Nether Earth (review Anemos)

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Nether Earth (review Anemos)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Πέμ Σεπ 03, 2009 2:01 am

Όχι δεν είναι σελίδα από PIXEL.. το μονο που θα προσθέσω, είναι ότι ήταν το πιο αγαπημένο μου game στον Spectrum 48 plus μου.

Εικόνα

:line22

Μερικά tips και κόλπα.. Edit: (18-9-2011)

Ξεκινώντας απ την βάση σου φτιάχνεις 1-2 robot με τις εντολές capture,δηλαδή να καταλάβουν τα ελεύθερα εργοστάσια στο αρχικό ελεύθερο κομμάτι του χάρτη.
Αυτά τα capture robot καλό είναι να βάλετε γρήγορα πόδια να κινούνται εύκολα.
Το παιχνίδι δε μπορείτε να το ξεκινήσετε επιθετικά γιατί δεν έχετε μαζέψει τα απαραίτητα εφόδια-εξαρτήματα και θα πρέπει πρώτα να έχετε ένα δυνατό εργοστασιακό τομέα.
Όλα λοιπόν στην αρχή παίζονται, με κινήσεις αμυντικές, όπου υπάρχει ένας τομέας (διαμέρισμα του χάρτη)που μπορείτε να φρενάρετε τα robot του εχθρού "που εισβάλουν συνέχεια" και να τα καταστρέψετε αρκετά εύκολα.

Το σημείο αυτό που θα στήσετε "καρτέρι" είτε κατευθύνοντας εσείς το robot είτε αφήνοντας το σταματημένο εκεί να πυροβολεί αυτόματα ότι εχθρικό περάσει..
είναι το σημείο που φαίνεται στο χάρτη λίγο πριν την πρώτη εχθρική βάση (κόκκινη) αυτό που έχει 3 μακρόστενους διόδους.
Αφήνετε 2-3 robot αντικριστά,και έτσι όταν το εχθρικό robot περάσει δέχεται διασταυρωμένα πυρά και απ τα δυο robot,έτσι καταστρέφεται γρήγορα και δεν προλαβαίνει να καταστρέψει κάποιο δικό σας.
Εφόσον εσείς έχετε τσεκάρει ότι τα αμυντικά robot σας είναι σε καλή αμυντική θέση.. τα αφήνετε και κάνετε άλλες δουλειές,όπως κατάληψη εργοστασίων, κατασκευή νέων robot,η έλεγχο των υλικών, κτλ..
Ελέγχεται συχνά τα αμυντικά robot και αντικαταστήστε τα όταν αυτά είναι σε χαμηλό επίπεδο και έτοιμα να καταστραφούν.

Όταν έχετε κατασκευάσει αρκετά "δυνατά" επιθετικά robot,είστε έτοιμοι να εισβάλετε στον πρώτο τομέα της εχθρικής βάσης!
Υπάρχουν πολλά κόλπα στο game,και πολλές εναλλακτικές στρατηγικής που θα σας κάνουν να μη το βαρεθείτε ποτε!
Όπως.. κάνοντας επίθεση μπορείτε να οδηγήσετε ένα μικρό γρήγορο robot (με γρήγορα πόδια) σε κάποια εχθρική βάση (και όσο διεξάγεται μάχη και ο εχθρός βρίσκετε σε πανικό..)
να του δώσετε εντολή για κατάληψη της βάσης οδηγώντας το,και αφήνοντας το στην πύλη της εχθρικής βάσης! ετσι "μετά απο ένα συγκεκριμένο χρόνο παραμονής" η βάση θα καταληφθεί!
Αφού έχετε κάνει κατάληψη σε μια εχθρική βάση την διευθύνεται εσείς πλέον,έτσι όπως την αρχική σας βάση,μη χρειαζοντας να ανατρέξετε στην αρχική για να κατασκευάσετε τα επόμενα robot!

Πιστέψτε το ότι αν καταλάβετε το πως λειτουργεί το game θα δείτε ότι είναι ένα παιχνίδι άκρως εθιστικό και έξυπνο,και καθόλου βαρετό αφού έχετε πολλές επιλογές στρατηγικής.
Ο εχθρός μπορεί να φαίνεται ανίκητος στην αρχή,αλλα καταλαμβάνοντας την πρώτη βάση,θα διαπιστώσετε ότι απλά ήταν χαζός ,και όλη η ισχύ του ήταν ο μεγάλος οπλισμός που διέθετε λόγο της μεγάλης περιοχής και πολλών εργοστασίων που διέθετε!
Αν θέλετε να εκπαιδευτείτε πολύ πιο γρήγορα διορθώνοντας τα λάθη σας και προχωρώντας πιο γρήγορα.. μπορείτε να παίξετε το game μέσα από έναν emulator που έχει την δυνατότητα "save",για να μπορείτε να επανορθώνεται.
Ελπίζω να σας κατατόπισα λίγο,δεν τα είπα όλα τα κόλπα,αφήνοντας να ανακαλύψετε και εσείς τα δικά σας!
Καλή επιτυχία!

The game map .. είναι πολύ χρήσιμο καθώς σχεδιάζεις την άμυνα σου,μέχρι να ορθοποδήσεις φτιάχνοντας επιθετικά ρομπότ.

Εικόνα

:line22
Η βαθιά κατάσταση που επιπλέει

Άβαταρ μέλους
ZX_Jim +
Z80 power CPU
Z80 power CPU
Επικοινωνία:

Re: Nether Earth (review Anemos)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ZX_Jim + » Παρ Σεπ 04, 2009 1:21 am

Πολύ καλή παρουσίαση στο περιοδικό! ;)
Αν όμως το έχεις πειρατικό χωρίς οδηγίες "χάνεσαι" λίγο... ή είναι ιδέα μου? :)
http://zxjim.blogspot.gr/

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Παρ Σεπ 04, 2009 3:29 am

τοτε και να ηθελες να παρεις γνησιο.. δεν μπορουσες εδω που ειμαι.. :mrgreen:
ολα μονος μου τα βρηκα! και σε πληροφορω οτι το παιχνιδι το τσακιζω,εχω βρει ενα δικο μου τιπς αμα εισαι αρχαριος..
το εχω τερματισει πολλες φορες! ;)
Το review ειναι ελλιπές.. θα το συμπληρωσω οσο το δυνατον γρηγορα.. τις κινήσεις gaming δηλαδη.. :!:

Άβαταρ μέλους
ZX_Jim +
Z80 power CPU
Z80 power CPU
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ZX_Jim + » Παρ Σεπ 04, 2009 10:09 am

Περιμένω τις συμβουλές σου λοιπόν! :D
http://zxjim.blogspot.gr/

Άβαταρ μέλους
akmakas
Μέλος
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό akmakas » Τρί Οκτ 27, 2009 10:32 pm

Πω πω το είχα ξεχάσει και έλεγα θα το βάλω να το ξαναπαίξω..Γενικά αυτά τα παιχνίδια τύπου 3D με τρέλεναν ήταν πολύ εθιστικά!!!
Back to the roots...

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Κυρ Σεπ 18, 2011 11:54 am

Μετά από αρκετό καιρό.. μερικά tips&hints στο αρχικό post!
Καλή επιτυχία!

Επιστροφή σε “ZX Spectrum-Games”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες