Τα παλιά home micros ζούν.

Γενική συζήτηση για όλα τα θέματα
Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Τα παλιά home micros ζούν.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Τετ Οκτ 28, 2009 4:58 pm

_________________________Εικόνα___________________________

_______________________________________________________________________________________

Από καιρό ήθελα να κάνω αυτό το θεματάκι,έτσι να διατυπώσω,αλλά και να διαπιστώσω ακόμα μια φορά
ότι όχι μόνο ζουν τα μηχανήματα με τα οποία ξεκινήσαμε,αλλά και βασιλεύουν ανά τον κόσμο.
Πράγμα που φαίνεται απίστευτο όμως αληθινό..
μα, γιατί θα έλεγε κάποιος πως είναι δυνατόν στην εποχή της υπέρ-σύγχρονης τεχνολογίας κόσμος
να γυρίζει πίσω να ανάβει ξανά με στοργή αγάπη και γεμάτο αναμνήσεις το Spectrum του την Amiga τον Amstrad και ότι άλλο?

Υποθέτω ότι κάτι άλλο συμβαίνει και δεν είναι μόνο οι αναμνήσεις και τα βιώματα που προτρέπουν για να ξανά ασχοληθεί ένα μεγάλο κομμάτι ανθρώπων με αυτά.
Δεν είναι μόνο αυτοί που είχαν ήδη ασχοληθεί παλιά και ξεκινήσει,
αλλά παρατηρώντας πιο προσεκτικά και μακροχρόνια προσωπικά βλέπω και νέους ανθρώπους ηλικίας από 16 έως και 25..
..που θεωρητικά δεν συμμετείχαν στην "γένεση" των σπιτικών computers, ολοένα να προσέρχονται στον τομέα παλιών home-micros και να ενδιαφέρονται πραγματικά!
Αυτό περισσότερο το έχω συμπεράνει με την απασχόληση μου σε ξένα site μετά από χρόνια και πολύ ψάξιμο για θέματα που με απασχολούσαν τεχνικά και αλλά..
..ήταν επίσης και σαν ένα είδος έρευνας αθέλητα το να διαπιστώσω πόσος όγκος ανθρώπινων ψυχών ενδιαφέρεται ακόμα και ασχολείται με το θέμα.
Δεν φαίνεται να είναι μόνο ενδιαφέρον αλλά και ευχαρίστηση,και στο τέλος μια πραγματική αγάπη.

Και θα διερωτόταν κανείς.. μα καλά μήπως βγήκαν ξαφνικά όλοι οι παρανοϊκοί και θέλουν να μας γυρίσουν πίσω?,γράφουν και λένε αρλούμπες? όχι..
Άνθρωποι σοβαροί μορφωμένοι και ψυχικά ισορροπημένοι είναι οι περισσότεροι που ασχολούνται ολοένα και περισσότερο ..
..με ενδιαφέρον και όρεξη να φτιάχνουν νέα θέματα ακόμα και νέες ιστοσελίδες με το αγαπημένο τους χόμπι.
Και το λέω αυτό γιατί έχω μιλήσει ,συζητήσει μαζί τους και τους γνωρίζω πλέον χρονια σε ελληνικά και ακόμα περισσότερα ξένα site.
Άλλος ένας λόγος πιστεύω για την στροφή αυτή είναι και η ουσία,η πιότητα αυτή που διέκρινε από την κατασκευή ακόμα των υλικών μέχρι την χρησιμότητα και λειτουργία τους.
Προγράμματα και παιχνίδια φιλικά προς τον χρήστη ,κατασκευασμένα με ουσία και αγάπη θα έλεγε κανείς.
Τεράστιες προσπάθειες στησίματος προγραμμάτων και παιχνιδιών τεράστια δουλειά και κόπο σε ένα hardware..
..που πραγματικά λιγοψυχούσε στο να αντεπεξέλθει στην υπέρτατη πολλές φορές προσπάθεια των προγραμματιστών κατασκευαστών προγραμμάτων.
Σήμερα πιθανά να έχει χαθεί το νόημα δημιουργίας,μοναδικότητας,και όλα προσπαθούν να ακολουθήσουν το γοργό βήμα της εποχής & του κέρδους μονο,με αποτέλεσμα "κιμαδοποιησης" σχεδόν των πάντων.
Ευτελές προγράμματα και παιχνίδια βλέπει σήμερα ο κόσμος με το κιλό θα έλεγα.. ίσως αυτό είναι που σπρώχνει τον κόσμο στην ποιότητα του παλιού καλού κρασιού.

Δε ξέρω πολλά..,ένα ξέρω ότι προσπάθησα να περιγράψω σε λίγες γραμμές την ιστορική μου διαδρομή εδώ και 3-4 χρόνια στο διαδίκτυο και το τι έχουν δει και διαβάσει τα μάτια μου.
Πράγματα απίστευτα για κάποιους.
Άνεμος 28-10-09
_______________________________________________________________________________________
Η βαθιά κατάσταση που επιπλέει

Άβαταρ μέλους
ZX_Jim +
Z80 power CPU
Z80 power CPU
Επικοινωνία:

Re: Τα παλιά home micros ζούν.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ZX_Jim + » Παρ Οκτ 30, 2009 1:39 am

Πολύ όμορφο το κείμενο φίλε Anemos! :D
Πράγματι, αρκετοί νέοι έχουν στραφεί σε παλαιά πράγματα και ειδικότερα στα home micros...
Ισως γιατί είναι πιο κοντά στα ενδιαφέροντά τους, θέλουν να μάθουν περισσότερο τα τεχνικά χαρακτηριστικά και την εξέλιξή τους!
Η απλότητα έχει την γοητεία της, πολλοί νέοι που έρχομαι σε επαφή, διαπιστώνουν ότι τα σημερινά συστήματα απλά έχουν πιο γρήγορα και καλά γραφικά, αλλά δεν έχουν ταυτότητα και χαρακτήρα! Μερικοί μάλιστα γοητεύονται και από την ιδέα ότι μπορούν να γράψουν ένα απλό πρόγραμμα και να το αποθηκεύσουν σε κασέτα ήχου.... :D

Βέβαια υπάρχει και η μεγάλη μερίδα των κλασικών αδιάφορων!
Μίλαγα πριν μέρες με ένα συνάδελφο και του είπα ότι μαζεύω υπολογιστές της δεκαετίας του 80.
Με ρώτησε:
(συνάδελφος)-"Και τι μπορούν να κάνουν?"
(εγώ)-"Τα πάντα εκτός από internet και πολυμέσα, δηλαδή όχι βίντεο ή mp3..."
(συνάδελφος)-"Δηλαδή τίποτα... Παιχνίδια με πολύ καλά γραφικά έχουν?"
(εγώ)-"Αν εννοείς υψηλής ανάλυσης όχι!"
(συνάδελφος)-"Και τι τα κάνεις? μάζεψε γραμματόσημα, δεν πιάνουν και χώρο...."
http://zxjim.blogspot.gr/

Άβαταρ μέλους
akmakas
Μέλος
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό akmakas » Δευ Νοέμ 02, 2009 8:39 pm

Εύγε Ανεμε..έτσι είναι τα πράγματα όπως τα γράφεις στο όμορφο αυτό κειμενάκι σου.Είναι πολύ περίεργο αλλά ταυτόχρονα και αναμενόμενο να υπάρχει μια τέτοια αναγέννηση επάνω στα 8 και 16bit μηχανήματα και χαίρομαι πολύ που εμείς την ακολουθούμε πιστά και με σεβασμό στην ιστορία.....
Back to the roots...

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Δευ Νοέμ 02, 2009 9:14 pm

thanks παιδες,ο καθενας εχει να πει μια γλυκια ιστορια οταν εχει ζησει την εποχη αυτη.(σαν και το θεμα που εχω κανει "μυρουδια απο PIXEL" για το Another World 9)
Πιστευω οσο και να περνουν τα χρονια αυτα τα computers δε θα σβησουν,γιατι ειναι η ιδια η ιστορια των υπολογιστων.

Άβαταρ μέλους
akmakas
Μέλος
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό akmakas » Δευ Νοέμ 09, 2009 8:35 pm

Άσχετο αλλά αυτό το AW9 μα τα έχει κάνει κάπως!!! :mrgreen: Αυτήν την εβδομάδα θα τα αναρτήσουμε επιτέλους στα φόρουμ μας :D
Back to the roots...

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Τρί Νοέμ 10, 2009 10:28 am

akmaka,ειχα κανει μερικες σελιδες για το 9,μη τις ξεχασεις.. > http://pspemulation2.condor.serverpro3. ... icseen#new

Άβαταρ μέλους
akmakas
Μέλος
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό akmakas » Πέμ Νοέμ 12, 2009 10:34 am

Τα έβαλα όλα μέσα οκ..Καλύτερα για να μην μπερδευόμαστε να τα στέλνεις στο Silogomania για σιγουριά άσε που θα τα λέμε και από εδώ επί καθημερινής βάσης αλλά καμιά φορά δεν ξέρεις... ;)
Back to the roots...

Άβαταρ μέλους
l8bit
Μέλος
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό l8bit » Σάβ Ιαν 22, 2011 2:47 pm

Πολύ όμορφο το κείμενο, πολύ καλή και η πρώτη απάντηση! :)

Εγώ θα διαφωνήσω μόνο σε ένα θεμα:
Οι νεοι δεν ενδιαφερονται για τα παλαιά μηχανηματα,αυτοι που ασχολούνται ειναι ελαχιστοι και μονο απο περιεργεια....
Αυτοι που τα εζησαν τα θελουν περισσοτερο.... Μολις σταματησουν (σταματήσουμε) και εκεινοι, θα ειναι μονο μουσειακα κομματια!
Και ειναι κριμα.... :cry:

(41ετων, λατρης των 8Bit, όπως δηλώνει και το nick name μου...)

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Σάβ Ιαν 22, 2011 3:02 pm

l8bit έγραψε:Πολύ όμορφο το κείμενο, πολύ καλή και η πρώτη απάντηση! :)

Εγώ θα διαφωνήσω μόνο σε ένα θεμα:
Οι νεοι δεν ενδιαφερονται για τα παλαιά μηχανηματα,αυτοι που ασχολούνται ειναι ελαχιστοι και μονο απο περιεργεια....
Αυτοι που τα εζησαν τα θελουν περισσοτερο.... Μολις σταματησουν (σταματήσουμε) και εκεινοι, θα ειναι μονο μουσειακα κομματια!
Και ειναι κριμα.... :cry:

(41ετων, λατρης των 8Bit, όπως δηλώνει και το nick name μου...)

Welcome 8bit στην παρέα,ναι συμφωνώ για τους νέους,αλλα είναι χρέος μας να τους διδάξουμε την σωστή ιστορία,όπου έχω μιλήσει έχω δει μεγάλο ενδιαφέρον,και παραδοχή στα 8bit & 16bit μηχανήματα,όπου αναφέρουν οι νέοι ότι τα παιχνίδια τότε είχαν μεγάλο ενδιαφέρον και νόημα.
Ας διδάξουμε λοιπόν..

Άβαταρ μέλους
l8bit
Μέλος
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό l8bit » Σάβ Ιαν 22, 2011 3:10 pm

Καλώς σας βρήκα! :)

Ναι, αλλα αν δε δείξει amiga και δείξει ΖΧ θα σε κοροϊδευουν.... :lol:
Ισως βεβαια, αν ενδιαφερονται για προγραμματισμο, να τους κεντρισει το ενδιαφερον ο ΖΧ81,
με την απλότητα και την πρωτοπορεία που τον χαρακτηριζε!
Ο ΖΧ81 ειναι ο πραγματικα πρωτος home micros, φθηνος και προσιτος σε σχεση με τον ανταγωνισμο με σχεδον πληρη basic,
όπου ήταν φτιαγμένη για αρχαριους.... ειχε αμεσο συντακτικο ελεγχο! Εγω εκει εμαθα για πρωτη φορα BASIC.... Και μετα συνεχισα pascal, C κ.τ.λ. σε IBM συμβατο όμως....

Ναι, πρεπει εμεις που τα γνωρισαμε να τα διδαξουμε, χωρις ιστορια ο ανθρωπος ειναι χαμενος! :)

Άβαταρ μέλους
ZX_Jim +
Z80 power CPU
Z80 power CPU
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ZX_Jim + » Δευ Ιαν 24, 2011 5:01 pm

Εχεις μεγάλο δίκιο σ' αυτό Σπύρο,
χρησιμοποιούσαμε την φαντασία μας λόγω έλλειψης καλών γραφικών, τώρα είναι όλα έτοιμα στο "πιάτο" ....!!!

Καλώς ήρθες φίλε "ομοιοπαθή" l8bit :D
http://zxjim.blogspot.gr/

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Δευ Ιαν 24, 2011 5:14 pm

To Elite προσωπικά δεν το έπαιξα ποτέ.. δεν είδα κάτι που να με τραβάει.. τεσπα,γούστα ειναι αυτά..
Πάνω στο θέμα πάντως πιστεύω ότι οι νέοι κοιτάνε προς τα μπρός γιατί ο ένας παρασέρνει τον άλλον σε ατέλειωτες κόντρες υπολογιστικής ισχύς και κάρτες γραφικών για να παίξουν το απαιτητικό game..
Όλα είναι θέμα σκέψης και προβληματισμού για τον καθένα που λογικά κάποια στιγμή θα ανατρέχει στα παλιά να δει την ιστορία που υπήρχε στα computer και στα games..
Κάποιοι λοιπόν θα το κάνουν και κάποιοι όχι,όλα είναι θέμα DNA που τους κληροδοτήσαμε εμείς.. χάχα

Επιστροφή σε “Off topic - English topic - Sell & Buy”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες