Αλλαγή antivirus, ποιο?

Γενική συζήτηση για όλα τα θέματα
Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Αλλαγή antivirus, ποιο?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Παρ Ιούλ 06, 2012 8:32 pm

Παιδιά,μέχρι τώρα είχα το Avast, μέχρι που μου έσπασε τα νεύρα,
πιο free προτείνεται,να είναι ελαφρύ,και έμπιστο?
βρήκα αυτό εδώ, AVG Anti-Virus Free Edition 2012,
πριν το εγκαταστήσω,θέλω γνώμες..
Η βαθιά κατάσταση που επιπλέει

Άβαταρ μέλους
alex76gr
Reviewer
Reviewer
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή antivirus, ποιο?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alex76gr » Παρ Ιούλ 06, 2012 9:06 pm

Έχω χρησιμοποιήσει και το AVG και το Avira (http://www.avira.com/en/avira-free-antivirus).
Και τα δυο καλά μου φάνηκαν για να δημιουργήσουν την ψευδαίσθηση της ασφάλειας.
Ας μην κοροϊδευόμαστε Anemos.
Τα δωρεάν antivirus είναι τρύπια!
Σε όσους και αν τα έχω εγκαταστήσει δεν κατάφεραν να τους κρατήσουν καθαρούς για πολύ καιρό.

Άβαταρ μέλους
angel_grig
Μέλος
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό angel_grig » Παρ Ιούλ 06, 2012 9:53 pm

Aνεμε εγω χρησιμοποιω το Microsoft Security Essentials.Αν και συνηθως η Μ$ βγαζει πατατες,το συκεκριμενο ειναι πολυ ελαφρυ και εχει βρει πραγματα που το AVG δεν ειχε βρει.Ειναι δωρεαν και δεν χανεις κατι αν το βαλεις (πρεπει να εχεις original windows ή χακαρισμενα που να φαινονται ως original)

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Παρ Ιούλ 06, 2012 10:12 pm

angel_grig,θα το κοιτάξω και αυτό thanks! (σε περίπτωση μη original,σου κλειδώνει κάτι, η απλά δεν γίνετε install?) έχω γνήσιο κλειδί για VISTA, αλλά δουλεύω XP.. :(

alex, To Avira free δεν είναι για ιούς?
γιατί λέει..
Our entry-level antivirus eliminates many forms of malware, including worms, rootkits and costly dialers.

Άβαταρ μέλους
alex76gr
Reviewer
Reviewer
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alex76gr » Παρ Ιούλ 06, 2012 10:42 pm

Είναι για ιούς.
Δες πιο κάτω στον πίνακα "Compare Products". Εκεί λέει:
Keeps your PC clean
System Scanner prevents infection from viruses, worms and Trojans.

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Παρ Ιούλ 06, 2012 10:48 pm

alex,το έβαλα,για αρχή φαίνεται ελαφρύ και γρήγορο!,θα δούμε αργότερα τι μας επιφυλάσσει..
Υγ. ωραία και η red ομπρελίτσα .. yes-yes

Άβαταρ μέλους
Mad-Man
Moderator
Moderator

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Mad-Man » Σάβ Ιούλ 07, 2012 1:10 pm

Κι'εγώ το Microsoft Security Essentials δουλέυω σε όλους μου τους υπολογιστές και είμαι
πολύ ευχαριστημένος.
Περιμένω να λείξει και το Kaspersky που έχω στο φορητό για το βάλω και εκεί.

σε περίπτωση μη original,σου κλειδώνει κάτι, η απλά δεν γίνετε install?

Δεν σου κλειδώνει τίποτα απλά δεν σου κάνει install.........

Άβαταρ μέλους
angel_grig
Μέλος
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό angel_grig » Σάβ Ιούλ 07, 2012 7:33 pm

σε περίπτωση μη original,σου κλειδώνει κάτι, η απλά δεν γίνετε install?

Δεν σου κλειδώνει τίποτα απλά δεν σου κάνει install.........

Και εκτος αυτου βγαινει στο Taskbar ενα συννεφακι που σου λεει οτι τα windows δεν ειναι οriginal...ετσι πας στους Ρωσους παιρνεις το activator και μετα εξαφανιζεται το συννεφακι και παιζει και το M$ security essentials s-wow

Άβαταρ μέλους
ZX_Jim +
Z80 power CPU
Z80 power CPU
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ZX_Jim + » Δευ Ιούλ 09, 2012 1:01 am

Και εγώ είχα πρόβλημα "τρύπιας" ασφάλειας, μέχρι που έβαλα Linux Mint 12 KDE με Windows μαζί....
Κανένα απολύτως πρόβλημα από τότε, όλα τα κάνω εκτός από MSOffice και emulator για retro... που είναι αξεπέραστα τα Win! (ότι και να λένε....)
http://zxjim.blogspot.gr/

Άβαταρ μέλους
alex76gr
Reviewer
Reviewer
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alex76gr » Δευ Ιούλ 09, 2012 12:27 pm

έβαλα Linux Mint 12 KDE με Windows μαζί....

Έτσι έχω κάνει και εγώ με το PC μου.
Και μια που το ανέφερες, μου αρέσει που οι Linux Mint διανομές έχουν πάρει τα σκήπτρα του "φιλικού" προς τον χρήστη Linux από το Ubuntu.
Αν και παλιά έπινα νερό στο όνομα του Ubuntu (μέχρι και μπλουζάκι με το σήμα του έχω φτιάξει), δυστυχώς δεν μπορώ να πω το ίδιο και τώρα.
Φούσκωσε σαν μπαλόνι και έχασε τον χαρακτήρα του. ::7

Άβαταρ μέλους
bakoulis
Moderator
Moderator

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό bakoulis » Δευ Ιούλ 09, 2012 12:41 pm

Σε 1-2 χρόνια που θα έχεις εντρυφήσει καλλίτερα στο Linux θα δες ότι και στους emulators δεν υστερεί καθόλου. Το MSoffice που λες, είναι η σουΐτα του Billy και είναι commercial. Δεν περίμενες βέβαια ότι ο Bill θα βγάλει έκδοση και για Linux; Στο Linux υπάρχει το ισοδύναμο openoffice ή libreoffice που όπως είναι φυσικό έχουν κάποιες μικροδιαφορές με το MSoffice, αλλά είναι εξίσου πλήρεις και δυνατές σουΐτες γραφείου. Υπάρχουν και άλλες σουΐτες για Linux με λιγότερες δυνατότητες, αλλά νομίζω ότι με τις προαναφερθείσες είσαι καλυμμένος. Οι παλιές σου εργασίες βέβαια, όπως έχουμε ξανασυζητήσει θα χρειαστούν διορθώσεις και μετατροπές για να είναι συμβατές.

Άβαταρ μέλους
ZX_Jim +
Z80 power CPU
Z80 power CPU
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ZX_Jim + » Δευ Ιούλ 09, 2012 2:08 pm

Εχω ασχοληθεί αρκετά φίλε μου, εσύ μάλλον με υποτιμάς! ;)
Οπως στο έχω ξαναπεί, για να παίζεις καλό είναι το libre, για δουλειά και όχι χόμπυ, είναι άλλο θέμα!
Οσο για τους emu, αφού έχω και τα δύο, γιατί ν' ασχοληθώ?
http://zxjim.blogspot.gr/

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Δευ Ιούλ 09, 2012 5:43 pm

Παίδες τα Linux παραμένουν ανεπηρέαστα από υιούς ακόμα?
γιατί τα MAC είχα ακούσει ότι τα "έσκισαν".
Ωστόσο δεν είναι μόνο οι emulators,αλλά και οι 100αδες ρουτίνες,που χρησιμοποιούμε για τα Retro μας μέσο Win,
αν οι δημιουργοί αργότερα βγάζουν τα πάντα και για Linux ,δεν έχουμε κανένα λόγο να μη πάμε (μόνο σε Linux..)

Άβαταρ μέλους
Mad-Man
Moderator
Moderator

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Mad-Man » Δευ Ιούλ 09, 2012 5:55 pm

Σίγουρα η πιο ασφαλής πλατφόρμα εργασίας είναι το linux, αυτό όμως δεν σημαίνει οτι
δεν έχει ιούς, γι'αυτό υπάρχουν και linux αντιβιοτικά, απλά είναι πολύ πιο δύσκολο να μολυνθεί ένας υπολογιστής........

Άλωστε η κοινότητα του ubuntu στην Ελλάδα και πιο συγκεκριμένα ο " kalakouentin " έχει γράψει τα εξής για το θέμα
ιος σε Linux :

Tα συστήματα Unix (και τα Unix-like όπως το GNU\Linux) δεν έχουν παρουσιάσει ποτέ στο παρελθόν μια "μαζική" μόλυνση από ιούς. Όπως προαναφέρανε και προηγούμενοι χρήστες τα βασικά χαρακτηριστικά που "προστατεύουν" το Linux είναι τρία:

1) Αδυναμία του κακόβουλο λογισμικού να αποκτήσει root access
2) Γρήγορες και συνεχής ενημερώσεις από την κοινότητα
3) Χαμηλή διείσδυση στους desktop υπολογιστές που το καθιστά ασύμφορο από πλευράς κόπου

Αλλά το Linux EXEI ΙΟΥΣ. Μάλιστα ένα βασικό πρόβλημα είναι η πεποίθηση αρχάριων χρηστών ότι δεν έχει ιούς. Υπάρχουν περιπτώσεις που κακόβουλα λογισμικά έχουν προκαλέσει προβλήματα σε λειτουργικά Unix αν και όπως προείπαμε με την εξαίρεση του κάποιων λίγων ιών, σπάνια αυτοί καταφέρανε να υπάρξουν "out in the wild" (κοινώς να μεταδοθούν αυτόνομα μόνοι τους σε ένα οικοσύστημα υπολογιστών). Το γεγονός ότι χρησιμοποιούνται software repositories σίγουρα "εγγυάται" την ποιότητα και την "καλή_λειτουργία" των προγραμμάτων που εγκαθιστούμε στους υπολογιστές μας αλλά υπάρχουν και περιπτώσεις που μπορεί αυτό να γίνει αντικείμενο εκμετάλλευσης από έναν cracker.

Μάλιστα πρόσφατα αναφέρθηκε και ένα καινούριο είδος ιών. Οι λεγόμενοι cross-platform. Aν και πρακτικά δεν έχει αναφερθεί κάτι σίγουρα το ActiveX, το Flash, η Javascript είναι μέσα στα επόμενα "πεδία μάχης". Δεν χρειάζεται ποια οι χρήστες να μολυνθούν από ένα "κακό_πρόγραμμα" μέσω e-mail ή CD. Οι ίδιοι οι χρήστες θα μολύνουν τον υπολογιστή τους εκτελώντας scriptάκια και εφαρμογές που περιφέρονται σε διάφορους servers αφού οι browsers τους (ασχέτως OS) θα εκτελέσουν πιστά. Επίσης όσο δημιουργούνται cross-platform εφαρμογές (πχ. OpenOffice, Eclipse, Mozilla κτλ.) η δημιουργία κακόβουλου λογισμικού που στοχεύει συγκεκριμένες αδυναμίες προγραμμάτων (όπως έχει υπάρξει στο παρελθόν με το MS Office) μπορεί να γίνει πραγματικότητα.

Είναι προφανές ότι σε μεγάλο ποσοστό στο root access restriction theme (και γενικότερα ένα multi-user περιβάλλον που κάθε χρήστης έχει συγκεκριμένα δικαιώματα/privileges) ένα πρόγραμμα δύσκολα θα αποκτήσει πρόσβαση "άθελα" μας σε δικαιώματα super-user ή γενικά σε άλλους λογαριασμούς για να επηρεάσει την εύρυθμη λειτουργία του συστήματος. Εκεί όμως που όντως έχει πρόσβαση ένα "κακόβουλο" λογισμικό ΑΜΕΣΑ είναι τα δεδομένα μας. Εφόσον είμαστε logged-in και εκτελούμε μια εφαρμογή αυτή η εφαρμογή έχει άμεσο access σε όλα ουσιαστικά τα αρχεία του /home/username/*, αυτό σημαίνει ότι ενώ καθαυτός ο ιός ΔΕ μπορεί να "διαγράψει" ή πιο συνηθισμένα να κάνει "tamper" τα δεδομένα συστήματος μας, έχει κάθε δικαίωμα να "πασπατέψει" την home folder. Είναι βασικό λοιπόν να κοιτάμε τί κάνουμε πριν εκτελέσουμε κάτι και να μην επαφιόμαστε να εκτελούμε οποιοδήποτε εκτελέσιμο αρχείο έτυχε να κατεβάσουμε από το web γιατί "ΟΚ, στο Linux ιοί δεν υπάρχουν". Υπάρχει η πιθανότητα να βρεθούμε προ δυσάρεστων γεγονότων. (Αυτό που περιέγραψα δεν είναι ακριβώς "ιός" γιατί δεν "αναπαράγεται" μόνο του but nevertheless μπορεί να προκαλέσει προβλήματα)

Εξαιρετικά ασυνήθιστοι είναι οι "κλασσικοί", "βαριοί" ιοί που συναντούσαμε στα Win. Τέτοια λογισμικά σε linux εκμεταλλεύονται πιθανές αδυναμίες στον πυρήνα ή στο Χ ή γενικά σε κάποια βασική εφαρμογή. Αυτές οι περιπτώσεις είναι σπάνιες αλλά λόγου χάρη το Ramen worm έκανε ακριβώς αυτό. Εκμεταλλευόμενο κάποιες εγγενής αδυναμίες της τότε έκδοσης του BIND DNS Server (χοντρικά μιας εφαρμογής που λειτουργούσε ως "καταχωρητής" ονομάτων από ιστοτόπους στο Διαδίκτυο - DNS = Domain Name Server) προκαλούσε buffer-overflows και τελικά άλλαζε όλα τα index.html μέσα σε αυτόν τον server...

Εν κατακλείδη, τo Linux είναι πολύ πιο ασφαλές από ότι τα Windows αλλά δεν είναι αλεξίσφαιρο. Χρειάζεται πάντα να είμαστε λίγο προσεκτικοί, να μην εκτελούμε ότι μας κατέβει και σίγουρα να κάνουμε τακτικά τις ενημερώσεις του συστήματος μας.

Εστιάζω στη φράση " Εν κατακλείδη, τo Linux είναι πολύ πιο ασφαλές από ότι τα Windows αλλά δεν είναι αλεξίσφαιρο ".........
Η απόφαση είναι δική σας ........ ;)

Άβαταρ μέλους
alex76gr
Reviewer
Reviewer
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alex76gr » Δευ Ιούλ 09, 2012 6:14 pm

Παίδες τα Linux παραμένουν ανεπηρέαστα από υιούς ακόμα?
γιατί τα MAC είχα ακούσει ότι τα "έσκισαν".

Έχω την τύχη να έχω εγκαταστήσει στα laptop δυο ανθρώπων το Ubuntu 10.10 ως βασικό και μοναδικό λειτουργικό.
Οι συγκεκριμένοι άνθρωποι μου είπαν ότι ήθελαν να έχουν βασικές λειτουργίες internet (web mail, youtube, facebook, skype) στον υπολογιστή τους και τίποτα άλλο.
Και οι δύο προέρχονταν από λειτουργικά windows τα οποία τα είχαν κάνει "κουρέλια" απλά και μόνο με τις δουλειές που προανέφερα.
Εδώ και περίπου 1 1/2 χρόνο για τον ένα και περίπου 1 χρόνο για τον άλλο δεν με έχουν πάρει ούτε τηλέφωνο για τυχόν προβλήματα.
Φυσικά προηγήθηκε ολιγόωρη εκπαίδευση και στους δυο για να εγκλιματιστούν στο νέο περιβάλλον αλλά μετά μην τους είδατε!

Για τα Mac θα σου πω την δική μου προσωπική εμπειρία.
Το δικό μου Mac Mini το έχω πάνω από δύο χρόνια. Του πέρασα το 10.5.8(Leopard) την πρώτη φορά που το έβγαλα από το κουτί και από τότε το έχω λιώσει στο απρόσεχτο browsing στα downloads και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς.
Δεν έχει πάθει τίποτα.
Το ίδιο έχω να πω και για τα Mac που είχαμε στη δουλειά, τα οποία δούλευαν και αυτά το 10.5.8.
Οι χρήστες τα είχαν για όλες τις δουλειές και ποτέ δεν μας απασχόλησαν για επανεγκατάσταση.
Αν το "σκίσιμο" έγινε για τις μεταγενέστερες εκδόσεις του OSX δεν το ξέρω.
Είναι πολύ πιθανό όμως επειδή συμπίπτει με την έκρηξη στις πωλήσεις που σημείωσαν τα Mac εκείνη την περίοδο.

Επιστροφή σε “Off topic - English topic - Sell & Buy”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες