HAGA games Adaptions

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

HAGA games Adaptions

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Τρί Μαρ 20, 2012 6:06 pm

HAGA games Adaptions Τι είναι αυτό?
Είναι η νέα μέθοδος μετατροπής παιχνιδιών του ppera για το σκληρό δίσκο των Atari SΤ.
Τι καινούριο προσδίδει απ την παλιά μέθοδο?
Με λίγα λόγια είναι μετατροπές περισσότερο συμβατές για όλες τις εκδόσεις SΤ,STFM,STE,TT μέχρι Falcon,
Σχεδόν με οποιοδήποτε TOS rom ,και με οποιοδήποτε μέγεθος μνήμης.
Δυνατότητα savestates και άλλα πολλά extras.
Πιο επεξηγηματικά στην αγγλική:
Most of games will work with 1MB RAM min.
Fast loadings - with more RAM and 68030 even faster
Support for all game categories: TOS calling and TOS killing ones, those running at low RAM and using TOS calls.
TOS version incompatibility problems solved by using modded TOS 1.04 in high RAM
Solutions for specific game bugs (yes, they exist) , like 24-bit bus mode for TT .
Work with any decent hard disk driver (correct PUN info), 1GB Falcon partitions.
Exit to Desktop, gamestate savings. Later with autoincrementing filenames, up to 100 saves. Very easy and fast restoring of game pos, because savestates are TOS executables. Adding comments in savestate files possible.
SCRSH/simpsbvh.png Showing file number during saving state.
Optional autosave by pressing Desktop exit key - for case of accidental key press, or those who like it.
Support for configs with lot of RAM occupied - max some 1600KB on Falcon, 4MB machines. However, expect problems with diverse third party disk caches and similar - they should be avoided.
'Smooth loading' support - only with latest my hard disk drivers. Even without caches, RAMdisk, fluid load without sound interrupts and screen flashes, color changes. See video below.
Work from floppy too. At least those which fit on 1 floppy. If space is tight you may drop PCH image. And of course work from HxC floppy emulator. Then more space available - as it supports some high density formats not possible with real floppies.
For more details: drop me mail, or ask in forum. http://atari.8bitchip.info/hagaIntr.html

Που τα βρίσκω?
Συνήθως εδώ,και προστίθενται στην αρχή νεοτέρων της λίστας.
http://atari.8bitchip.info/fromhd.php
Η βαθιά κατάσταση που επιπλέει

Άβαταρ μέλους
ViiMaster
QDI
QDI

Re: HAGA games Adaptions

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ViiMaster » Τρί Μαρ 20, 2012 9:18 pm

Ωραίος Άνεμε! Ευχαριστούμε! Αν και ντρέπομαι που το λέω, ακόμα να το δοκιμάσω το σύστημα... Είμαι ακόμα μπλεγμένος και με τον χε και δεν θέλω να ανοίγω καινούργιες ιστορίες....

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Τρί Μαρ 20, 2012 11:15 pm

Εχει κάνει φοβερή δουλειά ο ppera,και συνεχίζει..
Υγ.
Vii.. άνοιξε ένα νέο θέμα για το 130ΧΕ,να επιλύσουμε τα προβλήματα.. ;)

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Κυρ Απρ 01, 2012 5:08 pm

Καλά είναι και ο πρώτος λέμε! τελικά για τον driver ακόμα κανένα νέο ε? και εγώ ασχολούμε με πολλά πράγματα και δεν έχω καθόλου χρόνο για τον ST! ελπίζω τώρα το Πάσχα που θα αράξουμε λιγάκι παραπάνω να παίξουμε τίποτα να θυμηθούμε τα παλιά! :xoreyw :xoreyw :xoreyw :xoreyw

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Πέμ Νοέμ 28, 2013 10:49 pm

Λοιπόν, πέστε εδώ πια games γουστάρετε να δείτε μεταφορά για να τρέχει σε σκληρό δίσκο και θα το προτείνουμε στον "petari" να τα κάνει!
Εγώ λέω να βρούμε μοναδικά games καλούς τίτλους που είχε αποκλειστικά το Atari ST και δε βγήκαν ποτε σε Amiga..

Υγ. Και φυσικά παιχνίδια που δεν υπάρχουν ΗΔΗ στη λίστα του.. http://atari.8bitchip.info/fromhd.php

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Πέμ Νοέμ 28, 2013 11:34 pm

Τι μετατροπή θελουν? φανταζομαι το προβλημα θα ειναι σε αυτα που ξεκινανε με auto folder γιατι απο τα αλλα μερικα που εχω δοκιμασει τρεχουν κανονικα! τωρα για τα ποια θελει ψαξιμο το πραγμα! :D

Επιστροφή σε “Atari ST -Games”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες