Master System Dual LED 50/60Hz Mod

Άβαταρ μέλους
ViiMaster
QDI
QDI

Master System Dual LED 50/60Hz Mod

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ViiMaster » Παρ Μάιος 27, 2011 1:22 am

Είπα λίγο να κάνω ένα πολύ μικρό διαλειμματάκι από τον πολυαγαπημένο μου Speccy Plus και να πιάσω μια άλλη μου παλιά αγάπη, το Master System της SEGA (το οποιο για όσους ίσος δεν ξέρουν, χρησιμοποιεί επίσης Z80 για επεξεργαστή! Είναι κατά κάποιο τρόπο ένας πνευματικός αδελφός του Spectrum! :-P).

Έψαξα και ξέθαψα από τα ντουλάπια μου ένα Master System το οποιο είχα αγοράσει σε παζάρι. Όταν όμως το έβαλα σε λειτουργία και έπαιξα λίγο Sonic, θυμήθηκα ένα πρόβλημα που υπέφεραν όλα τα ευρωπαϊκά συστήματα από τότε έως και της γενιάς του PlayStation 2!!

Οι ευρωπαϊκές (PAL) κονσόλες, τρέχουν τα παιχνίδια τους σε 50hz!! Αυτό σημαίνει με πολύ απλά λόγια ότι τα παιχνίδια τρέχουν κατά 17% πιο αργά από ότι οι αντίστοιχες κονσόλες σε αμερική και Asia! Αυτό σημαίνει πιο αργή κίνηση του χαρακτήρα/αυτοκινητου κλπ, πιο αργή μουσική ή τις περισσότερες φορες η οθόνη είναι συμπιεσμένη πάνω και κάτω!

Ευτυχώς σχεδόν όλες οι κονσόλες (εκτος από 2-3 όπως το NES και το N64) μπορούσαν να μονταριστούν με τον ένα η με τον άλλο τρόπο έτσι ώστε να τρέχουν τα παιχνίδια σε 60hz, δηλαδή στην ταχύτητα και το μέγεθος στην οθόνη που έχουν φτιαχτεί!

Έτσι ψάχνοντας βρήκα guides που δείχνουν ότι με την πρόσθεση ενός απλού διακόπτη μπορείς να έχεις 50/60hz στην ίδια κονσόλα, δλδ κατά κάποιο τρόπο την κανεις dual region! Βεβαια αυτό θα σήμαινε ότι θα έπρεπε να ανοίξω και μια τρυπούλα στην κονσόλα προκειμενου να βάλω τον διακόπτη! Αλλα εκεί που το μαγείρευα και το σκεφτόμουν, η ιδέα του να την τρυπήσω δεν μου πολυάρεσε! Σκεφτόμουν ότι ήταν πολύ κρίμα... :-( Συνέχισα λοιπόν στο ψάξιμο και βρήκα έναν -σχετικά- εύκολο αλλα και παρα πολύ κομψό τρόπο να μοντάρω το σύστημα, χωρίς να του αλλάξω την εξωτερική του εμφάνιση!!!

Το mod, όπως θα δείτε και στο video, λειτουργεί ως εξής... Όταν το LED είναι πράσινο, η κονσόλα τρέχει στα 50hz. Πατώντας κρατημένο το reset το LED αρχίζει και αναβοσβήνει στα χρώματα του πρασινου και κόκκινου ανά ένα δευτερόλεπτο. Αν ελευθερώσουμε το reset στο κόκκινο, τότε έχουμε 60hz! Αν κλείσουμε το power τις κονσόλας και το ξανανοίξουμε, ο microcontroller θυμάται το τελευταίο state και ξεκινάει με κόκκινο LED (60hz). Αν το reset απλά το πατήσουμε και το αφήσουμε, η κονσολιτσα μας, πολύ απλά θα κάνει επανεκκίνηση! :D ;)

Θα ήθελα να σημειώσω ότι το mod το κατάφερα χάρις την πολύτιμη βοήθεια του Ανέμου ο οποιος προσφέρθηκε να μου φλασαρει με τον programmer του τον απαραίτητο για το mod microcontroller!!
Τέλος πάντων, επειδή μακρηγόρησα, σας παρουσιάζω το mod σε photos και video και αν δω και έχει ενδιαφέρον θα γράψω με περισσότερες λεπτομέρειες τι χρειάζεται για να το κάνετε και εσείς αν θέλετε... :-D

Y.Γ. Ξέρω... Τα καλώδια είναι λίγο μακαρονάδα αλλα μόλις τελειωσα το mod και είμαι ενθουσιασμένος που δούλεψε αμέσως οποτε βιάστικα να τραβήξω video και να ποστάρω χωρίς να τα "τακτοποιήσω"! :-P

Εικόνα

Τελευταία επεξεργασία από ViiMaster σε Παρ Μάιος 27, 2011 10:15 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Re: Master System Dual LED 50/60Hz Mod

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Παρ Μάιος 27, 2011 8:51 am

Το έκανες τέλειο το mod,τα καλώδια μια χαρά είναι,δε χρειάζονται μάζεμα μιας και υπάρχει πολύς χώρος..
Πολύ χρήσιμο mod,& ευχαριστούμε για την παρουσίαση,
εύγε! :!!
Η βαθιά κατάσταση που επιπλέει

Άβαταρ μέλους
ZX_Jim +
Z80 power CPU
Z80 power CPU
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ZX_Jim + » Παρ Μάιος 27, 2011 10:03 am

Και εγώ δεν θέλω τρύπες στα μηχανήματα... :D
Καλή πατέντα, ;) όντως τα παιχνίδια τρέχουν καλύτερα? :?:
http://zxjim.blogspot.gr/

Άβαταρ μέλους
ViiMaster
QDI
QDI

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ViiMaster » Σάβ Μάιος 28, 2011 2:35 pm

sinclair_jim έγραψε:Και εγώ δεν θέλω τρύπες στα μηχανήματα... :D
Καλή πατέντα, ;) όντως τα παιχνίδια τρέχουν καλύτερα? :?:

Ναι έχει διαφορα... Πρόσεχε στο βιντεάκι τη μουσική του Sonic που γίνετε πιο γρηγορη αλλα και η κίνηση του χαρακτήρα είναι πιο γρηγορη! Εοπίσης μεγαλώνει και η οθόνη! Απλά τόσα χρονια οι αμερικανοι έπαιζαν τα παιχνίδια κανονικά και εμείς που πληρώναμε και παραπάνω από αυτούς τα παίζαμε με underclocked μηχανήματα! :-(

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Σάβ Μάιος 28, 2011 3:09 pm

Δεν εψαξα καθολου το ΗΕΧ και τα info,λογικα πρεπει να κανει και λιγο overclocking τον Zilog.

Άβαταρ μέλους
ZX_Jim +
Z80 power CPU
Z80 power CPU
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ZX_Jim + » Σάβ Μάιος 28, 2011 3:44 pm

Πράγματι κάνει ελαφρά, +0.05~.... :D

CPU: Ζilog Z80
SPEED: 3.579545 MHz (NTSC), 3.54 MHz (PAL)

http://www.old-computers.com/museum/com ... st=2&c=840
http://zxjim.blogspot.gr/

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Σάβ Μάιος 28, 2011 6:08 pm

To mod αυτό πρέπει να τον ανεβάζει κιάλλο μέσο του eprom controller ,γιατι στο βίντεο είναι αισθητή η διαφορά..

Άβαταρ μέλους
bakoulis
Moderator
Moderator

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό bakoulis » Κυρ Ιουν 05, 2011 10:54 pm

Τι έφτιαξες ρε τεράστιε... η ιδέα με το reset και το λαμπάκι που αναβοσβήνει, προσκυνώ. :!!

Επιστροφή σε “Consoles-παιχνιδομηχανές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες