Πρόβλημα με τροφοδοτικό σε PS2 slim

Άβαταρ μέλους
VincentGR
Amiganoid
Amiganoid
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με τροφοδοτικό σε PS2 slim

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό VincentGR » Τρί Δεκ 20, 2016 5:28 pm

Σφραγισμένο στο κουτί του.
Εικόνα FAN
http://partsfromthepast.blogspot.gr/
To blit, or not to blit?

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Τρί Δεκ 20, 2016 5:29 pm

ενταξει αυριο θα παω πισω μαζι με το μηχανημα καποιος θα παιξει....
παντως τα ps2 παιζουν δεν χαλασανε, το προβλημα ειναι σε αυτον που αγορασα.
Αντε και αυτος απο το ebay (ο δευτερος) θα ερθει ποτέ? :provlimatismenos :evil:

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Πέμ Δεκ 22, 2016 6:33 am

καλημερα! για την ιστορια, τελικα το πηγα πισω χτες και μου δωσανε αλλον , ειχα μαζι το ps2 slim και δοκιμασαμε και αναβε.
Τωρα αυτος που μου δωσανε οπως και αυτος που εχω απο ebay λενε πανω sony, playstation 2 κτλ ο αλλος δεν ελεγε τιποτα, αυτος που πηγα δλδ πισω. Επισης στην αρχικη εικονα με το σκουροχρωμο φωντο πολυ αμυδρα φαινονται τα ιδια παρασιτα που κανει αυτος απο το ebay!!! :evil: :evil: :evil:
ομως στα παιχνιδια δεν φαινεται τιποτα. Ελπιζω να μην γινει χειροτερο μονο!
δεν θα με ενοιαζε τοσο για τα slim εφοσον εχω και fat ps2, αλλα τα θελω επειδη πιανουν λιγοτερο χωρο και κυριως επειδη εχουν ethernet.
Μπορεις φυσικα να βαλεις και στο FAT αλλα θες αρκετα παραπανω χρηματα και μεγαλη αναμονη να ερθει.
Τωρα μενει να δω αν θα ερθει ο δευτερος απο ebay.
Η αλλη λυση ειναι να ανοιξω το νεο, να δουμε τι διαφορετικο εχει απο του ebay και τον επισκευασω!
τι λετε καλη ιδεα? ή δεν θα εχει καμια σχεση το κυκλωμα? :provlimatismenos

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Πέμ Δεκ 22, 2016 8:23 am

Πιθανα θα εχει αλλο κυκλωμα ..
Η βαθιά κατάσταση που επιπλέει

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Πέμ Δεκ 22, 2016 10:35 pm

σημερα καταφερα τελικα να το κανω να παιξει μεσω samba server απο τον nas server, δλδ φορτωνει δικτυακα τα games, παιζει πολυ ποιο γρηγορα αλλα δυστυχως τα παρασιτα και στο νεο μετασχηματιστη φαινονται περισσοτερο!!!!
οχι τοσο οπως στον αλλον απο το ebay αλλα ειναι ενοχλητικα!
η πλακα ειναι οτι ακριβως τα ιδια ειναι και στα 2 ps2 slim!!! οποτε λιγο δυσκολο να φταινε αυτα!
τι γινεται ρε γμτ??? ελεος δλδ!
εκτος απο αυτους τι αλλο μπορω να κανω να παιξει σωστα?
υπενθυμιζω οτι εχω εναν μετασχηματιστη που μπορεις να διαλεξεις ταση, αυτος που εχω στο ultra satandisk του Atari ST και στα 7V με 2Α ΔΕΝ κανει κανενα πολυτως παρασιτο! ομως η πλακα ειναι οτι παιζει μονο το ενα ps2 slim με αυτον, ενω στο αλλο ναι μεν αναβει λαμπακι αλλα μολις πατησω να ανοιξει τοτε κλεινει παλι! Το αλλο που παιζει μετα απο ωρα εκλεινε με χρηση εξωτερικου σκληρου δισκου ομως, θα κανω δοκιμη να δω τωρα αν παιζει δικτυακα χωρις να κλεινει.
Τα PS2 slim λενε οτι θελουν 8,5V και 5.3Α καπου εκει.
Υπαρχει κατι αλλο στο εμποριο γιατι δεν βρισκω? ειναι απελπισια αυτο το πραγμα! τα ματια μου θα βγουνε με τις κυματομορφες!
Τελευταία επεξεργασία από NikiforosST σε Πέμ Δεκ 22, 2016 10:47 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
VincentGR
Amiganoid
Amiganoid
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό VincentGR » Πέμ Δεκ 22, 2016 10:45 pm

Ρε συ, γιατί δεν παίρνεις ένα γνήσιο να ξεμπερδεύεις?
Εικόνα FAN
To blit, or not to blit?

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Πέμ Δεκ 22, 2016 10:49 pm

VincentGR έγραψε:Ρε συ, γιατί δεν παίρνεις ένα γνήσιο να ξεμπερδεύεις?

το ειπες ξανα και σου απαντησα και το ξαναλεω και παλι, εχεις δει καπου να πουλανε? εγω ΟΧΙ!!!
παντου εχουν μονο τον imitation!
πηρα και απο Ελλαδα για σιγουρα και οπως φαινεται τσαμπα τα λεφτα!
ουτε στο ebay δεν βρισκω γνησιο. Και πως θα ξερω ποιος ειναι και να λεει οτι ειναι?
και οι αλλοι λενε πανω Sony, playstation 2 και απο κατω sony computer κτλ.

Τελικα ο μετασχηματιστης 7V που εχω κανει νουμερα, δλδ ενω εχω πολυ καλη και καθαρη εικονα στο ενα ps2 slim που παιζει με αυτον μετα απο λιγο χανω τον controller εκει που παιζω δεν υπακουει και ο παικτης μου κανει οτι θελει! :lol: :lol: :lol:
προφανως μενει απο ρευμα.....
επισης ζεσταινεται ποιο πολυ και ο μετασχηματιστης και το ps2.
Τελευταία επεξεργασία από NikiforosST σε Πέμ Δεκ 22, 2016 11:01 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
VincentGR
Amiganoid
Amiganoid
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό VincentGR » Πέμ Δεκ 22, 2016 10:50 pm

Ε καλά ντε, είμαι και κάποιας ηλικίας.
Εικόνα FAN
To blit, or not to blit?

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Πέμ Δεκ 22, 2016 11:05 pm

VincentGR έγραψε:Ε καλά ντε, είμαι και κάποιας ηλικίας.

ε τωρα που θα παρεις συνταξη καθε μερα θα παιζεις ολη μερα, ειδικα με Amiga.... yes-yes :xoreyw
χωρις πλακα οι μετασχηματιστες ps2 slim imitation ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ ιδιοι με τους γνησιους, οποτε ετσι και παρεις απο εξω σιγουρα θα πεσει κοροιδια.
Και εδω ομως να βρεις εκτος οτι θα εχει σιγουρα πολυ ακριβα και δεν αξιζει πως θα τον ξεχωρισεις?
υπενθυμιζω οτι εχω και το ps2 fat και μπορεις να παρεις το network adapter και παιρνει και σκληρο μεσα του αυτο.
Αλλα δεν το προτιμω γιατι πιανει πολυ χωρο και επιπλεον κοστος και θες και σκληρο αν και οχι υποχρεωτικα εφοσον με το free mac boot μπορεις να φορτωνεις απευθειας τα ISO GAMES μεσω samba server.
Αλλα απο το να παρω εναν μετασχηματιστη ακομα και ποιο ακριβο και να ρισκαρω αν θα ειναι οκ καλυτερη λυση ειναι το ps2 fat.
Ξερει και ο Ανεμος.... :D http://www.ebay.ie/itm/152361343236?_tr ... EBIDX%3AIT
Μην ξεχναμε περιμενω και αλλον εναν απο ebay ακομα να δουμε τι θα λεει και εκεινος.
Οχι τιποτα αλλο αλλα μου χαρισανε και μια τιμονιερα και θελω να λιωσω λιγο.... :D :xoreyw ::1

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Δευ Δεκ 26, 2016 7:08 pm

καλησπέρα! Χρονια πολλα σε ολους και καλες γιορτες! αν και απο αυριο δουλεια αλλα ερχεται και δευτερος γυρος.....

λοιπον επειδη σημερα μιλησα με τον φιλο τον ηλεκτρονικο και ειπε κατι που κανει εντυπωση ηθελα μερικες γνωμες.
Επειδη εχει φτιαξει τροφοδοτικα πολλες φορες λεει στα switching τυπου του εχει τυχει και αυτηνου να κανουν παρασιτα.
Ετσι μου λεει οτι μετρησε ποσα ampers τραβαει το μηχανημα βαζοντας σε σειρα ενα αμπερομετρο (θα το κανω με ενα αναλογικο που εχω μεχρι 30Α) γιατι το ψηφιακο ειναι σε project και δεν θελω να το χαλασω απο εκει. Και μετα βρισκει τα watts που τραβαει το μηχανημα εννοειτε με V x A.
Ετσι βαζει σε σειρα παλι στην εξοδο στο + δλδ ενα πηνιο (αυτα που ειναι σαν αντιστασεις λεει) και παιζει με διαφορα για τις τιμες που εχουν ωστε να πετυχει να μειωσει τα παρασιτα, εστω πολυ αν οχι εντελως. Σε εναν ειπε συγκεκριμενα ειχε βαλει 3 σε σειρα!!!
γνωριζει κανεις κατι επι του θεματος?
επισης πως λενε αυτα τα πηνια γιατι μου διαφευγει τωρα?

ωω!!! https://www.cnet.com/news/sony-recalls- ... -adapters/

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Δευ Δεκ 26, 2016 9:55 pm

Αν καταλαβα καλα λες την γεφυρα που μπαινει στο αμπερομετρο, bridges καπως ετσι λεγεται στα αγγλικα απο τι ξερω ειναι μια ειδικη αντισταση μεγαλης αντοχης και μικρης ομικης αντιστασης, βασικα σαν ενα συρμα τυλιγμενο σε κεραμικο η φεριτη, δε θυμαμαι καλα..

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Δευ Δεκ 26, 2016 10:05 pm

οχι Ανεμε δεν λεω αυτο το αμπερομετρο το βαζω σε σειρα στο + για να δω την ενταση ρευματος που περναει.
Στην εξοδο στο + πριν την κονσολα δλδ μου ειπε να βαλω σε σειρα πηνιο αυτα που ειναι σαν αντισταση.
Θελει δοκιμες με τις τιμες τους, μπορει και παραπανω απο ενα σε σειρα και παιζει σαν φιλτρο!

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Δευ Δεκ 26, 2016 10:24 pm

inductors λεγονται αυτα.
αλλα τι ακριβως μεγεθος και σπείρες δε ξερω,
επίσης εχει και κυκλώματα και απλα, και πιο συνθετα..
https://www.google.gr/search?q=pc+mobo+ ... wer+Filter

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Τρί Δεκ 27, 2016 6:30 am

καλημερα! οχι Ανεμε δεν λεει ολοκληρο κυκλωμα! το εξαρτημα που συμβολιζουμε με L και ειναι ενα μικρο πηνιο μοιαζει με αντισταση και παλια νομιζα οτι αυτα ειναι αντιστασεις!!! μεσα στον STFM μου εχει μερικα τετοια.
Ενα τετοιο λεει, και αναλογα την τιμη αμα δεν εχεις αλλα με αλλες τιμες μπορεις να βαλεις πολλα σε σειρα.
Σε εναν μετασχηματιστη ειχε βαλει λεει 3 σε σειρα ιδια και εφυγαν τα παρασιτα.
Ναι υπαρχουν και συνθετα κυκλωματα αλλα αρκει λεει και ενα πηνιακι αμα πετυχεις το σωστο.
Τωρα τι να πω? επειδη το βλεπω ευκολο λεω να δοκιμασω.
Δεν ξερω αν ειναι τετοια αλλα μαλλον αυτα https://www.vtech.com/wp-content/upload ... uctor1.jpg
εχω προγραμμα στο κινητο και λεει χρωματα για πηνια δειχνει σαν αυτο και εχουν 4 λωριδες.
Παλια νομιζα οτι ειναι αντιστασεις!
το προγραμμα ειναι αυτο https://play.google.com/store/apps/deta ... nica&hl=el
αμα δεις στην φωτο λεει inductor color code αυτα πηνια δεν ειναι? https://lh3.googleusercontent.com/Ox09G ... c9Hl4=h900

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Τρί Δεκ 27, 2016 10:01 am

Για το ιδιο πραγμα μιλαμε, αυτα που μοιαζουν με αντιστασεις ειναι για λιγα αμπερ, αν βαλεις τετοιο θα υπερθεμανθει και πιθανα να καει.
το κυκλωμα ειναι ο σωστος δρομος, γιατι και ο πυκνωτης λειτουργει σαν φιλτρο, ρωτα και το φιλο σου ηλεκτρονικο.
Αν θες ετσι απλα να το κανεις οπως λες.. θα ελεγα να δοκιμασεις σαν αυτα..
https://3.imimg.com/data3/RX/EL/MY-4034 ... 50x250.jpg
η αυτα

Εικόνα

Επιστροφή σε “Consoles-παιχνιδομηχανές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες