Απλές λύσεις εξοικονόμησης ενέργειας (γενικά)

Γενική συζήτηση για όλα τα θέματα
Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Απλές λύσεις εξοικονόμησης ενέργειας (γενικά)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Κυρ Νοέμ 11, 2012 6:06 pm

Υπο την παρότρυνση του Νικηφόρου, Ανοίγει το Θέμα τούτο..
ιδέες ,προτάσσεις και λύσεις για κάθε τι που μπορεί να προσφέρει μια επιπλέον οικονομία στην εποχή που ζούμε.. ψύξη-θέρμανση- κατανάλωση καυσίμων, κλτ..
Γραφτε οτι θέλετε, αλλά..
( Υπόψιν! κάθε τι που θα γράψουμε, η θα διαβαστεί εδώ δεν είναι και εγγυημένο και λειτουργικό, διότι ο καθένας έχει άλλες δυνατότητες τελικής κατασκευής..
Επί της ευθύνης σας λοιπόν..)
Η βαθιά κατάσταση που επιπλέει

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Re: Απλές λύσεις εξοικονόμησης ενέργειας (γενικά)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Κυρ Νοέμ 11, 2012 7:41 pm

Λοιπόν ξεκινάω εγω πρώτα με το τι εχω βάλει στο αυτοκίνητο. Θα πω πρώτα πως εννοείτε πως εχουμε την μεγαλύτερη οικονομία αν δεν μετακινούμε το αυτοκίνητο και προτιμάμε όσο μπορούμε και όπου μπορούμε να πηγαινουμε με συγκοινωνίες, ποδήλατο και πόδια, οποτε μιλάμε για την περιπτωση που εχουμε αυτοκινητο οπως εγω και μετακινουμαι καθε μερα με αυτο!
Θα εχετε ακουσει πιθανώς για τα μαγνητακια εξοικονόμησης καυσιμου! το ξερω πως δεν το πιστευει ισως κανεις πως κατι κανουν και φυσικα εγω ειμαι απο αυτους που αν δεν δω κατι εγω και να το κάνω εγω δεν πιστευω τπτ! ετσι ειπα να κανω μια "τσαμπα" δοκιμη! επειδη δεν ηθελα να πεταξω 30-50+ευρω για τα περιβοητα μαγνητακια, ξηλωσα απο εναν καμμενο σκληρο που ειχα!!! αυτα ειναι απο νεοδημιο που ειναι ο ισχυροτερος μαγνητης που υπαρχει!!! μαλιστα στεκονται με αναμεσα το χοντρο σωληνακι βενζινης χωρις να ειναι πιασμενα καπου! τους βαζουμε λοιπον κοντα στην μπεκιερα και οχι κοντα σε ηλεκτρικα γιατι τα μαγνητικα πεδία είναι πολυ ισχυρα! υποτίθεται πως ιονίζουν τα καυσιμα! υποψην πως λεμε διαφορους τροπους εδω, δεν θελω να τσακωθω με κανεναν, οποιος δεν πιστευει ας μην βαλει! εγω λεω τι ειδα στο ΔΙΚΟ μου αμαξι!
Απο την πρωτη μερα που τα εβαλα ειδα το αμαξι να τραβαει καλυτερα στα χαμηλα απο εκκινηση, ομως ακομα μεχρι σημερα που εχω κανει πολλα χλμ δε νομιζω πως ειδα διαφορα στην καταναλωση! τωρα οποιος εχει καμμενο σκληρο ας δοκιμασει να μας πει! εγω τα αφησα πανω γιατι με την διαφορα που ειδα αξιζει! βεβαια εμενα ειναι τουρμπο το μοτερ και ισως γιαυτο να εχει μεγαλυτερη διαφορα ή ισως επειδη εχω και συστημα με υδρογονο που θα γραψω αργοτερα! και οι φωτος :

Υ.Γ τις φωτος γιατι μου τις δειχνει τεραστιες? τις εχω κανει 1024Χ768!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Κυρ Νοέμ 11, 2012 8:18 pm

Παρόμοιο έχω κάνει και εγώ,σε πολλούς κινητήρες.. εδώ και πολλά χρόνια,ισχύει εν μέρη η οικονομία,μιας και ο ισχυρός μαγνητισμός ιονίζει το καύσιμο,και το κάνει ποιο ενεργό ας πούμε,πιο ισχυρό κατά τι.
Οικονομία κατά προσέγγιση 5-8%
Επισης μπορει να λειτουργήσει και σαν συσσωρευτής (εγκλωβιστης) μεταλικων μικροστοιχειων, όπως σκουριά.

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Κυρ Νοέμ 11, 2012 9:03 pm

Καλα ρε συ δεν περιμενα οτι θα βρω καποιον να το πιστευει! επιτελους! να φανταστεις οτι καποιοι τα μαγνητακια τα ονομασαν Ελληνικη πατεντα για να κλεψει ο "Ελληνας" τους αλλους! δλδ ελεος!!!! και τους εξηγω οτι αυτα σε αλλες χωρες πχ Αμερικη εφαρμοζονται πολλα χρονια πριν!!! yes-yes yes-yes yes-yes yes-yes
Στο θεμα της οικονομιας δεν το εχω καταλαβει επειδη εχω και υδρογονο μαζι ή επειδη ειναι τουρμπο και η καταναλωση μεταβαλεται παρα πολυ ευκολα πχ αναλογα με το ποσα προσπερασματα κανω! και κανω πολλα, δλδ δεν μπορω να οδηγησω οικονομικα να το πω ετσι! δεν το σκιζω οπως παλιοτερα αλλα νταξει ειπαμε οχι και σαν κοτες! και συνεχιζουμε με το συστημα υδρογονου. Θα πω τωρα μερικα λογακια για να ξεκαθαρισουμε την κατασταση! καταρχην εχει συστηματα που παραγουν ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ το υδρογονο με το οξυγονο, εχουν την καλυτερη αποδοση απο θεμα οικονομιας και επιδοσεων και ειναι ακριβοτερα (στην Ελλαδα 800-1000+ ευρω!) απο εξωτερικο 400-500 ευρώ. Τα συστηματα που εχουν μαζι το οξυγονο ειναι ποιο επικυνδυνα καθως αν πχ βαλουμε φωτια τοτε κανει και εκρηξη και επειδη ο αισθητηρας λαμδα βλεπει πολυ οξυγονο ριχνει βενζινη παραπανω και ετσι δεν εχουμε οικονομια! πρεπει να μπει ηλεκτρονικη συσκευη να "ξεγελασε" τον εγκεφαλο και μια προεκταση στον αισθητηρα λαμβδα να βγει ποιο εξω! οποτε ΜΑΚΡΙΑ απο αυτα! ΠΑΝΤΑ ριχνουμε στην εισαγωγη αερα μας μετα το φιλτροκουτι ΜΟΝΟ καθαρο υδρογονο!!! επισης το συστημα για λογους ευκολιας και ασφαλειας θελει να εχουμε γεννητρια παλμων PWM generator για να μπορουμε να ρυθμιζουμε τα αμπερς εκει που τα θελουμε, αλλιως πανε αναλογα τον ηλεκτρολυτη (ριχνουμε καυστικη σοδα ή ποτασα με απιονισμενο νερο), οποσδηποτε αμπερομετρο καλυτερα ψηφιακο για να βλεπουμε τι ρυθμιζουμε. Δοχεια ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ για παροχη νερου-ηλεκτρολυτη, δοχειο υδρογονου και δοχειο οξυγονου. Τα δευτερα δοχεια ειναι για να ξεχωρισουν τα υγρα απο τα αερια γιαυτο και τα λεμε Seperators. Μετα το οξυγονο το αφηνουμε στην ατμοσφαιρα ενω το υδρογονο το περναμε απο ενα φιλτρο πεπιεσμενου αερα (foam trap) ωστε τυχον αναθυμιασεις-υγρασιες κτλ να τα κρατησει και να μην μπουν στο μοτερ! το ειχα παθει και ειδα και επαθα να καθαρισω σωληνωσεις, τουρμπινα, intercooler κτλ!!! επισης στο δοχειο παροχης αντεπιστροφη βαλβιδα για να μην γυριζουν πισω τα υγρα, και μια βανα αδειασματος αν θελουμ να καθαρισουμε να αδειασουμε το κυκλωμα! τωρα για τα υλικα θα τα βρειτε απο ebay αρκετα απο αυτα, τον διαχωριστη υδρογονου τον πηρα απο Χαβαη www.hydrofuelsys.com http://www.hydrofuelsys.com/cubecart/in ... oductId=18
εδω ειναι τα δοχεια διαχωρισμου (εγω τα εφτιαξα απο κατι δοχεια για ενυδρεια! και ετσι μπορουν και ανοιγουν για καθαρισμα κτλ) http://www.hydrofuelsys.com/cubecart/in ... oductId=13 η υδατοπαγιδα που εχω : http://www.smart-cover.gr/product_info. ... cts_id=422
γεννητρια παλμων http://www.smart-cover.gr/product_info. ... cts_id=390 εγω εχω καλυτερη απο ebay και ρυθμιζει και συχνοτητα λειτουργιας, για να παιξει το ψηφιακο αμπερομετρο με την μπαταρια του αυτοκινητου θελουμε isolated power module (γιατι θελει και σε παραλληλη και σε σειρα συνδεση!) http://www.ebay.ie/itm/ISOLATED-POWER-M ... 2c66658b87 και προχωραω σε μερικες φωτογραφιες και βιντεος:

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Κυρ Νοέμ 11, 2012 9:22 pm

ΔΕΝ θα πω τι υποσχεται ο καθενας που πουλαει τετοια συστηματα, αλλα θα πω τι ειδα στο αμαξι μου.
1. Εμφανης παρα πολυ αυξηση των επιδοσεων, και απο σταση και σε ρεπριζ, αναπτυσει γρηγορα ταχυτητα, με λιγα λογια ΔΕΝ μπορω χωρις υδρογονο! μπορει να εχει μεγαλη διαφορα σε μενα επειδη ριχνω το υδρογονο στον αερα ΠΡΙΝ την τουρμπινα και μετα υπερσυμπιεζεται μαζι με τον παγωμενο αερα απο το intercooler!
2. Mεγαλη μειωση καυσαεριων! αν και δεν εβγαλα ακομα καρτα με το συστημα πανω, οταν ομως κανω πχ 10-20χλμ και βαλε οταν πας πισω και μυριζεις, μπορεις να το κανεις ανετα!!!! ενω πριν ουτε για αστειο!!! μυριζει οπως οταν βραζουμε χορτα! σαν ατμος!!!!! :lol: :lol: :lol:
3. Μειωση θορυβου κινητηρα και εξατμισης στο ρελαντι.
4. Μειωση στροφων ρελαντι 100-200rpm (αναλογα ποσα ampers δουλευουμε) εμενα παει μεχρι 18Α εχει σχεση με το ποσο ηλεκτρολυτη βαζουμε!
5. Μειωση καταναλωσης καπου 20% μεσα στην πολη και καπου μεχρι 30% σε ταξιδια. (αυτο θα γινει δοκιμη απο εναν φιλο με ατμοσφαιρικο αμαξι 1100cc) εχουμε τα υλικα και θα βαλουμε και στο δικο του. Εγω το παταω και δεν ειμαι 100% σιγουρος αλλα χοντρικα καπου εκει παιζει το συστημα μου.
Γενικα ειμαι 100% ευχαριστημενος, μου κοστισε καπου 450 ευρω αλλα πηρα πολλα πραγματα που ΔΕΝ χρειαζονταν αλλιως κανα 400αρι θα εκανε και επεσε πολυ προσωπικη εργασια, πολυ διαβασμα πριν βαλω πανω και δοκιμες καθως ειχα φτιαξει και εγω διαχωριστες υδρογονου. Τελος να πω οτι το συστημα δεν ειναι ΜΟΝΟ για αμαξι αλλα μπαινει και σε θερμανση!!!! για μειωση πετρελαιου σε καυστηρες!!! :xoreyw

http://www.youtube.com/watch?v=jx7MkTbiqLI
αυτη ηταν η πρωτη εκδοση με διαχωριστη 11 πλακων και τοποθετημενη στο πισω μερος του κινητηρα μου. Μετα εβγαλα μερικες πλακες και τον εβαλα μπροστα τον αφησα με 6.
http://www.youtube.com/watch?v=rk3Dj8i9puU
Στις φωτος βλεπουμε το σακουλακι με την καυστικη σοδα, τα εξαρτηματα τοποθετημενα και μερικα σχεδια απο την ηλεκτρικη συνδεσμολογια και των εξαρτηματων.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Κυρ Νοέμ 11, 2012 9:33 pm

Αγόρι μου παίζεις με τη φωτια.. αλλα αφου εχεις τόλμη μπράβο.
Απλα ..προσοχή μεγάλη με τα εύφλεκτα Η,Ο, και τη σόδα..η ποτάσα.. yes-yes

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Κυρ Νοέμ 11, 2012 9:39 pm

thanks! αλλα να ξερεις ΔΕΝ αποθηκευεται πουθενα!!! τα συστηματα αυτα τα πουλανε αρκετα μαγαζια στην Ελλαδα αλλα τα χρυσοπληρωνεις και ειναι ελλιπη! τα δοχεια δεν αποθηκευουν υδρογονο απλα πανε εκει τα υγρα και μετα απο πανω φευγουν τα αερια. Εξαλου για να γινει αναφλεξη θες φωτια! το υδρογονο εχει απιστευτη δυναμη! ειναι το καυσιμο του μελλοντος!!! σε αυτο το θεμα ηθελα να δουλεψω, δλδ ΔΩΡΕΑΝ παραγωγη υδρογονου για αλλες χρησεις πχ θερμανση, με χρηση φωτοβολταικων κτλ. Στο αμαξι καταναλωνει ενεργεια, αλλα ειναι μικρη η καταναλωση σε σχεση με αυτο που παραγει το δυναμο μας εν κινηση. Γιατι μερικοι ελεγαν οτι δεν γινεται να εχεις οικονομια επειδη και καλα το δυναμο καιει παραπανω βενζινη κτλ, αν ηταν ετσι θα επρεπε οτι αναβουμε στο αμαξι να καιμε παραπανω καυσιμο!!! ελεος.....

εδω ειναι ενα απο αυτα που ελεγα για υδρογονο σε καυστηρες! http://mystore.gr/hydrogen/product.php?id_product=67
http://www.youtube.com/watch?v=Dr68LdRNUps

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Κυρ Νοέμ 11, 2012 9:51 pm

Ασετον για οικονομια καυσιμου!!!!

http://carbloggergr.blogspot.gr/2011/07/n.html

Αν δεν ειχα υδρογονο θα το δοκιμαζα! τωρα ομως δεν μπορω, δεν ξερω τι χημικες αντιδρασεις μπορει να εχει!!!

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Κυρ Νοέμ 11, 2012 10:40 pm

Σε αυτό είμαι και εγώ επιφυλακτικός,υπάρχουν ελεγμένα & εγγυημένα ενισχυτικά οκτανίων ,γιατί να βάλεις κάτι που δεν έχει αποδειχτεί ότι είναι ασφαλές?
Με αυτή τη λογική μπορείς να κάνεις πειράματα και σε πετρέλαιο θέρμανσης ,με μίξη βενζίνας.. και περιμένεις πότε θα ακούσεις το ΜΠΑΜ! (κάποια στιγμη..)
Υπόψιν και μόνο μια καθαρή ανόθευτη - σωστή βενζίνα ,(δε μιλάω την 100αρα μόνο) έχει εξοικονόμηση κατανάλωσης λόγο περισσότερης απόδοσης και καλύτερης καύσης.

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Κυρ Νοέμ 11, 2012 10:53 pm

Ακριβως οπως τα λες!!! απο τοτε που αλλαξα βενζιναδικο ειδα και καλυτερες επιδοσεις αλλα και οικονομια στην τσεπη μου αφου δινω λιγοτερα ευρω!!! παρολο πως εχει ακριβοτερα το λιτρο στα "καλα" βενζινδικα!

Άβαταρ μέλους
ViiMaster
QDI
QDI

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ViiMaster » Τρί Νοέμ 13, 2012 2:57 pm

NikiforosST Πολύ όμορφα τα συστήματα σου! Με πωρώνουν και μονο που τα βλέπω σε φωτογραφίες! Προσωπικά δεν έχω δικό μου αυτοκίνητο, είμαι παιδί του ποδηλάτου αλλα αν είχα θα ψηνόμουν πολύ να τα βάλω με κάποιον φίλο μηχανικό βεβαια γιατί από κινητήρες δεν έχω ιδέα...

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Τρί Νοέμ 13, 2012 6:00 pm

Thanks! καλα και στα ποδηλατα κατι θα κανουμε!!! απο μετατροπες παλιοτερα που ειχα γιατι διαλυθηκε, στο δικο μου ενα απλο BMX ειχα βαλει 9 ταχυτητες!!! ζαντα πισω με 3 δισκους απο cross dino και μπροστα συστημα απο κουρσα και μοχλακια επισης! στου αδερφου μου ειχαμε βαλει πιρουνι με αμορτισερ απο μοτοποδηλατο και μετα διαλυθηκε κα εφαγε τουμπες!!! αργοτερα στο δικο μου βαλαμε κοντρα πισω και επισης πηρα ενα κατηφορο απο ενα βουνο παραμαζωμα και τελικα εβγαλα μια εβδομαδα στο κρεβατι! αφου δεν εσπασα τιποτα! :lol: :lol: :lol: βεβαια εχω διαφορες ιδεες και εδω οπως για παραδειγμα αν εχουμε ενα ποδηλατο να μην το θελουμε ας ειναι και μισο αρκει να εχει το πισω συστημα μπορουμε με μαγνητες να εχουμα τσαμπα ρευμα!!! πχ για μια λαμπα! υπαρχουν πολλα να κανουμε αλλα χρονο δεν εχουμε! στο θεμα του ποδηλατου στο εξωτερικο εχω δει κινητηρα να κινειτε με υδρογονο και γεμιζουν μια μικρη μπουκαλα απο μια μεγαλη που εχουν στο σπιτι!!!
http://www.youtube.com/watch?v=THZ-HReaj8U
http://www.youtube.com/watch?v=td4xwmDa ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=DFUL7XtT ... re=related
σε αυτο το βιντεο αυτη η κατασκευη κανουμε ποδηλατο-γυμναστικη δλδ και παραγουμε υδρογονο! LOL!
εδω εχει πολλες κατασκευες σχετικα με fuel cells και υδρογονο δλδ εξαρτηματα για αγορα, φιαλες !!! κτλ http://www.fuelcellstore.com/
εγω πηρα προσφατα ενα αυτοκινητακι μικρο απο ebay και με λιγο αλατονερο εχει επανω ηλιακο πανελ και τρεχει!!!!!
το μελλον ειναι στο υδρογονο (με fuel cells) οχι καθαρη καυση υδρογονου δλδ, αλλα το θελουμε για να παραγουμε μετα ηλεκτρικη ενεργεια σε μια αναποδη διαδικασια της ηλεκτρολυσης που θελουμε αρχικα! και στον ηλιο και στον αερα, οτι αλλο εχουμε καποτε θα χαθει!!! δλδ φυσικο αεριο, υγραεριο, πετρελαιο κτλ κτλ.

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Τετ Ιαν 09, 2013 4:06 pm

Ενόψει της κρίσης η δική μου εναλλακτική πατέντα (πρωτότυπη) δικής μου έμπνευσης για θέρμανση.. huh-man
Στηρίζεται στην θεωρία και πράξη της τέλειας καύσης καυσίμου με την μικρότερη δυνατή κατανάλωση,
αλλά και σχετικά με μεγάλα όρια ασφάλειας..(αποφυγής ΜΠΟΥΜ ..κτλ..)

Καύσιμο: μπλε φτηνό οινόπνευμα , η βιοκαύσιμο αλκοόλη (2 ευρώ το λίτρο)
Κατανάλωση: 600ml (και τα δυο κάνιστρα) σε 9-10 ώρες. δηλαδή κάπου 1,30 ευρώ.
Απόδοση: περίπου 600W (και τα δυο), κάλυψη 10 τετραγωνικά μέτρα δωμάτιο.
Χαμηλή κατανάλωση οξυγόνου του χώρου: (κάθε φλόγιστρο περίπου 1:3 σε σχέση με τη φλόγα κεριού)
Τέλεια καύση (μπλε φλόγα)
Χωρίς κατάλοιπα οι οσμές.
Τεστ - δομική: 3 μήνες χωρίς πρόβλημα.
Υγ.Στοιχεία,λεπτομέρειες ,υλικά,σχέδιο, δε μπορεί να δοθεί δημόσια.. (αυτό το σύστημα καύσης αλκοόλης δεν υπάρχει πουθενά στο ιντερνέτ όπου και να ψάξετε)

Εικόνα Εικόνα

Άβαταρ μέλους
ViiMaster
QDI
QDI

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ViiMaster » Πέμ Ιαν 10, 2013 12:03 am

Να σου πω... Εντάξει 4εκ πρώτης όψεως φαινεται εντηπωσιακό... αλλά ζεσταίνει το δωμάτιο..; Το λέω γιατι μου φένεται μικρό...

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Πέμ Ιαν 10, 2013 2:52 pm

Ναι, το εργαστήρι μου περίπου 10 τετραγωνικά ,(και με τέτοιο κρύο..όπως χτες) μια χαρά.. ;)

Επιστροφή σε “Off topic - English topic - Sell & Buy”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες