Atari ST to scart TV

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Re: Atari ST to scart TV

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Πέμ Νοέμ 01, 2012 10:51 pm

Θα το δοκιμασω αν και νομιζω πως ειχα δοκιμασει ολους τους συνδυασμους! και στο pin 16 του scart τι θα βαλω? δες στο αρχικο σου ποστ το σχημα! εκει εχεις το VSYNC! παντως εχω βρει σχηματα που θελουν αρκετα εξαρτηματα και λογικες πυλες για να κανεις τα H+V sync σε CSYNC!
http://www.atari-forum.com/download/file.php?id=18681
και εχω και αυτο Εικόνα που αυτο που κανει στην ουσια ειναι τα v+H sync σε Csync!! οπως φαινεται και εδώ : Εικόνα
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Παρ Νοέμ 02, 2012 9:25 pm

Λοιπον σήμερα μετά απο λιγες δοκιμές, η λυση βρεθηκε και επιτελους μετα απο ποσα χρονια παιζει scart στον ST μου!!! :xoreyw :xoreyw s-wow s-wow
Τα παραπανω που εδειξα αν και σωστα τελικα αρκει να βαλω 2 αντιστασεις στο Vsync και Hsync και να τα ριξω στο Csync του SCART δλδ στο ποδαρακι 20. Οι αντιστασεις που εβαλα ειναι 150 ohms. Δεν εκανα σύνδεση στο 8 του SCART καθως ΔΕΝ χρειαζεται! επισης παλι ειχα προβλημα και δεν εδειχνε! η λυση ηταν στο βυσμα του SCART να γεφυρωσω το pin 16 με το 20!!! τωρα εχει μια χαρα εικονα!!! αρκετα καλη και με ηχο! Απο αυτο συμπεραινω πως ο ST μου εχει ζημια οπως ειχαμε πει αλλου και δεν ειναι μονο στο TV modulator, μαλλον την εχει ακουσει το motorola 1377 καθως δεν εχω σημα CVS,και δεν εχω και CSYNC! αυτος ηταν και ο λογος που δεν δουλευε το SCART! απλα επειδη δεν εβαζα μαζι τα H+Vsync και οταν το ειχα κανει δεν ειχαν αντιστασεις δεν συχρονισε ποτε σωστα το σημα! μερικες φωτος (μη με κραζετε για τα προχειρα κολληματα αλλα βιαζομουνα!). :lol:
Επισης εχω και δευτερο καλωδιο SCART και θα το φτιαξω αυριο να εχω και 2ο καβατζα! ασχετο αλλα εφτιαξα και ενα καλωδιο που ειχα διαλυμενο που βγαζει απο τον ST σε TFT για μονοχρωμη εικονα (high resoloution), γιατι του εχω ενσωματωσει απο πισω εξοδο για να μην βαζω καλωδια!
Επειδη χρειαζομαι σημα CVS ή SVIDEO για να τον συνδεω στην βιντεο εισοδο της καρτας τηλεορασης στο pc μου θα δω τι μπορω να κανω να φτιαξω το προβλημα του! στην αναγκη ενα εξωτερικο κυκλωμα RGB to SVIDEO-CVS!

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Σάβ Νοέμ 03, 2012 12:07 pm

Μπραβο :!!
έκανες αυτό που είπα παραπάνω,με τις 2 αντιστάσεις,δεν εχει σημασία που ήταν 150, κάνουν απο 120 εως και 220.
Αυτο στο blanking pin 16, παίζει και έτσι,γιατί στην ουσία του έδωσες το απαιτούμενο ρεύμα 1.5 ~ 3.00 v. για να ενεργοποιηθεί το RGB.
Η βαθιά κατάσταση που επιπλέει

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Σάβ Νοέμ 03, 2012 12:28 pm

Αυτό ήθελα να σε ρωτησω! γιατι οταν δεν ειχα γεφυρωσει το 20 με το 16 εβλεπα κατι σαν ασπριλα σκετη??? :provlimatismenos :provlimatismenos :provlimatismenos να υποθεσω ηθελε σημα composite ε? Το 16 Pin δλδ στο scart επιλεγεις αν θες CVS ή RGB? δλδ αν δωσεις ταση εχεις RGB αν οχι εχεις CVS? (αν εχεις και τη σωστη συνδεσμολογια). Παντως η συνδεσμολογια που εχεις στο αρχικο σου ποστ δεν εδειχνε τπτ σε μενα! νεκρα! και βλεπω εχεις δωσει στο 20 απο το 2 δλδ για σημα συχρονισμου Csync που εμενα λογω της βλαβης που λεγαμε δεν βγαζει τπτ! ε γιαυτο δεν επαιζε!

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Σάβ Νοέμ 03, 2012 12:51 pm

Στην ουσία το ίδιο σχέδιο έκανες, αλλά βλέπεις composite από συνδυασμό του H&V.
Αμα ψάξεις το αναλυτικό pinout scart, θα δεις τι ενεργοποιεί το ρεύμα ,πόσο, και που..

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Σάβ Νοέμ 03, 2012 12:53 pm

Εννοείς οτι έφτιαξα Composite sync, γιατί composite video δεν παιρνω με τίποτα! :( :( :(

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Σάβ Νοέμ 03, 2012 2:33 pm

Ναι,η πιο πρόχειρη λύση βέβαια,αλλά στην ουσία ενώνοντας μαζί τα H&V, έβγαλες Composite.

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Σάβ Νοέμ 03, 2012 8:52 pm

εφτιαξα μολις τωρα και το 2ο καλωδιο! με πεδεψε λιγο μεχρι να παιξει και τελικα το λαθος ηταν η διαφορα στις 2 αντιστασεις για τα H+Vsync! αντι 2 ιδιες. η μια ειχε μια γραμμουλα διαφορετικη και ηταν 100 και 170 ohms! έτσι εκανα και τις 2 στα 170 και έπαιξε μια χαρα! τωρα εχω 2 scarts που δουλευουν! θα ειχα και 3ο αλλα κατεστρεψα το βυσμα στις δοκιμες (κολλησαν ολα μαζι!!!!) και το καλωδιο το "εγδαρα" γιατι ήθελα τα καλωδιακια του για τις δοκιμες! επισης το pin 13 (Ground) το εχω στο περιβλημα του scart και οχι στο pin 17 οπως στο σχημα στο αρχικο ποστ, κανει το ιδιο?

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Σάβ Νοέμ 03, 2012 10:22 pm

Δε πειράζει.. από τα λάθη μας μαθαίνουμε.. yes-yes
Η γείωση ναι ισχύει..

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Δευ Σεπ 16, 2013 4:05 pm

Δεν ανοίγω άλλο θέμα μιας και είναι σχετικό αλλά πρόσφατα έμαθα πως υπάρχουν μετατροπείς από scart σε HDMI! δεδομένου ότι έχω μηχανήματα που έχουν μόνο SCART RGB έξοδο πχ δορυφορικοί δέκτες, DVD players, SD DVB-T δέκτης, VIDEO κτλ θα ήθελα να τα βγάλω σε HDMI προκειμένου να μπορώ να παίξω και σε οθόνη από PC πχ στο εξοχικό έχω μια TFT 19 Wide με DVI. Οπότε έχω scart switch, HDMI switch,DVI to HDMI και καλώδιο και αντάπτορα. Μας λείπει ο μετατροπέας σαν αυτόν πχ http://www.ebay.ie/itm/120736191305?ssP ... 1423.l2649 οι τιμές είναι γύρω στα 40-50 ευρώ αλλά στην δικιά μου περίπτωση δεν είναι ΜΟΝΟ για τον Atari! ομως τώρα θα αποκτήσει και έξοδο HDMI!!!! έστω με μετατροπέα! yes-yes yes-yes yes-yes yes-yes οπότε δεν χρειάζεται και να ασχολούμε πλεον με κυκλωματα σε CVS και αλλαγη το MC1337. Θα παραγγείλω καποιο και θα ενημερώσω αν δουλεύει σωστά! Υπόψην οτι καποιο μοντελο που ειδα Ελλαδα με 79 ευρω!!!! στο ebay το ιδιο απο Κινα ειχε 45...

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Δευ Σεπ 16, 2013 4:30 pm

Αντε να μας πεις.. λογικα θα δουλεψει αψογα..

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Δευ Σεπ 16, 2013 4:40 pm

και να μην δουλεψει χαμένο δεν θα πάει...αλλά δεν βλεπω τον λόγο να μην παίξει εφόσον και τα 2 καλωδια scart δειχνουν κανονικα σε οσες TV τα δοκιμασα! απλά οπως εχω ξαναπει ο atari ST δεν βγαζει σημα CVS sync που θελει το scart (λογω καμμένου μαλλον MC1337) και εχω παρει απο το H και V sync με 2 αντιστασεις των 170 ohms και τα εχω ριξει στο CVS sync του scart! λες αυτο να αποτελει προβλημα?

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Δευ Σεπ 16, 2013 4:42 pm

οχι κανενα..

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Δευ Σεπ 16, 2013 4:58 pm

ωραια ευχαριστω! παραγγειλα αυτο τελικα βγηκε τελικη 47 ευρω κατι ενω εχει και free μεταφορικα! απο Αγγλια πανε παραπανω θα ερχοταν ποιο γρηγορα αλλα με UK βυσμα! http://www.ebay.ie/itm/271155770903?ssP ... 1497.l2649 οταν με το καλό έρθει και κάνω δοκιμή θα ενημερώσω με φωτος και τα σχετικά!

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Δευ Οκτ 21, 2013 6:45 pm

Καλησπέρα, μπορώ στο καλώδιο SCART για να πάρω C-Sync με την χρήση του κυκλώματος που δειχνω ποιο πανω? δλδ αντι να εχω τις 2 αντιστάσεις, να χρησιμοιποιήσω το κύκλωμα για να βγάλω C-Sync από το H+V Sync του ST? υπενθυμίζω πως έχει ζημιά ο STFM (μάλλον το MC1337) και δεν βγάζει CVS και C-Sync σήματα. Και εδώ βρήκα ένα ακόμα ποιο εύκολο http://www.nexusuk.org/projects/vga2scart/circuit, ανοιγω ενα θεμα για το HDMI γιατι εχω πρόβλημα για αυτόν τον λογο. :shock: :shock: :shock:

Επιστροφή σε “Atari ST hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες