Αναμνήσεις από τα ρετρό computer μας..

Γενική συζήτηση για όλα τα θέματα
Άβαταρ μέλους
ZX_Jim +
Z80 power CPU
Z80 power CPU
Επικοινωνία:

Re: Αναμνήσεις από τα ρετρό computer μας..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ZX_Jim + » Πέμ Νοέμ 11, 2010 1:10 am

Και μετά λέω ότι εγώ δεν έχω χώρο.... :lol:
http://zxjim.blogspot.gr/

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Παρ Νοέμ 12, 2010 8:21 pm

Κάπου στο 1985-86..
Επειδή ο πατέρας μου συν τις άλλης εμπορευόταν και ηλεκτρονικά και TV και τέτοια.. έφερνε κατά παραγγελία και computers!
Κάποιος θυμάμαι του είχε παραγγείλει τον Amstrad CPC 6128,τον είχε στο σπίτι για λίγες μέρες για να τον τσεκάρει,και ήταν μια ευκαιρία να τον "δω" και εγώ!
Θυμάμαι τότε σε σχέση με τον ZX τον έβλεπα πιο επαγγελματικό και high-end.
Εντύπωση μου έκανε το floppy drive και η ταχύτητα των προγραμμάτων,βέβαια εγώ παιχνίδι έπαιζα :D .. νομίζω ήταν το Enduro racer..
Δε κράτησε για πολύ στα χέρια μου και δόθηκε στον κάτοχο του..
Tον απέκτησα πρόσφατα (κατά περίεργο τρόπο) μόλις λίγους μήνες πριν.. > viewtopic.php?t=177

Συνεχίζεται..
Που θα πάει.. κοντεύω να γίνω και γω "ρετρό" ανεκτίμητης άξιας.. (λόγο παλαιότητας)

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Κυρ Νοέμ 14, 2010 4:40 pm

Πριν αποκτήσω τον commodore64 ήθελα να πάρω amstrad CPC6128!!! μάλιστα τότε μου εκανε εντύπωση τρελή η πράσινη οθόνη!!! πρέπει να ήταν φοβερός υπολογιστής της εποχής!!! σημερα έφερα την SM124 από το εξοχικό και την έβαλα σε καλή θεσούλα να την βλέπω να θυμάμαι τα παλιά! έκανα και μια δοκιμούλα πρώτα! :P

Εικόνα

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Κυρ Νοέμ 14, 2010 5:16 pm

@Νικηφόρε μια χαρά τη βλέπω την οθόνη,και είναι και αρκετά μικρή,δεν πιάνει πολύ χώρο,
νομίζω ότι ένα ένα στολίδι εκεί πέρα..

Συνεχίζω την ιστορία μου..
Η μετά Spectrum εποχή για μένα κράτησε αρκετά με αποχή γενικά από κάθε ηλεκτρονικό αντικείμενο και υπολογιστή,λόγο εφηβείας και συναφή..
μεσολάβησε ο στρατός,και μετά περίπου κατά το 1993 χειμώνας θυμάμαι είχα πάει να δω έναν φίλο,εκεί μου έκανε παρουσίαση τον Atari SΤ 1040 που είχε παροπλισμένο,
συγκεκριμένα έτρεξε το παιχνίδι "Untouchables",που μου έκανε θυμάμαι μεγάλη εντύπωση παρόλο που ήταν συνδεμένος με TV.
Μου πρότεινε να τον αγοράσω σε καλή τιμή (δε θυμάμαι πόσο) αλλά μου είχε πει ότι θα μου τον έδινε στην μισή τιμή που τον είχε πάρει.
Εγώ πείστηκα όχι μόνο λόγο του ότι μ άρεσαν τα γραφικά,αλλά και το μηχάνημα σαν εμφάνιση με εντυπωσίασε,οι πάρα πολλές θύρες σύνδεσης που είχε,και το βάρος του! η στιβαρότητα του και η ανθεκτική κατασκευή.
Αφού τον πήγα σπίτι λοιπόν άρχισα να ανοίγω ξανά περιοδικά για να δω πως μπορώ να εκμεταλλευτώ το μηχάνημα στο έπακρο..
Του παράγγειλα και μια καλή οθόνη της Philips το CM 8833!
Η σκέψη βέβαια ήταν πως θα αποκτήσω όσο πιο πολλά παιχνίδια μπορώ!
Μου έτυχε όπως είχα πει μια καλή μπάζα από έναν άλλο φίλο μου που είχε SΤ,και μου φέρνει 3 κούτες γεμάτες δισκέτες! OΛE! εδώ είμαστε λέω..
Φωτιές στα χέρια μου πέταξε ο SΤ μέχρι να τελειώσω το 90% των δισκετών,(το 10% είχαν χτυπήσει)..
Αφού έκανα τη συλλογή μου,το ευχαριστήθηκα για 2-3 χρόνια,έως ότου πήρα την Amiga A1200.
Η ιστορία συνεχίζεται..
Που θα πάει.. κοντεύω να γίνω και γω "ρετρό" ανεκτίμητης άξιας.. (λόγο παλαιότητας)

Άβαταρ μέλους
ZX_Jim +
Z80 power CPU
Z80 power CPU
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ZX_Jim + » Κυρ Νοέμ 14, 2010 10:34 pm

Σπύρο κάνεις λάθος.... 8-)
Anemos έγραψε:...Η μετά Spectrum εποχή για μένα κράτησε αρκετά με αποχή γενικά από κάθε ηλεκτρονικό αντικείμενο και υπολογιστή...

Οπως λέει και ο Anemos, μετά τον spectrum, το χάος.... :lol:
http://zxjim.blogspot.gr/

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Κυρ Νοέμ 14, 2010 10:41 pm

Αυτό μπορεί να είναι και μια κριμένη αλήθεια! γιατί με Spectrum ξεκινήσαμε (αρχή η ήμισυ του παντός..)
Και σε Spectrum καταλήγουμε και σήμερα να ασχολούμαστε! οπότε κάτι τρέχει.. :shock:

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Δευ Νοέμ 15, 2010 12:34 am

spyros_s έγραψε:κύριοι παραφέρεστε :lol:
με σπέκτρουμ ξεκίνησα αλλά αυτή η ξελογιάστρα αμίγκα....άλλο πράγμα σε λέω.... :lol: 8-)

Ναι.. αλλά δε την πούλησες την ξελογιάστρα,όταν ήταν να πάρεις το 486 PC ? :lol:

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Δευ Νοέμ 15, 2010 7:09 pm

Αν έμενες καματερό τότε μπορεί να έχουμε και κοινό γνωστό αρκετά μεγάλο "πειρατή" τότε.. που διέθετε δισκέτες για Amiga και αργότερα για PC..
Αν σου λέει κάτι το G-koum :D

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Δευ Νοέμ 15, 2010 11:15 pm

Πριν μπω στην Amiga να συμπληρώσω στην ιστορία με το Atari το διάστημα που θέλησα να του βάλω σκληρό δίσκο να φυσάει..!
Αφού λοιπόν παράγγειλα από κατάστημα έναν μεταχειρισμένο "MEGAFILE" (πρέπει να ήταν 60MB η 100MB δε θυμάμαι )..
Μόλις τον τον αντίκρισα είπα αμάν τι είναι τούτο το θωρηκτό! αυτό πρέπει να είναι πρώτο πράμα για τέτοια κατασκευή.. :shock: (σαν εξωτερικός,είχε σιδερένιο κουτί με θυρίδες, κουμπί power κτλ..)
αφού τον σύνδεσα λοιπόν και άρχισε να σφυρίζει.. έβλεπα το δίσκο C, ωω. τι χαρά.. πάω να βάλω ένα παιχνίδι μέσα (απλά με copy-paste) και τσούπ μπήκε και δούλεψε! εδώ είμαστε λέω.. (άκου τύχη που είχα με την πρώτη..) :lol:
παω να βάλω 2ο,τίποτα.. 3ο τίποτα.. που να'ξέρα ο καημένος.. ότι μόνο ορισμένα (ελάχιστα) δεχόταν αυτή την κίνηση..αφού ταλαιπωρήθηκα όμορφα και με ατέλειωτες εξερευνήσεις περί του δίσκου.. ξεψάρωσα λίγο,
και απ την πολύ φόρα τον "κόλλησα".. άντε τώρα να ξαναδώ το HD στον Atari μου..
Έβαζα το πρόγραμμα install του ξανά και ξανά.. (ώρες έφαγα μιλάμε..) τελικά τα κατάφερα ,αλλά από κει και πέρα με πολλά προβλήματα.. θυμάμαι την απογοήτευση τότε μιας και είχε πολλά λεφτά αυτός ο δίσκος!
Πραγματικά η δυστροπία του Atari να δεχτεί εύκολα εφαρμογές και παιχνίδια στον σκληρό με έκανε να κοιτάξω προς Amiga!
Τον δίσκο αυτόν θυμάμαι τον έκανα δώρο σε ένα φίλο με πολύ χαρά,μιας και έπιανε και πολύ χώρο..

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Τετ Νοέμ 17, 2010 10:03 pm

Περίπου κατά το 1995.. παρακολουθώντας το PIXEL & USER (αυτή ήταν η ενημέρωση μας τότε..)έβλεπα συνέχεια την Amiga A1200 να μοστράρει παντού τα συγκριτικά,
τα games κτλ.. όλα έδειχναν υπέρ για αυτήν τόσο που θα μπορούσε να ανταγωνιστεί ακόμα και τα επερχόμενα PC,εφόσον αναβαθμιζόταν στο έπακρο σε σχέση με τα υπόλοιπα home που ήταν πίσω σε αυτό τον τομέα.
Η διαφήμιση της ήταν ισχυρή και η πρόκληση το ίδιο!.
Μιας και είχα μαζεμένα κάποια χρήματα απ τη δουλειά είπα να τα τσακίσω όλα για μια ακόμα φορά! πήρα λοιπόν τηλέφωνο το κατάστημα τότε Γραμμή computers (δε ξέρω αν υπάρχει ακόμα) μιας που βρήκα την καλύτερη τιμή εκεί.
Να πω ότι η A1200 ήταν και το πρώτο ολοκαίνουριο computer που θα αγόραζα μέχρι εκείνη τη στιγμή!Το monitor υπήρχε και ήταν και κάλο! το Philips CM 8833 απο τον Atari μου..
Να πω ότι θυμάμαι ακριβώς την στιγμή ,και που βρισκόμουν το έπιπλο (με το σεμέν, lol) στο οποίο ήταν πάνω το τηλέφωνο την αγωνία της απόφασης μου,κτλ..,γιατί τα λεφτά ήταν πολλά για εκείνη την εποχή!
Το δέμα ήρθε μετά από λίγες μέρες! και ευτυχής έτρεξα με αγωνία (όπως κάνουμε αυτές τις στιγμές όλοι..) να την συνδέσω το συντομότερο στην οθόνη.. μέσα σε λίγα λεπτά ήταν έτοιμη!
Μετά άρχισε και ο γολγοθάς με ακατάπαυστες παραγγελίες παιχνιδιών-δισκετών από αγγελίες στο PIXEL,καθώς και αρκετά αξεσουάρ....
Συνεχίζεται..

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Τετ Δεκ 08, 2010 3:17 pm

Η Amiga άλλαξε την κομπιούτερ ο εποχή για όλους,αυτό είναι δεδομένο,και προπάντων από τη σειρά A1200 (που πήρα και εγώ) και η A4000 που χρησιμοποιούνταν μέχρι προσφάτως σε πολλά στούντιο video editing..
Τη διαφορά έκανε πιστεύω το workbench που ήταν ένα παραθυρικό περιβάλλον και ασύγκριτο σε σχέση με άλλα micros της εποχής,μέσα στις ατέλειωτες λειτουργίες τις μπορούσες να χαθείς ψάχνοντας και ανακαλύπτοντας κάθε φορά και άλλα πράγματα..
Όλα αυτά βέβαια όταν δε έπαιζα κάποιο game.. (ναι δεν έπαιζα πάντα games..)και ασχολιόμουν με την Amiga και με άλλα, όπως από αλλαγή fonts,μέχρι video editing.
Η Amiga A1200 μου ήρθε να σημαδέψει μια ολόκληρη εποχή για μένα γιατί συνδυάστηκε με την μετά εφηβεία καθώς συμβάδιζε και με απερίγραπτες στιγμές συμβίωσης με την κοπέλα που αργότερα έγινε σύζυγος..
Ατέλειωτες ώρες σε ένα πολύ μικρό χορό σπιτάκι 3χ5 περίπου όπου εκεί ήταν όλα,κουζίνα ,κρεβάτια (κουκέτες) μπάνιο κτλ..
Το μεγαλύτερο μέρος εκμεταλλευόταν ένα τραπέζι όπου εκεί είχα στήσει την Amiga με το monitor Phillips και αυτοσχέδια ηχεία από ξύλινα κουτάκια..
Λίγο αργότερα θυμάμαι τις είχα πάρει και μια κάρτα Magnum με 8mb ram,καθώς και ένα εξωτερικό σκληρό δίσκο όπου δεν θυμάμαι πως τον είχα συνδέσει..(μεγάλη μούρη τότε ο HD..)
Ατέλειωτες ήταν και οι μάχες που εδόθησαν με την σύζυγο στο παιχνίδι Deluxe Galaga για το μεγαλύτερο score!
Τελειώνοντας την Amiga εποχή με τις όμορφες και άσχημες στιγμές αποφάσισα να την πουλήσω για να πάρω τότε τον περιβόητο 386DX με κάρτα γραφικών την Trident 1mb ,(όπου θυμάμαι παιδιά τσάκιζε στα γραφικά..)
Θυμάμαι την στιγμή που πακεταριζα την Amiga και όλα τα υπόλοιπα,με την ματιά πλέον στο μέλλον μιας και ακολουθούσα την τεχνολογία "τότε".
Δε μπορώ να πω ότι τη λυπήθηκα τότε,μιας και είχα την αγωνία και προσμονή του νέου PC,θυμάμαι όμως που η γυναίκα στεναχωρήθηκε κάπως,λέγοντας και τώρα που θα παίζουμε Galaga ??
Τελειώνοντας να πω ότι η Amiga μου δόθηκε κάπου Αθήνα,σε κάποιο παιδί άγνωστο,μέσο άλλου φίλου.
Μετά από μερικές μέρες αφού έφτασε στον κάτοχο και ανοίχτηκε για τσεκάρισμα κτλ.. με περνούν τηλέφωνο να μου πουν γιατί δεν είχα ενημερώσει ότι είχα αλλάξει το floppy drive της A1200 και το αντικατέστησα με ένα από A600!
Τότε κόντεψε να γίνει μια μεγάλη παρεξήγηση διότι εγώ ποτέ δεν είχα ανοίξει εσωτερικά την A1200 πουλώντας μου ουσιαστικά μη εντελώς νέα amiga..!
Ο βεβαιωμένος ένοχος λοιπόν ήταν το τότε κατάστημα ΓΡΑΜΜΗ Computers όπου την είχε κάνει την "δουλειά"..
Αυτά προς το παρόν από μένα,μέχρι νεωτέρας να θυμηθώ και τίποτα άλλο..

Υγ. το θέμα μεταφέρθηκε στα off topic με σήμανση "Ανακοίνωση"

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Παρ Ιούλ 29, 2011 1:41 pm

Αχ βρε αναμνήσεις και νοσταλγίες..πούνε οι τότε καλές αγνές εποχές.. και να θέλω να τις ξεχάσω τα σύγχρονα συμβάντα δε μ'αφήνουν..
πρόσφατα επιδιορθώνω ένα κρασαρισμένο "υπέρ-σύγχρονο" laptop με full extras και και.. με WIN VISTA ενος συγγενή.. ,και βλέπω πόσο περιττά και ηλίθια συστήματα μας έφτιαξαν..
όπου όταν χαλάσει το computer σου πρέπει να είσαι συνδεμένος στο internet για να κατεβάσεις τους drivers,και αφού δεν μπορείς να είσαι συνδεμένος χωρίς αυτούς..
πρέπει να έχεις και άλλο λειτουργικό συνδεμένο PC..κτλ.. κτλ.. για να κανείς τη δουλειά σου.
νομίζω καταλαβαίνετε τι εννοώ..(επί ευκαιρία.. τι μπούρδα τα SVISTA..) :shock:

Άβαταρ μέλους
Mad-Man
Moderator
Moderator

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Mad-Man » Τρί Ιουν 19, 2012 9:09 pm

10 ΛΟΓΟΙ ΓΙΑΤΙ ΤΑ 80’s ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ 90’s

Εικόνα Η μουσική είναι μία μορφή τέχνης και άρα εξ ορισμού πρόκειται για μία εν πολλοίς εσωτερική υπόθεση που στηρίζεται σε υποκειμενικές κρίσεις διεκδικώντας ωστόσο παράλληλα μία διυποκειμενική ισχύ. Παραδεχτείτε το... Όλοι που ασχολούμαστε σοβαρά με το θέμα, λόγω ακριβώς της εξονυχιστικής έρευνας και...μανιώδους ενασχόλησης μας, θεωρούμε συχνά ότι οι απόψεις μας είναι οι σωστές και δεν επιδέχονται αμφισβήτησης. Δεν είναι δυνατό να προβάλλει κάποιος σε έναν Έλληνα metal fan επιχειρήματα για την ανωτερότητα π.χ. του “Fighting the world” έναντι του “Hail to England”! Θα πέσει βαρύς πέλεκυς (ή μήπως το σφυρί του Thor;). Γι’ αυτό και εμείς θα παραμείνουμε συνεπείς, χωρίς καμία απολύτως διάθεση να παρεκκλίνουμε από την πεπατημένη οδό και θα υποστηρίξουμε μετά παρρησίας την άποψη μας περί ανωτερότητας της δεκαετίας του ‘80 έναντι της μιζέριας των 90’s. Και για να γίνουμε ακόμη πιο σαφείς, θα δώσουμε 10 λόγους για αυτό... Όχι παίζουμε!

1.Classic Songs: Πρόκειται για τη δεκαετία που έδωσε τα περισσότερα κλασικά τραγούδια στο hard rock & heavy metal τα οποία μάλιστα αποτελούν και τη βάση όλων των περιοδειών των μεγάλων συγκροτημάτων. Μέχρι και ολόκληρα άλμπουμ παρουσιάζονται ζωντανά επί σκηνής... Και μην ακούσω ότι το “Black album” είναι του 1991! Ναι, το γνωρίζω αλλά αποτελεί εξαίρεση (όχι μοναδική) του κανόνα.

2.Τα τρία “M”:...ή αλλιώς MAIDEN, METALLICA, MANOWAR! Η ραχοκοκαλιά του heavy metal στα 80’s (ειδικά για την ελληνική πραγματικότητα)! Σε συνδυασμό, μάλιστα, με τα τρία πρώτα (για τη δεκαετία του ‘80) μουσικά πονήματα των PRIEST το μίγμα ήταν άκρως εκρηκτικό για το heavy metal αφού χωρίς υπερβολή ό,τι κυκλοφόρησαν τα τρία αυτά γκρουπ ήταν άριστα

3.1987 - Annus Mirabilis: Τι μαγική χρονιά για το hard rock, θεέ μου! Τρεις τίτλοι μόνο και...δεν μεταδίδω άλλο: DEF LEPPARD – “Hysteria”, WHITESNAKE – “1987”, GUNS N’ ROSES – “Appetite for destruction” (και με αυτή τη σειρά, παρακαλώ...).Εικόνα

4.Καλύτερες Παραγωγές: Τι και αν η τεχνολογία δεν είχε εξελιχθεί τόσο και δεν υπήρχαν τα pro-tools και τα άλλα σύγχρονα gadgets. Προκαλώ τον οποιοδήποτε να μου βρει μία αρτιότερη παραγωγή από αυτή του “Hysteria” στο hard rock. Ναι...γνωρίζω πολύ καλά (ξανά) ότι το “Black album” είναι του 1991... Αλλά είναι ένα metal και όχι hard rock άλμπουμ (είδατε πως τα φέρνουμε στα μέτρα μας;).

5.Video Clips: Μπορεί τα περισσότερα από αυτά να ήταν φτηνιάρικα και κιτς αλλά σίγουρα ήταν πιο διασκεδαστικά, είχαν μία πλοκή και χαιρόσουν να τα βλέπεις... Χαρακτηριστικό παράδειγμα οι TWISTED SISTER!

Εικόνα 6.Tawny Kitaen: Δεν γινόταν να μην αναφερθούμε στην απόλυτη ονείρωξη των απανταχού hard rockers. Το απόλυτο sex symbol των video-clips των WHITESNAKE που...στοίχειωσε τα όνειρα μας για μία τριετία (1987-1989). Τώρα δεν βλέπεται αλλά το στίγμα της παραμένει ανεξίτηλο!

7.No NIRVANA: Ξέρω, ξέρω... Μεγάλο συγκρότημα, άλλαξε τη μουσική βιομηχανία, χαρισματικός frontman... μπλα μπλα μπλα! Η ουσία είναι ότι έβαλε ταφόπλακα στη μελωδία και στην αισιόδοξη ματιά μίας μουσικής που ήδη αντιμετώπιζε προβλήματα. Ευτυχώς που από τη λαίλαπα βγήκαν μερικά σπουδαία σχήματα ενώ ο Odin φρόντισε να μας απαλλάξει από την παρουσία των NIRVANA πολύ σύντομα.

8.Ελλάδα: Στα 80’s το metal ήταν μόδα! Τι και αν οι περισσότεροι από αυτούς που άκουγαν metal το 1986-87, βρέθηκαν μερικά χρόνια μετά πρώτο τραπέζι πίστα στον Καρρά! Αυτοί που άντεξαν, συνεχίζουν και στηρίζουν το δίκαιο αγώνα ενάντια στο ψεύτικο metal! Άλλωστε, είναι σαφώς προτιμότερο να βλέπω στη μόδα το heavy metal παρά τη... Lady Gaga και τη Beyonce!

9.Κινηματογράφος: Ακόμη και οι ταινίες ήταν METAL! Ειδικά στην Ελλάδα...από το αλησμόνητο «Με θυμάσαι, ρε πούστη;» του Σταμάτη Γαρδέλη μέχρι το «Ορίστε;;;» του Κώστα Τσάκωνα στο έπος «Κλασική περίπτωση βλάβης», όλα απέπνεαν έναν μεταλλικό αέρα. Οι χαρακτήρες ήταν metal, η ατμόσφαιρα ήταν metal, οι ατάκες ήταν metal αλλά και τα σενάρια πολλών ταινιών (metal meets ποδόσφαιρο και ναρκωτικά) παραμένουν θρυλικές!
Εικόνα

10.Τα παρατσούκλια στους τοίχους Και δεν εννοώ τους τοίχους του …facebook! Μιλάω για τα θρυλικά ψευδώνυμα που όλοι βλέπαμε στους δρόμους της Αθήνας και της επαρχίας: Ο Τάκης SLAYER αγαπάει τη Χριστίνα... Ο Μάκης MANOWAR ήταν εδώ... Ο Κώστας “666” Prowler ακούει μόνο MAIDEN κτλ. Those were the days!!!

Πηγή :Σάκης Νίκας http://www.rockhard.gr

Άβαταρ μέλους
Mad-Man
Moderator
Moderator

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Mad-Man » Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:04 pm

Για όσους γεννήθηκαν μέχρι και το 1980............
Το διάβασα κάπου και μου ήρθε να δακρύσω..............

" Όσοι ανήκετε σε αυτές τις ηλικίες ..θα καταλάβετε: «H αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω πώς καταφέραμε να επιβιώσουμε...Ήμαστε μια γενιά σε αναμονή: περάσαμε την παιδική μας ηλικία περιμένοντας. Έπρεπε να περιμένουμε δύο ώρες μετά το φαγητό πριν κολυμπήσουμε, δύο ώρες μεσημεριανό ύπνο για να ξεκουραστούμε και τις Κυριακές έπρεπε να... μείνουμε νηστικοί όλο το πρωί για να κοινωνήσουμε. Ακόμα και οι πόνοι περνούσαν με την αναμονή.. Κοιτάζοντας πίσω, είναι δύσκολο να πιστέψουμε ότι είμαστε ακόμα ζωντανοί.. Εμείς ταξιδεύαμε σε αυτοκίνητα χωρίς ζώνες ασφαλείας και αερόσακους. Κάναμε ταξίδια 10 και 12 ωρών, πέντε άτομα σε ένα Φιατάκι και δεν υποφέραμε από το «σύνδρομο της τουριστικής θέσης». Δεν είχαμε πόρτες, παράθυρα, ντουλάπια και μπουκάλια φαρμάκων ασφαλείας για τα παιδιά.. Ανεβαίναμε στα ποδήλατα χωρίς κράνη και προστατευτικά, κάναμε ωτο-στοπ, καβαλάγαμε μοτοσικλέτες χωρίς δίπλωμα.

Οι κούνιες ήταν φτιαγμένες από μέταλλο και είχαν κοφτερές γωνίες. Ακόμα και τα παιχνίδια μας ήταν βίαια. Περνάγαμε ώρες κατασκευάζοντας αυτοσχέδια αυτοκίνητα για να κάνουμε κόντρες κατρακυλώντας σε κάποια κατηφόρα και μόνο τότε ανακαλύπταμε ότι είχαμε ξεχάσει να βάλουμε φρένα. Παίζαμε «μακριά γαϊδούρα» και κανείς μας δεν έπαθε κήλη ή εξάρθρωση.. Βγαίναμε από το σπίτι τρέχοντας το πρωί, παίζαμε όλη τη μέρα και δεν γυρνούσαμε στο σπίτι παρά μόνο αφού είχαν ανάψει τα φώτα στους δρόμους. Κανείς δεν μπορούσε να μάς βρει. Τότε δεν υπήρχαν κινητά. Σπάζαμε τα κόκαλα και τα δόντια μας και δεν υπήρχε κανένας νόμος για να τιμωρήσει τους «υπεύθυνους» Ανοίγανε κεφάλια όταν παίζαμε πόλεμο με πέτρες και ξύλα και δεν έτρεχε τίποτα. Ήταν κάτι συνηθισμένο για παιδιά και όλα θεραπεύονταν με λίγο ιώδιο ή μερικά ράμματα.. Δεν υπήρχε κάποιος να κατηγορήσεις παρά μόνο ο εαυτός σου.

Είχαμε καυγάδες και κάναμε καζούρα ο ένας στον άλλος και μάθαμε να το ξεπερνάμε.Τρώγαμε γλυκά και πίναμε αναψυκτικά, αλλά δεν ήμασταν παχύσαρκοι. Ίσως κάποιος από εμάς να ήταν χοντρός και αυτό ήταν όλο. Μοιραζόμασταν μπουκάλια νερό ή αναψυκτικά ή οποιοδήποτε ποτό και κανένας μας δεν έπαθε τίποτα. Καμιά φορά κολλάγαμε ψείρες στο σχολείο και οι μητέρες μας το αντιμετώπιζαν πλένοντας μας το κεφάλι με ζεστό ξύδι.. Δεν είχαμε Playstations, Nintendo 64, 99 τηλεοπτικά κανάλια, βιντεοταινίες με ήχο surround, υπολογιστές ή Ιnternet. Εμείς είχαμε φίλους.. Κανονίζαμε να βγούμε μαζί τους και βγαίναμε.. Καμιά φορά δεν κανονίζαμε τίποτα, απλά βγαίναμε στο δρόμο και εκεί συναντιόμασταν για να παίξουμε κυνηγητό, κρυφτό, αμπάριζα... μέχρι εκεί έφτανε η τεχνολογία. Περνούσαμε τη μέρα μας έξω, τρέχοντας και παίζοντας. Φτιάχναμε παιχνίδια μόνοι μας από ξύλα.. Χάσαμε χιλιάδες μπάλες ποδοσφαίρου. Πίναμε νερό κατευθείαν από τη βρύση, όχι εμφιαλωμένο, και κάποιοι έβαζαν τα χείλη τους πάνω στη βρύση. Κυνηγούσαμε σαύρες και πουλιά με αεροβόλα στην εξοχή, παρά το ότι ήμασταν ανήλικοι και δεν υπήρχαν ενήλικοι για να μας επιβλέπουν.

Πηγαίναμε με το ποδήλατο ή περπατώντας μέχρι τα σπίτια των φίλων και τους φωνάζαμε από την πόρτα. Φανταστείτε το! Χωρίς να ζητήσουμε άδεια από τους γονείς μας, ολομόναχοι εκεί έξω στο σκληρό αυτό κόσμο! Χωρίς κανέναν υπεύθυνο! Πώς τα καταφέραμε; Στα σχολικά παιχνίδια συμμετείχαν όλοι και όσοι δεν έπαιρναν μέρος έπρεπε να συμβιβαστούν με την απογοήτευση. Κάποιοι δεν ήταν τόσο καλοί μαθητές όσο άλλοι και έπρεπε να μείνουν στην ίδια τάξη. Δεν υπήρχαν ειδικά τεστ για να περάσουν όλοι.. Τι φρίκη! Κάναμε διακοπές τρεις μήνες τα καλοκαίρια και περνούσαμε ατέλειωτες ώρες στην παραλία χωρίς αντηλιακή κρέμα με δείκτη προστασίας 30 και χωρίς μαθήματα ιστιοπλοΐας, τένις ή γκολφ.. Φτιάχναμε όμως φανταστικά κάστρα στην άμμο και ψαρεύαμε με ένα αγκίστρι και μια πετονιά. Ρίχναμε τα κορίτσια κυνηγώντας τα, όχι πιάνοντας κουβέντα σε κάποιο chat room και γράφοντας ; ) : D : P Είχαμε ελευθερία, αποτυχία, επιτυχία και υπευθυνότητα και μέσα από όλα αυτά μάθαμε και ωριμάσαμε. Αν εσύ είσαι από τους «παλιούς»... συγχαρητήρια! Είχες την τύχη να μεγαλώσεις σαν παιδί...». "

Άβαταρ μέλους
Alkis77
Z80 power CPU
Z80 power CPU

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Alkis77 » Παρ Φεβ 13, 2015 3:34 pm

Φοβερες οι ιστοριες και περιγραφές ολων, διακρινεται τοσο εντονα η νοσταλγια και η συγκινηση... 8-)

Θεωρώ πως αυτή η γενια, 80s/90s ηταν αρκετα ξεχωριστή, για πολλους και διαφορους λόγους.

Παρ'οτι το εκανα πριν λιγο κατα μεγαλο μερος στο ποστ Amiga vs Atari, οταν βρω χρόνο για γραψιμο θα αραδιάσω και εγώ τις ρετρο-αναμνησεις μου με μεγαλη δόση νοσταλγίας και περισσοτερες λεπτομερειες (καήκατε...) :lol:
Sinclair ZX81, Sinclair ZX Spectrum 48K, Sinclair ZX Spectrum +, Sinclair ZX Spectrum +2, Sinclair ZX Spectrum +3, Sinclair QL, Amstrad 6128, TI 99/4A, Commodore 64 & 64C, Commodore 128, Commodore 128D, Amiga 500, Atari 520STFM

Επιστροφή σε “Off topic - English topic - Sell & Buy”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες