Computer Demos

Γενική συζήτηση για όλα τα θέματα
Άβαταρ μέλους
VincentGR
Amiganoid
Amiganoid
Επικοινωνία:

Computer Demos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό VincentGR » Σάβ Μαρ 01, 2014 3:31 pm

Εδώ ας βάζουμε τα αγαπημένα μας demos από όλες τις πλατφόρμες.
Ξεκινάω με αυτό που έκανα grab σωστά γιατί στο youtube ήταν out of sync.

Demo name : Boom Boom
Coders : Flying Cows
Year of release : 1995
Platform : Amiga 500 commodore-logo amiga-ball.

Εικόνα FAN
http://partsfromthepast.blogspot.gr/
To blit, or not to blit?

Άβαταρ μέλους
petsasjim
Μέλος
Μέλος

Re: Computer Demos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό petsasjim » Σάβ Μαρ 01, 2014 6:45 pm

Συγγνωμη που δεν εχω ανεβασει τιποτε και θα ακολουθησω λιγο την "πεπατημενη οδο" στην amiga με demos που πιστευω οτι αρεσουν και σε ολους σας (και ετσι σας βγαζω και απο τον κοπο) και οταν μερακλωνομουνα τα εβαζα παντα μετα τις 10 το βραδυ με συνεπεια πολλες φορες να ακουω τον πατερα μου να λεει
-Τι κατσαρολια ειναι αυτα που βαρανε ?
και να βρισκω την αλλη μερα στην βεραντα κατσαρολακια και μπρικια και κουταλια και παντως ειδους μικροαντικειμενα νοικοκυριου ααπο τους γειτονες των διπλανων πολυκατοικιων,με συνεπεια να λεω :
-Αυτοι οι ανθρωποι δεν καταλαβαινουν την τεχνη της Amiga.πατερ αφες αυτοις.ου γαρ οιδασι τι ποιουσι
Αργοτερα παλι οταν ειχα καποιες οικονομικεσ δυσκολιες το εκανα επιτηδες και ετσι δεν ψωνιζα για το σπιτι τετοια πραγματα απλα οταν τα ηθελα ανοιγα τερμα την amiga,και μετα εβγαινα με μια λεκανη εξω και αρχιζα να μαζευω

τι κριμα που δεν φαινεται το τρεμοπαιγμα (interlace).ειναι ενα γνωρισμα το οποιο λατρευα κυριολεκτικα στην amiga

καποτε φωναζαν ολοι οι γειτονες γιαυτο το αρχικο μπασο οτι θα φερουν την αστυνομια

και βεβαια η σειρα των black lotus

https://www.youtube.com/results?search_type=search_videos&search_query=black+lotus+amiga+demos&search_sort=relevance&search_category=0&page=

http://www.pouet.net/groups.php?which=1

και αλλα πολλα amiga

και επισης μερικα αγαπημενα στον atari st/e

οπ συγγνωμη λαθος για το πιο πανω

p.s αυτο τρεχει κανονικα σε atari ste 1mb δεν θελει TT

Αυτο το μουσικο demo ειναι σχεδον 20 λεπτα και ολα αυτα σε μια δισκετα.πολυ διασημο της εποχης το θυμαμαι να δινει ρεστα στοθς αταραδες

μ αρεσαν και τα slideshows demo.to scrolling ειναι κανονικο αλλα το βιντεο μου δεν το δειχνει καλα

ναι,το ξερω οτι τωρα τελευταια εχει βγει και στο αταρι 8bit

διαφορα χχχ demos και λοιπα που δεν ξερω αν πρεπει να βαλω

το kλασσικο ψευδο-copper που εχει μερικα καλα fx

ωραιες εικονες με to utility photochrome (software 32000 χρωματα) (πρεπει να το ανεβασω γιατι δεν υπαρχει στο youtube)

προσοχη ειναι μονο η εισαγωγικη εικονα απο εδω μπαινεις στα επιμερους demos

δεν μπορω να θυμηθω ενα αλλο demo που ειχε καλυτερη ποιοτητα απο το high fidelity dreams αλλα μονο για ste και ηταν σαν την paula της amiga o ηχος (αλλα χωρις φιλτρο (LPF))ουτε εγω το εχω ανεβασει και θελω να το βρω

τελος ειναι παρα πολλα που θα ηθελα να πω ακομη αλλα αυτη την στιγμη αυτα "εντοπισε για καλυτερα το μυαλο μου".αμα θυμηθω κανενα αλλο θα το πω.
ξερω θα μου πειτε
-οχι αλλο καρβουνο
συγγνωμη αν εβαλα πολλα μαζι
Τελευταία επεξεργασία από petsasjim σε Κυρ Μαρ 02, 2014 10:19 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
VincentGR
Amiganoid
Amiganoid
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό VincentGR » Σάβ Μαρ 01, 2014 7:17 pm

To Snowman είναι φοβερό.
Εικόνα FAN
http://partsfromthepast.blogspot.gr/
To blit, or not to blit?

Άβαταρ μέλους
petsasjim
Μέλος
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό petsasjim » Σάβ Μαρ 01, 2014 8:02 pm

ειναι Vincent,οντως

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Σάβ Μαρ 01, 2014 8:30 pm

Θα με κάνετε να ανοίξω τον STE πάλι..

Η βαθιά κατάσταση που επιπλέει

Άβαταρ μέλους
petsasjim
Μέλος
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό petsasjim » Σάβ Μαρ 01, 2014 8:50 pm

πολυ ωραιο Aνεμος με πολλα εφεδακια 2d scalling,3d polygon,δεν το ειχα δει
Τελευταία επεξεργασία από petsasjim σε Παρ Φεβ 19, 2016 11:54 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
petsasjim
Μέλος
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό petsasjim » Σάβ Μαρ 01, 2014 9:00 pm

μουσικη εβαλα μια τυχαια για να μην ειναι βουβο το video

Τελευταία επεξεργασία από petsasjim σε Κυρ Μαρ 02, 2014 1:58 am, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
petsasjim
Μέλος
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό petsasjim » Σάβ Μαρ 01, 2014 9:31 pm

Άβαταρ μέλους
petsasjim
Μέλος
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό petsasjim » Κυρ Μαρ 02, 2014 2:38 am

θυμηθηκα κι αλλα αγαπημενα.ειδικα για το demo "micromix ii" πατωντας f1-f9 αλλαζες τα δικα σου samples kai ηταν σαν να mixares το αποτελεσμα,ετσι το demo γινοταν πιο νοστιμο.microdeal "samploκατασκευαστικη" (εκανε και αλλα πραγματα βεβαια).επισης πατοντας το 1 η 2 η 3 αλλαζες το pitch του ηχου (γρηγορο η αργο) και πατοντας το R γινοταν reverse στον ηχο.οπως καταλαβαινετε ολο αυτο το πραγμα ηταν μονοκαναλο (68000=>sound chip) και ετσι οταν πατουσες καποιο κουμπι f1 kai loipa διεκοπτε ολο το καναλι και αλλαζε ολος ο ηχος και οχι μονο ενα καναλι αυτου.δεν θυμαμαι εαν ειχες το "st replay" sampleraki (microdeal) εαν εκανε κατι αλλο θα σας γελασω αυτη την στιγμη γιατι δεν ειχα αγορασει ποτε και κατι τετοιο αλλωστε

Άβαταρ μέλους
petsasjim
Μέλος
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό petsasjim » Κυρ Μαρ 02, 2014 2:19 pm

εδω ειναι οτι καλυτερο εχω ακουσει τοτε σε μουσικο demo απο τον atari ste μου.η μεγιστη ποιοτητα.ναι,γνωριζω οτι το τσιπακι ηχου το atari ste λεει πως φτανει τα 50 khz και εχω ακουσει 50 khz αλλα ενα ειναι σιγουρο δεν ειναι αυτο που περιμενα.σε μια συγκεκριμενη κινηση στο παρελθον που ειχα βαλει 50 khz με καποια utilities και ακουγα ενα εξ αυτων ηταν "acc" δεν καταλαβα αυτο που περιμενα με λαχταρα να καταλαβω.τα 8 mhz του 68000 δεν φτανουν για "no limit 8bit 50 khz".μπασα δεν ακουγα καλα μονο πριμα.ειχα συνδεσει πολλα μηχανηματα τοτε στα ιδια jvc ηχεια και συγκρινα οτι μου περναγε απο το χερι.επρεπε επισης να δυναμωσω πολυ την φωνη γιατι για καποιο λογο οταν επαιζα 50 khz "χαμηλωνε ο ηχος".εδω το τσιπακι ηχου αδικειται απο τον επεξεργαστη οπως ακριβως γινεται με την paula.η τετρακαναλη paula και το δικαναλο τσιπακι pcm του ste θελουν ισχυροτερο cpu για να βγαλουν αυτο που πραγματικα μπορουν (50 khz ste 56 khz paula) με την σημαντικη διαφορα οτι το τσιπακι ηχου του ste θα τρωει παντα περισσοτερους πορους απο τον επεξεργαστη για να κανει mixing απο 2 σε 4 καναλια (aka δικαναλο) και αρα θα ειναι πιο ασυμφορα σε γρηγορα πχ side scrolling και βαρβατα παιχνιδια τυπου sonic kai mario με φουλ μουσικη και samples μαζι παρεα με γρηγορο gameplay γιατι θα του λειπουν οι ελευθεροι ποροι για να μπορει να τα ξετυλιξει ολα αυτα.μονο οταν υπαρχουν precalculated πραγματα οπως το stardust στον atari ste στις κλασσικες kai bonus πιστες μπορει να "ελευθερωθει" απο την απαιτηση τον γραφικων (φορτωση ετοιμα στην ram - ramdisk) τοτε ο ste μπορει να ελευθερωθει και να mixarei "με την ησυχια του 4 καναλια" με τα απαραιτητα κολπακια που γνωριζουν οι προγραμματιστες.Ετσι το βλεπω εγω σαν πρωην χρηστης αυτων των μηχανηματων.Το παρακατω λοιπον demo ειναι οτι καλυτερο ειχα ακουσει απο τα ηχεια μου στον αταρι ste ο οποιος οσο και να φαινεται παραξενο παρολο που και τα 2 μηχανηματα εχουν pcm ηχο υπαρχει μια "ελαχιστη διαφορα" στην χροια και μερικες φορες στο pitch του ηχου που καθοριζεται απο αλλους παραγοντες (lpf low pass filter h software routines για να πετυχουν καλυτερο ηχο σε συνεργασια μετον blitter (ston ste).ενα εχω να πω.οντας χρονια ακουγοντας ολους τους ηχους των 2 μηχανηματων ακομη και αν δεν υπολογισουμε τους πορους που τρωει το ste και παλι το αυτι μου γεμιζει και τερπεται καλυτερα με την paula
επισης το παρακατω demo ειναι καλυτερο σε ποιοτητα και απο το "high fidelity dreams",οτι ""πραγματικα καλυτερο"" ειχα ακουσει τοτε για ste

Τελευταία επεξεργασία από petsasjim σε Κυρ Μαρ 02, 2014 7:12 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Κυρ Μαρ 02, 2014 4:50 pm

Μερικά κομμάτια όντως πολύ καλα, και πολυ καλός ήχος για το sound chip του Αταρι..
Δεν συγκρίνεται με το chip Amiga,(ειναι βλακώδες αυτες οι συγκρίσεις) αλλά μια χαρά τα καταφέρνει ο STE!
υποθέτω οτι αναλαμβάνει δουλειά και το Blitter chip του STE..

Άβαταρ μέλους
petsasjim
Μέλος
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό petsasjim » Κυρ Μαρ 02, 2014 6:01 pm

Αυτο το ανεβασα γιατι δεν το βρηκα πουθενα

"""Μερικά κομμάτια όντως πολύ καλα, και πολυ καλός ήχος για το sound chip του Αταρι.."""
ναι,το ξερω τοτε φορτωνα τονους demo και αυτο ειχε την πιο καλη ποιοτητα ηχου απο ολα στον atari ste,(στον st βεβαια ξερουμε οτι ηταν αρκετα χειροτερος

"""""Δεν συγκρίνεται με το chip Amiga,(ειναι βλακώδες αυτες οι συγκρίσεις) αλλά μια χαρά τα καταφέρνει ο STE!"""""

το ολοκληρωμενο paula δεν συγκρινεται με το ολοκληρωμενο του atari ste.η paula ηταν και ειναι η εμπνευση αυτοπροσοπως,εδω συγκρινουμε την ποιοτητα του ηχου που "ρεει" στα αυτια μας και αλλο ενα πολυ σημαντικο την ικανοτητα του αταρι ste να ξεπερναει τον εαυτο του και να μην συμβιβαζεται παιρνοντας φυσικα βοηθεια απο τα καινουρια "πολεμοφοδια" που δανειστηκε απο την amiga
ποτε μια συγκριση δεν ειναι βλακωδης,απλα αυτος που την κανει πρεπει να ειναι αντικειμενικος και οχι οπως εχω διαβασει να λενε για τα 50 khz.τα 50 khz ειναι μονο για τα 2 καναλια ηχου στον atari ste.εαν βαλεις 4 αυτοματα ενα αταρι ste με 8 mhz cpu απλα δεν μπορει να τα καταφερει και τοτε οπως και ο ανθρωπος ζηταει βοηθεια ετσι και το δικαναλο pcm ζητα βοηθεια και συνδρομη απο τα αλλα τσιπακια και δη απο τον "blitter" η 68000 και software routines και ολα παιζονται.γνωριζω,σαν χρηστης απο πρωτο χερι,και τα δυο την στιγμη της ανθησης τους.στο συνολο πετυχαινει ενα πολυ καλο αποτελεσμα ο ste ανεξαρτητα τωρα απο τους πορους των cpu και των λοιπων chip που καταναλωνει για να το "κατακτησει" αυτο

"""υποθέτω οτι αναλαμβάνει δουλειά και το Blitter chip του STE.."""
οταν φτασει ενα μηχανημα με 2 καναλια pcm ηχου (ste) να εξομειωνει τα 4 καναλια ηχου της paula αυτο φυσικα σημαινει οτι παιρνει απο παντου βοηθεια και απο το blitter φυσικα οπως ειχα τονισει στην προηγουμενη απαντηση μου
Τελευταία επεξεργασία από petsasjim σε Κυρ Μαρ 02, 2014 7:27 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
petsasjim
Μέλος
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό petsasjim » Κυρ Μαρ 02, 2014 6:15 pm

αυτο,επισης,ειναι ενα ακομη απο τα τοπ demakia μου που ειχα στον αταρι ste.

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Κυρ Μαρ 02, 2014 6:23 pm

Eννοω είναι μάταιο να συγκρίνουμε 2 ανόμoια chip, αφού η Amiga έχει σαφώς κατά πολύ ανώτερο.
Βλακώδες είναι οι κόντρες ,που πιθανα να μπαίναμε στο λούκι παλι .. yes-yes χάνοντας την ουσία.
Την Amiga την ξέρουμε για τις δυνατότητες της στον ηχο, ας δούμε τι μπορει να βγαλει το ST,/STE.

Άβαταρ μέλους
Nemo
Μέλος
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Nemo » Τρί Ιουν 17, 2014 6:20 pm

Beams of Light απο τους TRSI ,
To γεγονος οτι το μεσο αναπαραγωγης του Demo δεν ειναι καποιο PC/κονσολα/κινητο αλλα
ενα Οscillosope το κανει ακομα ποιο εντυπωσιακο οπτικα και ηχητικα ....

Επιστροφή σε “Off topic - English topic - Sell & Buy”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες