Η αγάπη στα retro? παραμύθι.

Γενική συζήτηση για όλα τα θέματα
Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Η αγάπη στα retro? παραμύθι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Τρί Ιαν 27, 2015 5:41 pm

Όλοι λίγο πολύ ξέρουμε τι γίνετε στο χώρο, δοσοληψίες, εμποροπανηγύρεις, ανταλλαγή ιδεών προς κλοπή,αγώνας για την δόξα, το ποιος έχει τα περισσότερα και τα καλύτερα κτλ, κτλ..
όλα για το ατομικό συμφέρων.
Το ότι όμως κάποιοι προσπαθούν να σβήσουν και τις τελευταίες φλόγες από πραγματικούς δημιουργούς ιδεών είναι το τελικό αίσχος.
Όπως ακόμα μια φορά είδα να τρολάρουν τον "petari" έναν δημιουργό hardware & software της Atari σκηνής,(ίσως και πλέον τον μοναδικό) που έχει ξεστραβώσει ένα σορό κόσμο,
και όμως όχι ανάδειξη, αλλά αντιθέτως τρολάρισμα, μείωση, και βλακεία στο σύννεφο.
Κανένας να μη μιλάει,ούτε σοβαροί moderators υπάρχουν να διαχειριστούν την συζήτηση ούτε τίποτα.
http://www.atari-forum.com/viewtopic.php?f=15&t=27452
Καληνύχτα κύριοι..
Η βαθιά κατάσταση που επιπλέει

Άβαταρ μέλους
petsasjim
Μέλος
Μέλος

Re: Η αγάπη στα retro? παραμύθι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό petsasjim » Τετ Ιαν 28, 2015 1:37 pm

μπραβο anemos για το θεμα
γνωριζω τον petari απο παλια πολυ πριν εγγραφω στο flashback.παντα τον θαυμαζα.ειναι απο τα πιο ανοιχτα μυαλα.παρα πολυ ικανος και στην δημιουργια software και hardware.δεν παρακολουθω την σκηνη γενικα,αλλα οποιος τρολλαρει τον petari δεν ξερει τι του γινεται.ο petari απο τα πιο δημιουργικα μυαλα σημερα στον atari st.ο ανθρωπος εχει κανει "τις" πατεντες σε ολα τα πραγματα software και hardware.δεν θα μπω στον κοπο να μιλησω γιατι θα μιλαω 2 μερες.παντα ενα ατομο που εχει πραγματικο "chi" ειναι φωτεινο παραδειγμα για το πως πρεπει να ειναι ενας αγνος χρηστης και προγραμματιστης και hardwaras και πολλα ακομη.γνωριζω βεβαια εχει ασχοληθει με spectrum,sam coupe και ενα σωρο ρετρο μηχανηματα,ειναι ανοιχτο μυαλο.αλλα κυριως στον atari st(e) που ειναι πιστευω η πιο μεγαλη του αγαπη κανει θαυματα.βασικα αγνοουμε αυτους που τον τρολλαρουν γιατι προβιβαζονται οι ιδιοι σε "megatroll",και επειδη ειμαστε ολοι χρονια στο κουρμπετι.γιαυτο και του απονεμω τον τιτλο του πιο "φωτεινου μυαλου" στον atari st των τελευταιων χρονων

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Τετ Ιαν 28, 2015 7:13 pm

Έχω δει άπειρες επιθέσεις προς το πρόσωπο του, οι περισσότερες απρόκλητα.
Δε ξέρω τι είχε γίνει στο παρελθόν μεταξύ ομάδων, φιλονικιών κτλ.. τι είχε κάνει ο petari, αλλά ξέρω το τι έχει προσφέρει, πράγμα που δε έχω δει από άλλους, τουλάχιστον με την μορφή δωρεάν προσφοράς.
Είχα διαβάσει παλιότερα ότι τον κατηγορούσαν για υποκλοπή κάποιων ρουτινών - κώδικα και προσαρμογή - βελτιώσεις από αυτόν.
Πες και έγινε, είναι λόγος να διαιωνίζεται το μίσος? ((Μήπως και οι άλλοι δεν έχουν κλέψει και επωφεληθεί από αυτόν?))
Εξάλλου εγώ βλέπω στο net προγράμματα και εργαλεία που τα χρησιμοποιούμε όλοι.. και είναι μόνο του ppera-"petari".
Ούτε κολλητός είμαι με αυτόν ούτε τίποτα, απλά δε μπορώ την αδικία, και άμα βλέπω ότι κανένας δε παίρνει το λόγο να πει τουλάχιστον το αυτονόητο, τα παίρνω στον κράνο.
Eχε χάρη που δε ξέρω καλά αγγλικά γιατί θα τους ξεμπρόστιαζα καλύτερα.., ξέρω πολύ περισσότερα από τι νομίζουν,απλά κάνω υπομονή.
Εάν εμείς οι ίδιοι δε στηρίξουμε τους developers - δημιουργούς free staffs, των αγαπημένων μηχανημάτων μας, και αντιθέτως τους ειρωνευόμαστε τότε καλή νύχτα.
Εάν τα πάρει στο κρανίο κάποια στιγμή ο petari θα χάσουμε όλοι.
Η βαθιά κατάσταση που επιπλέει

Άβαταρ μέλους
VincentGR
Amiganoid
Amiganoid
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό VincentGR » Τετ Ιαν 28, 2015 9:11 pm

Βασικά δυο πράγματα ανακάλυψα στο στρατό.
Το ένα ήταν η υπομονή την οποία αποδέχτηκα στις 2 πρώτες ώρες.
Το δεύτερο το είδα εν καιρό πως οι μικρές κοινωνίες αντικατοπτρίζουν τη μεγάλη.
Στα κλειστά αυτά πηγαδάκια λοιπόν υπάρχει μεράκι και ενδιαφέρον η αυτό μιλάει για retro, αυτοκίνητα ή 100 συνταγές με γιαούρτι.
Στην αρχή όλα είναι ζεστά, μετά όμως γίνετε μάζωμα και επικρατεί κορεσμός αφού θα σκάσει μύτη ο επιστήμων, ο βιαστής η κυρα-κατίνα και κάθε λογής άτομο.
Την κατάληξη την ξέρουμε, στη αρχή τα μπαν και μετά το αρχηγιλίκι από ανταρσίες φιλόδοξων σκέψεων για το ποιος θα πάρει το τιμόνι και γενικά μια ναρκισσιστική σκοπιά.

Εσύ να μου πεις δεν το έχεις κάνει?
Όχι αλλά έχω και εγώ τα κουσούρια μου.

Το θέμα αυτό έχει λυθεί από προσωπική πλευρά γιατί έχω αράξει κάπου.
Αυτό όμως που με στεναχωρεί είναι όντως αυτή η αντιμετώπιση σε άτομα όπως ο πετάρις.
Βγάζεις τα μάτια σου να φτιάξεις κάτι που το δίνεις δωρεάν και δεν τα καταφέρνει ο άλλος παίρνεις κάτι για τα υλικά και για τον κόπο.
Δεν μιλάμε καν για τον χρόνο που αφιέρωσες για την πατέντα, απλά δεν πληρώνετε και μετά έχεις την κάθε τσου-τσου (συγνώμη για το "κάθε") να πετάει τη βλακεία του και να σιγοντάρουν και οι άλλες κατίνες...
Πολύ απλά σαν θέμα συζήτησης θα μπορούσαν να πουν μια γνώμη. (προσωπική εμπειρία χ2)

Τεσπα, αυτά τα ολίγα.

ΚΡΥΦΟ ΜΗΝΥΜΑ : ΕΜΦΑΝΙΣΗ
Ωραίο θέμα Μάστορα
Εικόνα FAN
http://partsfromthepast.blogspot.gr/
To blit, or not to blit?

Επιστροφή σε “Off topic - English topic - Sell & Buy”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες