"Stop" τεχνολογικής εποχής (δημοσκόπηση)

Γενική συζήτηση για όλα τα θέματα

Σε ποια εποχή θα θέλατε να είχε σταματήσει η τεχνολογία όσο αφορά τους υπολογιστές?

1982~1984 (8bit μηχανήματα, ZΧ, CPC, C64 κτλ.. γνωστά)
10
32%
1985~1993 (16bit ,Amiga Atari ST, κτλ.. γνωστά μηχανήματα)
10
32%
1994~2000 (αρχή μετάβασης στα PC πλέον,"στην αρχή φαινόντουσαν τόσο αθώα"..)
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
2001~ έως σήμερα - (θέλω να εξελίσσεται η τεχνολογία και νοσταλγώ τις παλιές εποχές)
11
35%
2001~ έως σήμερα (Θέλω να εξελίσσεται ,δεν έχω καμιά λησμονιά για τα παλιά)
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι

Σύνολο ψήφων: 31

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

"Stop" τεχνολογικής εποχής (δημοσκόπηση)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Πέμ Αύγ 08, 2013 11:59 pm

Πολλές φορές έχω σκεφτεί πως θα ήταν να είχε σταματήσει η εξέλιξη της τεχνολογίας,σε κάποια συγκεκριμένη εποχή,
η έστω να μην είχε κάνει τόσο τεράστια άλματα,τόσο που δε μπορείς να παρακολουθήσεις πλέον τις εξελίξεις.
Εγώ τότε με τον πρώτο μου υπολογιστή ZX 48, σκεφτόμουν ότι κάποια στιγμή θα εξελισσόταν,αλλά δε φανταζόμουν και τόσο.
Πιστεύω ότι "εμείς" οι παλιοί περάσαμε καλά και ρομαντικά στο ξεκίνημα της τεχνολογίας,και ήταν ξεχωριστές εποχές για μας τότε.

Σε ποια εποχή θα θέλατε να είχε σταματήσει η τεχνολογία όσο αφορά τους υπολογιστές?
Και δικαιολογήστε το γιατί..
(έχουμε 2 επιλογές ψήφου,μήπως κάποιος "λάτρεψε" 2 εποχές..) yes-yes
Η βαθιά κατάσταση που επιπλέει

Άβαταρ μέλους
alex76gr
Reviewer
Reviewer
Επικοινωνία:

Re: "Stop" τεχνολογικής εποχής (δημοσκόπηση)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alex76gr » Παρ Αύγ 09, 2013 9:40 am

Νομίζω ότι πρέπει να μπει και μια 5η επιλογή.
"2001 έως σήμερα - θέλω να εξελίσσεται η τεχνολογία και νοσταλγώ τις παλιές εποχές"

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Παρ Αύγ 09, 2013 10:44 am

alex76gr έγραψε:Νομίζω ότι πρέπει να μπει και μια 5η επιλογή.
"2001 έως σήμερα - θέλω να εξελίσσεται η τεχνολογία και νοσταλγώ τις παλιές εποχές"

Done!

Άβαταρ μέλους
alex76gr
Reviewer
Reviewer
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alex76gr » Παρ Αύγ 09, 2013 3:58 pm

Done!

:thanks

Ψήφισα "1985~1993" επειδή αυτά ήταν τα πιο γλυκά για μένα χρόνια.
Αν θυμάμαι καλά το 1987 πήρα τον CPC στα χέρια μου και το 1992 απόκτησα την A500 Plus μου.
Αυτά τα χρόνια με σημάδεψαν και όταν τα θυμάμαι, ξερογλείφομαι όπως όταν μου έρχεται στο μυαλό η πίτσα!
Με την Amiga μου έμεινα μαζί μέχρι το 1997 οπότε αγόρασα το πρώτο μου PC και έβαλα την Amiga στην αποθήκη.

Επίσης ψήφισα "2001~ έως σήμερα - (θέλω να εξελίσσεται η τεχνολογία και νοσταλγώ τις παλιές εποχές)" γιατί θεωρώ ότι είναι καλό να εξελίσσεται η τεχνολογία".
Βέβαια κάπου τώρα τελευταία έχει πάρει στροφή προς πιο "φλούφλικες¨κατευθύνσεις (βλέπε tablets και smart(?) phones) αλλά σε γενικές γραμμές χωρίς ισχυρότερους CPU, φθηνότερη και γρηγορότερη RAM, μεγαλύτερους σκληρούς δίσκους και ότι άλλο σκεφτείτε, δεν θα είχαμε την απαραίτητη υπολογιστική δύναμη να κάνουμε αυτά που κάνουμε σήμερα.
Γενικά μου αρέσει που υπολογιστές γίνονται πιο γρήγοροι άσχετα αν το βασικό μου PC είναι ένας P4 του 2001.
Είναι ωραίο να ξέρεις ότι οτιδήποτε σύνθεση PC αγοράσεις σήμερα, θα είναι πολλαπλάσιας ισχύος από αυτό που έχω τώρα.
Δεν νοσταλγώ και πολύ την αθώα εποχή των PC(1994-2000).
Το 1997 που πήρα το πρώτο μου PC(Cyrix 133MHz, 64MB Ram, 2GB HD και Matrox VGA) θυμάμαι ότι έιχα μπλέξει τα μπούτια μου με τα jumpers της mobo, περίεργες ασυμβατότητες, στριφνούς drivers κ.α.
Έμεινα με αυτό το PC μέχρι το 2001 οπότε και αγόρασα το P4 που έχω μέχρι σήμερα.
Η ποιοτική αναβάθμιση μέσα σε 4 χρόνια ήταν το κάτι άλλο!
Τελευταία επεξεργασία από alex76gr σε Παρ Αύγ 09, 2013 4:33 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Παρ Αύγ 09, 2013 4:18 pm

Εγώ θα σκεφτώ λίγο ακόμα για να ψηφίσω!
και θα πω και το γιατί.. 8-)

Άβαταρ μέλους
angel_grig
Μέλος
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό angel_grig » Σάβ Αύγ 10, 2013 3:55 pm

Ωραια δημοσκοπηση Ανεμε!Ψηφισα το 1 και το 4 αν και θα ηθελα να ψηφισω και το 3.Νοσταλγω τις παλιες καλες εποχες των 8 μπιτων αλλα και την εισοδο των pc.H συγχρονη τεχνολογια χρειαζεται γιατι χωρις αυτην δεν θα ηξερα σχεδον τιποτα απο αυτα που ξερω τωρα.Τωρα με ενα απλο search βρισκεις πχ πως θα αναβαθμισεις την μνημη του ρετρο υπολογιστη σου,παραγγελνεις τα εξαρτηματα απο το ebay και ετοιμος...Στα φορουμ βρισκεις ατομα με τα ιδια ενδιαφεροντα που μπορεις να συζητησεις ενα σωρο πραγματα.Παλια δεν μπορουσα να κανω σχεδον τιποτα αφου δεν ειχα προσβαση σε αυτες τις πληροφοριες.Βεβαια και εγω δεν μπορω τις συγχρονες "φλουφλικες" τασεις (βλεπε tablets/smartphones) αλλα αναγκαιο κακο...

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Σάβ Αύγ 10, 2013 9:51 pm

Ήρθε η ώρα να ψηφίσω και γω.
Αν και όλες οι προτάσεις έχουν τα + και τα -
και το πιο στάνταρ μου θα ηταν η εποχή Amiga-Αtari SΤ,και η επαρχή των PC.. θα προτιμήσω το 1.
Σκέφτηκα λίγο πιο φιλοσοφικά αν όχι τόσο ρομαντικά.
Ήταν μια μαγική εποχή,αυτό που έκανε την αρχή,και την διαφορά.
Αν λοιπόν είχαμε σταματήσει στην εποχή του ZX,κτλ.. τι στην ουσία θα χάναμε?
Μήπως την αποβλάκωση που προσφέρει η σύγχρονη τεχνολογία? ο απεριόριστος χρόνος που απαιτείται,να ασχοληθείς, να ενημερωθείς,να βρείς how-to ,να σαλιαρίζεις ..κτλ..
Χάσαμε πολύτιμες ώρες διασκεδάσεις στη φύση, παιχνίδια με τους φίλους έξω στις πλατιές,ακόμα ακόμα.. και αυτό το καμάκι έγινε ψηφιακό.
Χάσαμε στην ουσία την φυσική επαφή με τον συνάνθρωπο μας.
Και το ότι προσφέρει η τεχνολογία σε καλά.. όπως η ιατρική.. θα μπορούσα να βρω 10000 κατά, και πολύ λίγα υπέρ, στην ουσία..
Από τι μια μας κάνει τα καλά.. και από την άλλη έχουν αυξηθεί οι αρρώστιες, τεράστια μόλυνση περιβάλλοντος ναι μόλυνση, με τα περίεργα νέα υλικά που εφευρεθήκαν λόγο τεχνολογίας..σκουπίδια μέχρι και στο διάστημα στέλνουμε.. καταστροφή του βιότοπου της θάλασσας,(σύγχρονα αλιευτικά με GPS- υπεραλίευση),από ακτινοβολίες, wifi,δορυφόροι, μυστικά και μη όπλα, μικροτσίπ σε υπερσύγχρονους πυραύλους,οι οποίοι προορίζονται να σκοτώνουν, κτλ .. κτλ..
Άντε λοιπόν κάνα 2 ώρες με τον ZX, (βαριέσαι από το χρονοβόρο φόρτωμα, και τα παρατάς..)
πας μια βόλτα βρίσκεις τους φίλους,τα λέτε ,πάτε ψάρεμα, κυνήγι,
και στα διαλύματα λέτε τι τίτλοι καινούριοι βγήκαν στον ZX, η στον CPC, σε kaseta φυσικά..

Άβαταρ μέλους
giorgos
Μέλος
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό giorgos » Δευ Αύγ 12, 2013 7:42 pm

κατα τήν δική άποψη θα ήθελα να μήν χάνονταν ποτέ τα 8 bit δηλ- να υπήρχε ο 4τραπύρηνος-2 πύρηνος κτλ . αλλά να παρέμεναν τα πρώτα μηχανήματα zx spectrum , +2 , amstrad 6128 εώς και σήμερα στα μαγαζία..(πχ πλάισιο) και να τα αγόραζες καινούρια καθώς και τα παιχνίδια τους :D

Άβαταρ μέλους
Mad-Man
Moderator
Moderator

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Mad-Man » Τετ Αύγ 14, 2013 10:40 pm

Καλησπέρα σε όλους.......εγώ ψήφισα 1985-1993 ίσως γιατί τότε ότι καινούργιο έβλεπα με άφηνε με ανοιχτό
το στόμα ενω τώρα δεν μου κάνει εντύπωση τίποτα.
Ίσως είναι και το γεγονός οτι εκτιμήσαμε πολύ περισσότερο εκείνη την εποχή γιατί τότε ήταν πολύ δύσκολο για κάποιους
απο μας να αποκτήσουμε υπολογιστή ενώ τώρα είναι κάτι δεδομένο.......
Πές τώρα σε κάποιον οτι δεν έχεις υπολογιστή να δεις με τι βλέμα θα σε κοιτάξει.......
Ένας άλλος λόγος είναι οτι τότε ακόμα και με ελάχιστη η σχεδόν ελάχιστη ενασχόληση με έναν υπολογιστή 8-bit ή 16bit
έκανες παπάδες ενω σήμερα πρέπει να επενδύσεις πάρα πολύ χρόνο για να είσαι πραγματικά μέσα στα πράγματα........
Μπράβο στον Άνεμο για το θέμα.............. :!!

Άβαταρ μέλους
VincentGR
Amiganoid
Amiganoid
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό VincentGR » Πέμ Αύγ 15, 2013 1:47 pm

1985~1993

Αν και λατρεύω τα 8μπιτα προτιμώ τότε διότι ήταν η "δημιουργική" εποχή για μένα.
Με την Αμιγκα έκανα τα πρώτα μου βήματα στα animation και ήχο. Αν δεν ήταν η Αμιγκα δε ξέρω αν είχα αυτές τις γνώσεις σήμερα όσο μικρές ή μεγάλες είναι.
Όσο για τη νέα τεχνολογία αν και θα ήθελα να είχαν αμιγκα,αταρι και σινκλερ αυτοκόλλητο βολεύομαι για ενημέρωση (άντε και λίγο battlefield σα παιδί και εγώ).
Πως θα έκανα μόντες χωρίς νετ και να τα πρήζω στον Άνεμο?
Τώρα αποξένωση με τα τάμπλετς δεν υπάρχει. ΠΧ η αδερφή μου είναι 21 και όταν πάει διακοπές ξέρει ήδη τη παρέα που θα συναντήσει. Το φάτσαμπουκ και τα λοιπά έχουν κάνει κοινωνικούς τους νέους και όχι όπως τα 8αμπιτα που σε έκλειναν μέσα στο δωμάτιο και στα μπουντρούμια της basic τους.

Να μου πεις τώρα ρε παππού εσύ έχεις φατσαμπουκ? φυσικά και όχι, αυτά είναι πράγματα του διαβόλου yes-yes

atari-logo atari-logo atari-logo
Εικόνα FAN
http://partsfromthepast.blogspot.gr/
To blit, or not to blit?

Επιστροφή σε “Off topic - English topic - Sell & Buy”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες