Απλές λύσεις εξοικονόμησης ενέργειας (γενικά)

Γενική συζήτηση για όλα τα θέματα
Άβαταρ μέλους
ViiMaster
QDI
QDI

Re: Απλές λύσεις εξοικονόμησης ενέργειας (γενικά)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ViiMaster » Πέμ Ιαν 10, 2013 8:31 pm

Καλόοοο :!! Σε άμμο είναι φυτεμένα;

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Πέμ Ιαν 10, 2013 9:54 pm

Οχι είναι χύμα το καύσιμο μέσα, και το κουτί κλείνει αεροστεγώς.
Η βαθιά κατάσταση που επιπλέει

Άβαταρ μέλους
Mad-Man
Moderator
Moderator

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Mad-Man » Παρ Ιαν 11, 2013 1:29 am

Πολύ ωραία η πατέντα σου Άνεμε αλλά εγώ θα σε πάω ένα βήμα παραπέρα , στο παρακάτω λινκ θα δεις
πως μπορείς να φτιάξεις ενα ηλιακο αερόθερμο και να ζεσταίνεις το εργαστήριο σου εντελώς δωρεάν ,τουλάχιστον
τις μέρες που έχει ήλιο.
Τις υπόλοιπες καθώς και για τις βραδυνές σου εργασίες θα δουλέυεις το δικό σου σύστημα ως έχει . ;)
http://diadrastiko.blogspot.gr/2012/10/ ... t_347.html

Επίσης στο βιντεάκι αυτό θα βρείς μια παραλαγή του αερόθερμου πιο επαγγελματική........

http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... WQl2QvLOUo

Κύριοι συνάδελφοι πιάστε τα κατσαβίδια......... yes-yes

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Παρ Ιαν 11, 2013 10:22 am

Φιλε MAD, το εχω δει.. το θεμα ειναι οτι το χειμώνα δεν εχει ηλιοφάνεια..
Αλλα και όποτε εχει.. το εχω λύσει και αυτο,με μια πιο απλη εφαρμογή,που συσσωρεύει ζέστη από όλη την τσιμεντένια πλάκα στην οροφή.
Το αντίθετο κανω το καλοκαίρι, δηλαδη την ψύχω αντίστροφα.. yes-yes

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Παρ Ιαν 11, 2013 9:09 pm

Μπράβο Ανεμε φοβερο!!! εγω προς το παρον ασχολουμε ακομα με υδρογονο, τωρα χαλασαν τα δοχεια διαχωρισμου υγρου-αεριου (δεν αντεξαν οι φλαντζες τις θερμοκρασιες στο χωρο του μοτερ) και εφτιαξα κλειστα δοχεια. Σε λιγες μερες φωτος οταν θα τα βαλω στο αμαξι. Επισης σκεφτομουνα κατι για θερμανση αλλα θες μια πηγη ενεργειας για να φτιαχνεις υδρογονο και να το καις σα σομπα δλδ, που σημαινει οτι πρεπει να εχουμε ανεμογεννητρια ή φωτοβολταικα να φορτιζουν μπαταρια, οποτε δυσκολα πραγματα! για οσους δεν το ξερουν μπορει τετοιο συστημα υδρογονου σαν αυτο που έβαλα στο αμαξι να μπει σε καυστηρες πετρελαιου!!! ετσι βαζουμε μικροτερο μπεκ και εχουμε και οικονομια! ηδη μερικες εταιριες βαζουν! εκει ομως θελουμε ενα ηλεκτρικο συστημα φορτισματος της μπαταριας για να αντεξει, δεν εχουμε δυναμο οπως στο αμαξι! Επισης στο αμαξι μου θα μπει τωρα μπαταρια 60Α απο 45Α που ειχα πριν, την εχω ηδη παρει αλλα δεν την εχω βαλει επανω ακομα...και το δυναμο αλλαχτηκε εδω και μερικο καιρό απο 70Α σε 90Α απο το Γιαπωνεζικο moter turbo.

Σχετικα με την θερμανση εχω μια σομπα κυροζινης την Rainbow. Δεν ξερω αν μπορει να καψει κατι αλλο αλλα ψαχνω για βιοντιζελ, ο τροπος παραγωγης ομως ειναι αρκετα δυσκολος, χρονοβορος και θελει και μηχανημα που κοστιζει....επισης για να φτιαξουμε θελουμε μεγαλες ποσοτητητες λαδιων μαγειρικων, οποτε μαλλον πρεπει να εχουμε ταβερνα ή εστιατοριο!!! απο ενα κανονικο σπιτι δυσκολο! για να καταλαβετε το κοστος τωρα την κυροζινη την περνω 35 ευρω τα 18λιτρα (η καλυτερη τιμη που βρισκω),η σομπα μου καιει 0.25λιτρα την ωρα. Και τις ωρες που την αναβω τωρα με το κρυο θελω 6λιτρα την εβδομαδα. Και ειναι το οικονομικοτερο μοντελο και κανει μεχρι 40μ2.

Εικόνα

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Mad-Man
Moderator
Moderator

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Mad-Man » Σάβ Ιαν 12, 2013 8:59 am

Anemos έγραψε:Φιλε MAD, το εχω δει.. το θεμα ειναι οτι το χειμώνα δεν εχει ηλιοφάνεια..
Αλλα και όποτε εχει.. το εχω λύσει και αυτο,με μια πιο απλη εφαρμογή,που συσσωρεύει ζέστη από όλη την τσιμεντένια πλάκα στην οροφή.
Το αντίθετο κανω το καλοκαίρι, δηλαδη την ψύχω αντίστροφα.. yes-yes

Καλημέρα σε όλους. Πολύ μ'αρέσει το νέο αυτό θέμα. . . .
Για δώσε καμιά πληροφορία για την πλάκα. . . .

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Σάβ Ιαν 12, 2013 10:51 am

Όσο αφορά αυτό με την πλάκα.. μπορώ να πω αφού το προτείνω εδώ και πολλά χρόνια στους πελάτες μου.
Φτάνει να έχεις μονοκατοικία,η να μένεις στον επάνω όροφο.
Η λύση είναι πολύ απλή και ανέξοδη.
Απλά βάφεις μαύρο χρώμα το χειμώνα,και άσπρο το καλοκαίρι.
Το πλαστικό χρώμα που απαιτείται είναι λίγο, περίπου 3 κιλά για 70 τετραγωνικά με αραίωση 1-1 νερό για οικονομία αλλά και γιατί δεν χρειάζεται να κάνει παχύ στρώμα.
Επίσης δε χρειάζεται να βάφει όλη η πλάκα, αλλά το μεγαλύτερο κεντρικό σημείο, η απλά όπου εσύ θες.
Το εφαρμόζω εδώ και πολλά χρόνια, αφήνω το μαύρο μέχρι τέλος άνοιξης,και το άσπρο έως φθινόπωρο.
Το καταχείμωνο με μια μέρα ηλιοφάνεια το σπίτι είναι ζεστό μέχρι τις 3 το βράδυ.
Και αν κάποιος νομίζει ότι με όλα αυτά τα βαψίματα δημιουργείτε πρόβλημα και ανεπιθύμητο πέλμα κτλ.. λέω όχι τίποτα το αρνητικό.

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Τετ Ιαν 23, 2013 8:04 pm

Σχετικά με το θέμα του υδρογόνου στο αυτοκίνητο σαν octanion booster η Γ.Γ.Κ προσπαθεί να μας περάσει οτι αυτα τα συστηματα δεν εχουν εγκριση απο την Ε.Ε, οτι δεν κανουν τπτ και οτι κοροιδευουν τον κοσμο και αλλα παλαβα, αν θελει κανεις να δει τι λενε ειναι στο www.efpolis.gr στις ανακοινώσεις στις 5ΔΕΚ 2012. Να πω πως τπτ απο αυτά που λένε εκει δεν αληθευει! τα συστηματα αυτα σε αλλες χωρες οπως Αμερικη-Χαβαη κτλ δουλευουν πανω απο 10 χρονια! και οχι μονο σε αμαξια αλλα και σε καυστηρες αεριου-πετρελαιου-σκαφη-βαρκες-φορτηγα κτλ. Εκτος αυτου εχουν προδιαγραφες CE απο την ΕΕ και αμα δειτε σε σελιδες αλλα επειδη ξερω και ατομα εχουνε κανει δυναμομετρησεις και οι διαφορες ειναι σημαντικες!!! το θεμα ξεκινησε καθως εδω στην Ελλαδα παντα εχουμε κομπογιαννιτες και προκειμενου να γλιτωσουν χρηματα ειτε υποσχονται οτι θα δωσουν πισω χρηματα και μετα δεν δινουν γιατι υποσχονταν μειωση καταναλωσης ακομα και μεχρι 70%!!!! η αληθεια ειναι 20-30% για τα συστηματα ΚΑΘΑΡΟΥ ΥΔΡΟΓΟΝΟΥ! δλδ οχι μαζι με το οξυγονο. Τα συστηματα που πουλανε 200-400 ευρω ειναι της μαπας μη περιμενετε να δειτε σημαντικες διαφορες. Το σωστο συστημα θελει σκετο υδρογονο να βγαζει με 2 ή 3 δοχεια οχι με ενα δλδ και θελουμε ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ γεννητρια παλμων και ψηφιακο αμπερομετρο, καθως και υδατοπαγιδα και βανα αδειασματος των υγρων. Επισης οποιος εκανε μετρησεις καυσαεριων επαθε πλακα η μειωση ειναι τεραστια! οπως καταλαβαινετε η Γ.Γ.Κ δεν ειναι νομος οποτε μονη της δεν μας κανει τπτ. Ο λογος που τα κανουν αυτα ειναι γνωστος, δεν μπορουν να φορολογησουν τπτ και δεν εχουν κερδος απο πουθενα! επισης βαζει πολυς κοσμος αντι για υγραεριο οπως και εγω και ετσι χανουν χρηματα!!! αυτος ειναι ο λογος...την Παρασκευη περναω κτεο το συστημα θα ειναι επανω ενεργο και θα δουμε και τα καυσαερια και θα ενημερωσω ξανα.
Να πω εδω πως η BMW εβγαλε την σειρα 7 hydrogen που καιει υδρογονο σκετο ή μαζι με βενζινη και το φτιαχνει στο αμαξι και το αποθηκευει σε δεξαμενη!!! μαλιστα εχει κρυωγενικο συστημα και το κανει -235 βαθμους κελσιου!!! οχι που λενε οτι δεν κανει τπτ....
Aν το περασουν στο υπουργειο και μετα στον ΚΟΚ και κοβει το κτεο τοτε απλα θα δινω κατι σε δικα μου ατομα και το σηματακι σπιτι, το συστημα ΔΕΝ προκειτε να βγει γιατι απλα μα εχει σωσει! γιαυτο και ΔΕΝ βαζω υγραεριο!!

Τωρα σχετικα με το δικο μου συστημα εφτιαξα νεα δοχεια γιατι τα αλλα εχαναν υγρα (χαλασαν οι φλαντζες) δειτε ενα βιντεακι και τις φωτος.
http://www.youtube.com/watch?v=fDM_gukh2Po

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Πέμ Ιαν 24, 2013 1:16 am

Νικηφόρε καταρχήν μπράβο,όχι μονο για την κατασκευή,αλλά περισσότερο για το μεράκι σου,και την επιμονή που δείχνεις.
Να σου πω από τα λίγα που ξέρω.. ότι το υδρογόνο είναι λίγο επικίνδυνο αν πάει κάτι στραβά,γιατί είναι εκρηκτικό όταν αναμειχθεί με οξυγόνο και υπάρχει ένας σπινθήρας,
βεβαια αυτό σε μεγάλες ποσότητες π.x να γεμίσει το καπό από κάτω μείγμα.
Δεύτερο παρατήρησα ότι έχεις πολλά σημεία με πλαστικά,καλά μεν πιθανά πολυπροπυλενίου μου μοιάζουν.. αλλά δεν παύει να είναι ευπαθή στη θερμοκρασία.
Έπισης οι σωληνώσεις είναι λίγο πρόχειρες, και με όχι τόσο καλούς σφικτήρες.. οι "ΜΙΚΑΛΟΡ" είναι καλοί,αλλά όχι οι καλύτεροι,
ίσως καλύτερα να χρησιμοποιήσεις σε κάθε ένωση όχι 1,αλλά 2 στενότερους δακτυλίου.
Ενα αλλο..εχεις χρησιμοποιήσει στις συνδέσεις teflon και κόλα μαζί βλέπω? για μένα η το ένα η το άλλο θα έπρεπε, εκτος και αν είναι κάτι ειδικό αυτό το κόκκινο υγρό που δε το ξέρω.

Τέλος εγώ παράγω μικρές ποσότητες υδρογόνου για τα πειράματα μου με άλλο τρόπο και με υλικά φτηνά,& χωρίς ρεύμα..
Δε ξέρω κατά πόσο καθαρότητας είναι,αλλά είναι εκρηκτικό,αφού όταν το καίω κάνει ΠΑΦ-ΠΑΦ.. χάχα..
Δεν έχω δοκιμάσει για μεγαλύτερες ποσότητες αν και γίνεται..μα θες θα σου πω σε pm, αλλά υπεύθυνη σου ..

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Πέμ Ιαν 24, 2013 6:38 pm

Σχετικά με τις παρατηρησεις σου, δεν καταλαβαινω τι εννοεις οι σωληνωσεις ειναι λιγο προχειρες! ποιες δλδ? τα μαυρα σωληνακια για την μεταφορα των υγρων? δεν μπορουν να πανε με αλλον τροπο αν εννοεις αυτα, τα δοχεια δουλευουν σαν συγκοινωνουντα, αν δλδ πας τα σωληνακια απο δω και κει γυρω γυρω ή ποιο χαμηλα για να τα πιασεις καπου να μην φαινονται "χυμα" τοτε γινονται σιφωνισμοι οπως λεμε εμεις οι υδραυλικοι και το κυκλωμα μας δεν δουλευει σωστα! πρεπει οσο γινεται να αποφευγουμε μεγαλες διαδρομες και πολλες κουρμπες δεν υπαρχει κανενα προβλημα...τα σωληνακια τα μαυρα ειναι σωληνες που εκαναν 7 ευρω το μετρο!!! ειναι για υδραυλικα λαδια πιεσης αντεχουν 20bar και 200 βαθμους! τα δοχεια που ειναι απο PVC 16ΑΤΜ επισης ειναι υψηλης αντοχης και αντεχουν αρκετους βαθμους θερμοκρασιας! τα απλα pvc αντεχουν καπου 60 βαθμους! τα αλλα τα γκρι που ειναι αριστερα της τουρμπινας (η εισαγωγη αερα ειναι αυτη) εκει ριχνω το υδρογονο ειναι REHAU Γερμανικα τυπου PP και αντεχουν 90 βαθμους κελσιου. Οι συνδεσμοι στα σωληνακια τα μαυρα για να τα μακρυνω ειναι πολυπροπυλενιο REHAU με μεγαλος παχος και υψηλες αντοχες. Τα σφιχτηρακια ειναι μια χαρα το μονο ειναι οτι δεν ειναι ανοξειδωτα αλλα γαλβανισμενα. Ολα ειναι μελετημενα πολυ καιρο πριν τα βαλω επανω και επειδη τα δουλευω στην δουλεια μου (με υδραυλικα ασχολουμαι σε εταιρια) γνωριζω ολες τις προδιαγραφες των υλικων. Εχουμε και οργανο που μετραει ψηφιακα τις θερμοκρασιες με λειζερ! ολο το συστημα δουλευει απλα με τα υψομετρα με την αρχη των συγκοινωνουντων δοχειων δλδ δεν υπαρχει καμια απολυτως πιεση και ζορισμα για να βαζεις πανακριβα πραγματα και ακριβες λυσεις. Αν δεις αυτα που βαζουν οι εγκαταστατες τετοιων συστηματων απλα θα γελας. Τα σωληνακια τους αντεχουν 60 βαθμους μονο!!! Στις συνδεσεις εχω βαλει τεφλον φυσικου αεριου, απλα απο πανω για καλυτερη στεγανοποιηση εχω βαλει κολλα σπειρωματων (το κοκκινο υγρο). Τα προηγουμενα δοχεια που ειχα, ειχαν φλαντζες μεσα (λαστιχενιες δλδ) και δεν αντεχαν θερμοκρασιες και χαλασαν ισως να μην αντεχαν τον ηλεκτρολυτη δεν ξερω ακριβως, προσπαθησα να στεγανοποιησω με κολλα αλλα δεν επιανε το PVC και το fiberglass που ηταν τα διαφανα μερη! δεν εχω καταφερει να βρω σωληνες διαφανες απο PVC 16ATM.

Σχετικα με το ποσο επικυνδυνο ειναι δεν υπαρχει επικυνδυνοτητα ούτε 1%!!! οτι υδρογονο παραγεται καιγεται αμεσως, μονο το σωληνακι που παει απο το δοχειο υδρογονου στην υδατοπαγιδα εχει μεσα υδρογονο που δεν γινεται να ερθει σε επαφη με φωτια (που να την βρει?) ακομα και αυτο να γινει θα γινει μια μικρη αναφλεξη που πιθανως θα σβησει. Στο συστημα δεν υπαρχει μαζι οξυγονο (το αφηνω στην ατμοσφαιρα) οπως ειδες απο το δοχειο με τις τρυπες επανω. Σκετο υδρογονο οταν του βαλεις φωτια κανει ΑΝΑΦΛΕΞΗ μονο ΟΧΙ εκρηξη! εχει απειρα βιντεος στο youtube να δεις. Αν εσενα κανει παφ παφ οπως λες τοτε εχεις μαζι και το οξυγονο και γιαυτο το κανει....αυτο ναι ειναι ποιο επικυνδυνο καθως σε μεγαλυτερες ποσοτητες κανει και ΜΠΑΜ! Στο αμαξι δεν χρειαζονται πολλα αμπερς για τα 1300 κυβικα αρκει να δουλευει το συστημα μου με 6-7Α παλιοτερα δουλευα πολυ παραπανω ακομα και 20+ και δεν ειδα καλυτερα αποτελεσματα σε τπτ! αυριο περναω ΚΤΕΟ και θα ενημερωσω για νεοτερα!

Σήμερα ανακαλυψα μια σελιδα που εχει συστημα υδρογονου μεσα σε κουτι!!! ιδανικο για τοποθετηση σε πορτ μπαγκαζ αλλα βαζει ιδεα και για αλλους! εγω βεβαια πισω εχω ενισχυτη-κουτα-πυκνωτη και δεν εχω χωρο....αλλα σαν ιδεα τελειο!! οριστε και φωτος http://www.safeecofuel.com/page6.htm

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Παρ Ιαν 25, 2013 9:46 am

Εγώ είπα δυο πράματα για ίσως κάποιες βελτιώσεις,και αποφυγή τυχών "επιπλοκών"..
Μπορεί να είμαι και λάθος τι να σου πω.. εσύ ξέρεις καλύτερα!

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Παρ Ιαν 25, 2013 9:19 pm

Ρε συ δεν τα ειπα αυτα για να στην πω! καλα εκανες και τα ειπες, λογικο ειναι να εχεις καποιες αμφιβολιες αφου δεν τα εχεις βαλει εσυ επανω, δεκτες οι παρατηρησεις σου,απλα σου εξηγησα πως εχουν τα πραγματα. Ολα ειναι μελετημενα! hehehehhe, αν δεις και τα βιντεος στο youtube με τιτλο corolla 4EFTE Hydrogen θα δεις οτι εχει 4, γιατι καθε φορα εκανα αλλαγες παντα προς το καλυτερο φυσικα! επισης ξεχασα να πω πως εχω υλικα (πλακες και φλαντζες δλδ) για να κανω εναν ακομα διαχωριστη υδρογονου 5 πλακων, αυτός στο αμαξι ειναι με 6. Μπορει καμια φορα να κανω τπτ για το εξοχικο αλλα δεν εχει νοημα χωρις φωτοβολταικο συστημα και ψαχνω να βρω καποια εφαρμογη για εξοικονομηση ρευματος πχ. Αν εχεις καμια προταση πες μου να αξιοποιησω τις πλακες και τα δοχεια που εμειναν. Αν δεν ειναι σε χωρο με θερμοκρασιες μπορω να τα στεγανοποιησω με αλλους τροπους. Παντως το συστηματακι μεσα σε ηλεκτρολογικο κουτι οπως εδειξα στην σελιδα πριν ειναι καλη φαση! :D :D :D :D Το συστημα στο αμαξι απο τοτε που προτομπηκε οχι στην τελικη του μορφη που ειναι τωρα εχει ξεπερασει συνολικα τις 5.000χλμ χρησης! μαλιστα εχω δει οτι γενικα στην πολη μου βγαζει καμια 100αρια χλμ παραπανω σε καθε γεμισμα!!! χωρια το ποσο καλυτερα παει το αμαξι!

Σημερα περασα κτεο, τελικα δεν ειπαν απολυτως ΤΙΠΟΤΑ! μονο οτι το αμαξι ειναι άριστο! τωρα σχετικα με τα καυσαερια επεσα σε κινηση και βροχη με 1η και νεκρα και ετσι δεν ζεσταθηκε ο καταλυτης μου, ειναι μεταλλικος απο κατω για 1800cc και εμενα ειναι 1300 turbo ετσι θελει πολλα χλμ και γκαζια για να μειωθουν καλα τα καυσαερια, ετσι οι υδρογονανθρακες ηταν καπως ψηλα αλλα πολυ κατω απο τα ορια, ομως το μονοξειδιο του ανθρακα ηταν στα μισα νουμερα απο καθε αλλη φορα!!! καλο αυτο! s-wow αλλες φορες ηθελε ποσες βολτες για να βγαλει καρτα! τωρα εβγαλε με την μια για 1η φορα!

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Πέμ Σεπ 05, 2013 11:17 am

καλημερα! μετα απο καιρο τελικα ΔΥΣΤΥΧΩΣ αναγκάστηκα φετος τον Αυγουστο να ξηλωσω το συστημα υδρογονου απο το αμαξι για τον πολυ απλο λογο οτι λογω της τουρμπινας εκανε αναφορηση ειδικα σε κοντρες yes-yes yes-yes και τα υγρα τα ρουφαγε!!! αδειαζοντας σχεδον τις 2! υδατοπαγιδες ή γεμιζοντας τες συχνα! επισης προβλημα με τις ανηφοροκατηφορες γιατι γεμιζουν-αδειζουν τα 2 δοχεια οπως νανε! ετσι την 2η φορα που ξηλωνα ποσα πραγματα για καθαρισμα τα πηρα αγρια....επισης ιδια σχεδον αποτελεσματα εχουμε (δεν το εχω δοκιμασει ακομα εγω) με ανυδρο ασετον απο φαρμαρκειο βαζουμε 3ml ανα λιτρο βενζινης στο ρεζερβουαρ μετα απο γεμισμα. Αν το ηξερα απο πριν δεν θα ειχα κανει το συστημα υδρογονου!
Το συστημα κοστους 450 ευρω καπου εκει θελω για να μην καθετε να κανω μια αλλη εφαρμογη απο σομπα υδρογονου (ναι υπαρχουν στο εξωτερικο!!!) μεχρι συσκευη φλογας για συγκοληση-κοπη. Ειχα ενα κουτι ηλεκτρολογικο το εβαψα και εβαλα προχειρα μεσα τον διαχωριστη 11 πλακων και τα 2 δοχεια πλεον αντι 3.
η ιδεα ειναι απο εδω : http://www.safeecofuel.com/page6.htm αν και αυτο ειναι για αμάξι στο πορτ μπαγκαζ! ;)
δειτε και την φωτο και οποιος εχει ιδεες ας πει! για ρευμα σκεφτομαι μπαταρια απο UPS και ενα μικρο ηλιακο κατοπτρο! εναλλακτικα τροφοδοτικο απο pc.

Υ.Γ σχετικα με το υδρογονο στο αμαξι (συστηματα ηλεκτρολυσης) βρηκα τον σχετικο νομο ΕΠΙΣΗΜΟ (δεν τον εχω προχειρο να τον αναρτήσω) και πλεον δεν επιτρεπεται! ειναι παρανομη μετατροπη και δεν θα περναει ΚΤΕΟ! δεν ξερω πως εμενα με περασαν...μαλλον ηταν ασχετος ο ελεγχτης! οποτε ασετον....
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Σάβ Σεπ 07, 2013 11:29 am

Βρήκα την σελίδα της υπουργικής απόφασης για απαγόρευση των συστημάτων ηλεκτρόλυσης υδρογόνου σε αυτοκίνητα! εμ πως αλλιώς θα πουλάνε τα υγραέρια και σε λίγο καιρό και τα φυσικά άερια συστήματα?
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Σάβ Σεπ 07, 2013 2:23 pm

Λαμόοοοογια...

Επιστροφή σε “Off topic - English topic - Sell & Buy”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες