6581 ή 8580?

6581 ή 8580?

6581
4
57%
8580
3
43%

Σύνολο ψήφων: 7

Άβαταρ μέλους
VincentGR
Amiganoid
Amiganoid
Επικοινωνία:

6581 ή 8580?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό VincentGR » Δευ Φεβ 01, 2016 8:17 pm

Είναι αιώνιο το δίλημμα μεταξύ των ωραίων commodorαίων.
Ποιο από τα δυο sound chips ακούγεται καλύτερα?

Εικόνα FAN
http://partsfromthepast.blogspot.gr/
To blit, or not to blit?

Άβαταρ μέλους
geoanas
Commodore-άς
Commodore-άς
Επικοινωνία:

Re: 6581 ή 8580?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό geoanas » Τρί Φεβ 02, 2016 7:07 am

Outch!...Δύσκολα μας βάζεις Jim ! Ψήφισα 8580 γιατί μου αρέσει να απολαμβάνω τα καινούργια tunes και όλοι οι σύγχρονοι μουσικοί της C64 σκηνής αρέσκονται να συνθέτουν σε/για αυτό το chip. Αυτό βέβαια προς το παρόν γιατί τίποτα δε με κάνει να ξεχνώ τις μαγικές μελωδίες της πρώτης και παντοτινής αγάπης...6581 yes-yes Γι αυτό τον λόγο προτίμησα στο logo των συνεντεύξεων μου να βάλω την εικόνα του 6581...Παρά τα clicks από την γρήγορη εναλλαγή φίλτρων, τα κομμάτια γραμμένα ειδικά γι αυτό το chip σου μένουν χαραγμένα στη μνήμη! Σα να ακούς κάτι σε βινύλιο ένα πράγμα, ο παλιός, γλυκός του ήχος...... :D :!!

Άβαταρ μέλους
VincentGR
Amiganoid
Amiganoid
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό VincentGR » Τρί Φεβ 02, 2016 12:52 pm

geoanas έγραψε:Outch!...Δύσκολα μας βάζεις Jim ! Ψήφισα 8580 γιατί μου αρέσει να απολαμβάνω τα καινούργια tunes και όλοι οι σύγχρονοι μουσικοί της C64 σκηνής αρέσκονται να συνθέτουν σε/για αυτό το chip. Αυτό βέβαια προς το παρόν γιατί τίποτα δε με κάνει να ξεχνώ τις μαγικές μελωδίες της πρώτης και παντοτινής αγάπης...6581 yes-yes Γι αυτό τον λόγο προτίμησα στο logo των συνεντεύξεων μου να βάλω την εικόνα του 6581...Παρά τα clicks από την γρήγορη εναλλαγή φίλτρων, τα κομμάτια γραμμένα ειδικά γι αυτό το chip σου μένουν χαραγμένα στη μνήμη! Σα να ακούς κάτι σε βινύλιο ένα πράγμα, ο παλιός, γλυκός του ήχος...... :D :!!

Το ανέβασα περισσότερο για να εκφράσω τον προβληματισμό μου να σου πω την αλήθεια.
Παλαιότερα έγερνα προς τον 6581 αλλά πλέον δεν ξέρω :provlimatismenos
Εικόνα FAN
http://partsfromthepast.blogspot.gr/
To blit, or not to blit?

Άβαταρ μέλους
alex76gr
Reviewer
Reviewer
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alex76gr » Τρί Φεβ 02, 2016 10:40 pm

Δεν ψηφίζω γιατί είμαι ανίδεος περί SID. :|

Άβαταρ μέλους
geoanas
Commodore-άς
Commodore-άς
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό geoanas » Τετ Φεβ 03, 2016 7:58 pm

Πρέπει να ψηφίσεις Alex γιατί η γνώμη σου είναι πάντα σοβαρή και μετράει. Δε χρειάζεται να είσαι κανένας 'βαθύς' γνώστης, απλά follow your heart ! ;)

Πάντως αν ακούσετε κάποια από τις τελευταίες δημιουργίες του Jammer, του Linus ή ακόμη και του Jason Page που έχουν κατασκευαστεί ειδικά (αν όχι μόνο ;) ) για 8580, σε παλιότερο σύστημα με 6581....θα νομίσετε ότι έχει καεί το τσιπάκι :lol:
Οι τελευταίες δημιουργίες εκμεταλλεύονται αποκλειστικά τα φίλτρα του 8580 με αποτέλεσμα να κάνουν αρκετές φορές την ακρόαση του tune οπουδήποτε αλλού...τουλάχιστον προβληματική !

Μόλις τελείωσα το 'χτένισμα' της αδημοσίευτης συνέντευξης του γίγαντα LINUS http://csdb.dk/scener/?id=10025 8-)
Ακούστε τι μου είπε, όταν τον ρώτησα για την δική του προτίμηση σχετικά με τον τύπο του SID...

- 8580 FTW…or not?

- 8580 for Kaiser, definitely. Not to say the old chip doesn’t have it’s advantages but my whole sound design approach relies on heavy filter type switching resulting in massive clicks on the old chip. So yeah, 8580 all the way for me.

...Coming soon!

Σε αυτό το link θα βρείτε πολύ ενδιαφέρουσες φωτογραφίες (Τεράστιες σε μέγεθος, τραβηγμένες από μικροσκόπιο) που αφορούν τα filter circuits, που βρίσκονται μέσα στα άδυτα των SIDs.

> http://mail.lipsia.de/~enigma/neu/6581.html

Οι διαφορές λοιπόν μεταξύ των δυο chips, υπάρχουν και θα γίνονται πιο αισθητές όσο οι μουσικοί που ασχολούνται με αυτό, επικεντρώνουν τις δημιουργίες τους σε συγκεκριμένο τύπο SID, ενώ οι σύγχρονοι trackers δίνουν απλόχερα αυτές τις παραπάνω δυνατότητες που κάνουν την ακουστική διαφορά.
Πρόσφατα (πριν από καμιά εβδομάδα) ένας άλλος συνθέτης, ο c0zmo (http://csdb.dk/scener/?id=27749) εισήγαγε μια καινούργια καινοτομία...Εραστής και των δυο SID models προσπάθησε και κατόρθωσε στην τελευταία του release να εντάξει το καινοτόμο στοιχείο 'SID-Diff'. Τι είναι αυτό ; Mα φυσικά η δυνατότητα στον χρήστη-ακροατή να επιλέξει on the fly τον αντίστοιχο τύπο του SID που φοράει το μηχάνημα του και να ακούσει το 'κομμάτι' σε όλη του την μεγαλοπρέπεια (!), με τα κατάλληλα φίλτρα ενεργοποιημένα ...όπως ακριβώς του αρμόζει, βρε αδερφέ !

<Μπλα-Μπλα Mode:on>
Ο c0zmo πρόσφατα εντάχθηκε στο group BliSS και συνέθεσε το κομμάτι για να γιορτάσει στην είσοδο του στον θαυμαστό κόσμο του SID και της C64 Demo Scene. Προέρχεται από τον κόσμο της Amiga Demo Scene....Οι ερωτήσεις μου, έφυγαν σφαίρα ;) (!) αλλά δυστυχώς αυτή τη στιγμή βρίσκεται σε κέντρο αποκατάστασης και αναρρώνει...Το κομμάτι "Blissed Out!" http://csdb.dk/release/?id=144721 γράφτηκε μέσα στο νοσοκομείο, όπως και το αντίστοιχο του Jason Page ! τι σύμπτωση, έτσι ? Πάντως εγώ τους ξεμάτιασα και τους δυο ! Χα!Χα!Χα!...Coming Soon !
<Μπλα-Μπλα Mode:off>

commodore-logo

Άβαταρ μέλους
alex76gr
Reviewer
Reviewer
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alex76gr » Πέμ Φεβ 04, 2016 1:52 am

@geoanas
Ευχαριστώ και με τιμάει αυτό που λες.
Αλλά πρέπει να πιστέψεις ότι δεν το έχω ψάξει το θέμα SID καθόλου.
Μέχρι πριν λίγο καιρό δεν γνώριζα καν ότι υπήρχαν 2 εκδόσεις του SID.
Κατά συνέπεια, τι να ψηφίσω?

Έστω όμως και για χάρη της ψηφοφορίας θα ψηφίσω την πρώτη έκδοση 6581.
Αυτό το chip μάγεψε για πρώτη φορά τα αυτιά των χρηστών και έδωσε έμπνευση στους μουσικούς που το προγραμμάτισαν.
Είναι κάτι σαν έμβλημα πλέον για τον C64.

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Πέμ Φεβ 04, 2016 8:41 am

Πάντα συγκριτικά με τα δείγματα που έδωσε ο vincent , καθώς ακόμα δεν είμαι κάτοχος c64.
6581 και γω, γιατί ακουστικά μ αρέσει περισσότερο και θυμίζει αμίγκα ,ενω το άλλο μου θυμίζει ST, με τα ψεύτικα εφέ (τα μπλίνγκ - μπλίνγκ, μπλόνκ) τα οποία πάντα με εκνεύριζαν.
Εκ πρώτης άποψης λοιπόν το 6581 ,μου κάνει πιο τίμιο αυθεντικό ηχο, χωρίς έχτρα πρόσθετα εφέ καρικατούρες.
Η βαθιά κατάσταση που επιπλέει

Άβαταρ μέλους
Nemo
Μέλος
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Nemo » Παρ Μαρ 18, 2016 6:05 pm

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
geoanas
Commodore-άς
Commodore-άς
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό geoanas » Τρί Μαρ 29, 2016 3:50 pm

ΘΕΙΚΟ... commodore-logo yes-yes

Άβαταρ μέλους
kokkiklhs
Μέλος
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό kokkiklhs » Σάβ Ιουν 10, 2017 10:46 am

Δεν υπάρχει απάντηση σ'αυτό το δίλημμα...
Όταν παίζει π.χ. το Monty on the Run ή το Cybernoid, ψηφίζουμε 6581...
Όταν παίζει το Comaland ή τα κομμάτια του Jason Page, ψηφίζουμε 8580...
Δε νομίζω πως υπάρχει κανείς από μας που να μην έχει ΚΑΙ μπιφτέκη 64 ΚΑΙ 64C στη συλλογή του, οπότε κατά περίσταση απλώς χρησιμοποιούμε το αντίστοιχο μηχάνημα!
:!!

Επιστροφή σε “Commodore Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες