Zeus Office για CPC6128 Μια σουίτα γραφείου σε Basic!!!

Τα δικά μας προγράμματα!

Συντονιστής: Developers

Άβαταρ μέλους
Darth_Cotsos
ZX power
ZX power

Zeus Office για CPC6128 Μια σουίτα γραφείου σε Basic!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Darth_Cotsos » Παρ Ιούλ 20, 2012 8:47 pm

ZEUS OFFICE for Amstrad CPC 6128
Προγραμματισμός: Δημήτρης Πρωτονοτάριος (Zoro), Γιαβρίμης Κώστας (Darth_Cotsos)

Εδώ στη retro κοινότητα όλα τα παλαιότερα μέλη γνωρίζαμε και οι περισσότεροι από κοντά τον Δημήτρη (zoro). Ήταν ένα ξεχωριστός άνθρωπος με ήθος και φυσικά μεγάλη όρεξη και ενδιαφέρον για το αντικείμενο μας.
Μαζί του και μαζί με τον ZX_Jim ξεκινήσαμε μια ομάδα με σκοπό την συγγραφή προγραμμάτων για τα αγαπημένα μας home micros σε basic ώστε να είναι κατανοητά από όλους του απλούς χρήστες!!!
Η αρχή έγινε με την εφαρμογή της τοπογραφικής όδευσης για όλους σχεδόν τους γνωστούς οκτάμπιτους αλλά και για τον QL!!!
Η αρχή έγινε και βάλαμε νέους στόχους. Οι τρείς μας θα κάναμε μια εφαρμογή εμβαδομέτρησης για τους περισσότερους οκτάμπιτους και εγώ με τον zoro θα κάναμε μία σουίτα γραφείου για τον Amstrad CPC6128!!!

Εικόνα

Δυστυχώς τα γεγονότα μας πρόλαβαν και τον Δημήτρη (zoro) τον χάσαμε άδικα!!!
Ωστόσο ένα μήνα σχεδόν πριν το ατύχημα ο Δημήτρης μου είχε δώσει τον επεξεργαστή κειμένου και τη βάση δεδομένων που είχε καταφέρει να ετοιμάσει. Ήταν και τα δυο διασκευή δύο αντίστοιχων εφαρμογών που είχαν δημοσιευτεί την δεκαετία του 80 στον ξένο τύπο και ο Δημήτρης πήρε και τις έφερε στα μέτρα μας και σε αυτό που είχαμε και οι δύο στο μυαλό μας. Εγώ είχα αναλάβει το δύσκολο κομμάτι της ανάπτυξης μιας εφαρμογής λογιστικού φύλλου από το μηδέν εξ’ ολοκλήρου σε Locomotive Basic!!!
Όταν χάσαμε τον Δημήτρη είχα ολοκληρώσει σχεδόν το 10% της εφαρμογής. Ήθελα λοιπόν να δημοσιεύσω την εργασία του ως φόρο τιμής αλλά δεν ήθελα να είναι μη ολοκληρωμένη. Ήταν πλέον στο χέρι μου να ολοκληρωθεί!!!

Εικόνα

Και επιτέλους ένα σχεδόν χρόνο μετά κατάφερα να το ολοκληρώσω και να σας το παρουσιάσω!!!
Το Zeus office suite όπως είπαμε είναι μία σουίτα γραφείου για τον Amstrad CPC6128 και είναι φτιαγμένη εξ’ ολοκλήρου σε Locomotive Basic.
Περιλαμβάνει τα προγράμματα: WRITER, D-BANK και CCALC.
Ας ξεκινήσουμε λοιπόν από το πρώτο, τοWriter. Πρόκειται για τον επεξεργαστή κειμένου της σουίτας μας.
Το πρόγραμμα το φορτώνουμε γράφοντας load”writer και μετά δίνουμε run.
Όταν ξεκινήσει το πρόγραμμα μας ζητάει εάν θέλουμε να φορτώσουμε ένα ήδη υπάρχον αρχείο. Αν δώσουμε όχι ξεκινάμε ένα καινούργιο!!!
Ο κειμενογράφος ξεκινάει σε text mode. Σε αυτό το mode μπορούμε να εισάγουμε γραμμές κειμένου και γενικά να γράψουμε το κείμενο μας. Η τρέχουσα γραμμή που πληκτρολογούμε φαίνετε στο κάτω μέρος της οθόνης και ακριβώς πάνω από το υπόμνημα με τους διαθέσιμους συνδυασμούς πλήκτρων. Με το που θα δώσουμε enter η γραμμή περνάει στο πάνω μέρος της οθόνης και γίνετε μέρος του κειμένου.
Από δω πλέον δεν μπορούμε να κάνουμε κάποια διόρθωση στις γραμμές του κειμένου.
Για να γίνει αυτό θα πρέπει να πάμε σε Edit mode. Εδώ μπορούμε να πάμε με τα cursor keys σε όποια γραμμή του κειμένου θέλουμε και να την διαμορφώσουμε ή και διορθώσουμε αν υπάρχουν λάθη!!!
Επίσης εδώ μπορούμε να δούμε το κείμενο μας σε πλήρη οθόνη, να το εκτυπώσουμε αλλά και να το σώσουμε στη δισκέτα!!!

Εικόνα

Το δεύτερο πρόγραμμα του Zeus Office είναι το D-BANK και όπως καταλαβαίνετε και από την ονομασία πρόκειται για ένα πρόγραμμα βάσεων δεδομένων.
Το πρόγραμμα φορτώνει δίνοντας load”D-BANK και κατόπιν run.
Στην πρώτη οθόνη βλέπουμε το κεντρικό μενού με το οποίο διαχειριζόμαστε όλες τις εργασίες μας!!!
Εδώ να πω πως το συγκεκριμένο πρόγραμμα είχε δύο bug που δεν πρόλαβε ο φίλος μας ο Δημήτρης να διορθώσει.
Το πρώτο αφορούσε την ρουτίνα εκτύπωσης το οποίο και διορθώθηκε και το δεύτερο αφορά την εισαγωγή νέας εγγραφής όπου θα πρέπει να βγαίνουμε κάθε φορά στο κεντρικό μενού και να επιλέγουμε εισαγωγή για να πάρει την επόμενη εγγραφή. Αλλιώς θα καταχωρεί συνέχεια την πρώτη εγγραφή που έχουμε δώσει!!!
Έτσι σε αυτό το σημείο θα πρέπει να δίνουμε Q (quit) και να επιλέγουμε ξανά την εισαγωγή στοιχείων…
Ας δούμε λίγο ποιο αναλυτικά το κεντρικό μενού της εφαρμογής.
Στην πρώτη επιλογή «Create new file» έχουμε την δυνατότητα να δημιουργήσουμε ένα νέο αρχείο βάσης δεδομένων.
Το πρόγραμμα μας ζητάει πόσα πεδία θα έχει η κάθε εγγραφή. Ο μέγιστος αριθμός πεδίων είναι 18. Μην ξεχνάμε ότι έχουμε μεν μόνο 128Κ αλλά στον CPC μόνο τα 64Κ είναι άμεσα προσπελάσιμα μέσα από το λειτουργικό και κατά συνέπεια από την Basic. Εννοώ φυσικά χωρίς να αρχίσεις τα Pokes ή να κάνεις κάτι σε κώδικα μηχανής. Είπαμε ότι θέλαμε τα προγράμματα να είναι σε απλή Basic ώστε να μπορούν να τα καταλαβαίνουν όλοι οι χρήστες που τουλάχιστον ασχολούνται!!!
Αφού λοιπόν δώσουμε και τον αριθμό των πεδίων το πρόγραμμα μας ζητάει να τα ονοματίσουμε.
Μετά από αυτή την διαδικασία έχουμε μία νέα βάση έτοιμη για να δουλέψουμε.
Νέες εγγραφές περνάμε με την επιλογή «Enter Data» και προσέχουμε το bug που περιέγραψα παραπάνω!!!
Με την επιλογή «Search – Display – Change» μπορούμε να επεξεργαστούμε τις εγγραφές μας. Να βρούμε μία εγγραφή, να την διορθώσουμε ή ακόμη και να την διαγράψουμε!!!
Γενικά αυτή η επιλογή είναι το εργαλείο με το οποίο χειριζόμαστε την βάση μας αντλώντας πληροφορίες από αυτή αλλά και ενημερώνοντας τις εγγραφές μας.
Η επόμενη επιλογή «View Records» μας δίνει μία λίστα όλων των εγγραφών στην οθόνη.
Οι δύο επόμενες επιλογές μας επιτρέπουν να σώσουμε ή να φορτώσουμε μία βάση από την δισκέτα.
Η προτελευταία επιλογή «Print file» μας δίνει μια λίστα όλων των εγγραφών στον εκτυπωτή.
Και φυσικά με την τελευταία επιλογή βγαίνουμε από την εφαρμογή!!!

Εικόνα

Τελευταίο πρόγραμμα που περιέχεται στο Zeus Office είναι το CCALC.
Είναι το λογιστικό φύλλο της σουίτας και είναι και αυτό όπως και τα προηγούμενα φτιαγμένο εξ’ολοκλήρου σε Locomotive Basic.
Η εφαρμογή φορτώνει δίνοντας load”CCALC και μετά run.
Αφού γίνει ο μηδενισμός και η προετοιμασία των πινάκων η οθόνη έρχεται στη σχετικά γνώριμη σχεδίαση των λογιστικών φύλλων με τις αριθμημένες γραμμές και στήλες.
Και εδώ λόγο μνήμης ο κεντρικός πίνακας είναι δισδιάστατος 26Χ26.
Με τα βελάκια μπορείτε να μετακινήσετε τον δρομέα ανάμεσα στα κελιά του φύλλου.
Στο πάνω μέρος της οθόνης βρίσκεται το κεντρικό μενού της εφαρμογής, ενώ στα δεξιά του βλέπουμε την τρέχουσα γραμμή και στήλη.
Κάτω ακριβώς από το μενού και δίπλα από την λέξη Value : εμφανίζετε το πλήρες περιεχόμενο του τρέχον κελιού. Εδώ φυσικά αφού δεν έχουμε φορτώσει ή γράψει κάτι φυσικά και δεν μας δείχνει τίποτα.
Στο κάτω μέρος της οθόνης υπάρχει η προτροπή Command>
Εδώ η εφαρμογή περιμένει τις εντολές μας ή τις τιμές που θέλουμε να δώσουμε στα κελιά.
Ας δώσουμε στο τρέχον κελί την αξία 100.
Πληκτρολογούμε 100 και πατάμε Return. Αμέσως το κελί παίρνει την τιμή 100 και φυσικά δίπλα από την λέξη Value εμφανίζετε το 100.
Με αυτόν τον τρόπο περνάμε τιμές στο λογιστικό μας φύλλο οι οποίες φυσικά μπορούν να είναι αριθμητικές και αλφαριθμητικές.
Οι περισσότερες εργασίες της εφαρμογής γίνονται μέσα από εντολές και συναρτήσεις ενώ δίνετε και η δυνατότητα για δημιουργία απλής μορφής φόρμουλας.
Οι εντολές ξεκινούν με τον χαρακτήρα @ , οι συναρτήσεις με τον χαρακτήρα = ενώ οι φόρμουλες με τον χαρακτήρα #.
Όταν στα δεξιά μια τιμής ενός κελιού δούμε τον χαρακτήρα = τότε η τιμή αυτή έχει προέλθει από συνάρτηση, ενώ εάν έχει τον χαρακτήρα # τότε έχει προέλθει από φόρμουλα.
Ας φορτώσουμε ένα τεστ αρχείο για να τα δούμε αυτά.

Δίνουμε λοιπόν @LOAD TESTP2 και πατάμε RETURN.
Η εφαρμογή θα φορτώσει το αρχείο και τα δεδομένα του θα εμφανιστούν στην οθόνη.
Η φόρτωση θα έχει ολοκληρωθεί όταν εμφανιστεί ο δρομέας στη θέση 1,1.
Σε κάθε κελί για λόγους χώρου εμφανίζω μέχρι 6 χαρακτήρες ενώ η πλήρη τιμή ενός κελιού φαίνεται, εάν πάτε τον δρομέα απάνω του, δίπλα από την λέξη value.
Εδώ βλέπουμε και αυτό που έλεγα παραπάνω για την σήμανση εάν η τιμή έχει προέλθει από συνάρτηση ή φόρμουλα.
Αν μετακινήσετε τον δρομέα στη θέση Α10 και δώσετε στο Command @FORM θα εμφανιστεί στο command η συνάρτηση από την οποία έχει προέλθει η τιμή.
Εδώ δηλαδή =SUM A2:A6.
Γενικά η εφαρμογή περιλαμβάνει πολλές εντολές και τέσσερις συναρτήσεις που σας επιτρέπουν να ταξινομήσετε τα δεδομένα σας, να βρείτε σύνολα, μέσο όρο, μεγαλύτερο ή μικρότερο καθώς και να τυπώσετε το φύλλο εργασίας σας.
Για το CCALC έχω φτιάξει αναλυτικό εγχειρίδιο που θα βρείτε μαζί με το .dsk αρχείο που περιέχει το Zeus Office.
Ξέρω ότι ο Δημήτρης είναι καλά εκεί που βρίσκετε και ελπίζω να χαρεί με τη ολοκλήρωση και δημοσίευση της εργασίας μας!!!

zeusoffice.zip
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.
You don't know the power of the 8bit side!!!

RetroUnboxers.gr

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Re: Zeus Office για CPC6128 Μια σουίτα γραφείου σε Basic!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Παρ Ιούλ 20, 2012 9:44 pm

Καταρχήν Κώστα ευχαριστούμε που το πόσταρες και και έκανες & τον κόπο να αποτελειώσεις τη δημιουργία του φίλου zoro..
Αν και κανονικά θα έπρεπε να το ποστάριζε ο ZX_Jim..αλλα κάνει τον θυμωμένο.. (ας πιει ξίδι!)
Στο θέμα του Θέματος τώρα.. είμαι σίγουρος για τη δουλειά του zoro ότι είναι καταπληκτική θα το δοκιμάσω σύντομα ελπίζω,για να τον τιμήσω.
Ο φίλος μας ο zoro όπως είπες.. ζει, δε θα συμφωνήσω στην πρόταση: "τον χάσαμε άδικα" ίσως το "ξαφνικά" για μας ,να είναι πιο σωστό..
γιατί αυτά τα κανονίζει ο Άρχων, κάτι που εμάς φαίνεται δυσάρεστο,στην πραγματικότητα δεν είναι έτσι..αλλά για να μη πάει αλλού η "βαλίτσα" σταματώ..
Δεν θα πω φανταστικά λόγια & κολακείες για τον αγαπημένο σε όλους zoro, γιατί δε χρειάζεται..
Αλλα πιστεύω εκτός το λυπηρό της απώλειας του, λυπηρό ήταν ότι χάσαμε τον άνθρωπο που μας ένωνε σαν ανιδιοτελή παρέα.
(Όποτε δείτε τη γυναίκα του ,τα χαιρετίσματα μου.)
Όσο για την ZEUS = Εικόνα τι να πω.. ο Jim ξέρει τι προγραμματισμούς & όνειρα έκανε.. μαζί και συ, & ο zoro..
Εσύ Κώστα καλά? χάθηκες από δω, για τους δικούς σου λόγους άγνωστους σε μένα.. τέσπα.. δε περάσαμε και βέρα.. yes-yes

Τέλος θα το βάλω στο Portal να μείνει ιστορικό, γιατί είναι ιστορικό το Θέμα..δεν ξέρω αν το κείμενο θα είναι ταιριαστό.. αν είναι διορθώστε με..
Η βαθιά κατάσταση που επιπλέει

Άβαταρ μέλους
Darth_Cotsos
ZX power
ZX power

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Darth_Cotsos » Παρ Ιούλ 20, 2012 10:02 pm

Δεν νομίζω ότι έχει σημασία ποιος το ποστάρει. Ωστόσο το συγκεκριμένο θέμα είναι δικό μου, αφού ήταν να το ολοκληρώσουμε εγώ και ο zoro. Ο ZX_Jim δεν θα είχα καμιά ανάμιξη.
Τώρα εγώ καλά είμαι και "χάθηκα" για εντελώς προσωπικούς λόγους... Από την δεύτερη έκθεση που κάναμε εδώ δεν έκανα κάτι που να αξίζει τον κόπο πέρα από το ccalc για να ολοκληρωθεί η σουίτα γραφείου που έκανα ποστ σε όσα φόρα είμαι μέλος και γνώριζαν τον Δημήτρη!!! Ωστόσο μη νομίζεις έριχνα τις ματιές μου στο φόρα τις νύχτες από την δουλειά :D

Μόλις συνέλθω από τον προγραμματισμό του CPC, ελπίζω να επανέλθω με νέες δημιουργίες... Προσοχή λίγο στο ccalc γιατί εξαντλεί και τα 64Κ του 6128 που διαθέτει η Basic... Δεν είναι ZX Spectrum να σου διαθέτει και τα 128Κ!!!! yes-yes

RetroUnboxers.gr

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Παρ Ιούλ 20, 2012 10:10 pm

Aα. τα μπέρδεψα με αυτό στην αρχή..(Μαζί του και μαζί με τον ZX_Jim ξεκινήσαμε μια ομάδα με σκοπό την συγγραφή προγραμμάτων) συγχωρεμένος τοτε ο Jim.. huh-man
Ys. ΘΑ κάνω edit τις φώτο με λινκ απο το σερβερ,γιατι εχουμe πρόβλημα με το imageShack..

Άβαταρ μέλους
Darth_Cotsos
ZX power
ZX power

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Darth_Cotsos » Παρ Ιούλ 20, 2012 10:13 pm

Τις είχα φορτώσει στην αρχή στον σερβερ αλλά μου τις έβγαζε μισές και όλες μαζεμένες στο τέλος... Δεν ξέρω τι δεν έκανα καλά... :blush

RetroUnboxers.gr

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Παρ Ιούλ 20, 2012 10:24 pm

Δε φταίς εσύ.. ναι σαν συνημμένα αν ανεβάσεις photos πάνω από 1000X ++ κάτι παθαίνει.. (θέλει κάπως μικρές, π.χ 800Χ και ειναι οκ)
δε ξέρω πως να τα φτιάξω αυτά,και δε το αγγίζω γιατί πας να φτιάξεις κάτι και χαλά το άλλο, ως συνήθως..
επίσης ο web master που βοηθούσε λείπει για διακοπές εδώ και χρόνια..(για σου Κυριάκο!)

Άβαταρ μέλους
Darth_Cotsos
ZX power
ZX power

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Darth_Cotsos » Παρ Ιούλ 20, 2012 10:38 pm

ΟΚ στα υπόψη για μελλοντικά ποστ!!! 8-)

RetroUnboxers.gr

Άβαταρ μέλους
ZX_Jim +
Z80 power CPU
Z80 power CPU
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ZX_Jim + » Σάβ Ιούλ 21, 2012 12:43 am

Η ομάδα είχε 3 μέλη μέχρι να φύγει ο Zorro,
με το συγκεκριμένο project δεν είχα προλάβει ν' ασχοληθώ και μετά τον Δημήτρη, εγκατέλειψα!

Τώρα για το ξύδι, εσύ ξέρεις, εσύ κατάλαβες! Αν έχεις κάποιο πρόβλημα μαζί μου υπάρχουν και τα ΡΜ,
όχι αυτές οι αγένειες:
Θα έπρεπε να το ποστάριζε ο ZX_Jim..αλλα κάνει τον θυμωμένο.. (ας πιει ξίδι!)
http://zxjim.blogspot.gr/

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Σάβ Ιούλ 21, 2012 7:37 am

ZX_Jim έγραψε:Η ομάδα είχε 3 μέλη μέχρι να φύγει ο Zorro

Αυτό το γνώριζα,αφού κάναμε και ετοιμασίες παρουσίασης, με τα λογότυπα κτλ.. τα ξέχασες?

με το συγκεκριμένο project δεν είχα προλάβει ν' ασχοληθώ και μετά τον Δημήτρη, εγκατέλειψα!

Αυτό δε το γνώριζα...

υπάρχουν και τα ΡΜ,

Τι pm..Θα σε'περνα κατευθείαν τηλέφωνο, αλλά ούτε με αυτά τα πάω καλά..έχω τσακωθεί με τα τηλέφωνα εδώ και πολλά χρόνια.. ::3
Δεν έχω κάτι με σένα, ούτε με κανένα, αλλά σίγουρα πολλοί έχουν κάτι μαζί μου..

όχι αυτές οι αγένειες:

Θα συμφωνήσω, πολλές φορές γίνομαι αγενής, απότομος να το πω?..αλλά πάντα έτσι ήμουν το γνωρίζατε μετά από τόσα χρόνια πιστεύω..
Δεν θα προσπαθήσω να δικαιολογηθώ, (αφού με ξέρω).. αντικοινωνικός,απότομος και αγενής.. ίσως και αλλά που δε μου έρχονται τώρα.. :(

Στο Θέμα τώρα.. θα ήθελα τις εντυπώσεις σας αυτοί που το δοκιμάσατε,να πείτε πως σας φάνηκε ,και τη χρηστικότητα του..(εγώ πιθανά λόγο φόρτου εργασίας & υποχρεώσεων να αργήσω..)
χωρίς φαμφάρες.. αλλά αντικειμενικά!

Άβαταρ μέλους
Darth_Cotsos
ZX power
ZX power

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Darth_Cotsos » Κυρ Ιούλ 22, 2012 9:24 am

Να πω εγώ που το έφτιαξα??? αντικειμενικός θα είμαι!!! :lol:

RetroUnboxers.gr

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Κυρ Ιούλ 22, 2012 10:04 am

και βεβαια!

Άβαταρ μέλους
ZX_Jim +
Z80 power CPU
Z80 power CPU
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ZX_Jim + » Κυρ Ιούλ 22, 2012 4:04 pm

Μια χαρά δουλεύει και μάλιστα έχει περισσότερες δυνατότητες από άλλα εμπορικά της εποχής! s-wow
Βέβαια δεν γίνεται σύνδεση αρχείων από την βάση στο λογιστικό φύλλο, ή αντίστροφα,
αλλά με 64Κ ανεκμετάλλευτα, είναι ψιλά γράμματα.... ::5

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Κυρ Ιούλ 22, 2012 5:43 pm

Παιδιά,εγώ δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με κάτι τέτοιο πρόγραμμα ,εκτός από κάτι αποθήκες, ημερολόγια κτλ..
Μη με πάρετε στο "ψιλό".. τι ακριβώς σημαίνει λογιστικό φύλλο? αφορά μόνο επαγγελματίες λογιστές ας πούμε? :roll:
Είμαι σίγουρος ότι θα δουλεύει ρολοι,αλλα μιλώ αν θα μπορούσε να μας χρησιμεύσει πραγματικά και να βοηθήσει τον χρηστη σε κάποια δουλειά..
όχι μονο να το δούμε να δουλεύει μια φορα.. και τέλος..
καταλαβαίνετε τι θέλω να πω..
Βασικά θα ήταν πολύ cool να κάναμε την δουλειά μας με μια ρουτίνα σε ένα 8bit (ας πούμε αυτή..)
που δεν θα υπάρχει στα σύγχρονα PC.. αυτό θα ξεφτίλιζε τελείως τα PC-άκια..
Ας πούμε το " Amstrad CPC6128, Αρχαία Ελληνική γραφή (του συγχωρεμένου zoro)..μου έκανε φοβερή εντύπωση και δε νομίζω να υπάρχει κατι τέτοιο σε PC!

Άβαταρ μέλους
ZX_Jim +
Z80 power CPU
Z80 power CPU
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ZX_Jim + » Κυρ Ιούλ 22, 2012 10:34 pm

Λογιστικό φύλλο είναι το Lotus123 (από τα ρετρό),
το microsoft excel από το office(από τα σημερινά).

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Κυρ Ιούλ 22, 2012 11:08 pm

Κανένα από αυτά δεν έχω δοκιμάσει..καταλαβαίνετε λοιπόν την ασχετοσύνη.. :?

Επιστροφή σε “* Home Micros programming *”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες