Αναμνήσεις από τα ρετρό computer μας..

Γενική συζήτηση για όλα τα θέματα
Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Αναμνήσεις από τα ρετρό computer μας..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Τρί Νοέμ 09, 2010 1:21 am

Με τι ξεκινήσαμε? πια ήταν τα παράδοξα που συναντήσαμε,και ποιες οι ωραίες στιγμές?

Ξεκινώ λοιπόν εγώ από Spectrum 48 εποχή!
O πατέρας έλειπε και ξετρύπωσα τον 48K γομολάστιχα του! (κρυφά)..
η μόνη εμπειρία μου μέχρι τότε..ήταν ότι είχα δει που τον λειτουργούσε ο ίδιος,και ότι μας είχε μάθει το ιστορικό περιοδικό PIXEL!θέλοντας να συνδέσω τα καλώδια να παίξω για πρώτη φορά.. έφαγα 1 ώρα?
αλλά τελικά έπαιξα! :!!
Θυμάμαι επίσης όταν κατάλαβα από μόνος μου ότι τα παιχνίδια του ZX μπορούν να αντιγραφούν τρελάθηκα από τη χαρά μου..
στη φαντασία μου είχα ότι δεν ήταν δυνατό και ότι ο ήχος (αυτό το στρίγκλισμα).. είναι κωδικοποιημένο και κάτι τέτοια.. :lol:
Ευτυχώς η ανακάλυψη έγινε από την πρώτη εβδομάδα χρήσης!

Αργότερα αφού μου είχε παραχωρήσει o πατέρας έναν 48-PLUS! (αμάν νόμιζα ότι είχα το υπέρ-computer..)
Ένα κακογραμμένο παιχνίδι (δε θυμάμαι τίτλο..),το έτρεχα 4 ολόκληρες ώρες να φορτώσει σωστά..! όλο έφτανε και λίγο πιο κοντά στο τέρμα αλλά στο παρά 5'' μπλόκαρε ο ZX!
τελικά δε κατάφερα ποτέ να το τρέξω το συγκεκριμένο! :o

Εν καιρό θα θυμηθώ πολλά άλλα..
Η βαθιά κατάσταση που επιπλέει

Άβαταρ μέλους
ZX_Jim +
Z80 power CPU
Z80 power CPU
Επικοινωνία:

Re: Αναμνήσεις από τα ρετρό computer μας..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ZX_Jim + » Τρί Νοέμ 09, 2010 1:44 am

Καλό! :!!
Θα κάνω και εγώ μια σύντομη εισαγωγή....

Ξεκίνησα το 1984 με ένα ΖΧ81, ήταν δανεικός από έναν οικογενειακό φίλο γιατί είχα ενδιαφέρον με αυτά τα μαραφέτια.... :D
Αγόραζα το PIXEL αλλά δεν με ενδιέφεραν και τόσο τα παιχνίδια.... Αν θέλαμε παιχνίδι απλά βγαίναμε έξω στην γειτονιά.... (άλλα χρόνια τότε.... :) )
Εμαθα Sinclair Basic από το βιβλίο του και μόνο (και με ελάχιστες γνώσεις Αγγλικών....).
Το 1986 μου τον πήρε πίσω και έμεινα χωρίς μηχάνημα.... :shock:
Τότε πήρα την μεγάλη απόφαση, μάζεψα όλα τα χαρτζιλίκια μου και αγόρασα το super μηχάνημα ZX128K+2... ::4
Είχε χρώματα, είχε ήχο, είχε και ενσωματωμένο κασετόφωνο.... Σε σχέση με το ΖΧ81 ήταν τέλειο!!! :D
Το 1989 κάηκε το ΖΤΧ650 και έχασα το σήμα στην TV.... Ήμουν ήδη φοιτητής και χρειαζόμουν ένα μηχάνημα συμβατό με την σχολή!!! (Δουλεύαμε Pascal...)
Μέχρι το 2006 ήταν αποθηκευμένος, δεν ήξερα τι έφταιγε.... Είχα δουλέψει σαν τεχνικός σε PC και ο ΖΧ μου ήταν πρόκληση....
Ετσι πήρα την απόφαση να μάθω και να το φτιάξω μόνος.... :D
Από τότε μαστορεύω ότι μηχάνημα βρω στον δρόμο μου... :P

Χόμπι μου πλέον, είναι ο προγραμματισμός και τα μαστορέματα σε 8μπιτα!!! 8-)
http://zxjim.blogspot.gr/

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Τρί Νοέμ 09, 2010 10:38 am

Παραμένω στην εποχή Spectrum..
Τα "τότε" χρόνια ήταν πολύ φτωχικά αλλά ρομαντικά,με το παραμικρό μπορούσες να ευχαριστηθείς και να γεμίσεις την ημέρα σου..
Ο πατέρας για να μας πάρει κάτι έπρεπε πρώτα και στο ενδιάμεσο να δουλεύουμε για ένα χρόνο μαζί του συστηματικά,το τι δουλειά έχω ρίξει στα χρόνια 11-19 δε νομίζω να "ρίξω" σε όλη την υπόλοιπη ζωή μου..
Στο μέρος μου με 3.000 κάτοικους ήμουν ο πρώτος με computer, το Spectrum ενώ πολύ λίγοι ακολούθησαν το σπορ..
Μερικοί φίλοι μου ερχόταν σπίτι και χάζευαν το "Panama Joe" και το Saboteur,και είχαν εντυπωσιαστεί! όσο για την Samantha FOX.. τι να λέμε.. lol
για games έπρεπε να απευθυνθώ στις Αγγελίες του PIXEL και να περιμένω 10 μέρες+ να έρθουν!
Είχα βρει θυμάμαι έναν αξιόπιστο προμηθευτή,ήταν ένα ζευγάρι από Αθήνα,και συνήθως η γυναίκα γύρο στα 20-25 σήκωνε το τηλέφωνο εν ονόματι "Δέσποινα".
κάθε μήνα μόλις πληρωνόμασταν το χαρτζιλίκι από τη δουλειά τα 3/4 έφευγαν για κασέτες του ZX τις οποίες ακόμα έχω (κόπιες βέβαια..)
Η δέσποινα με την ωραία φωνή..κράτησε για 5 χρόνια ίσως και παραπάνω.. στέλνοντας και κάθε μήνα περίπου έντυπες λίστες με τα καινούρια παιχνίδια του Spectrum!,οι περισσότερες σελίδες είχαν και screenshots για να δεις το παιχνίδι!
Οι τίτλοι έμοιαζαν φανταστικοί από τις εικόνες,και σ έκαναν να παραγγείλεις!(άσχετος αν τελικά ήταν μάπες games..).
Περίπου στα 15-19 η ενασχόληση λόγο εφηβείας με τον ZX μου είχε ελαττωθεί κατά πολύ! υπήρχε και μια μεγάλη παύση λόγο εφηβικών ερώτων..μηχανές κτλ..και μετά ο στρατός.. στη θητεία έτυχε να υπηρετήσω σε κάποιο απομακρυσμένο φυλάκιο για 1 χρόνο,όπου κάποια στιγμή θέλησα να πάρω εκεί και τον ZX γομολάστιχα! τον πήρα λοιπόν και αφού τον είδε ένας συνάδελφος εκει "δάσκαλος ήταν" τον ήθελε σαν τρελός αφού είχε ακούσει πολλα "γιαυτον".. τον πούλησα τότε μετά βέβαια από το ok του πατέρα.. κρατώντας βέβαια καβάντζα τον 48+ που έχω μέχρι σήμερα!

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Τρί Νοέμ 09, 2010 10:50 am

χαχα.. καλο Σπύρο :lol:
κάτι παρόμοιο συνέβη και σε μένα αλλά αν θυμάμαι καλά έκλεινα την οθόνη μόνο,όσο αφορούσε τα strip,κανόνιζα πάντα ποτε θα λείπαν απ το σπίτι όλοι! ::8

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Τρί Νοέμ 09, 2010 6:30 pm

Ωραίες οι ιστορίες σας! άλλες εποχές τότε!!! btw το λάστιχο δλδ ο Spectrum τον ήθελα από όταν πήγαινα 1η γυμνασίου!!! τελικά ένας ξαδερφός μου που μου ρίχνει αρκετά χρονάκια μου είπε να περιμένω και θα μου δώσει έναν δικό του! τελικά το 1990 κάπου εκεί μου χάρισε τον commodore 64 με κασετόφωνο μαζί και λίγα games. Ευτυχώς τότε στο γυμνάσιο που πήγαινα και αργότερα στο λύκειο ακόμα έβρισκα παιχνίδια!!! είχα αγοράσει αρκετά! το 1ο μου 500δρχ έκανε και ήταν το Better dead than alien και μετά το double dragon!!! μιλάμε είχα τρελαθεί τότε από την χαρά μου! μέχρι και προγραμματισμό στην basic είχα μάθει! όμως από παλιότερα έπαιζα με αυτόν όταν τον είχε ακόμα ο ξαδερφός μου! δλδ από το 1985-86, ήταν του 1984 αν θυμάμαι καλά, αυτός που έμοιαζε σαν amiga όχι ο μαύρος.
http://www.old-computers.com/museum/pho ... _64c_1.jpg
και το γνωστό κασετόφωνο που ακόμα το πουλάνε! http://www.retromarket.gr/product_info. ... cts_id=699
αργότερα κατάφερα να καταστρέψω το tv modulator και μαζί και το shifter cpu και δεν έβγαζε εικόνα, εντωμεταξύ τον Δεκ 1993 αγόρασα από το ξαδερφό μου τον Atari 520stfm + SM124 για 50.000δρχ και τον C64 τον χάρισα στον αδερφό μου για να τον επισκευάσει και να τον κρατήσει. Πήγαμε στην αντιπροσωπεία και το κόστος ήταν 11.000δρχ!!! μάλιστα από Κυψέλη πήγαμε με τα πόδια στην Αργυρουπολη!!! φύγαμε πρωί 8:00 και γυρίσαμε μεσημέρι!!! περιμέναμε εκεί και μας τον έφτιαξαν! μετά από λίγο καιρό τον έδωσε για 15.000δρχ!!! το χιλιομετάνιωσα! θα ήθελα πολύ να τον είχα τώρα! μετά στον Atari sT είχα περιπέτειες, χάλασε το drive και τελικά στην αντιπροσωπεία βρήκα κάποιον παλιό (μετά την είχε η JVC) και μου έβαλε από pc 720kb και μητρική πλακέτα από 1040STfm! γιαυτό εξωτερικά το κουτι μου λέει 520stfm αλλά μέσα είναι 1040! κατάφερα και εδώ να χαλάσω το tv modulator και για χρόνια ίσως και πάνω από 2 δεν μπορούσα να παίξω games! μόνο στην SM124! μου έλειψαν πολύ! μετά το 2001 όμως βρήκα στην χρυσή ευκαιρία Atari SC1224 και έτρεχα με 1000 να την πάρω για 50 ευρώ! τα έχω όλα μεχρι και σήμερα και ο Atari ST ζει και βασιλεύει!!!! ::1 ::1 :!! :!! :!! σορρυ για το μεγάλο γράμμα, αλλά είναι must οι ιστορίες για τα παλια μας home computers! :D :D :D
για όσους δεν το ξέρουν δείτε : www.retromarket.gr
κάπου βρήκα ένα βιβλιαράκι και λέει Ετήσιος οδηγός μικρουπολογιστών Computer '86 ΔΡΧ.400 και έχει μέσα ΟΛΑ τα παλιά μηχανήματα!!!! συγκρίσεις κτλ με τιμές, αντιπροσωπείες και χαρακτηριστικά!!! μερικά από αυτά ΠΟΤΕ δεν τα έχω ξανακούσει!!!

Υ.Γ για την ιστόρια την εποχή που πήρα εγώ από τον ξαδερφό μου τον ST πούλαγαν μεταχειρισμενη την amiga 500 σκέτη 80.000δρχ!!! και δεν είχα χρήματα να την αγοράσω!!!

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Τρί Νοέμ 09, 2010 7:02 pm

Ωραία η ιστορία σου Νικηφόρε.
Το κατάστημα το γνωρίζω,είναι λίγο ακριβό αλλά δικαιολογημένα γιατί είναι μια μικρή επιχείρηση,και οι επιχειρήσεις έχουν έξοδα που πρέπει να τα βγάζουν απ τις πωλήσεις!

Για να τελειώσω (προς το παρόν) την εποχή μου με τον Spectrum.. θυμήθηκα κάτι.
Τότε τα PIXEL είχαν προγράμματα και παιχνίδια σε basic τυπωμένα στις σελίδες τους,πρέπει να ήταν το No1 η το 2 που είχαν ακόμα ασπρόμαυρη εκτύπωση!
Είχε λοιπόν ένα παιχνίδι το "Πόλεμος των Άστρων" αν θυμάμαι καλά.. και μια εικόνα δίπλα που σου "ξίταρε" την φαντασία! πω.. λέω εδώ είμαστε τη παιχνιδάρα θ'αναι αυτη!! :shock:
Έκατσα και έγγραφα basic με τις ώρες! ίσως και μέρες? αφού λοιπόν τέλειωσα έσωσα το παιχνίδι και πάω να το τρέξω.. αμ δε.. τι πίκρα ήταν αυτή ρε παιδιά!
Τώρα τελευταία έμαθα ότι τελικά δεν ήταν λάθος ο κώδικας,αλλά αυτό που έφταιγε ήταν ο "δεμον" του τυπογραφείου! που σε ορισμένα φύλα δεν φαινόταν τα κόμμα και οι τέλειες και μερικά μικρά σύμβολα!
Ακόμα έχω άχτι βρε παιδιά αυτό το game.. που πιθανά να μην ήταν και τόσο καλό.. αλλά ποτέ δε μου έτρεξε! :(
Μπας και το έχει κάποιος αυτό ρε παιδιά να το τρέξουμε να δούμε πως ήταν τουλάχιστον? :)

Edit: αυτό ήταν..
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Τρί Νοέμ 09, 2010 7:35 pm

καλά τι είχα τραβήξει με τον commodore 64!!! ότι προγράμματα είχα βρει τα έγραφα με τις ωρες! κάποιο που είχε στο βιβλιο του έβγαζε ένα εικονικό πληκτρολόγιο πιάνου!!! και έκανε τον C64 αρμόνιο με 4 οκτάβες!!! μιλάμε ακόμα και ένας θείος μου μουσικός είχε πάθει πλάκα!!! και ο ήχος για τα τότε δεδομένα ήταν απιστευτος!!!! φυσικά αυτό που λες και εσύ Ανεμε, έκανα λάθος σε κόμματα και τελείες και τα έψαχνα για ωρες προκειμένου να παίξει!!! http://www.lemon64.com/manual/
online το manual που είχα!!! αν δεν βαριέστε ρίχτε μια ματιά!!

Υ.Γ Aneme αυτό που ρωτάς δυστυχώς δεν το γνωρίζω.

Άβαταρ μέλους
ZX_Jim +
Z80 power CPU
Z80 power CPU
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ZX_Jim + » Τρί Νοέμ 09, 2010 9:55 pm

Τι κώδικας είναι αυτός? Κάτι λείπει....
Οι χαρακτήρες αριστερά δείχνουν και ύπαρξη και άλλου κώδικα... :)

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Τρί Νοέμ 09, 2010 10:30 pm

sinclair_jim έγραψε:Τι κώδικας είναι αυτός? Κάτι λείπει....
Οι χαρακτήρες αριστερά δείχνουν και ύπαρξη και άλλου κώδικα... :)

Ο κώδικας που βλέπεις είναι από προηγούμενο..
ο κώδικας του συγκεκριμένου ξεκινά απο τη σελιδα 39 του Pixel No1

Άβαταρ μέλους
ZX_Jim +
Z80 power CPU
Z80 power CPU
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ZX_Jim + » Τρί Νοέμ 09, 2010 10:39 pm

Αν βρω χρόνο θα το περάσω να δω! :lol:

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Τετ Νοέμ 10, 2010 11:19 am

Οσο αφορά τον spectrum και συστηματική χρήση τότε..,
για μένα είναι συνδεμένο με τα σαββατοκύριακα μόνο και όταν αρρώσταινα!
έτσι αναγκαστικά καθόμουν και σπίτι..οπότε ήταν και η καλύτερη μου όταν αρρώσταινα! :lol:

Άβαταρ μέλους
ZX_Jim +
Z80 power CPU
Z80 power CPU
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ZX_Jim + » Τετ Νοέμ 10, 2010 11:29 am

Πράγματι! Ο υπολογιστής δεν μας είχα αποξενώσει από το παιχνίδι και τους φίλους στην γειτονιά! :)
Εγώ είχα σχεδόν κόψει την τηλεόραση για να χρησιμοποιώ τον ΖΧ.... Κάτι που κάνω και σήμερα! :lol:

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Τετ Νοέμ 10, 2010 11:49 am

Εμένα όχι μόνο δε με είχε αποξενώσει.. αλλά ήμουν και ο αρχηγός της τάξης σε παιχνίδια και ανδραγαθίες.. στο σχολειό και εκτός! lol :lol:

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Τετ Νοέμ 10, 2010 5:37 pm

LOL! άλλες εποχές τότε!!! εγώ τότε δεν είχα tv στο δωματιο και έπαιζα στο δωμάτιο του πατέρα μου! και φώναζε ότι οι γραμμές που έκανε ο commodore θα έκαιγαν την οθόνη!!! LOL!!! αργότερα μου χάρισαν μια μικρή ασπρόμαυρη και ψιλοχαλασμένη και έπαιζα με μια γραμμή να τρώει μέρος της εικόνας!!! με ειχε βαρέσει και το ρεύμα μερικές φορές από την λάμπα προσπαθώντας να την επισκευάσω! :P :D :D :D

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Τετ Νοέμ 10, 2010 7:52 pm

Ορίστε και μια φωτο όπως είναι το γραφείο τώρα με τον Atari 1040stfm πάνω, το mac πληκτρολόγιο που το δουλευω με KVM switch και στον mac mini G4 1,42mhz που βλέπετε αριστερά του ST, το apple mouse usb, το debian linux desktop HTPC και από πάνω η Atari SC1224. Επίσης υπάρχει κάτω αριστερά από το γραφείο μου και άλλο ένα pc που τρέχει trixbox pc (linux τηλεφωνικό κέντρο) από κάρτα CF. Αριστερά από τον ST είναι και η TV 32" TFT wide γιαυτό έλεγα ότι δεν βολεύει να παίζει εκεί ο ST με SCART, θα πρέπει να βλέπω από πολύ κοντά!!! από τις 12" της SC1224 φτάσαμε στις 32! LOL!! :D :D :D

Εικόνα

Επιστροφή σε “Off topic - English topic - Sell & Buy”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες