Ψηφιακές αναμνήσεις ...και όχι μόνο, ενός παλιόγερου!

Γενική συζήτηση για όλα τα θέματα
Άβαταρ μέλους
bakoulis
Moderator
Moderator

Ψηφιακές αναμνήσεις ...και όχι μόνο, ενός παλιόγερου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό bakoulis » Τρί Μάιος 16, 2017 12:10 pm

Με αφορμή την Android BBS του φίλου xqtr, εμπνεύστηκα και θέλω να καταθέσω μερικές εμπειρίες, θολές πια από τα χρόνια, προτού σβήσουν τελείως από τη μνήμη μου.

1980-1981
-----------
Δώρο με τη σύνταξη της γιαγιάς, το πρώτο ηλεκτρονικό μου παιχνίδι. Game & Watch "Fire Attack" 5.000 δραχμές!
Σύντομα και δεύτερο το "Popeye" άλλες 5.000 δραχμές και ακολούθως το "Green House" διπλό με 2 LCD δηλαδή για 8.000 δραχμές!

1982
-----
Τρίτη δημοτικού 9 χρονών, πρώτο μου πάρτι σε σπίτι φίλου.
Παίξαμε για λίγο Κάστρα και Πολιορκητές και μετά όλη την υπόλοιπη ώρα Atari 2600, Space Invaders και Air Sea Battle!
Οι γονείς όλων μας, μας πήραν σηκωτούς σπίτι γιατί δεν ξεκολλούσαμε από την τηλεόραση με το Atari!

1983
-----
26 Μαΐου πρώτο πάρτι γενεθλίων στο σπίτι μου!
Γύρω στις 10 το πρωί, κατέφθασε στη σπίτι ένα φορτηγό με ολοκαίνουργια ηλεκτρονικά.
Η πρώτη μας έγχρωμη τηλεόραση (αργήσαμε είναι η αλήθεια να πάρουμε αφού ήδη ήταν άνοιξη του 83')
Είχαμε βέβαια από το 82' μια έγχρωμη φορητή 5' ιντσών ORION με κασετόφωνο και ραδιόφωνο από έναν ναυτικό φίλο, αλλά ετούτη ήταν η πρώτη μεγάλη και ήρθε την ημέρα του πάρτι μου!
Ένα στερεοφωνικό συγκρότημα HiFi (HiFi όχι WiFi!) National, αποτελούμενο από ραδιόφωνο, κασετόφωνο, πικάπ, ενισχυτή και 2 μεγάλα ηχεία!
Ακόμα στο πατρικό μου βρίσκεται από τότε, αθάνατο εργαλείο.
Μέχρι τότε είχαμε ένα φορητό Sanyo cassette recorder και ένα ραδιόφωνο βραχέων της γιαγιάς μου που το έχουμε και αυτό ακόμα!
Και φυσικά ο πρώτος μου υπολογιστής! Το Atari 2600 με 2 χειριστήρια και 3 παιχνίδια. Space Invaders, Air Sea Battle και το Breakout (δώρο με την κονσόλα) που ποτέ δεν παίξαμε γιατί είναι για paddles. Που να το ξέραμε τότε, εμείς νομίζαμε ότι είναι χαλασμένο και δεν κουνιέται!
Έγχρωμη τηλεόραση, παιχνιδομηχανή και στερεοφωνικό συγκρότημα!
Τρία υπέροχα δώρα που έλειπαν βέβαια από το σπίτι μας, αλλά επισπεύσθηκε η αγορά τους (πακέτο) λόγω του βραδινού πάρτι.
Υπέροχα χρόνια. Τι άλλο να ζητήσει ένα παιδί 11 χρονών για τα γενέθλια του το 1983!

1985
-----
Ο πρώτος μου *σοβαρός* υπολογιστής Commodore C116 με 16KB RAM, μεταχειρισμένος από το γιό ενός φίλου του πατέρα μου!
Blagger (arcade), Spider Man (txt adventure) και λίγη Basic!

1986
----
Κάποιοι σκακιστικοί υπολογιστές, αρχικά ένας αδύναμος pocket, μετά ένας πιο δυνατός *αλλά πάλι λίγος για τα κυβικά μου* portable και στο τέλος ένας επιτραπέζιος grandmaster 2100 σκακιστικών μονάδων. Είχε 12 επίπεδα και μετά το 8 επίπεδο δεν τον κέρδιζες σχεδόν ποτέ.
Επιτέλους ένας Γκραντμέτρ για να προπονούμαι στο σπίτι!
Όλοι αυτοί προέκυψαν *ευτυχώς* με αντικατάσταση (από τα πιο φτηνά μοντέλα στο πιο ακριβό) από το κατάστημα σκακιστικών ειδών Diva Caisa κάπου στα Εξάρχεια ή στο Κολωνάκι.
Εκείνη τη χρόνια βγήκα τρίτος και χάλκινος από όλα τα σχολεία τις Αττικής. Και οι δύο πρώτοι πάλι από το δικό μου σχολείο ήταν! Και δυστυχώς με κέρδιζαν και στο εσωτερικό σχολικό μας πρωτάθλημα. Πάντα τρίτος δηλαδή!

1987
-----
Ηλεκτρική κιθάρα Epiphone by Gibson και ενισχυτής από το Φίλιππο Νάκα στην Ιπποκράτους στο κέντρο της Αθήνας και μαθήματα Heavy Metal από το θρυλικό και συγχωρεμένο Ιπποκράτη Εξαρχόπουλο των "Νοστράδαμος", οικογενειακός φίλος και αρχικά συγκάτοικος, αφού έμενε στην ίδια πολυκατοικία με εμάς μαζί με τους γονείς του, αφότου ήρθανε από τη Νάξο στην Αθήνα!

1988
-----
Amiga 500 με color monitor 1084S από τον ντίλερ της ΜΕΜΟΧ Μαλατάντη στη λεωφόρο Ποσειδώνος και πρώτη σοβαρή ενασχόληση με τους υπολογιστές. Ατέλειωτο λιώσιμο σε Hybris, Double Dragon και Amiga Basic!
Κόστος: 230.000 ή 240.000 δραχμές.

1989
-----
Αγορά επέκτασης μνήμης 512ΚΒ για την Amiga 500 και Α1010 δεύτερο disk drive εξωτερικό. Μεταχειρισμένα 30.000 δρχ. έκαστο. (Καινούρια πρέπει να είχαν από 50-60.000 δρχ έκαστο.
Τώρα πλέον το μηχάνημα που είχα στα χέρια μου αποκτούσε χαρακτήρα *σοβαρού* προσωπικού υπολογιστή, με παραπάνω μνήμη από τα PC-XT της εποχής με τα μόλις 640KB RAM!
Μόνο σκληρό δίσκο δεν είχα, αλλά και ποιος είχε σκληρό δίσκο τότε. Τα PC που είχαν σκληρό 20ΜΒ ήταν σε όλα τα άλλα πολύ πιο πίσω!

1990
-----
Αγορά Modem Maxan 1200baud, νομίζω στις 40.000 δρχ!
Πρώτη επαφή με το ίντερνετ και το chat της εποχής, τις BBS δηλαδή!!!
ΑΡΓΩΣ, GATE, ACROBASE, HOL BBS, MATRIX BBS, Forun BBS.
Απίστευτες εποχές. Επειδή οι περισσότερες βάσεις είχαν από 2 ως 4 γραμμές, η Forum BBS ήταν μονόδρομος!
Είχε κάπου 20 γραμμές και τρελό partyline (το ταυτόχρονο chat με όλους)!
Με 20 γραμμές και 20 αρκουδόμαγκες ταυτόχρονα μέσα, ήταν απίστευτα διασκεδαστικό.
Αλλά ταυτόχρονα και πανάκριβο, 10.000 δρχ/μήνα αν θυμάμαι καλά!
Τα ban φυσικά από τους SysOps πήγαιναν σύννεφο σε κάθε παρεκτροπή.
Γι' αυτό και οι βρισιές ήταν συνθηματικού χαρακτήρα: "Θέλεις πιπεριά", "τι πιπεριά", "...κόκκινη φυσικά!" και πολλά άλλα.
Μεγάλη τρέλα επίσης ήταν τα *online* games της εποχής.
Ποιος δεν έπαιξε τότε *σχεδόν* online το μεγάλο hit "Galactic Empire"!!!
Εγώ έμπαινα με την Α500 μου με transformer emulator (PC text mode only) με το PCάδικο πρόγραμμα Telix! Το state of the Art της εποχής!

1991
-----
Αρχές 1991 με βρήκε να θέλω απεγνωσμένα ένα PC για να τρέχω το Telix στο φυσικό του περιβάλλον και να κατεβάζω προγράμματα για PC, εκτός από gif εικόνες της Sam Fox που κατέβαζα στην Amiga! Βλέπεις τα PC είχαν πλέον κυριαρχήσει και δεν υπήρχε σχεδόν τίποτα για κατέβασμα για Amiga. Πούλησα λοιπόν την Amigούλα μου με την οθόνη και τα σέα της προς 165.000 δρχ ( ντροπή μου) και πήρα:
1.) 100.000 δρχ. όργανα γυμναστηρίου.
2.) 50.000 δρχ. IBM PC-XT 5160 μεταχειρισμένο από φίλο για online σε BBS.
3.) 20.000 δρχ με Commodore 64 με κασετόφωνο μεταχειρισμένο από την εφημερίδα, για gaming. Αργότερα έδωσα άλλες 20.000 δρχ. και πήρα και το 1541 disk drive.
Πλήρης απογοήτευση. Μετά την Amiga πήγα σε PC-XT και C64!
Δεν άντεξα. Άρχισα λοιπόν την καθημερινή γρίνια στον πατέρα μου και με την υπόσχεση ότι δε θα ζητούσα αμάξι ή μηχανή τώρα που έγινα 18 χρονών, ήρθε το πρώτο μου σοβαρό PC.
Από την ICE Computers κάπου στην Πανόρμου και Αλεξάνδρας πήρα ένα *τέρας* για εκείνη την εποχή.
Προσέξτε specs:
High Tower (σχεδόν 1 μέτρο ύψος!!!)
386DX/33MHz
4MB RAM
SVGA 256KB RAM
HD 40MB (Όχι 80ΜΒ ή 120ΜΒ που είχε κανονικά το μοντέλο για να γλιτώσω καμιά 100.000 δρχ!)
5 1/4 1.2MB & 3 1/2 1.44MB disk drives.
Adlib sound card με ηχεία.
SVGA color monitor 14' (260.000 δρχ. με 36% ΦΠΑ αφού έπαιρνε ΦΠΑ σαν τηλεόραση και όχι σαν εξάρτημα υπολογιστή 8%).
Printer Star LC-10 (50.000 με 8% ΦΠΑ ευτυχώς).
Το σύνολο; Κρατηθείτε: 1.150.000 δρχ. Με αυτά τα λεφτά, μπορούσα άνετα να πάρω αμάξι ή 2 μοτοσικλέτες!
Όμως επιτέλους, είχα και πάλι καλά γραφικά και ήχο.
Παιχνίδια επιπέδου Amiga: Xenon II, Prehistoric etc.
*Σοβαρά* (λέμε τώρα) PC προγράμματα: Turbo Basic, qbasic, DBase 3&4, Deluxe Animator III σφαίρα.
Online, chat, windows 3.11 και ότι τραβούσε η ψυχούλα μου τότε!
Γεμάτες χρονιές!

1992
------
Αγοράζω προς 100.000 δρχ. από τον κολλητό μου μια Amiga 1000 με έγχρωμη οθόνη 1084 δεύτερο φλόπυ 1010, 3 γεμάτα δισκετόκουτα (τα καλά που είναι σαν συρτάρια!) και εξωτερικό RAMbox 1,5MB RAM!
Μου χάρισε ακόμα ένα χαλασμένο Easyl (ηλεκτρονική ταμπλέτα ζωγραφικής) για Amiga 1000 και ένα χαλασμένο πανσπάνιο όμως PC sidecar που μετέτρεπε την Amiga 1000 σε PC-XT. Αυτός τότε πήρε μια Amiga 2000 με επεξεργαστή 030!
Το Σεπτέμβριο όμως έφυγα φαντάρος και για τα επόμενα 2 χρόνια, πάγωσαν όλα τα projects!

1994
------
Όταν απολύθηκα είχα φρικάρει εντελώς! Σκότωσα τα πάντα κοψοχρονιά και "έφτιαξα" κομμάτι-κομμάτι ένα μπρίκι 386DX40 με CDROM για να παίζει τα CD-ROMs του περιοδικού "CD Show"!
Πήρα και ένα modem 14.400 και έμπαινα στον ftp server του NTUA (ΕΘΝΙΚΟ ΜΕΤΣΟΒΙΟ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ) για να κάνω download. Φυσικά δεν υπήρχε τίποτα σοβαρό και κατέληξα να κατεβάζω εικόνες της Kylie Minoque!

1995
------
Την εποχή που οι περισσότεροι έπαιρναν Pentium@75 ή Cyrix@100, εγώ αγόρασα ένα 486DX100 και επειδή εκείνη τη χρονιά άνοιξα την πρώτη μου επιχείρηση, μου έδωσαν δωρεάν συνθηματικά στον internet provider του Ταμείου Εμπόρων. Το δωρεάν τρόπος του λέγειν, γιατί πλήρωνα κάθε 2μηνο στο ταμείο για ασφάλεια ένα κάρο χιλιάρικα!
Ξεκίνησα λοιπόν το web serfing με Netscape Navigator και Windows 3.11.

1996-1997-1998
--------------------
Τα "ταραγμένα" χρόνια! Μέχρι από πατρικό μου έφυγα, επειδή είχα κάτι "μικροδιαφωνίες" με τους γονείς μου...
Εντούτοις απέκτησα ξανά από σπόντες και συγκυρίες Commodore 64 με drive και προίκα, Amstrad 6128 Green, 2 x IBM 8088 PS2 μονόχρωμα VGA, μονόχρωμο Amstrad PC1512, ΖΧ48 και ένα IBM 386SX laptop VGA μονόχρωμο.
Το 1997 είδα σ' ένα φίλο μου το "Tube Raider" και για να το παίξω και εγώ, πήρα ένα Cyrix@133MHz!
Τότε το 1997 έβαλα πειρατικά τα Windows 95 και ένα χρόνο αργότερα το 1998, πάλι πειρατικά τα windows 98 από τον "Tomas Soft" στη Σολωμού στο Πολυτεχνείο.
Θέλω να σημειώσω εδώ, ότι όλα τα πειρατικά προγράμματα από εποχής Amiga το 1988, μέχρι και το 2000 τα αγοράζαμε από τον "Tomas Soft" του Θωμά και τον "Εγκέφαλο" της Κακάσχημης Δέσποινας!

1999-2000-2001-2002
--------------------------
Αγόραζα σαν παλαβός από αγγελίες στην εφημερίδα, 4-5 Amiga 500, 3-4 Amiga 1200, 2 Amiga 1000 από Amibench και μία από Ελλάδα. Ο κολοΕγγλέζος τότε με γέλασε και μου έστειλε 2 Α1000 καμένες! Αccelerators από Vesalia, μνήμες, δίσκους και ότι σαβούρα μου χάριζαν π.χ Sega Master System, και άλλα. Πήρα και 3 PC: Pentium2, Pentium3 και Celeron. Ebay ακόμα δεν έπαιζε, αργότερα, έμπλεξα...
Στο τέλος του 2002 στράβωσα και είπα να ξεφορτωθώ όλα τα ρετρό και να κρατήσω μόνο μια Amiga!
Έβαλα αγγελία ότι δίνω ότι έχω από Amiga σκούπα για μια Amiga 4000 με 040!
Παρουσιάστηκε λοιπόν ένα παλικάρι γνωστό μας, με μια Amiga 4000 αλλά στο test βγήκε ότι είχε διαρροή και τελικά ζημιά από μπαταρία. Παραδόξως και ενώ ο άνθρωπος τα μάζευε να φύγει, εγώ αποφάσισα να κάνω την ανταλλαγή! Μάλλον περισσότερο ήθελα να ξεκολλήσω από τα ρετρό και να ξεριζώσω το μικρόβιο του νοσταλγού και συλλέκτη από μέσα μου διώχνοντας τη "σαβούρα" μου, παρά να πάρω μια λειτουργική Amiga 4000! Με το παιδί παραμείναμε φίλοι για τα επόμενα (λίγα) χρόνια.

2003-2004
-------------
Πήρα ένα laptop PIII με Windows 2000/XP και το έριξα στο Emulation. Η χαλασμένη Α4000, πουλήθηκε κομμάτι κομμάτι για τις κάρτες της, το case και το keyboard! Ότι είχε απομείνει από ρετρό υπολογιστές ή παιχνίδια, χαρίστηκε ή πουλήθηκε από δω και από κει!

2005
------
Χρονιά σταθμός για τη μετέπειτα πορεία του καταπιεσμένου συλλέκτη που έκρυβα μέσα μου.
Από τη διάλυση ενός λιθογραφείου, βρέθηκα να έχω στο υπόγειο του πρακτορείου μου 5-6 παλιά Apple G3 κομπλέ με πληκτρολόγια και οθόνες.
Τι να τα έκανα αφού είπαμε ότι πάλευα να αλλάξω δρόμο στη καρδιά; Φώναξα πάλι το φίλο που με είχε απαλλάξει νωρίτερα από τις Amigas και του χάρισα και τα MAC. Λόγω δουλειάς του, ήταν πολύ οικία σε αυτόν. Τελικά, τα έβαλε αγγελία, τα πούλησε και μετά επέμενε από φιλότιμο να μου δώσει και μερίδιο από τις πωλήσεις. Αν θυμάμαι καλά τελικά μου έδωσε. Όμως έκανε και κάτι άλλο για μένα. Με έψησε και αγόρασα από USA μέσω ebay ένα Atari 2600 heavy sixer με 60-70 παιχνίδια προίκα! Εγώ δεν είχα ακόμα λογαριασμό PayPal και ebay, αλλά το χτύπησε και το έφερε Ελλάδα εκείνος για μένα! Αυτό ήταν, το σκουλήκι ξανατρύπωσε στην καρδιά μου! Άρχισα να του φορτώνομαι κάθε λίγο, να χτυπήσει και κάτι άλλο που είδα και κάτι ακόμα... Αυτός κατάλαβε ότι έμπλεξε, και με γείωσε 2-3 φορές. Έχασα 2-3 δημοπρασίες που ήθελα και έτσι αναγκάστηκα να ανοίξω δικούς μου λογαριασμούς για να αυτοεξυπηρετούμαι! Αυτό ήταν, το νερό μπήκε στο αυλάκι.

2006 ως σήμερα
--------------------
Από τότε, μαζεύω και μαζεύω και μαζεύω και τελειωμό δεν έχει.
Δεν περιγράφω άλλο, τα υπόλοιπα μέχρι σήμερα τα ξέρετε. Ακόμα το ίδιο βιολί συνεχίζω...
Όλα αυτά έγιναν έτσι, ή περίπου έτσι, ή έτσι τουλάχιστον έμειναν χαραγμένα στη μνήμη μου.
Ελπίζω να σας κούρασα, γιατί εγώ κουράστηκα να τα θυμηθώ και να τα γράψω "σχεδόν" όλα!

The End
Τελευταία επεξεργασία από bakoulis σε Τετ Μάιος 17, 2017 11:01 am, έχει επεξεργασθεί 14 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
arislab
Amstrad Plc. Owner
Amstrad Plc. Owner

Re: Ψηφιακές αναμνήσεις ...και όχι μόνο, ενός παλιόγερου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό arislab » Τρί Μάιος 16, 2017 12:55 pm

Ωραίο Παναγιώτη! (σαν συνοπτικό Ημερολόγιο) :!! ..θα βάλω και τον Μήτσο (VincentGR) να φτιάξει ενα τώρα που το alzheimer του είναι σε πρώιμο σταδιο κ' ψιλοθυμάται :lol:

Να επισημάνω πως είναι λίγο σπάνιο, πρωτος Home Micro να είναι Commodore C116..δεν ήταν και απο τα πιο διαδεδομενα μοντέλα εδω στην Ελλάδα.. yes-yes

..και να ρωτήσω...εφ'όσον μετα έμπλεξες με Amiga...πως έφαγες "σκάλωμα" με τα MSX??? yes-yes

ωραίες αναμνήσεις..περιμένω την συνέχεια :!!

Άβαταρ μέλους
bakoulis
Moderator
Moderator

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό bakoulis » Τρί Μάιος 16, 2017 1:05 pm

Έχω κάνει και καμιά 50αρια edit, να ξανακοιτάξεις αν δε βαριέσαι.
Το c116 όπως έγραψα το αγοράσαμε από φίλο του πατέρα μου που ταξίδευε και είχε Γερμανικά manuals, προφανώς από Γερμανία.
Με τα MSX δεν έχω φάει σκάλωμα. Απλώς υπάρχουν πολλά διαφορετικά, και σαν συλλέκτης ρετρό υπολογιστών, φροντίζω να αποκτήσω όσο το δυνατόν (αδύνατον!) περισσότερα. Τώρα έχω καμιά 80αρια νομίζω MSX (δεν μετράω πια). Amiga έχω όλα τα μοντέλα (εκτός τα towers). Acorn το 90% των μοντέλων και πολλά άλλα! Μήλος δηλαδή!
yes-yes

Άβαταρ μέλους
alex76gr
Reviewer
Reviewer
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alex76gr » Τρί Μάιος 16, 2017 6:00 pm

Κι άλλο... κι άλλο... s-wow

Άβαταρ μέλους
bakoulis
Moderator
Moderator

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό bakoulis » Τετ Μάιος 17, 2017 1:50 am

EDIT
Έγιναν κάποιες τελευταίες διορθώσεις και το κείμενο απέκτησε την τελική του μορφή!
Τελευταία επεξεργασία από bakoulis σε Τετ Μάιος 17, 2017 10:49 am, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Τετ Μάιος 17, 2017 2:15 am

Παναγιώτη οχι δε μας κούρασες, και νομίζω ουτε εσυ, γιατι το θελες να τα πεις.
Ολα πολυ ενδιαφέρον και πολυ αναλυτικά, προτείνω να τα κρατήσεις και συ καπου σε αρχείο σαν ημερολόγιό σου,
οχι οτι θα κλείσει το στέκι μας αλλά ποτέ δε ξέρεις..
καπου σε αλλο θέμα ειχα γράψει και γω την δικη μου ιστορια, (οση θυμόμουν δηλαδή..)
Η βαθιά κατάσταση που επιπλέει

Άβαταρ μέλους
alex76gr
Reviewer
Reviewer
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alex76gr » Τετ Μάιος 17, 2017 7:53 am

Ωραία αφήγηση.

Μια χαρά ήταν ο Cyrix@133MHz το 1995.
Εγώ να φανταστείς τον αγόρασα το 1997 με το πρώτο μου PC.

Άβαταρ μέλους
bakoulis
Moderator
Moderator

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό bakoulis » Τετ Μάιος 17, 2017 10:53 am

@Anemos
Τα κράτησα φίλε μου με copy-paste.

@Alex
Σιγά μη πήρα τον Cyrix@133 το 1995! Το 1997 τον αγόρασα!
Ευχαριστώ που μου κέντρισες τη θολούρα των αναμνήσεων.
Το κείμενο ξανά διορθώθηκε και πήρε την τελική του μορφή!
Ευχαριστώ όλους για τη συμβολή και τα καλά σας λόγια.
:xoreyw

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Τετ Μάιος 17, 2017 1:42 pm

Βιογραφικό υπόμνημα μοιάζει με ενός ατόμου που είναι πάντα παιδί..
Πάντως μου έκανε εντύπωση που δεν αναφέρεις πουθενά ZX Spectrum! ,φίλε Παναγιώτη.
Η βαθιά κατάσταση που επιπλέει

Άβαταρ μέλους
VincentGR
Amiganoid
Amiganoid
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό VincentGR » Τετ Μάιος 17, 2017 3:25 pm

Φανταστικό!!!
Το είδα εχθές μα το διάβασα σήμερα, με ταξίδεψες καλύτερα από αφήγηση στο Pixel.

Έχω γράψει και εγώ κάπου εδώ μέσα.

Για να μην τα ξαναγράφω θα πω το τέλος...

To 94 ήταν η φρικιαστική χρόνια που έκλεισε η commodore-logo Commodore R.I.P
Από τότε όλα είναι μαύρα στο computing και οι καλές ανάμνησις σταματάνε στο 96.
Από εκεί και πέρα μια ευθεία γραμμή, αφού ο χρόνος τρέχει με ροδάκια.
Mια μόνο πινελιά ευτυχίας τον τελευταίο καιρό όπου μιλάω και με άλλους παλαβούς και όχι στον τοίχο.
Εικόνα FAN
http://partsfromthepast.blogspot.gr/
To blit, or not to blit?

Άβαταρ μέλους
bakoulis
Moderator
Moderator

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό bakoulis » Τετ Μάιος 17, 2017 5:49 pm

Anemos έγραψε:Βιογραφικό υπόμνημα μοιάζει με ενός ατόμου που είναι πάντα παιδί..
Πάντως μου έκανε εντύπωση που δεν αναφέρεις πουθενά ZX Spectrum! ,φίλε Παναγιώτη.

Κοίτα τις χρονιές 1996-1997-1998 εκεί που αναφέρω ποιους ρετρουπολογιστές απέκτησα από σπόντα.
Γράφω ΖΧ48. Ναι πρώτη φορά που έπεσε ΖΧ στα χέρια μου ήταν το 1996 και ήταν ένας γυμνός ΖΧ48 γομολάστιχας σκέτος, από ένα παλαιοπωλείο στο Μοναστηράκι. Φυσικά πλέον έχω στην κατοχή μου αρκετά ZX sinclair και DIVIDE, μέχρι και QL με έξτρα μνήμη και dual disk drives 3.5' και όπως ξέρεις ένα ZX-UNO και ένα MiST!
yes-yes

Άβαταρ μέλους
arislab
Amstrad Plc. Owner
Amstrad Plc. Owner

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό arislab » Πέμ Μάιος 18, 2017 1:00 pm

Εντάξει! το εμπλουτισες και απο που ν'αρχίσω και που να τελειώσω... :D Παντως έχεις κάνει πολύ μερακλιδικη και νοσταλγική δουλειά φίλε Παναγιώτη! :!! Ωραίος! :!!
Να επισημάνω επίσης οτι εσύ είσαι ενας βετεράνος των BBS σε αντιθεση μ'εμενα που γνώρισα πιο πολύ τις Ιταλικές BBS (σαν φοιτητής). yes-yes

"και τον "Εγκέφαλο" της Κακάσχημης Δέσποινας!" αχαχαχα!!! τελικά δεν αγριευόμουν μόνο εγώ οταν την έβλεπα αυτην τη γυναίκα! :D

"με το PCάδικο πρόγραμμα Telix!" και εγω το ίδιο ρε φίλε και αργότερα με το Terminate (4.51 αν θυμαμαι καλά την version) και με PC Task (αργότερα τσίμπησα ένα PC απο spare parts)

Άβαταρ μέλους
VincentGR
Amiganoid
Amiganoid
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό VincentGR » Πέμ Μάιος 18, 2017 1:23 pm

Βασικά υπήρχαν αξιόλογα προγράμματα για Amiga, δεν είχα τρέξει ποτέ κάτι τέτοιο σε emulation.

Term
JRComm
Dream Term

Και πολλά άλλα.
Εικόνα FAN
http://partsfromthepast.blogspot.gr/
To blit, or not to blit?

Άβαταρ μέλους
arislab
Amstrad Plc. Owner
Amstrad Plc. Owner

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό arislab » Πέμ Μάιος 18, 2017 1:32 pm

το Term για Amiga έπεσε στα χέρια μου όταν πήρε ο συγκάτοικος μου τότε Amiga μεχρι τότε μονο με emulation στη Α500+

Επιστροφή σε “Off topic - English topic - Sell & Buy”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες