Πρόβλημα με τροφοδοτικό σε PS2 slim

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Re: Πρόβλημα με τροφοδοτικό σε PS2 slim

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Τρί Δεκ 27, 2016 1:28 pm

τι να πω εγω δεν ξερω του ειπα ποσα Α ειναι ετσι μου ειπε.
Αφου ομως πρωτα μετρησω με αμπερομετρο γιατι μπορει να λεει 5.2Α και να τραβαει λιγοτερα και 8,5V οταν εχει φορτιο, αμα δεν εχει μετρησα 9.3V.
Για να ειμαστε μεσα ομως δεν πρεπει να υπολογισω τα watts σαν V x A δλδ τουλαχιστον 9 χ 5 = 45 watts ?
καλα ξεχασα οτι εχω μετρητη καταναλωσης και μπορω να δω και τα watts και τα Α ε πως δεν το σκεφτηκα???

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Τρί Δεκ 27, 2016 2:54 pm

Φτιάξε αυτό, είναι απλό και τηρεί τα standards
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.
Η βαθιά κατάσταση που επιπλέει

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Τρί Δεκ 27, 2016 5:11 pm

καλησπέρα, ευχαριστω αυριο θα παω να παρω εξαρτηματα.
Μετρησα με μετρητη καταναλωσης το τροφοδοτικο του ps2 slim, μεχρι 29 watts το max και 0.250Α τι στο καλο τοσο λιγο????
Τελικα εχω τετοια http://www.e-shop.gr/zalman-zm-mc1-powe ... PER.806169 ειχα και κομμενα καλωδια απο ανεμιστηρακια και συνδεσα το ps2 slim με τα 12V απο το pc! περιττο να πω οτι παιζει τελεια!!!!
το ερωτημα ειναι μπορει στα 12 ή θα καει κατι?
αν δεν πρεπει πως το κανουμε σε 9V το πολυ? αν δεν πετυχουν τα αλλα? μαλλον κατι βρηκα σχεδιο απο κατω καλο δειχνει.
αμα παρω το κοκκινο με το κιτρινο δινουν 6.5V κανονικα θα επρεπε παραπανω αλλα παλι λιγα ειναι.
Επισης ακουσα οτι το καλωδιο με συνιστωσες δεν επηρεαζεται οπως το scart-RGB ειναι αληθεια? να τονισω και οτι στο cosmosite εκανε τα ιδια.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Τρί Ιαν 03, 2017 7:16 pm

καλησπέρα, αργησα λιγο ημουν αρρωστος και δεν ειχα βγει εξω, τελικα σημερα δεν βρηκα πηνιο, αυτα τα μικρα που ειναι σαν αντιστασεις ειναι για ελαχιστα watts και mA και δεν κανουν.....
οποτε σαν αυτο του Ανεμου δεν ειχαν, αλλα βρηκα σε ενα χαλασμενο τροφοδοτικο απο δορυφορικο δεκτη dreambox 7020...
δεν ξερω τι χαρακτηριστικα εχει αλλα μεγαλο ειναι. Μου προτειναν να βρω απο PC το τσοκ πως το λενε, αλλα δεν εχω κανενα.
Βρηκα και πυκνωτη 16V 1000μF τα εβαλα αλλα δυστυχως τα παρασιτα επειμενουν, η διαφορα ειναι ελαχιστη αλλα υπαρκτη.
Δε νομιζω οτι θα βγαλω ακρη με αυτα, πηνια δεν βρισκω και θελει πολλες δοκιμες και αν γινει δουλεια.
Υπαρχει περιπτωση να κανει με μετατροπη στο καλωδιο το τροφοδοτικο του ps2 fat?
πολυ κριμα γιατι εχω να κατεφερει να φορτωνω games isos απο το δικτυο απο samba server δλδ τα αρχεια ειναι σε εναν nas server που εχω με πολλα Τ σκληρο και δεν μπορεις να ευχαριστηθεις γιατι εχεις χαλια εικονα!!!
οσο για το απο πανω κυκλωμα μου ειπαν οτι αυτα τα τρανζιστορς ειναι Αμερικανικα ειναι πολυ δυσκολο να βρω και αν βρω μπορει να εχει και 5 ευρω το ενα!!!
οποτε αμα θελω απο PC πρεπει να βρω καπως αλλιως να κανω τα 12 σε 9.
Η δοκιμη εγινε στο τροφοδοτικο που πηρα απο ebay, λεω να βαλω τα εξαρτηματα στο αλλο που ειχε αρκετα λιγοτερα παρασιτα μπας και τα πιασει εκει. καλα το αλλο τροφοδοτικο ειναι αρκετα αλλιωτικο και εχει εναν πυκνωτη 33mF στα 400V???? :provlimatismenos :provlimatismenos :provlimatismenos
τα εβαλα σε αυτο που ειχα αγορασει και τελικα σχεδον εφυγαν τα παρασιτα εξαλου ειχε λιγοτερα, τωρα ειναι πλεον υποφερτα αρκετα.
Βρηκα και κατι ποιο μικρα πηνιακια θα δοκιμασω στο 1ο με εναν 35αρη πυκνωτη.

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Τετ Απρ 19, 2017 7:54 am

καλημερα! και αυτο το θεμα το ειχα αφησει και ξεχασει οποτε θα πω τι εκανα τελικα μπας και ενδιαφερεται και κανεις αλλος.
Τελικα αφου τιποτα απο τα παραπανω δεν φιλτραρε τα παρασιτα, απλα μετετρεψα το καλωδιο του βυσματος του μετασχηματιστη του PS2 σε καλωδιο για ανεμιστηρα κουτιου του PC και παιζει εδω και πολυ καιρο με 12V απο το PC που παντα ειναι ανοιχτο αν ειμαι σπιτι και δεν κοιμαμαι.
Ετσι το προβλημα λυθηκε εχω καθαρη εικονα και δεν εχει κανενα προβλημα απολυτως!
Στο PC χρειαστηκε αυτο εδω για να παρω ρευμα http://www.e-shop.gr/zalman-zm-mc1-powe ... PER.806169
και για το βυσμα που εφτιαξα εκοψα το βυσματακι απο ενα χαλασμενο ανεμιστηρα 12CM κουτιου PC.

Μακαρι να το ηξερα απο πριν γιατι χαλασα κοντα 5 ευρω για το τροφοδοτικο απο ebay και αλλα 13+ για το ιδιο απο Ελλαδα! :evil: :evil: :evil:

Οποτε οποιος ενδιαφερεται να το ξερει! :!!

επισης εφτιαξα και καλωδιο Ps2 to Component, χρησιμοποιοντας το καλωδιο scart to RGB που ειχα και ενα παλιο καλωδιο nokia σε RCA και εχει ακομα καλυτερη εικονα!!! yes-yes
Το Scart δεν το χαλασα, απλα δεν το εχω συνδεδεμενο στην TV.
Σημαντικοτατη διαφορα θα ελεγα σε ποιοτητα εικονας-καθαροτητας σε σχεση με το RGB στο scart.

Επιστροφή σε “Consoles-παιχνιδομηχανές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες