Atari ST to Composite, S-video, & VGA (color)

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Re: Atari ST to Composite, S-video, & VGA (color)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Τετ Μάιος 26, 2010 6:55 pm

Τι adaptoras είναι αυτός? δεν κατάλαβα!

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Πέμ Οκτ 28, 2010 6:36 pm

Μπορώ κάπως τελικά την RGB έξοδο του ST να την οδηγήσω στην TV και να δείχνει έχρωμα για τα games? δλδ είτε με scart που μάλλον δεν μπορώ λόγω του καμμένου RF modulator ή έστω σε σύνδεση με την είσοδο VGA στην TV. Αλλά δεν σηκώνει 15khz και κάπως πρέπει να το διπλασιάσω, αλλά πως? ο σκοπός όπως έχω ξαναπει θα ήταν να φύγει η SC1224 από το γραφείο και μου πιανει πολύ χώρο! δίπλα στον ST έχω μια TV wide TFT 32ara και θα ήθελα να τον συνδέσω επάνω καπως!

Άβαταρ μέλους
ZX_Jim +
Z80 power CPU
Z80 power CPU
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ZX_Jim + » Πέμ Οκτ 28, 2010 8:09 pm

Με αυτή την πλακέτα, έχεις ότι σήμα θέλεις.... :)
Η άλλη λύση είναι ένα καλώδιο scart (που προφανώς έχει η τηλεόρασή σου), αυτό εδώ. ;)
http://zxjim.blogspot.gr/

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Πέμ Οκτ 28, 2010 8:50 pm

Νικηφόρε τι SΤ έχεις? μήπως STFM?
Η καλύτερη λύση για σένα αφού θες να δεις σε TV,είναι το scart όπως είπε ο Jim.
Κατασκεύασε ένα καλώδιο μόνος σου,η προσπάθησε τουλάχιστον,υπάρχουν οδηγοί εδώ,ακόμα πως θα φτιάξεις βύσμα αν δεν έχεις.. ;)
Η βαθιά κατάσταση που επιπλέει

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Παρ Οκτ 29, 2010 5:58 pm

Aneme δεν ξέρω αν θυμάσαι που τα έχω ξαναγράψει, αλλά ναι είναι STfm και το tv modulator είναι καμμένο, βασικά καταστράφηκε το βιδάκι που ρυθμίζει την συχνότητα στην tv και δεν ξερω τι άλλο. Μου έχουν πει και στο ξένο forum ότι λόγω αυτού δεν βγαίνει ούτε σήμα composite αλλά ούτε και παίζει σε SCART! έχω καταστρεψει άπειρα καλώδια, 3 έτοιμα συγκεκριμένα και από μαγαζί εδώ Αθήνα 2 αλλά και 1 από ebay και έφτιαξα και εγω και με ολους τους συνδυασμούς και τζίφος! μου είπαν ότι το scart θέλει σήμα συχρονισμού από το σύνθετο βιντεοσήμα και αυτό δεν μπορεί να βγει με κατεστραμένο tv mod, ίσως κάπου να περνάει το κύκλωμα και να θέλει κανένα bypass? ενώ το σήμα RGB (SC1224) βγαίνει ξεχωριστά οριζοντιος και κάθετος συχρονισμος. ΑΝ ξέρει κανείς να φτιάξουμε το tv modulator ή να το αλλάξουμε με άλλο (αν βρούμε) ή πως να το κάνουμε bypass αυτό μόνο θα έλευνε το πρόβλημα που με έχει απασχολήσει από το 1993!!!! ::3 ::3 ::3 Aneme μάλλον αυτά που είπα πριν τα είχα γράψει στο άλλο Ελληνικό forum και όχι εδώ μέσα. Άλλη μια λύση είναι και αυτή εδώ : http://www.atari-forum.com/viewtopic.php?f=15&t=17126 αλλά με χοντρή H/W παρέμβαση και την φοβάμαι! και φυσικά δεν μπορώ να την κάνω εγώ, ίσως ένας φίλος ηλεκτρονικός.

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Παρ Οκτ 29, 2010 6:30 pm

Κατάλαβα..λοιπόν, θα έλεγα να το δει κάποιος που γνωρίζει από τέτοια καταρχήν.(και φυσικά δε θα σου δουλέψει τίποτα από αυτό εδω το θέμα..)
Δεύτερο,αφού δεν βγάζει (όπως λες) σήμα από το modulator και από το RGB πιθανά να θέλει αρκετή δουλειά.. (αν είναι έτσι)
Αλλα, πρέπει να σιγουρευτείς ότι πραγματικά δεν βγάζει σήμα από το RGB,
αν έχεις ένα ψηφιακό πολύμετρο τότε πες μου και πάμε να το τσεκάρουμε..
Κατά πρώτης θέλω μέτρηση voltage από τις εξόδους RGB και sync, (κοίτα το σχεδιάγραμμα).

Υγ. το Αταρι το είχες και δούλευε παλιά κανονικά,η το πήρες έτσι?

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Παρ Οκτ 29, 2010 6:41 pm

δούλευε κανονικά πριν!!! προσπαθούσα μια μέρα με ένα μάλλον μεγαλούτσικο κατσαβίδι να το ρυθμίσω και το χάλασα!!! σήμα RGB παίζει κανονικά στην SC1224!!! σήμα σε TV δεν μπορώ να δώσω με κανέναν τρόπο! βασικά ήθελα να μην εχω άλλη μια οθόνη επάνω στο γραφείο γιαυτό! δες και το album τoυ Atari μου εδώ δειχνω και τι έχω φτιάξει.
http://s180.photobucket.com/albums/x207 ... T/ATARIST/
βασικά αυτό που λένε ότι χρειάζεται για το scart (RGB) είναι το λεγόμενο composite sync (σύνθετος συχρονισμός δλδ οριζόντιος+κάθετος), ενώ στην οθόνη πάει χώρια! και δεν είναι το ίδιο αν συνδέσεις απλά τα pins μαζί! τα έχω δοκιμάσει όλα! απλά η εικόνα πηγαινε πάνω κάτω κα έφευγε και δεν έβλεπα τίποτα!!! δλδ το scart δεν μου δούλευε λόγω ότι δεν μπορω να δώσω το σωστό σήμα συχρονισμού! ενώ ήχος και χρώματα (RGB) ήταν οκ!

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Παρ Οκτ 29, 2010 7:18 pm

Το SC1224 παίρνει από H & V και όχι από Csync ?
βρες μου σχηματικό του καλωδίου του η μέτρα το εσύ απο που παίρνει τα pins και θα σου πω..
Θα κάνουμε την πατέντα με την μίξη του H & V και θα το μετατρέψουμε σε Csync.

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Παρ Οκτ 29, 2010 7:34 pm

ναι είναι ξεχωριστά αυτός είναι και ο λόγος που δουλεύει και το scart όχι! αυτά μου τα είχε πει και η Alison στο atari-forum που ασχολειτε με ηλεκτρονικά κυκλώματα! βρηκα το service manual της SC1224 να βοηθήσει. http://os9projects.com/CD_Archive/INFO/ ... 224_SM.pdf
Για το άλλο που λες εννοείς θες την συνδεσμολογία στο καλώδιο ? στην σελίδα 9 έχει το block diagram νομίζω αυτό τα λέει όλα!

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Παρ Οκτ 29, 2010 7:52 pm

Λοιπόν,δοκίμασε κατι για τώρα.. αντί του CSync στο σκαρτ βαλε στη θεση του το Hsync μόνο, και πες μου τι κάνει..
πάω για φαι και τα λεμε αργότερα, θα σου φτιαξω ενα εύκολο σχηματικό να δουλέψει το Αταρι σου..

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Παρ Οκτ 29, 2010 8:10 pm

Νομίζω το θέμα καλύτερα να το συνεχίσουμε στο σωστό τοπικ εδώ αφού αφορά το scart : viewtopic.php?f=22&t=51 δυστυχώς σε λίγο θα πρέπει να φύγω και το ΣαββατοΚύριακο θα λείπω, αν έχεις όρεξη από εβδομάδα να βρω το scart να κολλήσω ότι είχα κόψει να το ξαναδοκιμάσω και θα σου πω. Στο άλλο τοπικ θα βάλω και μερικές σχετικές φωτος και συνεχίζω εκεί. Ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Πέμ Νοέμ 01, 2012 10:54 pm

Εχω βρει και αυτο εδω περα http://8bitchip.info/atari/stvid.php δεν ειναι αναγκη να ξεκολλησουμε το tv modulator, λετε να πετυχει? αν και λογικα το SCART αφου εχει RGB σημα δινει την καλυτερη ποιότητα!
xmmm καποιος κλεβει τις ιδεες μου??? http://imageshack.us/f/88/dscn1273f.jpg/ :Ppp
και εδω ολο το θεμα : http://www.atari-forum.com/viewtopic.php?f=74&t=15728 πολύ δύσκολα πράγματα βλεπω!

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Δευ Οκτ 21, 2013 6:39 pm

Καλησπέρα! βρηκα το παρακατω κυκλωμα για εξοδο CVS απο σημα VGA-RGB μπορει να παιζει και στον ST ή εχει διαφορα το σημα line frenquency αν δεν κανω λαθος? νομιζω ειναι 15,5 αντι 32khz? κατι τετοιο...από περιεργεια ρωταω γιατι πλεον ο ST μου παιζει με HDMI 1080p !!! :lol: :lol: :!! :xoreyw :xoreyw :xoreyw s-wow s-wow
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Δευ Οκτ 21, 2013 6:47 pm

Vga σε RCA composite ειναι, βγαζει Vga o ST σου ?

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Δευ Οκτ 21, 2013 6:48 pm

και η VGA είναι σημα RGB γιαυτο ρωτησα τι διαφορα εχει? αυτο με την line frenquency είναι η διαφορα? ή η ανάλυση?

Επιστροφή σε “Atari ST hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες