Που οφείλετε το "flashback" σας στα home - retro? ;)

Γενική συζήτηση για όλα τα θέματα

Που οφείλετε το "flashback" σας στα home - retro?

1.τυχαία από το διαδίκτυο είδα μια εικόνα,και..
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
2.μέσο φίλου
1
8%
3.από emulators
4
33%
4.πάντα είχα το μικρόβιο..
5
42%
5.άλλο, πείτε πως..
2
17%

Σύνολο ψήφων: 12

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Παρ Ιαν 27, 2017 10:13 am

Η βαθιά κατάσταση που επιπλέει

Άβαταρ μέλους
alex76gr
Reviewer
Reviewer
Επικοινωνία:

Re: Που οφείλετε το "flashback" σας στα home - retro? ;)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alex76gr » Παρ Ιαν 27, 2017 10:45 am

Απάντησα "άλλο".

Το 2006 ψαχνόμουν πολύ με το linux.
Κάποια στιγμή μάθαινα πως να κάνεις partitions με την εντολή fdisk και κάπου εκεί έπεσε το μάτι μου σε μια αναφορά που είχε για την Amiga.
Εκείνη η στιγμή ήταν η καθοριστική γιατί θυμάμαι ότι σκέφτηκα "κοίτα ρε! παντού βρίσκεται η Amiga!!!" και τότε ξεκίνησα να ψάχνω στο google για τις εξελίξεις.
Με το ψάξιμο έπεσα επάνω στο Amigahellas.
Οι φωτογραφίες που ανέβαζαν οι χρήστες του, το πάθος, οι απορίες και η νοσταλγία για κάτι που αγαπούσα έκαναν την δουλέια τους και μετά όλα τα άλλα ήρθαν από μόνα τους.

Θα μπορούσα να απαντήσω ότι είχα πάντα το μικρόβιο αλλά μάλλον ήμουν φορέας του χωρίς συμπτώματα, τουλάχιστον μέχρι εκείνη την στιγμή.
EOF

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Παρ Ιαν 27, 2017 12:35 pm

Οι emulators στο PC και στο Palmos Caseiopeia & PSP αργοτερα με εκαναν να ψαξω για το αν ακομα υπαρχει εστω ενα δειγμα ζωης αυτων των μηχανηματων, και αφου ξεθαψα το πρωτο μου κομπιουτερ ΖΧ+ ,ειπα να συνεχισω με την 1200 που δεν ειχα πια...
και εμεινα εκπληκτος με την ζωντανια στην κοινοτητα AMIGA!
το ενα εφερε το αλλο, και κατεληξα με ολα τα παλια home που ειχα, και ακομα παραπανω..

Άβαταρ μέλους
VincentGR
Amiganoid
Amiganoid
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό VincentGR » Παρ Ιαν 27, 2017 2:30 pm

Βασικά να πούμε το 4 είναι αλήθεια αλλά το πραγματικό trigger μου ήταν ο γάμος.

Όταν νοικοκυρεύτηκα άρχισα να τα ξαναβλέπω, καθώς και να μαζεύω πάλι σαβούρες.
Εικόνα FAN
http://partsfromthepast.blogspot.gr/
To blit, or not to blit?

Άβαταρ μέλους
Darth_Cotsos
ZX power
ZX power

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Darth_Cotsos » Παρ Ιαν 27, 2017 9:58 pm

Απο τις αρχές της δεκαετίας του '90 ήθελα να βρω ένα ZX Spectrum (γομολάστιχα) και εαν ήταν δυνατόν ένα QL.
Τότε με 5 και 10000 δρχ έπαιρνες οτι 8bit home ήθελες... Τελικά λαστιχένιο βρήκα,αλλά QL ήταν ποιο σπάνιος...
Δε τόλμησα λόγο χώρου τίποτα παραπάνω τότε, το 2007 απέκτησα κάποιον καλύτερο χώρο και άρχισα μανιωδώς σε ebay να ψάχνω QL.
Εκεί βάλθηκα να πάρω τελικά όλα τα μηχανάκια του Θείου αλλά και ότι μεσουρανούσε στα 80'ς από home micros εκτός από Amstrad.
Amstrad μόνο αν μου το χάριζαν. Και μου χάρισαν 3 6128 και 1 464 με 3 πράσινα και 2 έγχρωμα μόνιτορ. 8-)
You don't know the power of the 8bit side!!!

RetroUnboxers.gr

Άβαταρ μέλους
geoanas
Commodore-άς
Commodore-άς
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό geoanas » Πέμ Φεβ 02, 2017 6:55 am

Πάντα είχα το μικρόβιο. Πάντα ήθελα να πάρω κάποια πραγματάκια στην εποχή τους αλλά λόγω οικονομικών δεν μπορούσα. Ξεκίνησα να ασχολούμαι με emulators και από εκεί ...πήρα "την κατηφόρα" :D

Ψήφο στους εμιουλάτορες λοιπόν!

Άβαταρ μέλους
arislab
Amstrad Plc. Owner
Amstrad Plc. Owner

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό arislab » Πέμ Φεβ 02, 2017 11:28 pm

Ίσως και εγώ πάντα είχα το μικρόβιο αφου και επαγγελματικά ασχολήθηκα με τον προγραμματισμό.

Ξεκίνησα τα πρώτα μου δειλά βηματα στον προγραμματισμό με τον Amstrad 6128 με BASIC και Assembly και ενώ τον πούλησα για να εξελιχθώ σαν προγραμματιστής και gamer αγοράζοντας στο μέλλον PC και Amiga αντίστοιχα, την Amiga την κράτησα απο τότε για να μου θυμίζει ένα κομμάτι απο το παρελθόν μου. Το 2010 και ενώ είχα αρχίσει σιγα-σιγα να εγκαταλείπω την "μαχιμη" ενασχόληση μου με το linux και τα linux forums βρέθηκα συμπτωματικά με την αρραβωνιαστικιά μου (τότε) σε μια έκθεση του site silogomania.com.
Πανδαισία απο vintage Home H/Y, εκεί ήταν ένα παλικάρι (που δεν θυμάμαι το όνομα του) που είχε φέρει έναν Amstrad 6128 με πράσινο monitor μαζί με βιβλία δισκέτες, δισκετοθήκη, joystick αλλά και το πιο σημαντικό.. ενα τετράδιο με σημειώσεις πάνω στον προγραμματισμό της basic που είχε φτιαξει ο ίδιος... Αμέσως θυμήθηκα πως είχα και εγώ ενα τέτοιο, που κρατούσα ακόμα και loaders που παιχνιδιών που είχα φτιάξει όταν "έκοβα" games σε κομμάτια, ή μινι assembly ρουτίνες. Πιάσαμε αρκετή ώρα την κουβέντα με το παλικάρι και δοκίμασα να φτιάξω ένα γρήγορο προγραμμα σε loop-a που έκανε το logo του site τους να σκρολλάρει. Το επόμενο βήμα ήταν στο ebay αποκτώντας ξανά εναν 6128 αλλά και ξεπακετάρωντας απο την ντουλάπα την 2η μου μεγάλη αγάπη την Amiga! yes-yes

Άβαταρ μέλους
ViiMaster
QDI
QDI

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ViiMaster » Πέμ Φεβ 02, 2017 11:48 pm

πάντα είχα το μικρόβιο..

Το πρώτο μου μηχάνημα ήταν ο ORIC ATMOS και το πρώτο παιχνίδι που έπαιξα ποτε στο μηχάνημα ήταν το Oric Chess. Αν και δεν ήξερα να παίζω σκάκι, και μονο που μπορούσα να δίνω εντολές και τα πιόνια να μεταφέρονται πάνω κάτω και ο ORIC με μια αθλια (αλλα μαγευτική για την εποχή) φωνή να ανακοινώνει την κίνηση που έκανε το πιόνι, για εμενα ήταν αρκετό για να είμαι στον παράδεισο!

Η δεύτερη επαφή μου ήταν με την AMIGA 500 του ξαδέλφου μου όπου εκεί ερωτεύτηκα στην κυριολεξία και είπα ότι μια μέρα θα την αποκτήσω οπωσδήποτε!

Κάθε βραδυ που θα πήγαινα για ύπνο προσευχόμουν στις εικόνες των Αγίων να με βοηθήσουν να αποκτήσω όλα τα μηχανήματα (έλεγα ένα ένα τα ονόματα τους) καθώς και τις παιχνιδοκονσόλες τις εποχής και γενικά ότι έβλεπα στα περιοδικά!

Και βεβαια η ευχή μου πραγματοποιήθηκε αρχικά με την μορφή των emulators (και αργότερα με την αγορά κάποιον από αυτών) που ουσιαστικά όχι μονο εγώ αλλα και όλος ο κόσμος κατάφερε κατά κάποιο τρόπο να αποκτήσει πρόσβαση στο software όλων αυτόν των υπέροχων μηχανημάτων! ::1

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Παρ Φεβ 03, 2017 2:41 am

Πω.. viimaster.. πραγματικά εκανες flashback εσυ εδω..
να πω οτι συγκινήθηκα και ανατρίχιασα με την περιγραφή σου γιατι σε ξέρω απο μικρο.. :!!

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Παρ Φεβ 03, 2017 9:35 am

καλημερα! πολυ ωραια ρε παλικαρια με συγκινησατε πρωι πρωι! ;)
εγω εχω εναν ξαδερφο ποιο μεγαλο απο εμενα κοντα 10 χρονια, και επειδη μεναμε παντα κοντα ολο εκει πηγαινα και επαιζα.
Ετσι εμαθα τον C64 τον παλιο τον ψωμιερα, μετα τον C64C, C128, μετα τον atari 520STFM και πολλα αλλα απο αυτα που ξερω που με εμαθε ο ξαδερφος.
Ο C64C ηρθε σε εμενα οταν τελειωσα το γυμνασιο, μου ειχε πει κατι του τυπου αμα περασεις τις εξετασεις γιατι ειχα μεινει για Σεπτ και στην 3η γυμνασιου τοτε θα στον δωσω και ειχα κινητρο! yes-yes yes-yes yes-yes
Βεβαια απο την 1η γυμνασιου ηθελα να παρω κανα amstrad, spectrum κτλ αλλα τοτε δεν ειχα λεφτα τιποτα....
Μετα το 1993 χαλασε το tv modulator και το shifter και πηρα τον STFM τοτε 50.000δρχ Δεκ 1993 απο τον ξαδερφο μαζι με πολλα καλουδια και SM124.
Και με τον αδερφο μου πηγαμε στην commodore και τον φτιαξαμε τοτε πηγε 11.000δρχ! μετα του τον χαρισα και το 1994 τον εδωσε για 15.000δρχ :( :( :( :( :( το ειχα μετανιωσει που του τον χαρισα, δεν περιμενα οτι θα τον πουλαγε.....
ο ξαδερφος απο τοτε κολλησε με PC's και εγω ακομα κολλημενος με τον atari ST! :D

Επιστροφή σε “Off topic - English topic - Sell & Buy”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες