Atari ST adaptations games for HD

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Atari ST adaptations games for HD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Παρ Φεβ 05, 2010 7:54 pm

Games,games ::1 ..
πολλά και καλά παιχνίδια patch-αρισμένα που τρέχουν άψογα απο το σκληρό του Atari ST,STE,&Falcon,
από δυο αξιόλογα άτομα στον Atari χώρο.. τον pera και τον klapauzius.
Οι λίστες ανανεώνονται πολυ συχνά προσθέτοντας νεα παιχνίδια!
ο pera έχει μεγαλύτερη λιστα με εκατοντάδες Τίτλους και προσθέτοντας νέους, με γρηγορότερους ρυθμούς!

Ολα θα τα βρείτε στις παρακάτω διευθύνσεις..
Adaptations Atari games by petari : http://atari.8bitchip.info/fromhd.php
Atari games patches by klapauzius: http://www.klapauzius.net/Old_Games.html

Εικόνα
Η βαθιά κατάσταση που επιπλέει

Άβαταρ μέλους
akmakas
Μέλος
Μέλος

Re: Atari games για HD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό akmakas » Τρί Φεβ 09, 2010 3:27 am

Κορυφαίο Site ανεμε τέλεια!!!Τελικά αν και έχω σχεδόν όλο το TOSEC στον Atari πέρα από τα παιχνίδια που γνωρίζω δεν μπορώ να δω κα΄τι άλλο γιατί μέσα στα DVDs γίνεται χαμός..Με αυτή την σελίδα το πράγμα αλλάζει..τα έχεις όλα στα πόδια σου...!!
Back to the roots...

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Τρί Φεβ 09, 2010 2:23 pm

@akmakas,μάλλον κατι δε κατάλαβες..δεν ειναι απλα image - backups απο δισκετες..
Αυτά τα συγκεκριμένα δεν υπάρχουν σε "tosec",είναι πολύ φρέσκα ειδικά τροποποιημένα (παλιά) γνωστα παιχνίδια για να παίζουν από το σκληρό δίσκο του atari-ST,είτε τον Megafile είτε το ultrasatadisk,και οχι από δισκέτες. ;)
Επίσης οι λίστες ανανεώνονται περίπου ανα 2-3 μερες!
Οσοι δεν εχουν HD και τρεχουν τα παιχνιδια απο το floppy ,αυτα δεν τον αφορουν,
Οσοι εχουν HD ,απλα μεταφέρουν τα φακελα με τα αρχεια τους μεσα στο σκληρό δισκο και τα τρέχουν απο κει.
Παραδειγμα:

Άβαταρ μέλους
akmakas
Μέλος
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό akmakas » Κυρ Φεβ 14, 2010 8:41 pm

Εντυπωσιακή παρουσίαση ναι τώρα το έπιασα...πολύ καλό! ::1
Back to the roots...

Άβαταρ μέλους
Captain Kal
Μέλος
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Captain Kal » Κυρ Φεβ 28, 2010 2:27 pm

Μήπως τρέχουν και από δισκέτα?

Άβαταρ μέλους
Captain Kal
Μέλος
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Captain Kal » Κυρ Φεβ 28, 2010 2:27 pm

Τώρα είδα ότι τρέχουν και από δισκέτα. :oops: :oops:

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Δευ Ιούλ 19, 2010 10:57 pm

Φοβερή καταπληκτική και ακατάπαυστη δουλειά πάνω σε δύσκολες μετατροπές παιχνιδιών ,με πολλές δισκέτες πράγμα που κάποτε φάνταζε αδύνατον σε έναν Atari να τρέχουν από το HD!
we thank you petari.. :!!
Η νέα σελίδα του "petari" είναι εδώ: http://petari.000space.com/atari/

Άβαταρ μέλους
Darth_Cotsos
ZX power
ZX power

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Darth_Cotsos » Τρί Ιούλ 20, 2010 12:17 pm

Ευχαριστούμε Άνεμε!!!! ΝΑ υποθέσω ότι θα παίζουν και από ένα απλό Satan??? :?: :)
You don't know the power of the 8bit side!!!

RetroUnboxers.gr

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Τρί Ιούλ 20, 2010 2:14 pm

Ναι απο καθε τυπου Atari ST HD,ειτε αυτο ειναι original megafile HD ,ειτε ultrasatan η τον προκατοχο του..
υπολογιζω (συμφωνα με τα αρχεια μου),εχει φτιαξει πανω απο 300 παιχνιδια ηδη.
Στον ST μου πρεπει να υπαρχουν ηδη εγκατεστημενα περιπου 500 games! executable,εκτος τα image .st που τρεχουν με το (imagerunner..) :shock:

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Τετ Αύγ 18, 2010 10:36 pm

Βέβαια σε ότι γνωρίζω θα σε βοηθήσω,δε μπορώ να πω ότι γνωρίζω και πολλά από SΤ,βασικά τα είχα ξεχάσει όλα από τότε που είχα τον πρώτο 1040 μου παλιά!
Μετά σιγά σιγά τα ερεύνησα όλα από την αρχή,και είχα βοήθεια από διάφορα ξένα site.. (Είχα και έχω αρκετή βοήθεια από τον "ppera" έναν Ούγγρο φανατικό χρήστη Atari,καλό προγραμματιστή,και τεχνικό).

(( Μια παρένθεση εδώ για τον ppera,τον οποίο δε ξέρω γιατί, αλλά μερικοί τον εκδιώκουν,τον πειράζουν,τον βρίζουν σε κάποια site που δυστυχώς είναι και έλληνες μέσα..αυτοί λοιπόν τον καταδιώκουν όπου πάει και τον υποβιβάζουν,
το έχω δει με τα μάτια μου ακόμα και μέσα στο ΕΑΒ forum της Amiga έγινε, τον προκάλεσαν οι "Αmigo-αταροβιοι" εκεί χωρίς να πουν τον λόγο,και χωρίς κάποια αφορμή..ίσως για κάποια παλιά διένεξη?...εγώ πάντως έχω διακρίνει αδικία!
Ένα άτομο που έδωσε τόσα φώτα - προγράμματα μοναδικά στο χώρο,που όλοι οι χρήστες Atari χρησιμοποίησαν και συνεχίζουν να χρησιμοποιούν τη δουλειά του.. τώρα τον κυνηγάνε! εε.. αυτό είναι τουλάχιστον αχαριστία.
Υπάρχει ακόμα ένα άτομο που γράφει χρήσιμες ρουτίνες για τον Atari,διαμορφώνει παιχνίδια για να παίξουν στον πιο "δύστροπο" σκληρό δίσκο που έγινε ποτέ σε computer..
δίνει αμέτρητες λύσεις σε θέματα Atari.. > ( http://petari.000space.com/atari/ ) και αυτοί θέλουν να τον εξαφανίσουν!
Προσωπικά εμένα o ppera με έχει βοηθήσει πολύ,θα τον στηρίζω όσο πιστεύω ότι το αξίζει αμερόληπτα πάντα! γιαυτο και θα μπαίνουν συχνά πρωτοσέλιδα με δουλειές του στο PORTAL, σαν ένδειξη αναγνώρισης της δουλειάς του!))

Πάντως ότι χρήσιμο για τον SΤ που γνωρίζω, το έχω γράψει εδώ στο forum σε διάφορα θέματα hardware-software..
Τέλος να πω ότι έχω μια ανεξήγητη τάση - αγάπη στα SΤ που από τι φαίνεται δε περνάει.. ίσως είναι ότι είχα SΤ πριν πάρω την Amiga Α1200,
και ασχολιόμουν αρκετά τότε με games.. θυμάμαι μου είχε δώσει ένας φίλος 100αδες παιχνίδια για να τα αντιγράψω! δε θυμάμαι το αντιγραφικό πρόγραμμα ίσως ήταν το fast-copy..
πωω.. μέρες ατέλειωτες έγραφα disks και δοκίμαζα!
Βασικά είμαι μάλλον δεμένος συναισθηματικά με όλα τα μηχανήματα που πέρασαν απ τα χέρια μου.. Spectrum,Atari,και φυσικά Amiga.

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Πέμ Αύγ 19, 2010 8:50 pm

Βασικά εγώ έχω εναν (1040STF 1MB ΤΟS 1.00) & εναν (1040 SΤΕ με 4MB και ΤΟS 1.62.) που ειναι και το μοντέλο που εχω εν ενεργεία στο γραφείο και ανάβω συχνα..
Και ο STFM μοιάζει εξωτερικά με όλους τους υπολοίπους,με μονη εσωτερική διαφορά από τον απλό STF,το modulator και ότι μπορεί να αναβαθμίσει μνήμη!
Έχω ακούσει όμως ότι σε μερικούς STFM είναι δύσκολο να αναβαθμίσεις γιατί δεν παίρνουν όλοι stick ram 30pin, αλλά υπάρχουν και μοντέλα που πρέπει να κολλήσεις την μνήμη..!
Ο SΤΕ είναι το πιο βελτιωμένο μοντέλο SΤ και διαθέτει θέσεις για 4x1MB 30 pin sticks,επίσης έχει τον blitter που τον κάνει λίγο καλύτερο σε θέμα γραφικών και ήχου!
Βασικά ο SΤ θα σε εντυπωσιάσει από την στιβαρή βαριά του όψη και αίσθηση, και θα σου θυμίσει πολύ Amiga 500 ακόμα και στο gaming.
Τώρα για το θέμα δίσκου.. αν βρείς ένα ultrasatadisk θα έχεις τον καλύτερο και απροβλημάτιστο σκληρό δίσκο για Atari βέβαια κάνει και για STFM,και για ολα τα αλλα μοντελα.
Το θέμα είναι που θα βρείς πλέον "Ultrasata(n)disk" αφού περί τα 350 κομμάτια έκαναν φτερά! και αν ακόμα βρείς στο e-bay (δυσκολα) θα έχει κάπου 90-120 euro !είχαν πει ότι θα βγει δεύτερη παρτίδα,αλλά ακόμα δε φαίνεται κάτι στον ορίζοντα!
Τότε στην πρώτη προ-παραγγελια.. φώναζα φώναζα.. θυμάσαι? τότε τα είχαμε πληρώσει κάπου 65 με τα καλώδια του,και τα εξοδα αποστολής.
Το θέμα συμβατότητας για games που λες.. δεν ισχύει τόσο η διαφορά μοντέλων SΤ αλλά τι ΤΟS rom φοράνε! κάπου έχω γράψει με το ppera το πιο συμβατό ΤΟS από όλα! νομίζω ότι είναι το 1.4 (θα το τσεκάρω πάλι) (θα κανω edit εδω)
Αν θες να γράφεις δισκέτες κανένα πρόβλημα! δε χρειάζεσαι HD,απλά σπάνε τα νεύρα τα games με πολλές δισκέτες!
Ενώ με HD υπάρχουν αρκετές εκδόσεις games με 2-3-4 κτλ, δισκέτες που τρέχουν από το σκληρό χωρίς να απαιτούν disks, (βλέπε Adaption games By ppera) list here> http://petari.000space.com/atari/fromhd.php
Τελος με την πρώτη ματια και δοκιμες μπορεί να απογοητευτείς αν συγκρίνεις με A1200 έναν SΤ, (που είναι λάθος σύγκριση..) Η Α1200 μπορει να συγκριθεί για μένα μονο με έναν Atari-Falcon σε θέμα hardware,αλλα από software-games.. άσε..
κανε λίγο υπομονή μαζί του και θα δεις ότι και αυτό το μηχάνημα έχει τα καλά του, και το "κάτι" διαφορετικό από τις Αmiges, ειμαι σίγουρος ότι θα αγαπήσεις και αυτό το μηχάνημα.

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Κυρ Αύγ 22, 2010 11:08 pm

ο ppera μου στέλνει κάποιες στιγμές να δοκιμασω,fixes για HD games που ηδη εχει βγάλει, αλλα που εμφάνιζαν bug, πριν τις βγάλει στο κανάλι του για κατέβασμα,
ενδιαφέρεται κάποιος για tester ?? ας μου πει να του στέλνω να δοκιμάσει γιατί εγώ δεν έχω και πολύ χρόνο για πάνω από 1-2 games..
αν κολλάει κάπου το παιχνίδι και που,..και τα λοιπά.. μερικά παιχνίδια εμφανίζουν bug - σταμάτημα, μετά από 5-6 πίστες π.x. (μη φοβάστε τα περισσότερα εχουν επιλογή με άπειρες ζωές..) ::2

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Δευ Αύγ 23, 2010 8:51 am

Ok αλλα χρειάζεσαι σκληρό δίσκο,(και καλο ειναι και να εχεις 2ΜΒ ram),
η χρήση όλων των "Adaptations" είναι απλή κάτι σαν το Whdload στην Amiga..
τα games είναι σε φάκελα και τρέχεις το "start ΤΟS" που έχει μέσα στο κάθε φάκελο του game..
Θεωρώ η δουλειά του ppera και κάθε αλλου,είναι σημαντική,καθώς υπήρχε μεγάλο πρόβλημα στους χρήστες Atari στο να μπορούν να τρέξουν games από HD,
ελάχιστα έτρεχαν με instalation,και ακόμα λιγότερα κάνοντας ένα απλό copy-paste από δισκέτα στο HD.
Αν στηρίξουμε τον ppera στο έργο του,θα δημιουργήσει μια τεράστια λίστα συμβατών για HD!
Αυτή τη στιγμή είναι και ο μόνος ενεργός που δουλεύει πάνω σε αυτό το θέμα..

Άβαταρ μέλους
ZX_Jim +
Z80 power CPU
Z80 power CPU
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ZX_Jim + » Δευ Αύγ 23, 2010 9:38 am

Πράγματι! Η σκηνή του Atari ST "πάσχει" πολύ... :?
http://zxjim.blogspot.gr/

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Δευ Αύγ 23, 2010 10:58 am

Και γω θα σου ελεγα για STE με 4ΜΒ και 1.62 TOS.
Τον εχω δει να εχει μαγαλυτερη συμβατοτητα απο τον 1040ST με TOS 1.00
Αμα βρεις και ενα Ultrasatadisk.. (σου δινω και το πιο ενημερωμενο image του δισκου μου 4ΜΒ,που ειναι ολα τα last games μεσα ++),& θα εισαι κομπλε!
γιατι αμα μπλεξεις με φορματ & partition σε "μεγαλο" δισκο Αταρι .. πρεπει να κανεις σεμιναρια!
αυτη ειναι η δικη μου προταση,βεβαια η τελικη αποφαση ειναι δικη σου..

Επιστροφή σε “Atari ST -Games”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 0 και 0 επισκέπτες