Χρησιμοποιείτε εναλλακτικά λειτουργικά συστήματα;

Γενική συζήτηση για ηλεκτρονικά & νέα τεχνολογία.

Linux
9
50%
Android
5
28%
MacOS
2
11%
Άλλο (περιγραφή)
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Παράτα μας, Windows FTW!!!
2
11%

Σύνολο ψήφων: 18

Άβαταρ μέλους
VincentGR
Amiganoid
Amiganoid
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό VincentGR » Τετ Ιουν 28, 2017 6:40 pm

Η ερώτηση φυσικά δεν απευθύνετε αν δουλεύουμε GEOS, αλλά αν χρησιμοποιούμε σύγχρονα λειτουργικά την περίοδο της ημέρας ως εναλλακτικά των Windows.

Μπορείτε να επιλέξετε πάνω από μια επιλογή.
Εικόνα FAN
http://partsfromthepast.blogspot.gr/
To blit, or not to blit?

Άβαταρ μέλους
kokkiklhs
Μέλος
Μέλος

Re: Χρησιμοποιείτε εναλλακτικά λειτουργικά συστήματα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό kokkiklhs » Πέμ Ιουν 29, 2017 12:02 pm

Windows FTW, χωρίς πλάκα, διότι ό,τι άλλο σε PC κάνει μισές δουλειές, αν το θέλεις για all-round μηχάνημα...
:xoreyw

Πέρασα παλιότερα από Linux (Debian, μετά Slack), μόνο αν θες να κάνεις 2-3 πολύ συγκεκριμένα πράγματα και τίποτα παραπέρα, τότε έχει νόημα και μπορεί να είναι και καλύτερο από Windoze.
Μετά είπα να δοκιμάσω (μαζόχας) τα FreeBSD, NetBSD, OpenBSD, τζίφος. Ακόμη και για μια απλή εγκατάσταση σου σπάνε τα @@ και από δυνατότητες είναι σαφώς πιο φτωχά από κάποιο ευρείας κυκλοφορίας Linux.
Επειδή ο μαζοχισμός μου δε σταματάει εκεί, πριν καμιά 10ετία πέρασα φάση UNIX πειραματισμού, αγόρασα μερικά Sun και μερικά SGI μηχανήματα, κι εκεί τζίφος. Το Solaris είναι απελπιστικά αργό στις νέες εκδόσεις με το Gnome και απελπιστικά άχρηστο στις παλιές, για καθημερινή χρήση.
Το Irix πάλι, είναι ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑΡΑ, αλλά αν δεν είσαι επαγγελματίας που θέλει να χρησιμοποιήσει αποκλειστικά την ΧΥΖ εφαρμογή, και πάλι δεν έχει νόημα. Κι αν είσαι όμως, οι απαιτήσεις σου με τα σημερινά δεδομένα θα είναι τέτοιες, που τα 20ετίας μηχανήματα και εφαρμογές ΔΕΝ θα σου τις καλύπτουν...
Και για τις 2 τελευταίες αρχιτεκτονικές (SPARC/MIPS) υπάρχουν εναλλακτικά λειτουργικά (κάποια Linux και BSD) πέρα από τα μαμίσια, αλλά κι εκεί (ναι, τα δοκίμασα κι αυτά!!!) τα πράγματα είναι ακόμη πιο φτωχά απ'ό,τι με Linux σε ένα PC...

Μετά λοιπόν από όοοοολο αυτό τον πειραματισμό (μιλάμε για σπατάλη ΑΠΕΙΡΩΝ ωρών να ψάχνω, να δοκιμάζω, να διαβάζω, να πειράζω scripts κλπ, καταλήγω δαγκωτό σε Windoze, και μάλιστα XP, SP3 (ακόμα....) επειδή είναι πολύ ελαφριά, δεν έχουν αδελφίστικα μπιχλιμπίδια και κρατάνε ακόμη συμβατότητα με τα πάντα όλα!
Αυτά ξέρετε-αυτά εμπιστεύεστε και ο κατάλογος sofware είναι ατελείωτος. Και ειδικά σε εφαρμογές σχετικές με retrocomputing, emulators κλπ, ΔΕ ΣΥΓΚΡΙΝΟΝΤΑΙ με τίποτα! Όταν θέλω π.χ. να μεταφέρω diskimages πίσω σε δισκέτες για CoCo (λέω ένα παράδειγμα που μου ήρθε στο μυαλό), πώς αλλιώς θα το κάνω, αν όχι με Windows???

Ααααα, ξέχασα, ΜΟΝΟ εναλλακτικό των Windows είναι το... DOS, μια κι εκεί υπάρχουν τέλειες εφαρμογές που δεν εξελίχθηκαν περαιτέρω και πρέπει καμιά φορά να τις τρέξεις σε native περιβάλλον, έξω από παράθυρα και μπαλκονόπορτες...
::1

Άβαταρ μέλους
xqtr
Μέλος
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xqtr » Πέμ Ιουν 29, 2017 3:30 pm

Απο την 8.04 (2008), Ubuntu δαγκωτο... μονο διαφορες διανομες του εχω αλλαξει πχ kubuntu, lubuntu mint κτλ... Ηρεμησα απο τα windows, format, ιους κτλ... Δεν εχω συναντησει κατι που να μην κανει, εστω και με διαφορετικο τροπο... ακομα ομως και σε αυτη την περιπτωση, πεταω Virtualbox με Windows XP και ειμαι κομπλε. Παιχνιδια ετσι και αλλιως, ελαχιστα εχω παιξει και δεν εχω καιρο. Απο retrogaming, εχει ολους τους emulators, συν dosbox που τρεχει ολα τα "αστερια" του DOS.

Kαι ενα τελευταιο... το linux δεν ειναι "εναλλακτικο"! Οπως η φυσική ντοματα δεν ειναι "βιολογικη"... και η φυσικη ντοματα προυπηρχε της μεταλλαγμενης/υβριδιο και το linux/unix, ηταν προ windows εποχη.... Το οτι ο Gates, ειναι "επιχειρηματιας/εγκληματιας" και καταφερε να κλεψει τα παντα και να εδραιωση τα windows, δεν σημαινει οτι τα υπολοιπα λειτουργικα ειναι "εναλλακτικα".

Άβαταρ μέλους
VincentGR
Amiganoid
Amiganoid
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό VincentGR » Πέμ Ιουν 29, 2017 4:10 pm

Είναι τραγικό να δουλεύουμε σε ένα αρχαίο λειτουργικό όπως τα windows που αποτελείται από κομμάτια κλεμμένου κώδικα πλήρες unoptimized.
Αλλά για εμάς τους παλιούς είναι κάτι το συνηθισμένο μιας και ξέρουμε πως στην ιστορία ο κλέφτης και ο ψεύτης που έχει τα κότσια να χωθεί παντού θα πουλήσει.

Enough όμως με το παραλήρημα μου και ας πω και εγώ τα δικά μου.

Windows OK αφού παίζω online games και photosoπιάζω κτλ.

Όμως έχω στήσει πέρα του Pi Zero και έναν AMD64 3000+ με Mint, καθώς και ένα laptop i5 520Μ με Mint επίσης.
Το δεύτερο θα το έχω main pc για τη καλοκαιρινή σεζόν αφού πλέον το Mint έχει ξεπεράσει αρκετές παιδικές ασθένειες και έχει καθαρίσει με Clearasil.

Και Android διότι εδώ και χρόνια σερφάρω με αυτό στο πόδι.

XQ : νομίζω δεν έχεις ψηφίσει.
Εικόνα FAN
To blit, or not to blit?

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Πέμ Ιουν 29, 2017 5:10 pm

καλησπέρα και απο μενα!
εδω και χρονια εχω ξεχασει πλεον και ποσα εχω στο βασικο μου υπολογιστη desktop μονο linux κανονικα εγκατεστημενο, περασα απο διαφορες φασεις, πλεον εχει μονο archlinux, σε λαπτοπ εχω τωρα manjaro που ειναι arch based distro.
ειμαι απολυτα 100% ευχαριστημενος και καλυμενος και σε games για οσα παιζω, γιατι δεν παιζω πολλα, μερικα παιζουν μεσω wine, αρκετα ειναι linux games αλλα εχω βαλει και steam και εκει εχει πολλα ωραια.
Σε κινητο και tablet android και μονο, καποτε ειχα και IoS σε iphones.
Επισης εχω εναν mac mini G4 1.42ghz 1gb ram που εχει leopard 10.5.8 mac OS, τον δουλευω για μουσικη.
Και σε ενα μικρο νετμπουκ 8.9" επειδη εχει μια cpu παραξενη και εχει οθονη αφης περιστρεφομενη!!! εχω win xp οriginal σε εναν σκληρο και σε εναν αλλον που αλλαζει σε συρταρι που εχει αυτος εχω debian testing i386 γιατι η cpu ειναι i586 και δεν εχει τετοιο arch.

Και φυσικα στον atari ST εχω κανει και θεμα viewtopic.php?f=23&t=808
πολυ πραμα λεμε!!!

Άβαταρ μέλους
kokkiklhs
Μέλος
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό kokkiklhs » Πέμ Ιουν 29, 2017 9:15 pm

VincentGR έγραψε:Η ερώτηση φυσικά δεν απευθύνετε αν δουλεύουμε GEOS, αλλά αν χρησιμοποιούμε σύγχρονα λειτουργικά την περίοδο της ημέρας ως εναλλακτικά των Windows.

Γιατί ρε μάστορα, τι έχει το GEOS??? Μια χαρά σύγχρονο λειτουργικό είναι... με τα παραθυράκια του, με τα γκατζετάκια του, τις εφαρμογούλες του...
Να μου έλεγες π.χ. ότι το CP/M είναι παρωχημένο, μάλιστα...!!!
s-wow ::3

Άβαταρ μέλους
VincentGR
Amiganoid
Amiganoid
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό VincentGR » Πέμ Ιουν 29, 2017 9:26 pm

Το είπα για παράδειγμα όπως πχ με το Workbench που πάει internet αλλά δε βλέπεις και πολλά.
Εικόνα FAN
To blit, or not to blit?

Άβαταρ μέλους
alex76gr
Reviewer
Reviewer
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alex76gr » Τρί Ιούλ 04, 2017 1:46 pm

Ψήφισα Linux, Android και MacOS.
MacOS όχι και τόσο πολύ τώρα τελευταία, αλλά παλιότερα το χρησιμοποιούσα καθημερινά.
Αυτή την περίοδο δουλεύω Linux και Android στο 90% και το υπόλοιπο Windows.

Θέλω να πάρω κάποια στιγμή και ένα Raspberry για να δω πως είναι το RiscOS.

Άβαταρ μέλους
VincentGR
Amiganoid
Amiganoid
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό VincentGR » Τετ Ιούλ 05, 2017 12:32 am

Άντε γεια!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.
Εικόνα FAN
To blit, or not to blit?

Άβαταρ μέλους
geoanas
Commodore-άς
Commodore-άς
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό geoanas » Τρί Ιούλ 11, 2017 8:33 am

Windows σε πολλές γεύσεις και χρώματα αλλά λόγω tablet, κινητών (και ακίνητων) έριξα ψήφο στο Android. Μπήκε κι αυτό στη ζωή μου δυναμικά και ήρθε για να μείνει...

Επιστροφή σε “Τεχνικά θέματα & σύγχρονη τεχνολογία”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες