Καμμένο κανάλι σε 4καναλο ενισχυτή αυτοκινήτου

Γενική συζήτηση για ηλεκτρονικά & νέα τεχνολογία.
Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Re: Καμμένο κανάλι σε 4καναλο ενισχυτή αυτοκινήτου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Πέμ Ιαν 22, 2015 6:49 pm

Ναι θα παω αυριο με τα χαρτια να παρω ολα τα εξαρτηματα να τον βγαλω το Σαββατο να κατσω να τα αλλαξω ολα αυτα. Να γινει σωστη δουλεια να ειμαστε σιγουροι.
Ανεβασα 2 φωτος μονο, ολοκληρο και να ηθελα ειναι μεγαλο το αρχειο. Μπορει να κοστισε 12,40 ευρω αλλα ειναι το σωστο, για να παρεις εναν καινουριο 4καναλο ο ποιο φτηνος εχει σχεδον 100 ευρω στον Skroutz.
A στο manual δειχνει κατι σημεια σαν πινακια επανω στην πλακετα και δειχνει βολτομετρο εκει σε σχεση με τις εξοδους ηχειων και λεει οτι εχει ταση 5.5mV βεβαια δεν καταλαβαινω ακριβως τι μας λεει αυτο. :provlimatismenos
εχω και την συνδεσμολογια ολου του κυκλωματος αλλα καλυτερα να εχω τον ενισχυτη στο χερι για να βγαλω ακρη ειναι τεραστια τα διαγραμματα και με δυσκολευουν λιγο.....με τα νουμερα των εξαρτηματων θα τα βρω ομως.
Τα βρηκα! παντως ο ενας πυκνωτης ο δεξιος C32 και η διοδος μπροστα του D24 ανηκουν στο διπλανο καναλι ηχου συμφωνα με τα σχεδια.
Στο χαλασμενο ειναι ο C33 και η D25.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Παρ Ιαν 23, 2015 6:58 pm

Καλησπέρα, έχω προβλημα, δεν μπορώ να βρω τουλαχιστον στα μαγαζια που ξερω και αγοραζω εξαρτηματα, τις 2 αντιστασεις τις μεγαλες που ειναι 2watts 0.22 ohms και τις 2 δίοδες (Ε-562 constant current diode) τις πάνω που εχουν σχέση με το να κρατούν σταθερό το ρεύμα. Πήρα όμως όλα τα άλλα, δεν ξέρω τώρα τι να κάνω, να βρω και τα άλλα που λείπουν ή να αλλαξω τα υπολοιπα μονο? ειδικα οι 2 δίοδες που ειναι ψηλα στην μαυρη περιοχη είναι πολυ πιθανο να εχουν πάθει ζημιά. Καλό θα ήταν να τα αλλαζα όλα αφού θα μπω στον κόπο. Το βγάλε-βαλε στο αμαξι τον ενισχυτη και δοκιμες δεν ειναι και το ευκολοτερο πραγμα.... :evil: :evil: :evil:
Αντιστάσεις έχει αυτός επιλέγεις τι θες, http://www.ebay.ie/itm/231188853221?var ... 1423.l2649
τις δίοδες τις βρηκα απο Αυστραλια αλλα με υπερβολικοτατη τιμη δυστυχως....http://www.ebay.ie/itm/SEMITEC-E-562-CO ... 27edb3c0a6
πουλάνε ανά 5 τεμάχια στο ebay, δλδ οι τιμές είναι για 5.

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Σάβ Ιαν 24, 2015 12:39 am

Στους πίνακες δεν έχεις βάλει τη λίστα των διόδων.
Πάντως από την εμφάνιση τους είναι απλές τύπου Signal Diode, βρίσκεις εύκολα.
Για τις μεγάλες κεραμικές αντιστάσεις & διόδους μπορείς να βρεις από παλιές TV,ς.(γιαυτο δε πετάμε τίποτα)
Το καλύτερο είναι να βγάλεις τα εξαρτήματα που θες να αλλάξεις, και να τα δείξεις εκεί στο κατάστημα.
Που θα πάει.. κοντεύω να γίνω και γω "ρετρό" ανεκτίμητης άξιας.. (λόγο παλαιότητας)

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Σάβ Ιαν 24, 2015 10:36 am

Καλημέρα! είχα αναλυτική φωτο μαζί από zoom και φαινόταν πολύ καλα. Δεν μπορώ να κάνω πολλές μέρες χωρις ενισχυτη στο αμαξι γιατι δεν μπορω χωρις την μουσικη και χωρις sub ο ηχος ειναι ενα ματσο χαλια.
Ασε που αμα δεν τα βρισκω αυτα πρεπει να ξαναβαλω τα ιδια πανω.
Η διοδος που λες δεν ειναι τετοια, κανεις δεν την εχει λενε οτι ειναι παρα πολυ σπανια.
επισης μου ειπαν για ολα αυτα που πηρα αντικαταστατες τους οτι πρεπει να ειναι Αμερικανικος και στην Ευρωπη εχουν αλλα εξαρτηματα πχ σε τρανζιστορς.
Ακομα και ενα που πηρα βρηκαμε αντικαταστατη απο ενα μεγαλο βιβλιο και το ιδιο και στην διοδο χαμηλα κοντα στον πυκνωτη με ονομασια ΜΑ-165 στο pdf τύπος δίοδης.
Οι αλλες 2 ειναι οι D111-114 και τις λεει constant current diode. Στο ενα μαγαζι καταλαβε αμεσως τι ειναι και τι κανει, ο αλλος ζηταγε πληροφοριες, μαλιστα εβγαλε και ενα ραφι και λεει ολες ιδιες ειναι.....
τωρα ποιος ηξερε και ποιος οχι αραγε? :provlimatismenos :provlimatismenos :provlimatismenos
ο 1ος ειναι μεγαλος στην ηλικια ξερει πολλα με εχει βοηθησει και αλλες φορες και γενικα ασχολουνται εκει, στο 2ο μαγαζι ειναι να μην πω, βαριουνται να μιλησουν πραγματικα εχω σπαστει μαζι τους..... :evil: :evil: :evil:
Τις αντιστασεις τις βρηκα και απο ebay Αγγλια σε οκ τιμη (τα 5 τεμαχια) αμα δεν βρω την Δευτερα στον Μακριδη στο Αιγαλεω ή στο ραδιο κατουμα θα παρω απο Αγγλια. Αλλα περισσοτερο τις διοδες ηθελα.
Για την ΜΑ-165 θεση D25 μου δωσανε την 1Ν4148 για αντικαταστατη. Toν ενισχυτη δεν τον εχω βγαλει ακομα γιατι 1ον ελειπαν εξαρτηματα και 2ον επιασε και βροχη και εκει που εχω το αμαξι δεν λεει πηγαινελα.
PDF για τις Ε562 http://www.czstarsea.cn/userfiles/pdf/E ... -15%29.PDF
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Σάβ Ιαν 24, 2015 3:27 pm

Το σχεδιο μπορει να λεει συγκεκριμενη διοδο, αλλα μπορει να εχει απλη στη πλακετα, (ετσι μου φενεται εμενα)... βγαλε την και διαβασε τα νουμερα που λεει.
αυτες που λεει το σχεδιο οντως ειναι ακριβες, military type f@ked USA.. παλιου τυπου.
Αντιστοιχουν στις 1N5314 αν βρεις εδω.
Που θα πάει.. κοντεύω να γίνω και γω "ρετρό" ανεκτίμητης άξιας.. (λόγο παλαιότητας)

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Σάβ Ιαν 24, 2015 3:44 pm

Thanks! αυτη ειναι βλεπω http://www.ebay.ie/itm/AMERICAN-POWER-D ... 51be1952f3 εχει ακριβη τιμη στο τελος θα παμε οσο κανει μεταχειρισμενος ο ενισχυτης απο Αμερικη.....
http://www.ebay.ie/itm/KENWOOD-4-CHANNE ... 259e7299ae
μπα εχει πολλα μεταφορικα.....ενταξει να παρω εναν μεταχ απο Ελλαδα 4καναλο εστω.
Σε τι κατηγορια ανηκει αυτη η διοδος? http://www.markidis.gr/index.php?cPath=31_32_132
Τελευταία επεξεργασία από NikiforosST σε Σάβ Ιαν 24, 2015 3:49 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Σάβ Ιαν 24, 2015 3:48 pm

Το ξερω γενικα δε συμφέρει οι επισκευές.. αλλα ειναι η χαρα της δημιουργίας.. yes-yes

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Σάβ Ιαν 24, 2015 3:53 pm

Συμφωνω!
Σήμερα τελικά έψαξα πάλι σε αλλα 2 καταστηματα τπτ δεν είχαν. Σε αυτο που ψωνιζα στην αρχη βρηκα αντιστασεις 2watts 0.27ohms αντι για 0.22 λεει οτι επειδη παιζουν τον ρολο ασφαλειας :provlimatismenos δεν θα τις πειραξει. Βεβαια ειπε οτι δεν χρειζονται αλλαγη γιατι αν ηταν αυτες απλα δεν θα ειχα ηχο καθολου, προτεινει λεει να μην ασχοληθω καν μαζι τους και να κοιταξω τον πυκνωτη και το τρανζιστορ βασικα και ισως και τις πανω 2 διοδες τις οποιες τελικα ξεχασα να ζητησω! :lol: αυριο θα παω παλι.
Οπως και να εχει το Σαββατοκυριακο θα εχουμε εγχειριση μια και καλη να τελειωσω να το βαλω και στην θεση του και αντε και με τη νικη.... s-wow :!! yes-yes ;)

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Σάβ Φεβ 07, 2015 3:31 pm

Καλησπέρα! επανέρχομαι στο θέμα, τελικά μόλις τέλειωσα με τον ενισχυτή και τον τοποθέτησα πίσω στο αμάξι, τα καλά νέα είναι ότι το πρόβλημα έλαβε τέλος! και δεν χρειάστηκε καν να αλλάξω όλα τα εξαρτήματα που έλεγα αρχικά + ότι μερικά δεν τα βρήκα κιόλας! άλλαξα έναν πυκνωτή, ένα τρανζίστορ και 6 αντιστάσεις. Μέτρησα μόνο τις αντιστάσεις και σε μία πάνω αριστερά που είχε και ύποπτη εμφάνιση δεν έπαιρνα μέτρηση με τίποτα. Το θέμα είναι ότι παίζει καθαρά και δυνατά χωρίς ίχνος από παράσιτα πλέον!
Παραθέτω την φωτο με αυτά που ξήλωσα, θέλω να μετρήσω τον πυκνωτή και το τρανζίστορ, αυτό δεν ξέρω πως να καταλάβω αν είχε πρόβλημα, πήρα και ένα πολυμετρο νεο που έχει υποδοχη για πυκνωτες (καπασιτομετρο) και για τρανζιστορς αλλα δεν ξερω ακομα να το δουλευω καλα.
Στην αλλη φωτο φαινονται αυτα που αλλαξα, μια αντισταση δεν την εβαλα πολυ καλα δεν πειραζει, καποιες αλλες ηταν μεγαλυτερες και τις τοποθετησα καθετα (ιδεα απο τον STFM).
Αλλαχτηκαν τα παρακατω :
R287 και R285 2,2 ohms
R281 και R279 100 ohms (η R281 είναι που δεν έπαιρνα μετρηση και μαλιστα ειναι ακριβως κατω απο εκεινη που ειχε καρβουνιασει και ειχα αλλαξει αρχικα την R283).
R33 6,8Kohms
R37 270 οhms
C33 4,7 μF 50V εδώ έβαλα 63V ελπίζω να μην πειραζει αλλά δεν ειχαν 50V.
Q11 2SC945 μπηκε αντικαταστατης το C1775 7C, γιατί δεν το έβρισκα.
Τουλάχιστον δεν πήγε χαμένο το service manual! yes-yes

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Σάβ Φεβ 07, 2015 4:32 pm

:!! ;) :!!

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Κυρ Σεπ 20, 2015 4:39 pm

Καλησπέρα! όποιος γνωρίζει ας μου εξηγήσει το παρακάτω :
εδώ και μερικό καιρό που είχε πρόβλημα η πηγή μου στην καλωδιοταίνια και δεν παιζει απο USB, ακούω από το AUX με το κινητό μου (μέχρι να έρθει την επόμενη εβδομάδα η 2din πηγή GPS/multimedia που έχω παραγγείλει από Αγγλία) και το λεω επειδη νομιζα οτι φταινε οι ρυθμισεις απο τα προγραμματα του κινητου αρχικα!!!, άρχισε λοιπόν σε κάποια φάση ο ήχος να ψαλιδίζει σε υψηλές εντάσεις, μετά αρχίσε την μια να μην ακουγεται το μπροστινο δεξί ή το αριστερό ηχειο κτλ. Το Σαββατοκυριακο έπαιξα με το fader και το balance και ανακαλυψα οτι ειναι σα να μπουκωνουν τα ηχεια και δεν ακουγονται ή κανουν διακοπες οπως αν δεν παταγαν καλα τα καλωδια τους.
Αφου εκανα καθε ελεγχο, πχ αλλαγη ζευγαριων RCA, δοκιμη στα πισω ηχεια που παιζουν απο την πηγη κτλ, ειδα πως γινεται μονο στα μπροστινα που δινει ο ενισχυτης ενω το sub ηταν οκ.
Επισης ειδα πως το επισκευασμενο καναλι ειναι στο sub και οχι στα ηχεια.
Τελικα για να μην πολυλογω απο τις δοκιμες βρηκα οτι οταν εβαλα τα μπροστινα ηχεια στα 2 καναλια του sub τωρα ειναι οκ! τερμα ολα τα προβληματα!
να τονισω οτι το Sub παιζει γεφυρωμενο δλδ απο το ενα καναλι εχει παρει το + και απο το αλλο το - και παιζει και αυτο κανονικα!

Το ερωτημα ειναι αυτο το προβλημα δειχνει οτι φταιει ο ενισχυτης, πως γινεται οταν τα εβαλα αναποδα να παιζουν ολα κανονικα?
εχει σχεση οτι το sub ειναι γεφυρωμενο μηπως?
μπορει να ειναι το προβλημα σε αυτα που μενουν ασυνδετα?
και μια φωτο με τις συνδεσεις οπως ειναι τωρα, εκει που λεει speaker output ειναι το sub πανω γεφυρωμενο και απο κατω τα 2 ζευγαρια απο τα μπροστινα ηχεια. Αν ειναι αναποδα τοτε εχω προβλημα στα μπροστινα.
Eχω backup ομως τα πισω ηχεια που παιζουν απευθειας απο την πηγη ωστε αν παθει κατι ο ενισχυτης να μη μεινω χωρις ηχο.
Ανοιξα και τον ενισχυτη με το ματι τιποτα δεν ειδα χαλασμενο, τον αφησα ετσι αφου παιζει και βλεπουμε....

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Δευ Νοέμ 30, 2015 5:56 pm

Καλησπέρα! γραφω παλι στο θεμα και αν εχει καποιος καποια ιδεα, γνωμη ή ξερει κάτι ας μου πει γιατι δεν ξερω τι να ψαξω.
Μερικες φορες οταν παρει ρευμα ο ενισχυτης οταν ανοιξει η πηγη ηχου κανει σε ολα τα ηχεια που εχει επανω του δλδ τα 2 μπροστινα και τα 2 tweeters αλλα και στο sub, ντουκ ντουκ ντουκ δυνατα, και παιζουν οι μεμβρανες μεσα-εξω!!!! αφου φοβαμαι μην τα καψει! το εκανε μερικες φορες απο τοτε που ειπα για το προβλημα στο προηγουμενο ποστ μου αλλα για λιγο και σταματουσε.
Σημερα ομως δεν σταματαγε με τιποτα! μετα απο ωρες παλι τα ιδια.
Οταν σχολασα απο την δουλεια δουλευε κανονικα!!!! και δεν κανει τιποτα!
Τι να ειναι αυτο ρε παιδια εχει ιδεα κανεις? :provlimatismenos :provlimatismenos :provlimatismenos
καταρχην για να το κανει σε ΟΛΑ σημαινει οτι ειναι κατι καπου που εχει να κανει με ολα μαζι.
Σκεφτομαι 2 μεγαλους πυκνωτες που εχει μεσα γιατι φαινονται σαν φουσκωτοι απο πανω και ο ενας μαλιστα η μονωση πανω που εχει δεν ειναι οπως τον αλλον εχει υποχωρησει καπως.
Aν ειχε να κανει με τα εξαρτηματα που ειχα αλλαξει θα ειχε προβληματα μονο το μπροστινο δεξι ηχειο.
Τα 2 πισω παιρνουν απο την πηγη απευθειας και τα εχω μονο για backup, δλδ ειναι εντελως ασυνδετα (εχω βγαλει την φυσα τους).
Δειτε την φωτο.

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Τρί Απρ 18, 2017 11:14 am

καλημερα! συνεχιζω το θεμα εδω, γιατι επειδη μας τελειωσε ο ενισχυτης και δεν μου αρεσει να αφηνω ανοιχτα θεματα για την ιστορια θα πω τι επαθε.
Πριν μερικους μηνες το μπροστινο αριστερο ηχειο να σταματαει οποτε θελει. Αποφασισα να τον ανοιξω και τον επισκευασα παλι αλλαζοντας τα 2 τρανζιστορς εξοδου του καναλιου με νεα.
Αντεξε λιγο καιρο και πριν το Πασχα αρχισε τα νουμερα και το μπροστινο δεξι ηχειο.
Τοτε τον ανοιξα παλι και αλλαξα παλι αυτα τα 2 αλλα και τις 2 αντιστασεις που ειναι και ασφαλειες ειναι στα 0.22 ohms (αυτες τις γκρι στην απο πανω φωτο που ειναι κατω απο τα 2 τρανζιστορς εξοδου εκει που ειναι μαυρη η πλακετα) και επειδη δεν βρηκα ιδιες εβαλα στα 0.28.
Επισης αλλαξα τους 3 ηλεκτρολυτικους γιατι ηταν οι 2 μεγαλοι καπως....
οταν εβγαλα την παστα ειχε 2 εξαρτηματα κατω, μια αντισταση και μια διοδη και εσπασαν.....
τα ειχα και τα αλλαξα και αυτα. Ελα ομως που απο κατω ο διαδρομος στην πλακετα ειχε κοπει!
ετσι εκανα γεφυρωμα.
Καπου κατι ακουμπησε καθως εκανα γεφυρωματα και στα τρανζιστορς γιατι οι διαδρομοι ηταν καμμενοι απο κατω και εβγαλε καπνους!!!
απο τους καπνους ειχαν αρπαξει απο κατω και αλλοι διαδρομοι της πλακετας.
Επισης ξεχασα να πω πως υπηρχαν απειρες ψυχρες κολλησεις οχι δικες μου αλλα εργοστασιακες!!!
πρεπει να κολλησα πανω ισως απο 60 κολλησεις!!!
τελικα πεθανε, πηρα με 133 ευρω εναν rockford ποιο δυνατο και αυτος στην ακρη για ανταλλακτικα και συλλλογη.....
αυτα! ηταν απο το 1997 και πολυ εζησε μεχρι το 2017!!!
αιωνια η μνημη του! :(

Άβαταρ μέλους
VincentGR
Amiganoid
Amiganoid
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό VincentGR » Τρί Απρ 18, 2017 1:19 pm

RIP AMP
Εικόνα FAN
http://partsfromthepast.blogspot.gr/
To blit, or not to blit?

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Τετ Απρ 19, 2017 6:55 am

VincentGR έγραψε:RIP AMP

καλημερα, Thanks!
το Μ.Σαββατο ειχα και την Ανασταση του ηχου μιας και εβαλα πανω το νεο, και ειδα τον ηχο τον αληθινο!!! :!! yes-yes yes-yes yes-yes
αλλα δεν μπορω να πω οτι δεν στεναχωρηθηκα για τον παλιο, οχι επειδη εδωσα λεφτα για το νεο που τα αξιζε ετσι κι αλλιως, αλλα επειδη η δουλεια μου και ο κοπος απειρων ωρων τελικα πηγε χαμενος.

Φυσικα εχω και ενα καρο ανταλλακτικα στην ακρη οχι μονο απο αυτον αλλα και οτι αγοραζα τα επαιρνα μπολικα να εχω, ετσι κι αλλιως ακριβα δεν ειναι! τι ηλεκτρολυτικους, τι τρανζιστορς εξοδου, αντιστασεις, διοδες ενας χαμος γινεται!!! :lol:

Παντως εμαθα πολλα απο αυτες τις επισκευες και η εμπειρια τελικα ειναι αυτο που μετραει και οχι μονο το τελικο αποτελεσμα. ;)

Επιστροφή σε “Τεχνικά θέματα & σύγχρονη τεχνολογία”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες