MAC vs PC ?

Old PC/ MsDos
Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

MAC vs PC ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Παρ Ιούλ 06, 2012 7:46 pm

.... τι λέτε?
Η βαθιά κατάσταση που επιπλέει

Άβαταρ μέλους
alex76gr
Reviewer
Reviewer
Επικοινωνία:

Re: MAC vs PC ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alex76gr » Παρ Ιούλ 06, 2012 8:05 pm

Εγώ θα έλεγα ότι και τα δύο ταυτόχρονα θα μπορούσαν να προσφέρουν μια χαρά τις υπηρεσίες τους σε έναν χρήστη.
Εγώ για παράδειγμα έχω ένα Mac Mini G4 για "κατεβαστήρι" και internet browsing και τον παλιό πιστό μου P4 (από το 2001 που τον αγόρασα δεν το έχω αλλάξει) για "χοντροδουλειές", emulators και gaming.
Είμαι όμως κατά 80% ταγμένος υπέρ των PC.
Αν δηλαδή αύριο κατά ένα μαγικό τρόπο εξαφανίζονταν για πάντα τα Mac δεν νομίζω να το έπαιρνα βαριά! :ugeek:

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Παρ Ιούλ 06, 2012 8:26 pm

alex76gr έγραψε:Αν δηλαδή αύριο κατά ένα μαγικό τρόπο εξαφανίζονταν για πάντα τα Mac δεν νομίζω να το έπαιρνα βαριά! :ugeek:

Ένας φίλος μου είχε φαγωθεί να μπατάρω σε MAC, και για να με δελεάσει μου πλάσαρε ένα DVD, που κάνει ένα PC, MAC, και ένα λειτουργικό σύγχρονο, το leopard νομίζω..
ΠΟΤΕ δεν μου έκανε "κούκου" να το δοκιμάσω ρε παιδιά,μέχρι τώρα δε το είδα.
Βέβαια θα μου πείτε αφού δεν έχεις δουλέψει MAC γιατί είσαι αρνητικός..
Δεν είμαι, απλά το θεωρώ περιττό,να μπλέξω με ένα νέο σύστημα,που δεν θα μου κάνει αυτά που θέλω, (utilities για τα retro μου ZX,Amstrad,κτλ..)
και για να παίξω τα αγαπημένα μου games πρέπει στο MAC να βάλω emulator PC!
::3

Άβαταρ μέλους
alex76gr
Reviewer
Reviewer
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alex76gr » Παρ Ιούλ 06, 2012 9:00 pm

μου πλάσαρε ένα DVD, που κάνει ένα PC, MAC

Πιθανώς να σου πάσαρε κάποια "χακεμένη" έκδοση του OSX (γνωστές και ως Hackintosh).
Έχω βάλει μια τέτοια σε ένα παλιό laptop.
Είναι πολύ επιλεκτικές όσον αφορά το hardware που υποστηρίζουν και φυσικά ξεχνάς τα software updates.
Για να είμαστε πάντως δίκαιοι το OSX είναι από τα πιο σταθερά linux λειτουργικά που έχω δει. Εξάλλου έχει πατήσει επάνω σε μια από τις πιο σταθερές διανομές, την BSD.
Βέβαια αν και η Apple πάτησε πάνω στην BSD, μέχρι τώρα δεν έχει συνεισφέρει σε τίποτα στην εξέλιξη του λειτουργικού και στην κοινότητα Linux.
Δεν είχε καν την ευγένεια να προσφέρει ένα port του iTunes για Linux... :evil:

Άβαταρ μέλους
angel_grig
Μέλος
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό angel_grig » Παρ Ιούλ 06, 2012 9:59 pm

Σαφως PC γιατι:
α)ειναι παμφηνο
β)του βαζεις οτι θες (αν γουσταρεις και OSX)
γ)ανταλλακτικα υπαρχουν αφθονα και τζαμπα
δ)το ΜΑC ειναι απλα ενα στυλιζαρισμενο pc (παλια τουλαχιστον ειχε αρχιτεκτονικη 68χχχ τωρα ειναι απλα ενα wintel box)
ε)αντιπαθω τους χρηστες του ΜΑC που το παιζουν trendy,cool κλπ
Αυτα....

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Παρ Ιούλ 06, 2012 10:35 pm

Συμπαθώ τα PC γιατί..
Ήταν η μετάβαση μου από ΖΧ,Atari-Amiga...
Είχε σχεδόν όλη τη λίστα των games (σε μερικά καλύτερες εκδόσεις) απο Amiga-Atari, και τις συνέχειες τους..
Είχα την ίδια χαρά και η εκτόνωση στην συνέχιση του κομπουτεροκόσμου μου με τα αρχικά micros..
Η κάθε αναβάθμιση από 386 σε 486 κτλ..sound blasters, VGA cards 1mb, 2mb 3DFX, κτλ.. μας γέμιζε αισιοδοξία και χαρά με χαμηλό σχετικά κόστος (αλλά οι χαρές,είναι αξίες ανεκτίμητες .)
Αυτό το φαγωμένο μήλο και το ολόλευκο χρώμα, μου ήταν αντιπαθές με την πρώτη ματιά,και μου θύμιζε την "ρετρό" διαφήμιση (λευκό είναι το χρώμα που αγαπώ,λευκό είναι το χρώμα της χαράς..QUANDO)
Είμαι PCάς τελικά,και μάλλον εκεί θα μείνω, αφού και να μου χάριζαν ένα MAC, θα το δoυλευα για λίγο 2-3 μέρες,και μετά θα πήγαινα και πάλι στο multi super εργαλείο το PC.

Άβαταρ μέλους
Mad-Man
Moderator
Moderator

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Mad-Man » Σάβ Ιούλ 07, 2012 2:08 pm

Καταρχήν να πω ότι το θέμα "Cammy" ,εξελίχθηκε σε άλλο θέμα,αλλά πολύ ενδιαφέρον,
ίσως τελικά πρέπει να διαχωριστεί με τίτλο " MAC η γνώμη σας" η MAC vs PC" κάτι τέτοιο..

Καλά έκανες και άνοιξες νεο θέμα φίλε γιατί ούτε και 'γω δεν περίμενα οτι θα είχαμε τέτοια εξέλιξη
όταν άνοιξα την κουβέντα.......

Και μιας και ανέφερες τα mac........άσχετο με το θέμα εδω αλλα θα το πω.....
Απο καιρό ήθελα να ανοίξω ενα θέμα γι'αυτά.........

Συμφωνώ με το συλλογισμό του ViiMaster.........

Τα MAC και τα λοιπά προϊόντα τις Apple δεν είναι καθόλου αδερφίστικα μηχανήματα! ΗΤΑΝ και ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ότι ήταν παλιά η Amiga και ο Atari... Μηχανήματα με προσωπικότητα και κουλτούρα! Οι macintosh το 1985 είχαν SCSI σκληρό, 2mb μνήμη, ποντίκι και το λειτουργικό τους ήταν τελείως σε γραφικό περιβάλλον! Δυστυχώς δεν εδραιώθηκαν πολύ λόγο τις τσουχτερής τιμής τους αλλα δεν παύουν να είναι κλασικοί και προσωπικά τους βρίσκω εξίσου υπέροχους με μια Amiga! Μεχρι και σήμερα έχουν ένα καλο λειτουργικό το οποιο είναι εύχρηστο και λιγότερο (μέχρι τώρα τουλάχιστον) επιρρεπές στους ιούς!

αλλά ως ένα σημείο.................

Για μένα οι υπολογιστές της Apple είναι απο το 1984 μέχρι το 1998 με τελευταίο μοντέλο τη
σειρά 9500-9600.
Απο εκεί και μετά πιστέυω ξεκίνησε ενας αγώνας marketing για να πλασάρουν τα mac σαν " ψαγμένα υλικά " στην αρχή,
που όχι οτι δεν ήταν, αλλά ο " ψαγμένος " χρήστης δεν περιμένει το marketing για να αγοράσει, και στην συνέχεια αφού είδαν
οτι αυτό δεν πολυφτούρησε να τα πουλήσουν σαν μοδάτα, με αποκορύφωμα τον δούριο ίππο του 2007 ( λέγε με iphone ).
Ο λόγος που έχω χάσει την εκτίμηση μου σε αυτή την εταιρία είναι οτι τα πάντα είναι στο βωμό του κέρδους, της μόδας,
του κυριλλέ........
Αν κρατούσε την πολιτική του επαγγελματισμού πιστέυω θα είχε πολύ μεγαλύτερη εκτίμηση αλλα και πολύ λιγότερα λεφτά
στα ταμεία της.
Όπως έγραψα και στο προηγούμενο θέμα οι περισσότεροι που αγοράζουν ένα τέτοιο μηχάνημα δεν έχουν ιδέα τι πράγμα είναι
και όπως πολύ σωστά έγραψε ο Alex
Αν στην θέση του iPad βάζαμε ένα τυρμπουσόν, σήμερα όλοι θα κυκλοφορούσαν με ένα τυρμπουσόν στο χέρι.

Αυτό αποδεικνύει τον καταναλωτισμό που μας διακατέχει, οι περισσότεροι παίρνουν κάτι όχι γιατί τους χρειάζεται
αλλά γιατί το έχει κάποιος αλλος και μάλιστα όσο πιο ακριβό είναι τόσο το καλύτερο...........

Και για να κλείσω γιατί πιστέυω οτι σας κούρασα, δικαιολογώ την ακριβή τιμή που ΕΙΧΑΝ τα mac γιατί είχαν αρκετό εξοπλισμό που
κατασκευαζόταν αποκλειστκά για mac και λίγες πωλήσεις σε σχέση με τον ανταγωνισμό , όπως πιστέυω ακριβός θα ηταν και ένας Atari ή
μια Amiga αν συνεχιζόταν η παραγωγή τους έως σήμερα (λόγω χαμηλότερων πωλήσεων και πιο εξειδικευμένων υλικών σε σχέση με τα pc),
δεν δικαιολογώ όμως την τιμή των σημερινών mac σε καμία περίπτωση γιατί έχουν γίνει ευρείας κατανάλωσης,χρησιμοποιούν υλικά
φθηνά που υπάρχουν σε πληθώρα (επεξεργαστές intel,κάρτες γραφικών ΑΤΙ και Nvidia,DDR μνήμες κ.α).......οι πωλήσεις τους έχουν ανέβει
κατακόρυφα, αλλά θα μου πείς αφου πουλάνε γιατί να ρίξουν τις τιμές ????

Τα υπόλοιπα απο Δευτέρα........

Επιστροφή σε “Old PC/ MsDos”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες