PIXEL No5, Η κηδεία του "γομολάστιχα"

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

PIXEL No5, Η κηδεία του "γομολάστιχα"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Παρ Μαρ 27, 2015 11:50 pm

Με αφορμή αρκετών αναφορών-συζητήσεων στο chat μας για το εν λόγο εξώφυλλο κάνουμε και αυτό το θέμα,
αλλά επίσης και ως ανάμνησης των αστόχων εξώφυλλων και θεμάτων του περιοδικού.
Το πόσο μας επηρέασαν σε θέμα αγοράς, και ακόμα αυτής της ψυχολογίας.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.
Η βαθιά κατάσταση που επιπλέει

Άβαταρ μέλους
VincentGR
Amiganoid
Amiganoid
Επικοινωνία:

Re: PIXEL No5, Η κηδεία του "γομολάστιχα"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό VincentGR » Σάβ Μαρ 28, 2015 9:56 am

Δεν είχα spectrum, είχα amstrad και το συγκεκριμένο pixel το αγόρασα πολύ αργότερα το 89-90 όταν τα προμηθεύτηκα από διάφορες πηγές.
Σίγουρα σκληρό εξώφυλλο αφού τότε κάναμε προσευχές τη νύχτα να μένουμε στην κορυφή αλλά θα πω ψέμματα πως δεν γέλασα όταν το είδα.
Όχι πως είχα κάτι με το zx, απλά το χιούμορ τους ήταν ώρες ώρες "χαλαρό" για περιοδικό.
Εικόνα FAN
http://partsfromthepast.blogspot.gr/
To blit, or not to blit?

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Σάβ Μαρ 28, 2015 10:08 am

όταν πήγαινα 1η γυμνασίου ειχα τρελαθει με τον γομολαστιχα! ευτυχως μου χαρισε ενας ξαδερφος C64 και τρελαθηκα απο τοτε.....μετα απο τον ιδιον αργοτερα αγορασα τον αταρι μου. :D αλλα ο γομολαστιχας ακομα μου αρεσει ηταν το 1ο home computer που ειχα δει ever! yes-yes zx-logo

Άβαταρ μέλους
Nemo
Μέλος
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Nemo » Σάβ Μαρ 28, 2015 12:03 pm

Eνα προφανεστατα απο το Ηalloween 31 Νοεμβριου/Day of the dead 31 Νοεμβριου-2 Νοεμβριου εμπνευσμενο παιχνιδι αλλα και σε comic , που δημιουργος του ειναι ο δημιουργος του ιδιου του παιχνιδιου .

Υποδυεστε τον Μεγαλο Θεριστη , οπου ως καλος νοικοκυρης πρεπει να μην αφησετε το καθε ψωνισμενο γιατρουδακι ,που την ειδε "θεος" οπως και την καθε υστερικη νοσοκομα-καλογρια που την εχει δει "μητερα τερεζα" ,να διασαλεψουν την φυσικη ροη των πραγματων και να σας (καθυ)-στερησουν στην "συγκομιδη" σας ...

Και ολα αυτα στο home computer των 80ς που απο το χρωμα του θες , την απεριττη μουντιλα του , την νεκρικη σιωπη του που σποραδικα διασποταν απο εντελως διεκπεραιοτικα και θλιβερα πενθιμα sound Fx , ....
, θα μπορουσαν να το χαρακτηρισουν το (*) πιο -"Ο θανατος σου παει πολυ" 80ς micro .... :P

Direct download link :arrow: Αγγλικη εκδοση του RIGOR MORTIS....

Οταν στα πλαισια της κυκλοφοριας του Rigor Mortis για ZX πριν 4-5 μηνες, trollαρα :lol: λιγο (ισως οχι τοσο επιτυχημενα) με μια αλα "οικογενεια Adams" διαθεση τους Spectrumαδες "συναδελφους" στο Mame.gr( και το Retromaniax)
,στο μυαλο μου (*) ειχα ακριβως αυτο το εξωφυλλο του pixel το οποιο για ενα αδιορατο λoγο και παρολο οτι ειναι απο τα τευχη που δεν ειχα αγορασει , εχει εντυπωθει ιδιαιτερα εντονα .

Άβαταρ μέλους
nikosnf
Z80 power CPU
Z80 power CPU

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nikosnf » Σάβ Μαρ 28, 2015 1:50 pm

Ατυχες εξωφυλλο (θ' ακολουθουσαν κι αλλα στο μελλον), απο καθε αποψη, για εναν κι απλο λογο. Μεσα στο case ηταν ο νεκρος (κατα το Pixel παντα). Φθηνο χιουμορ κι εντυπωσιασμοι κλαρινογαμπρου (βλεπε "παγκοσμια αποκλειστικοτητα"). Στην παρουσιαση βεβαια του plus, ο συντακτης αναγνωριζει οτι κανεις δεν πεθανε και οτι ΖΧ ειναι ολοζωντανος με αλλο πληκτρολογιο. Απλα ειναι πια ξεκαθαρο τι δρομο θ' ακολουθησει το συγκεκριμενο περιοδικο. Ενα δρομο με σκοπο το κερδος κι οχι την ουσιαστικη πληροφορηση του αναγνωστη.

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Σάβ Μαρ 28, 2015 2:14 pm

Βιαστικό συμπέρασμα,μαύρο χιούμορ δε ξέρω,αλλά εκτός το άκυρο εξώφυλλο ,(αφού στην ουσία ο Plus ήταν ένας 48K με άλλο κουστούμι..)
για μένα ήταν απλά θλιβερό ανακοινωθέν, και ότι κάτι έτρεχε γενικά με την Sinclair που τελικά επιβεβαιώθηκε με το κλείσιμο, και εξαγορά τις από την Amstrad.
Ήθελε το εξώφυλλο να δείξει προφητεία? η απλά μια "ότι νάναι" ,στιγμιαία ιδέα μπαρούφα του σκηνοθέτη (ναι γιατί το έστησε κιόλας..)
Τέσπα ιστορικό το PIXEL, αλλά αυτό δεν το έκανε και άμεμπτο,πέφτοντας σε πολλά ατοπήματα,προχειρότητες και δάσκαλε που δίδασκες.. (περί πειρατείας).
Ας μη μιλήσουμε για ανούσια πρόχειρα, άδεια τεύχη , που μάλιστα αν ήσουν συνδρομητής έλεγες κρίμα τα λεφτά..
επειδή ίσως τα είχαν καβατζώσει με τις συνδρομές, έκοβαν τεύχη (π.x Ιούλιος-Αύγουστος μαζί..) και μάλλον κάναν διακοπές στην υγεία των κορόιδων?
Ναι, είχαν κάνει προσφορες για συνδρομές αν θυμάμαι καλά, και έτσι τσιμπήσαμε,
αν κάνω λάθος κάπου η υπερβάλλω.."συγχωρέστε με".
Η βαθιά κατάσταση που επιπλέει

Άβαταρ μέλους
Alkis77
Z80 power CPU
Z80 power CPU

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Alkis77 » Παρ Απρ 03, 2015 2:33 pm

Σκεφτειτε οτι ειχα το συγκεκριμενο Pixel στο πακετο με τον 48k που ειχα αγορασει (με ενα σωρο Pixel) και φανταστειτε την σταναχωρια μου οταν 11 χρονων ειδα οτι ο υπολογιστης που μολις αγορασα, "πεθανε" πριν 4 χρονια :lol: βεβαια χρησιμοποιωντας τον καταλαβα οτι μονο πεθαμενος δεν ήταν, και σήμερα εχω πια πειστει οτι ειναι ΑΘΑΝΑΤΟΣ yes-yes

Τραγικό εξώφυλλο αλλά είχε κάτι τέτοια κουλά το Pixel, μου φέρνει κάτι σε (κλεμένο) Βρετανικό χιούμορ. Eίχε πολλά κακα το Pixel αλλά και πολλά καλά, και το έχω συνδέσει με τα πρώτα μου βήματα στην καλύτερη εποχή της πληροφορικής για μένα.

zx-logo For Ever!!!
Sinclair ZX81, Sinclair ZX Spectrum 48K, Sinclair ZX Spectrum +, Sinclair ZX Spectrum +2, Sinclair ZX Spectrum +3, Sinclair QL, Amstrad 6128, TI 99/4A, Commodore 64 & 64C, Commodore 128, Commodore 128D, Amiga 500, Atari 520STFM

Επιστροφή σε “ZX Spectrum / ZX-81 / QL”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες