New HD drivers για Ultrasatadisk by P.Putnik

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Re: New HD drivers για Ultrasatandisk by P.Putnik

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Σάβ Μαρ 13, 2010 10:56 pm

NikiforosST έγραψε:αφού το image είναι 4GB!!!

δε διαβαζεις τα txt ..

As is from image size visible, it is
for 4GB SD cards or hard disks.
However, thanx to some detections
in autoboot driver, this is usable with
even 256MB drives or Flash cards !
Of course, with smaller capacity, you
will be able to access less partitions.
Η βαθιά κατάσταση που επιπλέει

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Κυρ Μαρ 14, 2010 8:48 am

Δοκίμασα στην 2GB και ενώ το πρόγραμμα αυτή την φορά έφτασε στο τέλος κανονικά! ΠΑΛΙ δεν την βλέπει το pc λέει βάλτε δισκέτα μέσα κάτι τέτοιο και στον ST δεν bootarei!!!! :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: μα τι καντεμιά είναι αυτή????? να μην μπορώ να ξεφορτωθώ τις δισκέτες???? ο free driver είναι τόσο εύκολος και γρήγορος και παίζει τέλεια και αυτό το HDDriver μου έχει σπάσει τα νεύρα, έχω φάει άπειρες ώρες δοκιμες κτλ και δεν λέει να παίξει! μα γιατί ρε γμτ?????

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Κυρ Μαρ 14, 2010 12:05 pm

Θα ασχοληθώ σήμερα με το θεμα.. θα κάνω μια νεα μνημη για τεστ ,και θα σου πω αργότερα.

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Κυρ Μαρ 14, 2010 2:19 pm

όλο το πρωί πεδεύομαι και πάλι δεν κατάφερα τίποτα!!! δεν δούλευε και το parcp για μεταφορές αρχείων! τελικά το κατάφερα με το pc (linux) σαν server και τον ST client, αλλά είναι αργό. Πέρασα πολλά προγράμματα στην 4αρα του ICD pro και πραγματικά δεν είχε κανένα πρόβλημα ούτε μια φορά! αυτός ο HDDriver είναι έλεος όμως! :cry: :cry: :cry: :cry:

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Κυρ Μαρ 14, 2010 3:12 pm

Χρησιμοποιείς το drive-imagin version 1.32.. ετσι?
λοιπόν.. είμαι σίγουρος ότι το πρόβλημα μη αναγνώρισης τις μνήμης στα WINXP είναι καθαρά θέμα του USB-reader!
βρες ένα USBreader USB 2.0 για "MicroSD".
Και μενα δε την αναγνωριζουν μετα ολα τα reader...
Με αυτο εδω κανω τη δουλεια μου αψογα! Εικόνα
παραγγειλε 2-3 με ενα ευρω ο ενας! > http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.30087

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Κυρ Μαρ 14, 2010 7:19 pm

έχω ήδη 2!!! και πως γίνεται να την βλέπει κανονικά αρχικά, άλλες φορες την βλέπει ο Αταρι άλλες όχι και άλλες φορες και τα win ή το linux??? έχω δοκιμάσει ένα μικρό τέτοιο reader, 2 μεγάλα κανονικά και φωτογραφική μηχανή σαν reader και όλα είχαν το ίδιο αποτέλεσμα! σαν αυτό έχω 2 : http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.1569
Ξαφνικά τώρα την 2GB την bootarei ο ST με το image που έβαλα, αλλά στα win/linux δεν την βλέπει με κανέναν reader! καλα 10 φορές το δοκίμασα πως τώρα bootarei???? :lol: :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Κυρ Μαρ 14, 2010 8:22 pm

Τι να πω.. εγω δοκιμασα και μια 512ΜΒ με το ιδιο image.. και δουλεψε, εκανε αυτοματα 2 partition.
Tοσο γκατεμης εισαι ρε παιδι μου? μπας εχεις fake μνημες? τεσταρε καμια αλλη..τι να πω...

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Κυρ Μαρ 14, 2010 8:35 pm

θα δοκιμάσω και καμια 512 αύριο miniSD γιατί αυτές που έχω τώρα είναι microSD μία kingston 4GB και μια sandisk 2GB. (Τις έχω ρημάξει τις μνήμες του nintendo DS!) Exω αλλη μια 4GB microSD αλλά είναι με τον ICD pro και ήδη έχω περάσει μέσα αρκετές δισκέτες και μου έχει λύσει τα χέρια! για να δεις τι θα πει καντεμιά μου χάλασε ένας αλλος microSD card reader και τωρα κάνει νούμερα και ο μεγάλος! επίσης θα δοκιμάσω και στον laptop (με debian linux) που έχει card reader αν βλέπει τις κάρτες. Στο pc του bro μου με κανονικά windows (όχι εικονικά αν και αυτό δεν έχει σχέση) και με άλλον card reader και πάλι δεν την βλέπει, λέει ότι δεν είναι διαμορφωμένη! :evil: :evil: :evil:

Την έκανα τώρα όντως κάνει boot στον ST και παίζει κανονικά αλλά και πάλι win/linux δεν την βλέπουν! γιατί ρε γμτ? τι κάνω λάθος????

Σήμερα μου εσκασε και το επίσημο manual από Germany για τον HDDriver. Πολύ επεξηγηματικό και καλογραμμένο με όλες τις ρυθμίσεις κτλ αλλά πρέπει να κάτσω να το διαβάσω προσεκτικά μπας και καταφέρω να έχω επιτέλους συμβατότητας μεταξύ TOS - Win/linux.

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Τρί Μαρ 16, 2010 10:40 am

Νικηφόρε, μέχρι το μεσημέρι θα σου ανεβάσω ένα δικό μου 512mb image να δοκιμάσεις..
θα είναι περίπου 350ΜΒ σχεδόν ασυμπίεστο .

Την έκανα τώρα όντως κάνει boot στον ST και παίζει κανονικά αλλά και πάλι win/linux δεν την βλέπουν! γιατί ρε γμτ? τι κάνω λάθος????

ειναι καθαρα θεμα card reader .. αν ειναι USB reader δοκιμασε να το βαλεις σε αλλη θεση ,γιατι μπορει να εχει κλειδωσει λαθος αναγνωρηση..

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Τρί Μαρ 16, 2010 11:56 am

Δυστυχώς τώρα η κάρτα (512) είναι MiniSD και έχω έναν reader εγώ, έναν ο αδερφός μου και ο laptop, τι να πω στον laptop δεν δοκίμασα ακόμα, αλλά να μην παίζει σε κανέναν? :( :( μου λέει ότι η κάρτα είναι αφορμάριστη!!!
Edit : μόλις δοκίμασα στον laptop και δεν βλέπει καμία, δοκίμασα όμως και στον mac mini G4 με Leopard MAC OS και τον ίδιο card reader που δοκίμαζα και στο desktop pc και την βλέπει κανονικα!!! (Μόνο την 512 miniSD όμως) βλέπει 3 partitions,βάζω κάτι μέσα και παίζουν και στον Atari st!!! άρα δεν είναι θέμα card reader! για τις άλλες ίσως ή να έχουν να κάνουν οι μνήμες τι να πει κανείς! :lol: :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Τρί Μαρ 30, 2010 12:09 am

o ppera εβγαλε νεους Drivers,full image +games, 2Gb,1GB.& 0.5GB , @nikiforos .. μπορεις να τους τεσταρεις. .
http://ppera.07x.net/forum/viewtopic.php?f=6&t=82

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Τετ Μαρ 31, 2010 7:19 pm

Ευχαριστώ! θα δοκιμάσω την 2αρα αύριο και θα ενημερώσω! προς το παρόν τα προηγούμενα μόνο ο mac mini τις βλέπει και δεν κατάφερα ακόμα να τις δούν windows/linux και ουτε το κανονικό windows pc! και δεν είναι θέμα card reader γιατί ο ίδιος πως τις βλέπει στον mac??? (με leopard mac os).

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Τετ Μαρ 31, 2010 7:57 pm

Υποψιν οτι το PC βλεπει μονο το πρωτο partition (256mb) Δισκος "C" Atari .. ok?
μηπως σου λειπει κανενα αρχειο η driver για το USB ?
στο link του topic που εδωσα παραπανω.. εχει ενα fix o petari ,(οπου αναφερει οτι λυνει το προβλημα στο να μπορεις να δεις και τα υπολοιπα partitions.
προσωπικα δε το εχω δοκιμασει,γιατι ειμαι οκ με το πρωτο partition (256mb) που βλεπει PC ,το φορτωνω και μεταφερω απο κει σε αλλoυς δισκους στον Atari..κ.ο..

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Πέμ Απρ 01, 2010 8:44 am

Ευχαριστώ! έγραψα την 2αρα κάρτα και την είδε μια χαρά!!! στα windows μόνο! στο linux δεν βλέπει τπτ!!! για άγνωστο λόγο! τουλάχιστον να μην χρειάζεται να ανοίγω τον mac συνέχεια για να μεταφέρω αρχεία!

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Κυρ Ιουν 06, 2010 10:24 pm

Το νεο ppera site,ειναι εδω τωρα πια: http://petari.000space.com/atari/
:!!

Επιστροφή σε “Atari ST Utilities”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες