίες του C64.

Μετά reset, rewind και LOAD+ENTER – PLAY.

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
Αυτό μπορεί και να δουλεύει με αποσυντονισμένη κεφαλή αλλά θα παίξει μόνο σε αυτό το DECK και όχι στα υπόλοιπα που είναι σωστά.

Το πρόγραμμα ευθυγράμμισης :
Minimal Head Align
http://csdb.dk/release/?id=45413" onclick="window.open(this.href);return false;

Για τη μεταφορά παιχνιδιών από αρχεία emulator χρησιμοποιώ τα εξής προγράμματα :
wavprg-4.0.1-win32
tap2wav
http://wav-prg.sourceforge.net/" onclick="window.open(this.href);return false;

Η διαδικασία είναι σχετικά απλή. Μετατροπή T64, TZX και PRG σε TAP format και μετά σε WAV. Κατά τη μετατροπή, υπάρχει η επιλογή Fast η οποία λέει ότι κάνει. Ένα παιχνίδι από 15 λεπτά το συμπιέζει σε 2 λεπτά, εντυπωσιακό!!! Ενώ σε μια γεμάτη πλέον 90άρα κασέτα είχα 5 παιχνίδια, κατάφερα να βάλω 18 σε 24 λεπτά!!! Για αυτό το λόγο κάποια που είναι ήδη TAP τα κάνω T64 και ξανά TAP για να τα μικρύνω. Με τα D64 δεν υπάρχει τύχη από ότι ξέρω. Τα παιχνίδια μας πλέον κατά 99% θα τρέξουν από player στον adaptor της κασέτας και ίσως και στη πραγματική για τους ρομαντικούς. Αυτό όμως βέβαια εξαρτάτε από τη ποιότητα του εξωτερικού deck που θα χρησιμοποιήσουμε για την αντιγραφή πριν μπει στο deck του C64. Άλλοι παράγοντες είναι η ένταση και φυσικά η μάρκα και η κατάσταση της κασέτας μας όπως πολύ σωστά επισήμανε ο Άνεμος τον οποίο ευχαριστώ που μου έκανε virtual παρέα ενώ παιδευόμουν να το φτιάξω.

Κλείνοντας, θα σας παρότρυνα να μη το δοκιμάσετε από κανονική κασέτα γιατί είναι επίπονο μέχρι να γίνει (και αν!!!) αφού υπάρχει και η λύση της SD κάρτας. Αν πάλι αυτή τη στιγμή δεν διαθέτεται χρήματα για την αγορά αυτής, κάντε αν θέλετε τα παραπάνω αλλά με player.

Γιατί το έκανα εγώ; Γιατί μου αρέσει να βλέπω τα καρούλια να γυρίζουν ;-)

Υ.Γ : Αν μπορώ να βοηθήσω ευχαρίστως

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.
Εικόνα FAN
http://partsfromthepast.blogspot.gr/
To blit, or not to blit?

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Re: Επισκευή Datassette για C64 και Fastload Games.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Σάβ Απρ 20, 2013 1:18 am

Εγω θα πω μπράβο για το μεράκι σου, και την επιμονή και την υπομονή σου. yes-yes
Τωρα.. Commodore δεν εχω ακόμα αλλά θα πάρω πρώτα ο Θεός.. 128άρι, θα παιζει το fast εκεί?
Η βαθιά κατάσταση που επιπλέει

Άβαταρ μέλους
ZX_Jim +
Z80 power CPU
Z80 power CPU
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ZX_Jim + » Σάβ Απρ 20, 2013 9:25 am

Εύγε Vincent :!!

Anemos έγραψε:... 128άρι, θα παιζει το fast εκεί?

Ο C128 με την εντολή "GO64", γίνεται C64 συμβατό και παίζουν όλα! ;)
http://zxjim.blogspot.gr/

Άβαταρ μέλους
alex76gr
Reviewer
Reviewer
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alex76gr » Σάβ Απρ 20, 2013 11:51 am

Μπράβο Δημήτρη!
Πολύ ωραίο το post και γεμάτο χρήσιμες συμβουλές.

Εγώ πάλι την βρίσκω με τα τρελά χρώματα στο border και τα "τσιρίγματα" της κασέτας! :D

Άβαταρ μέλους
VincentGR
Amiganoid
Amiganoid
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό VincentGR » Σάβ Απρ 20, 2013 2:38 pm

Anemos έγραψε:Εγω θα πω μπράβο για το μεράκι σου, και την επιμονή και την υπομονή σου. yes-yes
Τωρα.. Commodore δεν εχω ακόμα αλλά θα πάρω πρώτα ο Θεός.. 128άρι, θα παιζει το fast εκεί?

Ναι παίζει. Αν βρεις και D ακόμα καλύτερα.
Εικόνα FAN
To blit, or not to blit?

Άβαταρ μέλους
VincentGR
Amiganoid
Amiganoid
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό VincentGR » Σάβ Απρ 20, 2013 9:15 pm

alex76gr έγραψε:Μπράβο Δημήτρη!
Πολύ ωραίο το post και γεμάτο χρήσιμες συμβουλές.

Εγώ πάλι την βρίσκω με τα τρελά χρώματα στο border και τα "τσιρίγματα" της κασέτας! :D

Τα χρώματα ναι!!!! όμως ο C64 είναι silent.... and deadly yes-yes
Εικόνα FAN
To blit, or not to blit?

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Κυρ Απρ 21, 2013 3:51 pm

Μπράβο πολυ καλη δουλεια!! να μην τα ηξερα αυτα το 91-93 τοτε που ειχα τον C64! τι ειχα τραβηξει τοτε να ευθυγραμμισω την κεφαλη και με μηδενικες τεχνικες γνωσεις!!! :lol: :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
VincentGR
Amiganoid
Amiganoid
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό VincentGR » Κυρ Απρ 21, 2013 4:57 pm

NikiforosST έγραψε:Μπράβο πολυ καλη δουλεια!! να μην τα ηξερα αυτα το 91-93 τοτε που ειχα τον C64! τι ειχα τραβηξει τοτε να ευθυγραμμισω την κεφαλη και με μηδενικες τεχνικες γνωσεις!!! :lol: :lol: :lol:

Γίνεται και χωρίς software. yes-yes
Εικόνα FAN
To blit, or not to blit?

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Δευ Απρ 22, 2013 6:56 pm

Εγω πως νομιζεις το εκανα? χαχαχαχαχαχαχααχ απειρες ωρες ειχα φαει με ενα κατσαβιδακι στο χερι! :lol: :lol: :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
angel_grig
Μέλος
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό angel_grig » Τρί Απρ 23, 2013 8:10 pm

Aψογη παρουσιαση Vincent!!! :!!

Άβαταρ μέλους
Alkis77
Z80 power CPU
Z80 power CPU

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Alkis77 » Δευ Φεβ 16, 2015 12:22 am

Αψογη παρουσιαση!
Sinclair ZX81, Sinclair ZX Spectrum 48K, Sinclair ZX Spectrum +, Sinclair ZX Spectrum +2, Sinclair ZX Spectrum +3, Sinclair QL, Amstrad 6128, TI 99/4A, Commodore 64 & 64C, Commodore 128, Commodore 128D, Amiga 500, Atari 520STFM

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Δευ Φεβ 16, 2015 9:46 am

Μπράβο πολύ ωραία. Θυμάμαι και εγώ τι είχα τραβήξει με αυτό το κασετόφωνο! πωπω τι μου θύμησες..... :( :( :(

Επιστροφή σε “Commodore 64/128”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες