Raspberry Pi 3 - Unix Shell...

Άβαταρ μέλους
xqtr
Μέλος
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xqtr » Κυρ Σεπ 03, 2017 9:21 am

Ενα project δικο μου, το οποιο το εκανα γιατι ηθελα να φτιαξω ενα φορητο συστημα, το οποιο θα λειτουργω σαν τερματικο unix, για διαφορες εργασιες μου. Πιο πολυ το εκανα για να περασω ευχαριστα τον ελευθερο χρονο μου και να μαθω καποια πραγματα. Το συγκεκριμενο project, ειναι δοκιμαστικο και οχι το τελικο "προιον", καθως στην πορεια διαπιστωσα διαφορα πραγματα, αλλαξα γνωμες για διαφορες παραμετρους του συστηματος κα. Πλεον, εχω κρατησει αυτα που θελω, εχω απορριψει καποια πραγματα που δεν ειναι σωστα/λειτουργικα και σιγα-σιγα θα ξεκινησω την τελικη του μορφη, η οποια σιγουρα θα ειναι πολυ διαφορετικη.

Το κελυφος ειναι απο plexiglass 3mm, το οποιο ειναι πολυ δυστροπο υλικο, αλλα αν δεν εχεις 3D εκτυπωτη, μαλλον ειναι μονοδρομος. Το ξυλο, ναι μεν ειναι καλο, αλλα το παχος του, το οποιο σιγουρα ειναι πιο μεγαλο απο 3mm, δημιουργει προβληματα με τα βυσματα/υποδοχες.

Εδω βλεπετε την οθονη, μια απλη lcd απο καμερα οπισθοπορειας, τα ηχεια, απο ενα gadgetακι για ηχεια σε smartphones. O δεικτης για την μπαταρια ειναι απο ebay και ειναι για 2S μπαταρια λιθιου (7.4V). H οθονη εκτος απο τα να δειχνει βιντεο, ειναι μαπα. Ηταν/Ειναι ομως η πιο φτηνη λυση με 12-15 ευρω, καθως οι πιο καλες ειναι και πολυ πιο ακριβες.

20170903_094047.resized.png

Στο πανω μερος, εχει διακοπτη on/off για την μπαταρια και διακοπτη on/off για την οθονη, οταν αυτη λειτουργει απο την μπαταρια, για εξοικονομηση ενεργειας αν χρειαστει. Εχει 3 κουμπια για περιηγηση σε ενα ειδικο menu, που εχω φτιαξει, εισοδο για απευθειας τροφοδοσια 5V, ωστε να λειτουργει χωρις μπαταρια, εισοδο για φορτιση της μπαταριας, η οποια τελικα εμεινε αχρηστη γιατι το ολοκληρωμενο της φορτισης, καηκε... e-shock Επισης εχει εξοδο για 5V και 7.4V, για φορτιση συσκευων απευθειας απο την μπαταρια του συστηματος.
20170903_094100.resized.png

Στο κατω μερος, εχει διακοπτη on/off για το βολτομετρο της μπαταριας και τις υποδοχες του RPi3. Μεγα λαθος... απο οτι διαπιστωσα εκ των υστερων.
20170903_094117.resized.png

Δεξια, ειναι οι θυρες του RP3 και ενας διακοπτης on/off για την οθονη, οταν αυτη λειτουργει με την εξωτερικη τροφοδοσια (5V).
20170903_094131.resized.png

20170903_094148.resized.png

20170903_094219.resized.png

Στο πισω μερος, σκεφτομουν να βαλω καπακια, ωστε να εχω προσβαση στην μπαταρια και την sdcard. Δεν το τελειωσα ομως, καθως θα αλλαξω πληρως το σχεδιασμο.
20170903_094307.resized.png

...και εδω ενα μικρο preview του menu, το οποιο αυτοματοποιει διαφορες λειτουργιες που θελω και για αυτο δεν εχω βαλει καποιο πληκτρολογιο ή gamepad, παρα μονο τα τρια κουμπια, που δουλευουν σαν Πανω, Κατω και Enter.
20170903_094322.resized.png

Ενα γενικο συμπερασμα, καθως εβγαλα πολλα... ειναι πως αν θελετε ενα φορητο mini υπολογιστη, προτιμηστε μια ετοιμη λυση. Ειναι πολυ καλυτερη και οικονομικοτερη απο το να φτιαξεις κατι με ενα rpi. Μονο το rpi, κοστιζει κανα 45αρι και μαζι με ολα τα αλλα, οθονες, μπαταριες, ηχεια, κουμπια, sdcard, λοιπα υλικα, φτανεις το 100αρι ανετα. Με αυτα τα λεφτα αγοραζεις κατι ολοκληρωμενο μεταχειρισμενο και εισαι κομπλε. Το θεμα ειναι οτι δεν το καταλαβαινεις... καθως τα δινεις σιγα-σιγα. :provlimatismenos
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους
VincentGR
Amiganoid
Amiganoid
Επικοινωνία:

Re: Raspberry Pi 3 - Unix Shell...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό VincentGR » Κυρ Σεπ 03, 2017 1:43 pm

Φοβερή δουλειά!!!
Ναι φυσικά θα σου έρθει φθηνότερα αγοράζοντας κάτι άλλο, όμως το αίσθημα πως το κατασκευάζεις εσύ από scrap είναι priceless.
Εικόνα FAN
http://partsfromthepast.blogspot.gr/
To blit, or not to blit?

Άβαταρ μέλους
alex76gr
Reviewer
Reviewer
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alex76gr » Κυρ Σεπ 03, 2017 4:00 pm

Μου αρέσει σαν κατασκευή.
Θυμίζει κάτι από steampunk ή κάτι που θα έφτιαχναν οι άνθρωποι για να πολεμήσουν το Skynet. yes-yes
Πολύ ωραία και η σύλληψη της ιδέας.
Εύγε!

Άβαταρ μέλους
xqtr
Μέλος
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xqtr » Κυρ Σεπ 03, 2017 7:40 pm

To κελυφος, δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο... απλα ενα ορθογωνιο παραλληλογραμμο... το μονο πραγμα που μπορουσα να κανω με τα κομματια plexiglass που ειχα. Ειχα φτιαξει αλλο ενα, αλλα τελικα δεν χωρουσαν τα πραγματα ετσι οπως ηθελα και μου εκανε μια ρωγμη σε καποιο σημειο, απογοητευτικα και το πεταξα :(

IMG_20170618_183452.jpg

IMG_20170707_153258.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους
Darth_Cotsos
ZX power
ZX power

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Darth_Cotsos » Κυρ Σεπ 03, 2017 10:29 pm

Πολύ καλή κατασκευή και ιδέα!!! :!!
Συμφωνώ με το Vincent το ν κάνεις κάτι μόνος σου έχει άλλη αξία και σου δίνει γνώσεις και εμπειρία.
Περιμένω τη συνέχεια, θα ήθελα να ακούσω πως ακριβώς σκέφτεσαι να το χρησιμοποιήσεις.
You don't know the power of the 8bit side!!!

RetroUnboxers.gr

Άβαταρ μέλους
VincentGR
Amiganoid
Amiganoid
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό VincentGR » Κυρ Σεπ 03, 2017 11:09 pm

Ναι εχω την ιδια περιεργια και εγω.
Σημερα ανεστησα το zero.

Παραγγειλα 2x32GB Sandisk μα ηρθαν δεκαεξαρες...
Απο αυριο περιμενω τις σωστες.
Εικόνα FAN
To blit, or not to blit?

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Κυρ Σεπ 03, 2017 11:39 pm

Καλη ιδεα! προχώρα το,
κατι τετοιο σκεφτόμαστε να κανουμε με τον Μητσο, οταν βρούμε καιρο και ορεξη..
θα ηθελα να μαθω το ποσο διαρκουν οι μπαταρίες, αν μπορεις κανε ενα τεστ ντριβε..
Η βαθιά κατάσταση που επιπλέει

Άβαταρ μέλους
xqtr
Μέλος
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xqtr » Δευ Σεπ 04, 2017 3:19 pm

Darth_Cotsos έγραψε:Πολύ καλή κατασκευή και ιδέα!!! :!!
Συμφωνώ με το Vincent το ν κάνεις κάτι μόνος σου έχει άλλη αξία και σου δίνει γνώσεις και εμπειρία.
Περιμένω τη συνέχεια, θα ήθελα να ακούσω πως ακριβώς σκέφτεσαι να το χρησιμοποιήσεις.

Βασικα θελω να το εχω σαν εναν φορητο υπολογιστη/κονσολα, ολα σε ενα! Να κανει τα παντα!

- Να παιζω παιχνιδια retro
- Nα ακουω μουσικη
- Να βλεπω ταινιες, με απευθειας συνδεση στην τηλεοραση
- Να το εχω σαν υπολογιστη (επεξεργασια κειμενου, τερματικο linux)
- Συνδεοντας μια συσκευη GPS/ΒΤ που εχω, να κανω καταγραφει πορειας.
- Σαν hackbox, για ευκολους στοχους πχ WEP/WPS
- Για wardriving
κτλ κτλ κτλ... ;)

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Δευ Σεπ 04, 2017 4:20 pm

καλησπέρα! μπραβο φοβερη δουλεια! βεβαια ο τιτλος το αδικει καθως δεν ειναι ΜΟΝΟ για unix shell! με raspi 3 μπορεις να κανεις αρκετα πραγματα!
οθονη τι ειναι 3.5" με RCA σύνδεση?
εχω και εγω μια που την δουλευω και στο raspi κατα καιρους και ειναι οντως πολυ φτηνη!
κανει για αρκετα projects νομιζω, φυσικα μονο απο κινα τετοια τιμη!

https://www.banggood.com/3_5-Inch-Digit ... ds=myorder

Άβαταρ μέλους
xqtr
Μέλος
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xqtr » Δευ Σεπ 04, 2017 7:44 pm

NikiforosST έγραψε:καλησπέρα! μπραβο φοβερη δουλεια! βεβαια ο τιτλος το αδικει καθως δεν ειναι ΜΟΝΟ για unix shell! με raspi 3 μπορεις να κανεις αρκετα πραγματα!
οθονη τι ειναι 3.5" με RCA σύνδεση?
εχω και εγω μια που την δουλευω και στο raspi κατα καιρους και ειναι οντως πολυ φτηνη!
κανει για αρκετα projects νομιζω, φυσικα μονο απο κινα τετοια τιμη!

https://www.banggood.com/3_5-Inch-Digit ... ds=myorder

Nαι RCA, 3.5"... μονο που ειναι συνδεδεμενη πανω στην πλακετα του RP3 και οχι με το βυσμα... το οποιο ομως εχει μια παρενεργεια. Αν πας να βαλεις βυσμα πχ για ακουστικα, μπορει να σου κοψει το σημα τελειως στην οθονη ή να κανει παρασιτα... :evil:

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Δευ Σεπ 04, 2017 8:58 pm

περιεργο αυτο δεν καταλαβαινω γιατι γινεται!

Άβαταρ μέλους
xqtr
Μέλος
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xqtr » Τρί Σεπ 05, 2017 8:31 pm

NikiforosST έγραψε:περιεργο αυτο δεν καταλαβαινω γιατι γινεται!

Τα pads, που υπαρχουν απο κατω και εγινε η κολληση, στην ουσια συνδεονται πανω στο βυσμα. Οταν λοιπον πας να συνδεσεις στο βυσμα, μια εξωτερικη οθονη (RCA) ή να βαλεις ακουστικα, απομονωνει καποια τμηματα και συνεπως και τα pads. Οποτε κλεινει η οθονη.

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Τετ Σεπ 06, 2017 5:37 am

καλημερα, αυτο δεν μπορεις να το διορθώσεις καπως?
πολυ μου αρεσει η κατασκευη παντως, ειχα σκεφτει να κανω κατι αλλα εχω το παλιο rasp 1 model B και με 256mb ram οποτε μαλλον δεν λεει πολυ, τουλαχιστον σε γραφικο περιβαλλον σαν pc δλδ δεν μπορει να κανει πολλα.
Για ολα τα αλλα καλα ειναι. yes-yes

Το προγραμματακι που εχεις κανει και δουλευεις τις επιλογες σαν με βελακια τι κανει ακριβως?

αληθεια αν θυμαμαι καλα η οθονη δεν θελει ρευμα 12V 1A τουλαχιστον? πως καταφερες να την τροφοδοτησεις και αυτη μαζι απο τις μπαταριες? εχεις μετατροπεα DC-DC 12-5V?

Άβαταρ μέλους
xqtr
Μέλος
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xqtr » Τετ Σεπ 06, 2017 5:02 pm

NikiforosST έγραψε:καλημερα, αυτο δεν μπορεις να το διορθώσεις καπως?

Eπειδη δεν ειμαι ηλεκτρονικος και δεν ξερω πολλα-πολλα... η μονη λυση που εχω βρει, ειναι να το αφησω οπως ειναι και να προσαρμοσω μια εξωτερικη καρτα ηχου (USB), οπου εκει θα συνδεονται τα ακουστικα και δεν θα δημιουργουνται παρασιτα. Αν βαζω εξωτερικη οθονη με RCA, δεν με πειραζει να κλεινει η ενσωματωμενη... ισα-ισα καλυτερα.

NikiforosST έγραψε:πολυ μου αρεσει η κατασκευη παντως, ειχα σκεφτει να κανω κατι αλλα εχω το παλιο rasp 1 model B και με 256mb ram οποτε μαλλον δεν λεει πολυ, τουλαχιστον σε γραφικο περιβαλλον σαν pc δλδ δεν μπορει να κανει πολλα.
Για ολα τα αλλα καλα ειναι. yes-yes

Το κουτακι και την ολη διαταξη, την εβαλα ετσι, ωστε ανα πασα στιγμη να μπορει να αντικατασταθει το RPi3, με οποιοδηποτε αλλο πχ νεοτερο. Καλλιστα θα μπορουσες να βαλεις και model A ;) και να κανεις linuxοειδη πραγματα ;)

NikiforosST έγραψε:Το προγραμματακι που εχεις κανει και δουλευεις τις επιλογες σαν με βελακια τι κανει ακριβως?

Λειτουργει σαν frontend, για ολες τις λειτουργιες που θελω και κυριως να μπορω να χειριστω την συσκευη με τα 3 κουμπια.

NikiforosST έγραψε:αληθεια αν θυμαμαι καλα η οθονη δεν θελει ρευμα 12V 1A τουλαχιστον? πως καταφερες να την τροφοδοτησεις και αυτη μαζι απο τις μπαταριες? εχεις μετατροπεα DC-DC 12-5V?

Η συγκεκριμενη οθονη, ενω λεει οτι θελει 12V, δουλευει και με 5V. Την βρηκα μετα απο ψαξιμο στο sudomod.com οπου εχει πολλες τζαματες κατασκευες! Παρολο ομως που δουλευει με 5V, εχω συνδεσει επιτηδες τις μπαταριες σε σειρα και ολο το συστημα δουλευει στα 7.4V (3.7 + 3.7V)... και αυτο, ωστε το μηχανημα να εχει πιο πολλα Ampere και να αντεχει το rpi, lcd, ηχεια και αλλες εξωτερικες συσκευες. Επιπλεον, ετσι... χρησιμοποιω μονο ενα ολοκληρωμενο που κατεβαζει την ταση απο 7.4 στα 5, για να δουλευει το RPi.

Αν βαλεις μπαταριες 3.7 και μετα κανεις ανορθωση, ζοριζεις την μπαταρια πιο πολυ, συνεπως θα τα φτυσει πιο γρηγορα, πιθανον να υπαρχει "θορυβος" στην τροφοδοσια και σιγουρα εχεις περιορισμο στο ποσο ρευμα τραβας.

Το μονο κακο που εχει αυτη η διαταξη (2S), ειναι οτι για να τις φορτισεις θες 9+V... ενω με ενα στοιχειο (1S), μπορεις με 5V απο USB εξοδο. Και καπου εκει την πατησα και εκαψα το κυκλωμα φορτισης... e-shock

Άβαταρ μέλους
VincentGR
Amiganoid
Amiganoid
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό VincentGR » Τετ Σεπ 06, 2017 5:30 pm

Υπαρχει και μια καλη καρτα ηχου σε μορφη daughterboard.
Εικόνα FAN
To blit, or not to blit?

Επιστροφή σε “Raspberry Pi”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες