Zeus Office για CPC6128 Μια σουίτα γραφείου σε Basic!!!

Τα δικά μας προγράμματα!

Συντονιστής: Developers

Άβαταρ μέλους
Darth_Cotsos
ZX power
ZX power

Re: Zeus Office για CPC6128 Μια σουίτα γραφείου σε Basic!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Darth_Cotsos » Δευ Ιούλ 23, 2012 11:25 am

Δυστυχώς όπως είπα μας πρόλαβαν τα γεγονότα... Είναι αρκετά δύσκολο να μπω στη φιλοσοφία και τον τρόπο σκέψης του zoro ώστε να έκανα τα αρχεία διαθέσιμα από όλες τις εφαρμογές!!!
Αν ζούσε ο φίλος μας θα ήταν πολύ ποιο εύκολο να εξηγήσει ο ένας στον άλλο την γραμμογράφηση του κάθε αρχείου και θα ήταν εύκολο να εισάγεις δεδομένα από το βάση δεδομένων στο λογιστικό φύλλο και αντίστροφα!!! Αλλά φυσικά και εισαγωγή στο Write ώς απλό κείμενο... Τώρα τι θα έκοβα από το Ccalc για να το κάνω αυτό τι να πω δεν ξέρω... Πιθανόν το μενού που απλά υπάρχει για εφέ... όλες οι εργασίες γίνονται μια χαρά μέσα από το command.

Τώρα για την σουίτα, μπορείς όταν θα έχεις το χρόνο να δοκιμάσεις να φτιάξεις στη βάση δεδομένων ένα αρχείο αποθήκης που έχεις συνηθίσει κιόλας... Μπορείς να φτιάξεις τα πεδία σου με κωδικό προϊόντος, προϊόν, θέση - ράφι, απόθεμα, κρίσιμο απόθεμα, κωδικός προμηθευτή κλπ.. Θα δεις ότι θα μπορείς να έχεις άνετα ένα τέτοιο αρχείο με το οποίο θα μπορείς να κάνεις καταχωρίσεις που αφορούν μία αποθήκη.
Βέβαια εκείνο που θα μπορούσαμε να προσθέσουμε θα ήταν μια απλή εντολή σαν μία ψευδο sql που να ζητούσαμε πχ εδώ στο αρχείο αποθήκης να μας εμφανίσει συγκεκριμένες εγγραφές με συγκεκριμένα πεδία... Σαν να λέγαμε δηλαδή SELECT FROM APOTH * WHERE KRISAPOTH>=APOTHEMA. Θα μας εμφάνιζε όλα τα προϊόντα που τελειώνουν και πρέπει να γίνει παραγγελία. Αυτό δεν θα ήταν δύσκολο να γίνει!!!

Από την άλλη στο Write γράφεις εύκολα ένα κείμενο όπως εσύ θέλεις και μπορείς με την μία να το εκτυπώσεις και να το έχεις σε χαρτί. Το μόνο που ξενίζει λόγο συνήθειας από τα σύγχρονα μηχανάκια είναι το τρόπος που κάνεις edit το κείμενο για να το διορθώσεις αν χρειαστεί... Συνηθίζετε εύκολα όμως και μετά το χέρι σου πάει μόνο του!!!

Το λογιστικό φύλλο βασικά είναι ένας δισδιάστατος πίνακας στον οποίο μπορείς να καταχωρίσεις δεδομένα και να τα συνδέσεις μεταξύ τους ώστε να βλέπεις πως επηρεάζουν οι μεταβολές τ ένα τελικό αποτέλεσμα!!!
Αν για παράδειγμα καταχωρείς κάθε μήνα κέρδη ή ζημίες από μία επιχείρηση και σε ένα κελί έχει το σύνολο για όλους τους μήνες (πχ =SUM Α2:Μ2) προσθέτοντας κάθε μήνα τα κέρδη ή τις ζημίες θα βλέπεις το τελικό σύνολο να μεταβάλετε και θα μπορείς να έχεις ένα μέτρο να συγκρίνει με προηγούμενες χρονιές κλπ...
Αυτό βέβαια είναι ένα απλό παράδειγμα, όπως απλό είναι να φτιάξεις ένα πίνακα με τα μηνιαία έσοδα - έξοδά σου και μεταβάλλοντας τα έξοδα να βλέπεις τι έξοδά μπορεί ή πρέπει να αποφύγεις ώστε να πετύχεις τον μηνιαίο οικονομικό στόχο σου...
Όλα αυτά σε απλή μορφή για να καταλάβεις τι περίπου παίζει με τα λογιστικά φύλλα!!!
Η κυρίως δυνατότητα που δίνετε είναι η δημιουργία μιας δικιάς σου συνάρτησης - φόρμουλας, πχ #Α1+Α2+Β1+Β2/8. Αυτό σου δίνει την δυνατότητα να βάλεις οποιαδήποτε σχέση ανάμεσα σε κελιά με δεδομένα πέρα από τις έτοιμες συναρτήσεις SUM, AVR, MIN, MAX. Προσοχή δεν δέχεται παρενθέσεις. Είναι άλλη μία χαζομάρα της Locomotive Basic και για να γίνει αυτό θα έπρεπε να γράψω αρκετό κωδικά ενώ ήδη έχουν εξαντληθεί τα 64Κ του CPC...
Ένα σημείο στο οποίο έδωσα σημασία είναι η διεπαφή με τον χρήστη ώστε η κίνηση του κέρσορα και η εισαγωγή δεδομένων να γίνετε με άνετο τρόπο. Η κίνηση γίνετε με τα βελάκια και απλά πληκτρολογείς ότι τιμή θέλεις και δίνεις return!!! Η τιμή έχει καταχωρηθεί!!! 8-)
You don't know the power of the 8bit side!!!

RetroUnboxers.gr

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Δευ Ιούλ 23, 2012 11:42 am

Από τι κατάλαβα μιλάμε για ένα σχεδόν επαγγελματικό πρόγραμμα,και με ευελιξία να το προσαρμόσεις στα μέτρα σου!
Επίσης αν κατάλαβα είναι ανοιχτό να επέμβεις,να βελτιώσεις,τροποποιήσεις? δηλαδή μπορεί κάποιος να το εξελίξει σε ακόμα ανώτερο με μεγαλύτερες δυνατότητες?
Εύγε για την προσπάθεια,να πω ότι μπορεί να υπάρξουν άτομα,που όντως να το δουλέψουν,
παράδειγμα ο πατέρας μου ακόμα και τώρα είναι fun του ZX σε επαγγελματικά προγράμματα..
ενώ εγώ ήμουν μια ζωή παιχνιδάκια! ::1
Ακόμα και με αυτή την ανάλυση που έδωσες Darth, ομολογώ δεν καταλαβαίνω αρκετά πράματα,αφού δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με τέτοια προγράμματα!
σκράπας δηλαδή.. :?
Η βαθιά κατάσταση που επιπλέει

Άβαταρ μέλους
bakoulis
Moderator
Moderator

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό bakoulis » Δευ Ιούλ 23, 2012 1:51 pm

Μπράβο Κώστα, πολύ καλή δουλειά. Τώρα μόλις κατάλαβα τι ήταν αυτές οι δισκέτες AMSTRAD που κυκλοφορούσαν εχθές στα χέρια μερικών στο cafe. Θα φτιάξω και εγώ το δικό μου αντίγραφο με το P3 λαπτοπάκι μου που είδες τις προάλλες στο Δημήτρη. Βέβαια δε θα έχει την original ετικέτα που φτιάξατε εσείς, αλλά η δουλειά θα γίνει. Τον Zorro δεν είχα την τύχη να τον γνωρίσω ποτέ και από αυτά που ακούω από τους άλλους είμαι άτυχος που δεν πρόλαβα να τον γνωρίσω, αλλά ποιος ξέρει, ίσως ήταν κι αυτό μέρος του σχεδίου του Θεού. Θα ήθελα πάντως να τον είχα γνωρίσει αυτόν το άνθρωπο. Ας αναπαύεται η ψυχή του σε κάποιο καλλίτερο μέρος από αυτό που είμαστε εμείς εδώ κάτω, μέχρι να πάμε να τον συναντήσουμε. Μελαγχόλησα.

Άβαταρ μέλους
Darth_Cotsos
ZX power
ZX power

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Darth_Cotsos » Δευ Ιούλ 23, 2012 4:53 pm

@Anemos Ναι το ccalc έχει μία προσαρμοστικότητα αφού είναι λογιστικό φύλλο, σκοπός του είναι να περάσεις, ταξινομήσεις και να παρακολουθείς τα δεδομένα σου με τον τρόπο που εσύ θέλεις!!!
Τώρα στο Writer και την D-Bank όποιος θέλει φυσικά και μπορεί να τροποποιήσει τον κώδικα. Στο ccalc μπορείς μεν αλλά είναι μεγάλο και είναι στα όρια του CPC!!!
Αν θέλεις να δεις κάτι αντίστοιχο της εποχής κατέβασε το VU-Calc της Psion και το Tascalc της Tasman

@Bakoulis Μίλα βρε συ... θέλω και εγώ πες!!! μου περίσσεψε μια!!!! :D

RetroUnboxers.gr

Άβαταρ μέλους
bakoulis
Moderator
Moderator

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό bakoulis » Δευ Ιούλ 23, 2012 5:24 pm

Darth_Cotsos έγραψε:@Anemos Ναι το ccalc έχει μία προσαρμοστικότητα αφού είναι λογιστικό φύλλο, σκοπός του είναι να περάσεις, ταξινομήσεις και να παρακολουθείς τα δεδομένα σου με τον τρόπο που εσύ θέλεις!!!
Τώρα στο Writer και την D-Bank όποιος θέλει φυσικά και μπορεί να τροποποιήσει τον κώδικα. Στο ccalc μπορείς μεν αλλά είναι μεγάλο και είναι στα όρια του CPC!!!
Αν θέλεις να δεις κάτι αντίστοιχο της εποχής κατέβασε το VU-Calc της Psion και το Tascalc της Tasman

@Bakoulis Μίλα βρε συ... θέλω και εγώ πες!!! μου περίσσεψε μια!!!! :D

No problem Κώστα, δεν τρέχει τίποτα. Δε θα το ανέφερα καθόλου, αλλά όντος σήμερα κατάλαβα τι ήταν και το έγραψα περισσότερο για να το καλαμπουρίσουμε.
fuma

Άβαταρ μέλους
alex76gr
Reviewer
Reviewer
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alex76gr » Τρί Ιούλ 24, 2012 8:44 am

Καλημέρα!
Ερώτηση προς τους διαχειριστές του site και δημιουργούς του Zeus Office.
Θα μπορούσα να φτιάξω μια νέα ανάρτηση στο αδελφό site Amstrad-Nostalgia(http://www.amstradnostalgia.com/index.php) για να ανακοινώσω την δημιουργία του Zeus Office στους εκεί χρήστες?
Επίσης επειδή χωρίς account στο Flashback-Computing δεν μπορείς να κατεβάσεις αρχεία, μπορώ να ανεβάσω το zip αρχείο του προγράμματος στο Amstrad-Nostalgia?

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Τρί Ιούλ 24, 2012 9:19 am

Σε αυτό μόνο ο Darth_Cotsos έχει το λόγο.. αν πει εκείνος ΟΚ, από μένα δεν υπάρχει πρόβλημα.
Βέβαια o βασικός Admin τώρα ειναι ο Viimaster, ας πει και αυτός τη γνώμη του.!

Άβαταρ μέλους
alex76gr
Reviewer
Reviewer
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alex76gr » Τρί Ιούλ 24, 2012 9:27 am

Ναι ευχαρίστως να περιμένουμε όλους όσους έχουν τον λόγο.
Και φυσικά το πιο σωστό θα ήταν να το ανακοινώσουν οι δημιουργοί.
Απλά επειδή το Amstrad-Nostalgia είναι καθαρά αφιερωμένο στον CPC, θα ήταν ιδανικό να ανακοινώνονταν εκεί.

Άβαταρ μέλους
Darth_Cotsos
ZX power
ZX power

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Darth_Cotsos » Τρί Ιούλ 24, 2012 11:13 am

Φυσικά και μπορείς!!! Το συγκεκριμένο έχει αναρτηθεί σε τρία φόρουμ μέχρι τώρα στα οποία ο zoro ήταν μέλος και τον ήξεραν (retrovisions, flashback, retrocomputers). Μπορείς να πάρεις αν θες και να δημοσιεύσεις και το πρώτο κείμενο που λέω λίγα λόγια για τον zoro αλλά και για τη σουίτα!!!
Ευχαριστώ για την ανταπόκριση!!! :!! :D

RetroUnboxers.gr

Άβαταρ μέλους
alex76gr
Reviewer
Reviewer
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alex76gr » Τρί Ιούλ 24, 2012 11:46 am

Ευχαριστώ Darth_Cotsos! :!!
Θα κάνω copy paste αυτά που έγραψες στο πρώτο post θα ανεβάσω και το zip αρχείο.
Αν δεν έχει αντίρρηση ο Viimaster μπορούμε να προχωρήσουμε.

Άβαταρ μέλους
Darth_Cotsos
ZX power
ZX power

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Darth_Cotsos » Τρί Ιούλ 24, 2012 11:51 am

Δεν είναι θέμα του Viimaster, To θέμα του Zeus office είναι καθαρά δικό μου, αν θέλεις να σου στείλω και το κείμενο σε .doc!!! 8-)

RetroUnboxers.gr

Άβαταρ μέλους
alex76gr
Reviewer
Reviewer
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alex76gr » Τρί Ιούλ 24, 2012 11:54 am

αν θέλεις να σου στείλω και το κείμενο σε .doc!!!

Όχι, μη μπαίνεις στον κόπο.
Λοιπόν αφού έχω την έγκρισή σου προχωράω.

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Τρί Ιούλ 24, 2012 2:13 pm

Δε ξέρω αν είναι σωστό αυτό που κάνω τώρα.. αλλά θα το πω.
Δεν είναι σχετικό με το θέμα εδώ, αλλά είναι σχετικό με την ανάμνηση του zoro σε ότι αφορά εμένα και άλλους.
Ο zoro πριν να αρχίσει να κάνει θέματα εδώ (δυστυχώς λίγα γιατί δε πρόλαβε..)μου είχε στείλει email, και αρκετά pm,s
με το τι σκεφτόταν για τα προγράμματα του πως θα τοποθετηθούν στο site μας,έκθεση απόψεων του για το team developers,και μερικά καυστικά σχόλια για άλλο χώρο..
Βέβαια εγώ δεν είπα πολλά.. παραπέρα από τον ZX-Jim που ανάφερα γενικά & λίγα,που πάνω κάτω ήξερε..αφού συζητούσε με εκείνον..
Είναι λοιπόν ο γραπτός λόγος του zoro, με το στυλ που τον διέκρινε, τον ανδρισμό και το ήθος του.
Αν συμφωνείτε μπορώ να τα επαναδιατυπώσω εδώ εις ανάμνηση του, θέλω όμως την σύμφωνη γνώμη ,από τον ZX_Jim, & τον Darth.
Δεν είναι κείμενα που τον προσβάλουν,πιστεύω τον αναδεικνύουν,εκτός όπως είπα που κάποια στιγμή μιλά για περίεργα για κάποιον άλλο χώρο,
(αλλά θα βάλω αστερίσκους στα επίμαχα σημεία,και όποιος κατάλαβε κατάλαβε..)
Δε θέλω με αυτό να επιτύχω κάτι, απλά σκέφτηκα αν τα δημοσίευα ,θα ήταν σαν να βρίσκετε εδώ κοντά μας, ανάμεσα μας!
Αν πάλι θεωρείτε ότι έτσι προσβάλω την μνήμη του η κάτι άλλο, ποτέ μου να μη το κάνω.

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Τρί Ιούλ 24, 2012 2:45 pm

Τώρα που τα ξανακοιτώ, έχει και το γνωστό χιούμορ του μέσα.. yes-yes
Αλλα από τι βλέπω δυστυχώς κάποια χάθηκαν, η τα είχα σβήσει κατά λάθος! όπως ο διάλογος που κάναμε,βασικά οι δικές μου απαντήσεις (οι περισσότερες) γιατί πιθανά είχα καθαρίσει τα εξερχόμενα!

Πάντως τα κείμενα δεν είναι τόσο σε προσωπικό επίπεδο αφού υμνεί κατουσίαν και "υπερηφανεύεται" για τις δημιουργίες του.. σε κάποιο σημείο αναφέρει.. "το καμάρι μου"
Επίσης τα κείμενα δεν είναι μεγάλα (πιθανά να έχασα κάποια..) :provlimatismenos
Όμως όπως ξαναβλέπω τα καυστικά σχόλια,και αν δεν βάλω αστερίσκους.. κάποιοι θα καούν!

Άβαταρ μέλους
Darth_Cotsos
ZX power
ZX power

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Darth_Cotsos » Τρί Ιούλ 24, 2012 4:59 pm

Κοίτα να δες πικρίες υπήρχαν και είχαν συζητηθεί κατ'ιδίαν τότε... Το θέμα όμως εδώ είναι η μνήμη του και η παρουσίαση σε όλα τα φόρα που ήταν μέλος, έγινε απλά για να δουν όσοι τον ήξεραν και τον συμπαθούσαν τις τελευταίες δημιουργίες του τις οποίες έτσι και αλλιώς θα ανέβαιναν σε όσα φόρα ήταν μέλος!!!

RetroUnboxers.gr

Επιστροφή σε “* Home Micros programming *”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες