Πρόβλημα με τροφοδοτικό σε PS2 slim

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Πρόβλημα με τροφοδοτικό σε PS2 slim

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Τετ Νοέμ 23, 2016 9:09 am

Καλημέρα, έχω εκτός το ps2 fat και 2 ps2 slim, τα δοκίμασα με ένα τροφοδοτικό που έχω για το ultrasatan disk δίνει 7V στα 2Α και το ένα παίζει το άλλο αναβει κοκκινο λαμπακι παταω παει να γινει πρασινο, τελικα μενει κοκκινο.
Παραγγειλα αυτο εδω http://www.ebay.ie/itm/151931724010?_tr ... EBIDX%3AIT
ηρθε αρκετα γρηγορα αλλα το αποτελεσμα στην εικονα ειναι αυτο : http://i180.photobucket.com/albums/x207 ... idnzjo.jpg οι γραμμες δεν ειναι σταθερες παιζουν λιγο πανω κατω και κυματιζουν καπως.
τωρα δουλευει και το 2ο ps2 slim και κανει την ιδια εικονα!
να πω οτι με το τροφοδοτικο που εχω δεν το κανει, ομως μετα απο ωρα το ps2 slim κλεινει, υποψην οτι βαζω πανω του εξωτερικο σκληρο 2.5" χωρις δικη του τροφοδοσια.
Τελικα μιλησα με τον κινεζο και ειπε οτι εστειλε ενα 2ο τροφοδοτικο χωρις να ζητησει το 1ο πισω.
Οποτε το ανοιξα, αντικατεστησα 3 ηλεκτρολυτικους μπας και 2 μικροι ητανε και ενας μεγαλος νομιζω 1000μF 35V και οι αλλοι νομιζω 220mF τα V δεν θυμαμαι. Εβαλα ιδιους δλδ και τα ιδια κανει παλι.
Μετα εχει ενα τρανζιστορ μοφσετ FQP 9N50C και 2 μικρα κανονικα το ενα λεει S8050 D331 και το αλλο κατι με TL431A.
Ολα αυτα δεν τα ειχε το μαγαζι που ψωνιζω και βαρεθηκα να ασχολουμε....

Τα ερωτηματα τωρα αν ξερει κανεις :
1. Αν δουλεψω το τροφοδοτικο υπαρχει κινδυνος να παθουν ζημια τα ps2 slim?
2. Τι μπορει να προκαλει αυτα τα παρασιτα? εννοειτε οτι το scart καλωδιο δεν φταιει το δουλευω στο PS2 FAT.
3. Υπαρχει καποιος τροπος μηπως να φιλτραρω την εικονα να φυγουν τα παρασιτα? πχ με παρεμβαση στο scart καλωδιο?
4. Αν το κανει και το αλλο τροφοδοτικο που θα ερθει τι αλλο μπορει να κανω για να χρησιμοποιησω κατι αλλο για τροφοδοσια? πχ με μετατροπη τροφοδοτικο απο pc? ειδα σε αλλες κονσολες το εχουν κανει πχ στο ps3 slim.
Oλα οσα βρισκω και απο Ελλαδα και ebay ειναι τα ιδια εχουν φωτος και ειναι ιδια ακομα και τα αυτοκολλητα απο κατω!

Το τροφοδοτικο ειναι 8,5V στα 5.65A και αμα το μετρησω βγαζω 9.12V και συμφωνα με το manual του ps2 θελει 5.2Α καπου εκει.
και μια φωτο με ανοιχτο το τροφοδοτικο :
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους
VincentGR
Amiganoid
Amiganoid
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με τροφοδοτικό σε PS2 slim

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό VincentGR » Τετ Νοέμ 23, 2016 4:34 pm

Δοκίμασες composite ή άλλο τρόπο σύνδεσης?
Εικόνα FAN
http://partsfromthepast.blogspot.gr/
To blit, or not to blit?

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Τετ Νοέμ 23, 2016 5:56 pm

Απο τη φωτο το τροφοδοτικό ειναι οντως φτηνο-κατασκευη,(δεν υπαρχει πουθενα ψυχτρα), οποτε μπορει να ζεσταίνονται η γεφυρα (οι 4 διοδοι) και το τρανζιστορ, και να δημιουργεί παράσιτα.
αλλα κοιτα, μηπως να εχουν θεμα και τα PS2,αν μπορεις βρες ενα υγειες να τεσταρεις.
Δοκιμασε και αυτο που λεει ο Μητσος, αν και πιστευω ειναι αλλου το προβλημα..
Η βαθιά κατάσταση που επιπλέει

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Τετ Νοέμ 23, 2016 7:55 pm

VincentGR έγραψε:Δοκίμασες composite ή άλλο τρόπο σύνδεσης?

καλησπέρα, οχι δεν δοκιμασα, γιατι οπως ειπα 1ον το καλωδιο παιζει τελεια στο ps2 fat αλλα και στο ενα slim οταν βαλω τον μετασχηματιστη 7V 2A αυτον που εχω για το ultrasatan disk του Atari.
Για να δοκιμασω κατι αλλο πρεπει να αγορασω αλλο καλωδιο ή να ξεκολλησω απο το scart τα RGB.
Exει και CVS μεσα συνδεδεμενο.
Δοκιμασα μεσω του scart σε hdmi upscaller και παλι το κανει.
Ξεχασα να πω οτι το scart εχει πυκνωτες!!! στα RGB σηματα, κατι που δεν εχω ξαναδει ποτέ σε scart! συνηθως εχουν αντιστασεις πχ στου Atari.
Λες να εχει καμια σχεση αυτο?

Anemos έγραψε:Απο τη φωτο το τροφοδοτικό ειναι οντως φτηνο-κατασκευη,(δεν υπαρχει πουθενα ψυχτρα), οποτε μπορει να ζεσταίνονται η γεφυρα (οι 4 διοδοι) και το τρανζιστορ, και να δημιουργεί παράσιτα.
αλλα κοιτα, μηπως να εχουν θεμα και τα PS2,αν μπορεις βρες ενα υγειες να τεσταρεις.
Δοκιμασε και αυτο που λεει ο Μητσος, αν και πιστευω ειναι αλλου το προβλημα..

ναι δεν εχει οντως, αλλα ποτε να προλαβει να ζεσταθει με το που το ανοιξεις το κανει, αμα ηταν ετσι θα το εκανε ποιο μετα.
Τα ps2 το ενα που δεν παιζει με τον αλλο μετασχηματιστη οκ να το δεκτω οτι εχει προβλημα, αυτο που παιζει με τον μετασχηματιστη που ειπα παραπανω 7V 2A γιατι δεν κανει με αυτον παρασιτα? γιαυτο εβγαλα το συμπερασμα οτι φταιει το τροφοδοτικο, αν εφταιγε το PS τοτε θα το εκανε και με τον αλλον ετσι δεν ειναι?
γιατι δεν μπορει να εχει προβλημα το τροφοδοτικο να ειναι ελατωματικο σε κατι?

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Τετ Νοέμ 23, 2016 11:18 pm

Ναι πρέπει να έχει τους πυκνωτές στο PS 1-2 , αυτο εχει και αντίσταση, δοκίμασε το.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Πέμ Νοέμ 24, 2016 6:41 am

καλημερα, ιδιο ειναι και το δικο μου με πυκνωτες ιδιους και μια αντισταση εκει δεν ξερω ποσα ohms ειναι, απλα μπορω να τραβηξω καπως με ενα καλωδιο σε RCA μονο το composite μπας και εκει δεν επηρεαζεται οπως στο RGB σημα, εχω θυληκα επιχρυσα RCA οποτε μπορω να βαλω ενα για το σημα composite, να βγαζει και σκετο, αλλα θα ειναι κατωτερο ποιοτικως και το θεμα ειναι αν ο μετασχηματιστης εχει προβλημα αμα τον δουλευω θα κανει ζημια στα p2s slim?
επισης πουλανε καλωδια με συνιστωσες αλλα ενω εχει η TV μου δεν θα μπορω να το βαζω σε οθονες απο PC πχ στο εξοχικο που εχω μια.
Ο upscaller μπορει να παιξει με σημα RGB δεν ξερω αν κανει για CVS και σιγουρα οχι για συνιστωσες.

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Πέμ Νοέμ 24, 2016 9:11 am

Tips:
Αν υπάρχουν και αλλα καλώδια ρεύματος τριγύρω μάζεψε τα μακριά από όλα τα καλώδια του PS2
Αν τον βάζεις σε πολύπριζο ασφαλείας δοκίμασε τον απευθείας στην πρίζα, γιατί ορισμένα δημιουργούν παράσιτα, η δοκίμασε άλλη πρίζα του σπιτιού.
Στην πλακέτα που βλέπω δεν υπάρχει πουθενά φίλτρο ρεύματος, παρότι βλέπω μια θέση άδεια (αυτή με τα 4 pins) που λογικά μπαίνει φίλτρο (L)

Από τη στιγμή που κάτι δε πάει καλά, ναι δεv πρέπει να τον χρησιμοποιείς ούτως η άλλως.
Κανονικά πρέπει να τον παρακολουθήσεις με όργανο, έστω με πολύμετρο να δεις την σταθερότητα του ρεύματος εν λειτουργία.
Yπόψιν με ανοιχτό το κέλυφος πρέπει να προσέχεις e-shock .
Αν δεν μπορείς να τον μετρήσεις εν λειτουργία ,βρες κάποιον γνήσιο, η περίμενε να έρθει ο άλλος, να δεις τι κάνει, και βλέπουμε.

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Πέμ Νοέμ 24, 2016 10:19 am

Δεν εχω καλωδια ρευματος να πεφτουν πανω στο scart, αλλα οπως ειπα και πριν δεν θα ειχε προβλημα και με τον αλλον μετασχηματιστη τον δικο μου?
αυτος πρεπει να ειναι ειτε αστοχια υλικου σε καποιο εξαρτημα, ειτε κατι δεν εχουν βαλει οπως το φιλτρο που λες.
Ο γαμπρος μου εχει ενα τετοιο στο παταρι, αλλα εχει μεσα 1000 αλλα πραγματα και βραχηκαν απο τον ηλιακο και αγνωστο αν επεζησε! του το ειπα χτες αν το θυμηθει και το βρει....
για το ρευμα απο που περνει το εχω σε ενα πολυπριζο που παιρνει απο ups και σταθεροποιητη ρευματος.
Θα το δοκιμασω και απευθειας σε πριζα και με σημα σκετο καθαρο Composite video και ενημερωνω παλι.
Τωρα για τον αλλον ελπιζω ο κινεζος πραγματικα να εστειλε αλλον!

Άβαταρ μέλους
VincentGR
Amiganoid
Amiganoid
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό VincentGR » Πέμ Νοέμ 24, 2016 12:51 pm

Δεν αγοράζεις ένα γνήσιο να ξεμπερδεύεις?
Εικόνα FAN
To blit, or not to blit?

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Πέμ Νοέμ 24, 2016 4:55 pm

VincentGR έγραψε:Δεν αγοράζεις ένα γνήσιο να ξεμπερδεύεις?

που να τον βρω? δεν εχω δει καποιον να πουλαει γνησιο!
ισως στο ebay αλλα ειναι μεταχειρισμενοι και δεν θελω και πανε πολλα με μεταφορικα απο τις χωρες που ειναι και δεν λεει.
Με τα ιδια χρηματα παιρνω network adapter και παιρνει εσωτερικο σκληρο SATA η ΙDE το ps2 fat. Καλα αμα παμε για νεο γνησιο αν εβρισκα πουθενα γιατι μαλλον δεν υπαρχει το κοστος θα ηταν οσο πουλανε μεταχειρισμενη την κονσολα με αρκετα παρελκομενα και γνησια games!
Σκληρο εχω να βαλω ετσι κι αλλιως ειτε IDE ειτε SATA.
Ο Ανεμος ξερει που το εχει κανει αυτο, δεν συγκρινεται εσωτερικος σκληρος σε ταχυτητες με εξωτερικο που εχουν usb 1.1!!! ή ethernet 100ari που δεν ξερω και αν θα καταφερω μεσω samba να φορτωνω games απο το pc ή το nas server μου.

Τελικα δοκιμασα και σε "καθαρη" πριζα αλλα και με σημα σκετο CVS και κανει τα ιδια! :evil: :evil: :evil:

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Τρί Δεκ 20, 2016 5:03 pm

καλησπέρα! καλα δεν θα το πιστεψετε τι καντεμια με δερνει!
ο κινεζος πωλητης απο το ebay εστειλε αλλον μετασχηματιστη στις 15/11 που ακομα δεν εχω παραλαβει.....
τα παιρνω εις το κρανιον λοιπον βρηκα απο ενα μαγαζι κοντα στην δουλεια μου με 13.90! και τον πηρα σημερα. https://www.easytechnology.gr/konsoles/ ... 99fevt2bg2
Με το που τον βαζω στο ενα ps2 slim, ΝΤΑΟΥΥΥ!!!! φωτιες η πριζα πεφτει η ασφαλεια του δωματιου!!!
μυριζουν καψουλια, μπαρουτια κτλ..... :lol: :lol: :lol:
βαζω τον αλλον που ειχα παιζουν τα ps2 κανονικα.
Παει ο νεος!!! ΕΛΕΟΣ!!!!
αυριο παει πισω οπως τον πηρα! :evil: :evil: :evil:

Άβαταρ μέλους
VincentGR
Amiganoid
Amiganoid
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό VincentGR » Τρί Δεκ 20, 2016 5:06 pm

Αν δε σου καεί και ο άλλος, θα σου δώσω από το δικό μου slim με το νέο χρόνο που θα είμαι Πειραιά για τεστ.
Εικόνα FAN
To blit, or not to blit?

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Τρί Δεκ 20, 2016 5:10 pm

VincentGR έγραψε:Αν δε σου καεί και ο άλλος, θα σου δώσω από το δικό μου slim με το νέο χρόνο που θα είμαι Πειραιά για τεστ.

αυριο θα παω μαζι με το ps2 στο μαγαζι να σιγουρευτω οτι θα δουλευει, που ξερω εγω μπορει να ειναι ελατωματικη παρτιδα!
βρηκα ενα ps2 slim ειχε ο γαμπρος μου και ενω ειναι ιδιο με τα δικα μου εκεινος εχει μεσα το τροφοδοτικο! πως χωραει αποριας αξιο!!! :provlimatismenos
τελικα αυτοι οι κινεζοι μπομπες φτιαχνουν..... atari-bomb atari-bomb atari-bomb
:lol: :lol: :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
VincentGR
Amiganoid
Amiganoid
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό VincentGR » Τρί Δεκ 20, 2016 5:13 pm

Τώρα που το λες δε ξέρω πως είναι το δικό μου γιατί είναι NOS :provlimatismenos
Εικόνα FAN
To blit, or not to blit?

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Τρί Δεκ 20, 2016 5:18 pm

τι ειναι το NOS? κατι με νιτρο με θυμιζει....

Επιστροφή σε “Consoles-παιχνιδομηχανές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες