Η συλλογή μου από 8 /16 bit υπολογιστές.(akmakas)

Άβαταρ μέλους
akmakas
Μέλος
Μέλος

Η συλλογή μου από 8 /16 bit υπολογιστές.(akmakas)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό akmakas » Παρ Νοέμ 20, 2009 12:47 pm

Σας παρουσιάζω με υπερηφάνεια την δικιά μου 8bit και 16bit συλλογή που κατάφερα να συλλέξω μετά κόπο και βασάνων!!

ΖΧ Spectrum 16/48Κ
Εικόνα
Πολύ καλή η κατάσταση του σχεδόν σαν καινούριο...δουλεύει άψογα.

ΖΧ Spectrum Plus...
Εικόνα
Σε άριστη κατάσταση και αυτός και δουλεύει τέλεια...

ZX Spectrum Plus 128K
Εικόνα
Αυτός ήταν το απωθημένο μου και τελικά πρόσφατα τον τσίμπησα..Κατάσταση άριστη και πλήρως λειτουργικός.

Sinclair QL
Εικόνα
ΕικόναΆριστη εξωτερική εμφάνιση με Ελληνικό πληκτρολόγιο αλλά δυστυχώς δεν δουλεύει σωστά....

Commodore 64
ΕικόναΕικόνα
Αυτός πάλι νομίζεις πως μόλις τώρα βγήκε από το κουτί του..λειτουργεί θαυμάσια.

Amstrad CPC 464
Εικόνα
Τον αγόρασα από ebay μόλις 1 ευρώ 15 ευρώ περίπου τα μεταφορικά και μετά από ένα γενικό καθάρισμα δούλεψε άψογα!!

Amstrad CPC 6128
Εικόνα
Σε καλούτσικη κατάσταση έχει κάποια γδαρσίματα αλλά είναι πλήρως λειτουργικός (Υπάρχει και το έγχρωμο μόνιτορ)
Μου τον χάρισε ο καλός μου φίλος COINHUNDER..

Philips MSX
Εικόνα
Και αυτός είναι σε καλή κατάσταση και δουλεύει καλά....(Υπάρχει και το δικό του deck κασετόφωνο)

Αυτές είναι οι φωτογραφίες από τα 16bit μηχανήματα που έχω..Φυσικά τα έχω υπό μεγάλη προσοχή!!

Amiga 500

Χαρισμένη από τον 16μπιτο και πωρωμνο παλιόφιλο marag.Υπερ άριστη κατάσταση σαν να βγήκε τώρα από το κουτί της.Επίσης υπάρχουν αρκετά extra όπως 2 εξωτερικά disk drives Profex και Commodore 1010 όπως και το πρώτο μου μόνιτορ 1084P το ίδιο που είχα τότε (Ευτυχώς το κράτησα τόσα χρόνια).Εννοείται πως υπάρχει και εσωτερική μνήμη 512kb...

Amiga 1200
Εικόνα

Εξωτερικά λάμπει...δυστυχώς υπάρχει ένα μικρό σπάσιμο από πίσω.Έχει και 3.5 σκληρό δίσκο αν θυμάμαι καλά 250mb(Κάπου εκεί)
Σεταρισμένο workbench με όμορφες γραφικές βελτιώσεις στα χρώματα κλπ.Πρόσφατα πρόσθεσα 2,5 σκληρό δίσκο των 20 mb με την original του βάση.

Atari STE
Εικόνα

Αρκετά καλή κατάσταση έχει δυο μικρές τρυπούλες δίπλα στο logo..Το συγκεκριμένο κομμάτι είχε κίτρινα πλαστικά αλλά με την χρησιμοποίηση πολύ λεπτών ντουκόχαρτων (δεν είχα άλλη επιλογή) έγινε σαν καινούργιος χωρίς γρατσουνιές. Ευτυχώς το πληκτρολόγιο είναι κάτασπρο.Δουλεύει τέλεια...πρόσφατα του πέρασα και 4 mb ram όπως και το τελευταίο TOS 2.06..

Εξωτερικό Commodore Disk drive 1010
Εικόνα
Σε άριστη κατάσταση και πλήρως λειτουργικό...
Τελευταία επεξεργασία από akmakas σε Τετ Δεκ 22, 2010 10:16 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Back to the roots...

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Re: Η συλλογή μου από 8 και 16 bit υπολογιστές.(akmakas)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Παρ Νοέμ 20, 2009 1:48 pm

@akmakas Πολυ ωραια η συλλογη σου, ;)
Να μια ωραια ιδεα να τα βλαζουμε ολα μαζι φωτο..
θα το μεταφερω σε πιο καταλληλο μερος στο φορουμ,και οποτε μπορεσω θα εκθεσω και τα δικα μου
Η βαθιά κατάσταση που επιπλέει

Άβαταρ μέλους
akmakas
Μέλος
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό akmakas » Παρ Νοέμ 20, 2009 5:55 pm

Περιμένουμε εν αγωνίως!!! ;)
Back to the roots...

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Τετ Νοέμ 10, 2010 7:47 pm

Καλά λέμε η συλλογή σου είναι απλά απίστευτη! τώρα τα είδα! LOL!!! μπράβο! απορώ πως κατάφερες και βρήκες αυτά τα σπάνια μηχανήματα!

Επιστροφή σε “Οι συλλογές μας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες