Καμμένο κανάλι σε 4καναλο ενισχυτή αυτοκινήτου

Γενική συζήτηση για ηλεκτρονικά & νέα τεχνολογία.
Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Καμμένο κανάλι σε 4καναλο ενισχυτή αυτοκινήτου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Κυρ Ιαν 18, 2015 6:59 pm

Καλησπέρα, στο αυτοκίνητο έχω έναν 4καναλο ενισχυτή και έπαιζε τα 2 πίσω ηχεία και ένα sub γεφυρωμένα τα άλλα 2, μια μέρα παίζοντας με το fader που τα 2 μπροστινά μου παίζουν από την πηγή είδα πως το πίσω αριστερό δεν ακουγόταν. Τελικά μετά από δοκιμές κατέληξα στο ότι έχει πάθει ζημιά ο ενισχυτής. Οταν τον άνοιξα είδα πως είχε μαυρίσει η πλακέτα από πάνω, από κάτω ήταν οκ, έτσι προχώρησα σε αντικατάσταση μιάς αντίστασης που είχε διαλυθεί (καλά που φαίνονταν τα χρώματα), σε 2 τρανζιστορ NPN epitaxial και σε 2 εξόδου PLANAR NPN.
Μετά από αυτά έχει ήχο αλλά με μια παραμόρφωση. Το είχα παρατήσει το θέμα, αλλά επειδή μου μπήκε η ιδέα να καταργησω τα 2 πίσω ηχεία και να δώσω στα 2 μπροστινά, είτε πρέπει να τον επισκευάσω ή να σκάσω καμιά 150αρια ευρώ για νέο ενισχυτή.
Να τονίσω ότι επειδή είναι παλιός στα τρανζιστορς δεν βρηκα ακριβως τα ιδια αλλα έβαλα αντικαταστάτες τους.
Επίσης όπως θα δείτε στις φωτος μάλλον έχουν αρπάξει (εχουν αλλαξει χρωμα δλδ) κάτι μικρές αντιστάσεις ίσως και κάτι μικρές δίοδες.
Αν μπορεί να διακρυνει κανείς να μου πει την γνώμη του.
Αυτή την στιγμή έχω αφήσει εκτος το πίσω αριστερό ηχείο και πραγματικα δεν καταλαβαινω οτι δεν παιζει!
Το κακο ειναι οτι πρεπει να κανω δοκιμες στο αμαξι και ειναι πολυ δυσκολο το βγαλε-βαλε γιαυτο και το παρατησα.
Τι νομίζετε οτι πρεπει ακομα να αλλαξω? παιζει να εγινε λαθος στην αντισταση που αλλαξα και γιαυτο να εχει παραμορφωση ο ηχος? ή μπορει να φταινε οι αλλες? ειναι και πολλες αυτες οι μικρες και ετσι που ειναι δεν ειμαι σιγουρος για τα χρωματα, μαλλον πρεπει να βγουν και να τις μετρησω?

Υ.Γ Ανεμε μπορει να ειχαμε συζητησει με emails αλλα δεν βρηκα κάτι και πραγματικά δεν θυμαμαι. :provlimatismenos :(
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Re: Καμμένο κανάλι σε 4καναλο ενισχυτή αυτοκινήτου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Κυρ Ιαν 18, 2015 7:27 pm

Ποιος τα κόλλησε τα τρανζίστορ?
αν μπορεις πες τα χρωματα απο τις αντιστασεις R281 - R279 , αν δε φαίνονται πρέπει αν βγουν να μετρηθούν.
Εχεις αλλαξει και τα μικρα τρανζίστορ Q205 - Q203 ?
Τα μεγαλα Q209 - Q207 πρεπει να πατουν στην αλουμινένια ψυχτρα στις δοκιμες.. αλλιως θα καουν αμεσως.
Αν ειναι μονο παρασιτα να αλλξεις και τον πυκνωτη C32 και τον αλλον εκει διπλα, που λεει D25
Αφου έπαιξε εισαι καλο δρομο πάντως.. ;)
Η βαθιά κατάσταση που επιπλέει

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Κυρ Ιαν 18, 2015 7:34 pm

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση, εγω τα εκανα ολα Aneme ο φιλος μου ο ηλεκτρονικος ειναι χαμενος δεν τον βρισκω. Και αν τον βρω δεν εχει χρονο! γιατι χαλια ειναι? περασα και τα αλλα ενα χερακι γιατι ηταν ετοιμα να φυγουν! :lol: :lol: :lol:
ναι εχω αλλαξει τα μικρα, ασε με τα αλλα της εξοδου την πατησα! ηταν αλλιωτικα εκεινα που πηρα και ειχαν μεταλλικη πλατη, τα εβαλα πανω και φυσικα τα βραχυκυκλωσα και καηκαν! μετα πηρα αλλα παλι με κατι διαφανειες αυτοκολλητες που κολας πισω, πως τα λενε να δεις....και κατι πλαστικα για τα βιδακια για να μην πατανε και κανουν επαφη.
Αυτα που ειχε απανω ειχαν πλαστικο περιβλημα αλλα δεν εβρισκα τα ιδια, ειναι παλιος ο ενισχυτης βλεπεις ή δεν ειχε αυτος που ψωνιζω.
Οι αντιστασεις δεν φαινονται καλα, ο ενισχυτης ειναι στο αμαξι πρεπει να τον βγαλω για να δω καλυτερα, εχω τις φωτος με ποιο καλη αναλυση θα δω αν μπορω να καταλαβω τα χρωματα, τις συμπιεσα λιγο για να τις ανεβασω εδω.
Τελευταία επεξεργασία από NikiforosST σε Κυρ Ιαν 18, 2015 7:37 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Κυρ Ιαν 18, 2015 7:36 pm

Οχι καλές φαίνονται.. απλά να βάζεις κρέμα flux να μην έχουν κάποιο βραχυκύκλωμα που δεν ξεχωρίζει εύκολα..

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Κυρ Ιαν 18, 2015 7:39 pm

Λες να ειναι οι πυκνωτες? τις αντιστασεις ολες αυτες τις μικρες να τις αλλαξω λες ε?
εχω και ενα service manual αλλα ενω λεει οτι ειναι αυτος ο ενισχυτης εχει καποιες διαφορες στα νουμερα, αν θες να του ριξεις μια ματια και εσυ, το ανεβασα εδω : http://www.filedropper.com/kenwoodkac-646servicemanual

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Κυρ Ιαν 18, 2015 8:00 pm

Το manual δεν πρεπει να ειναι για αυτον.. αλλα εξαρτηματα λεει..
τις αντιστασεις που ειπα, και τους πυκνωτες αλλαξε και βλεπουμε.

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Κυρ Ιαν 18, 2015 8:03 pm

ναι τα λεει αλλιως αλλα ετσι λεγεται και ο δικος μου! θα ξαναψαξω μηπως βρω το σωστο.
Οκ θα τον ξηλωσω αμα προλαβω αυριο να τον παρω στα χερια μου να ριξω και macro φωτος με την DSLR για να δω τις αντιστασεις αυτες τι χρωματα εχουν, να δω και τους πυκνωτες να παω να τα βρω μεθαυριο.
Thanks και παλι :!!
Το manual που εχω και ειναι το σωστο οντως λεει 646X μηπως το X αυτο ειναι ο δικος μου? το service manual λεει 646 σκετο.
http://www.ebay.ie/itm/KENWOOD-KAC-646X ... 43d5eccc28
να το και εδω.....
μολις βρηκα το manual του σκετου 646 εχει διαφοα οντως κατι με τις εξοδους ηχειων, αρα ο 646Χ ειναι ο δικος μου.
Τελευταία επεξεργασία από NikiforosST σε Κυρ Ιαν 18, 2015 8:08 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Κυρ Ιαν 18, 2015 8:08 pm

Οι R281 - R279 (αν βλεπω καλα..) πρεπει να ειναι καφε-μαυρο-καφε - ασημί, οπότε ειναι 100 Ohm
αν ειναι ετσι παρε καφε-μαυρο-καφε - χρυσο ειναι το ιδιο απλα πιο καλες.

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Κυρ Ιαν 18, 2015 8:13 pm

οκ θα το δω, thanks :)
ολο για αγορα το βρισκω το manual αλλα το βρηκα και online, κανα 15αρι ευρω εχει, μου φαινεται στο τελος θα το αγορασω αμα δεν το βρω free, με επιασε μανια! http://www.manuals-in-pdf.com/download- ... 22979.html
το αγορασα δεν το εβρισκα με τπτ, περιμενω το download link, μου λέει στο email θέλει 1-2 ώρες.

Products
------------------------------------------------------
1 x KAC646X (KAC646X) = 12.41EUR
------------------------------------------------------
Sub-Total: 12.41EUR
I'll download my manuals: 0.00EUR
Total: 12.41EUR
Τελευταία επεξεργασία από NikiforosST σε Κυρ Ιαν 18, 2015 8:29 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Κυρ Ιαν 18, 2015 8:29 pm

Οχι αστο ακομα το μανουαλ, ασε που μπορει να μην ειναι και ακριβως το ιδιο μοντελο..
οταν λες παραμόρφωση τι κανει? τσικ-τσικ, η στην πολυ ένταση μπουκώνει?

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Κυρ Ιαν 18, 2015 8:31 pm

Τώρα το αγορασα το manual, το μοντελο ειναι το 646Χ γιατί έχω το user manual που δειχνει πως ειναι τα παντα και ρυθμισεις κτλ και ειναι τα ιδια, ενω στο 646 σκετο δεν εχει ιδιες εξοδους για τα ηχεια, εμενα εχει περισσοτερες.
Δεν μπουκωνει, εχει παραμορφωση απο την αρχη και σε χαμηλη ενταση, δεν ειναι τσικ τσικ πως να το πω, σαν το distortion στην ηλεκτρικη κιθαρα μοιαζει.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Κυρ Ιαν 18, 2015 8:34 pm

Ρεσι.. αυτο ειανι απλο μανουαλ, οχι servise manual .. :(
τα λεμε πιο αργα γιατι φευγω τωρα..

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Κυρ Ιαν 18, 2015 8:58 pm

σορρυ σε μπερδεψα, αυτο που ανεβασα ειναι το απλο manual αυτο δλδ που ειχα free, απλα το εβαλα για να δεις ποιος ειναι. Το αλλο περιμενω ακομα το download link, αν δεν ειναι την ωρα που θα κοιμαμαι θα σου το δειξω, τουλαχιστον αν το εχω σημερα και ειναι το σωστο να παω αυριο να αγορασω τα εξαρτηματα, να ξηλωσω και τον ενισχυτη μετα να τα αλλαξω.
Τελικά επειδή δεν το είχαν διαθέσιμο θα αργήσει, θα περιμένω να το στείλουν και μετά θα τον βγάλω, για να μη μείνω και με λειψό ήχο σε περίπτωση που δεν φαίνονται οι αντιστάσεις τι είναι.

Availability note
This item will be sold as 'special order'. Delivery will exceed standard 24 hours. Refer to 'Availability' for delivery time frame. Please make sure that You can wait for the manual before ordering it.
Availability: Link to this manual is usually sent within 2 / 3 days (max. 4 - 5 days).

Μάλλον για την επόμενη εβδομάδα το βλέπω ή το weekend το νωρίτερο. :evil: :evil: :evil:

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Πέμ Ιαν 22, 2015 6:29 pm

Καλησπέρα, τελικά δεν μου το είχαν στείλει ακόμα και έστειλα email να ρωτήσω και μου το έδωσαν. Θες να το δεις ή να σου πω τι γράφει? πάντω είναι το σωστό. Για τις αντιστάσεις ναι είχες δίκιο είναι 100 ohms! :!!
η καρβουνιασμένη δλδ αυτή που άλλαξα ήταν 220ohms. Λες να θέλουν αλλαγή και οι διοδες?
Το κακό είναι οτι αυριο εχω να παω καπου και χρειαζομαι τον ενισχυτη οποτε το Weekend θα γινει η δουλεια φαινεται.
Τσεκαρα και το τυπωμενο κυκλωμα που δειχνει στο pdf σε σχεση με τις φωτος γιατι ακομα δεν τον εχω βγαλει και ολα τα νουμερα των εξαρτηματων ταιριαζουν, επιτελους τωρα θα γινει δουλεια yes-yes
Σηκωνω αυτα που μου χρειαζονται.
Τελευταία επεξεργασία από NikiforosST σε Πέμ Ιαν 22, 2015 6:48 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Πέμ Ιαν 22, 2015 6:44 pm

Αφου ειναι πληρωμενο μη το δωσεις δημοσια, στειλε το στο ε-μαιλ μου.
Οι διοδοι δε νομιζω να εχουν ζημια, αλλα δεν ειναι τιποτα να τους αλλαξεις. επισης ειπαμε για τους 2 πυκνωτες εκει κοντα.

Επιστροφή σε “Τεχνικά θέματα & σύγχρονη τεχνολογία”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 0 και 0 επισκέπτες