Amstrad CPC6128, Αρχαία Ελληνική γραφή

Τα δικά μας προγράμματα!

Συντονιστής: Developers

Άβαταρ μέλους
ZX_Jim +
Z80 power CPU
Z80 power CPU
Επικοινωνία:

Amstrad CPC6128, Αρχαία Ελληνική γραφή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ZX_Jim + » Πέμ Δεκ 30, 2010 10:07 pm

Το πρόγραμμα που έφτιαξε ο φίλος μας Zorro, aποτελεί μία συνοπτική συλλογή της γραφής των σημαντικότερων 36 πόλεων-περιοχών του Ελλαδικού χώρου της εποχής 800-403 π.Χ.
Περιέχει την αναλυτική παρουσίαση του καθενός γράμματος (υφιστάμενο και παρωχημένο),
το αλφάβητο κάθε διαλέκτου από τις 36 υπάρχουσες
και το σημαντικότερο, την μετατροπή μίας πληκτρολογηθείσας πρότασης από την σύγχρονη γραφή σε αρχαία (ανάμεσα από δέκα κυριότερες διαλέκτους) και αντιστρόφως.

Εικόνα

Ο Zorro γράφει:

Η αρχαία ελληνική γλώσσα αποτελεί ένα ιδιαίτερο αποτέλεσμα πολιτικών, οικονομικών, εμπορικών και πολιτισμικών διαδικασιών στον ευρύτερο γεωγραφικό χώρο της λεκάνης της ανατολικής Μεσογείου (και όχι μόνο), προσδίδοντάς της το μοναδικό χαρακτηριστικό της γλωσσικής ομοιογένειας ανάμεσα στις διάφορες διαλέκτους της, τις οποίες έκανε αμοιβαία κατανοητές.
Ένας λόγος είναι και η έντονη πολιτισμική δραστηριότητα των προγόνων μας. Η λογοτεχνική και επιστημονική γλώσσα –και η γραφή ως απότοκό τους- αναπτύχθηκε ως αδιάσπαστα ενωμένη με την διάλεκτο με την οποία διαμορφώθηκε, η οποία κατόπιν διεσπάρη μέσω των πολιτισμικών, κοινωνικών και οικονομικών ανταλλαγών των πόλεων-περιοχών, δημιουργώντας σταδιακά μία υπερ-γεωγραφική έντεχνη διάλεκτο και ένα πρώτο κοινό γλωσσικό υπόβαθρο, η εξέλιξη του οποίου οδήγησε τελικά στην κοινή «Μεγάλη Αττική» γλώσσα, η οποία μεταφέρθηκε μέσω των κατακτήσεων του Μεγάλου Αλεξάνδρου σε όλο τον γνωστό κόσμο της εποχής εκείνης. Σύμφωνα με τον Hans Eideneier, η ελληνική γραφή είναι ένα σύστημα αλφαβητικής απόδοσης της μετρικής ποίησης και κατόπιν του ρυθμικού πεζού λόγου.
Η διαφοροποίησή της με την λατινική γλώσσα (το αλφάβητο της οποίας προήλθε από το χαλκιδικό και δη της Κύμης), έγκειται στην διαχρονική επιβίωσή της βασικής της γλωσσικής βάσης έως σήμερον, και αυτό δεν είναι αποτέλεσμα κάποιων εγγενών ιδιωμάτων της, αλλά προκύπτει από την εντυπωσιακή επιμονή του ελληνισμού να διατηρεί τον πολιτισμικό, πολιτικό και κοινωνικό του χαρακτήρα σχεδόν αναλλοίωτο επί χιλιετίες. Είναι απίστευτο για τους άλλους λαούς, το πως τα διάφορα στοιχεία του τρόπου ζωής και του πολιτισμού μας έχουν ελάχιστα διαφοροποιηθεί έως σήμερα.
Εντούτοις, η ιδιαιτερότητα αυτή δεν πρέπει να αποτελεί γλωσσική ανωτερότητα της ελληνικής, θα ήταν σωβινιστικό να το πιστεύουμε. Όλες οι γλώσσες αποτελούν ισότιμο μνημείο της ανθρώπινης ευρηματικότητας, καθώς αποτελούν έναν ευφυή και δυναμικά εξελισσόμενο κώδικα επικοινωνίας κάθε λαού, όποια μορφή και αν έχει.

Τα αρχαία ελληνικά αλφάβητα, τα οποία παραθέτω στο πρόγραμμα των Αρχαίων που δημιούργησα μέσω της Locomotive BASIC του Amstrad, αποτελούν μία συνοπτική συλλογή της γραφής των σημαντικότερων 36 πόλεων-περιοχών του ελλαδικού χώρου της εποχής εκείνης. Βεβαίως, ο γραπτός λόγος αποτελεί απλώς έναν κώδικα συμβολοποίησης της γλώσσας, και ιστορικά έπεται του προφορικού λόγου, εν τούτοις, η ποιότητά του αποτελεί σημαντικό δείκτη του πολιτισμού μας, όπως διαμορφώθηκε από την αρχαία εποχή και συνεχίζεται μέχρι τις μέρες μας.

Εικόνα

Το πρόγραμμα αποτελείται από εννέα υπο-προγράμματα (όπου το ένα «καλεί» το άλλο), με συνολικά 5618 γραμμές εντολών, τα οποία καταλαμβάνουν τα 166 Κ από τα 178 διαθέσιμα της δισκέτας του Amstrad 6128. Αποτελεί το μεγαλύτερο πρόγραμμα που κατασκευάστηκε ποτέ γιά τον Amstrad.
Ανοίξτε τον Amstrad emulator που διαθέτετε (προτείνω τον Caprice32 και ειδικά την version 3.6.1). Από το μενού Disk κάντε Insert στην πλευρά Α το ARXAIA.dsk και στην πλευρά Β φορτώστε το ARXAIA SC.dsk και είστε έτοιμοι.
Γράψτε: RUN “arxaia”. Έπειτα από την εισαγωγική οθόνη, θα βρεθείτε στο κυρίως menu, το οποίο περιλαμβάνει τρεις επιλογές:
Α) Την αναλυτική παρουσίαση του καθενός γράμματος (υφιστάμενα και παρωχημένα).
Β) Το αλφάβητο κάθε διαλέκτου από τις 36 υπάρχουσες.
Γ) Την μετατροπή μίας πληκτρολογηθείσας πρότασης από την σύγχρονη γραφή σε αρχαία (ανάμεσα από δέκα κυριότερες διαλέκτους) και αντιστρόφως.
Στο πρόγραμμα παρέλειψα να δημιουργήσω ρουτίνα τέλους. Όταν θελήσετε να σταματήσετε, πατήστε δύο φορές το πλήκτρο Esc.

Γιά να γυρίσετε στα Λατινικά, γράψτε: SYMBOL AFTER 32 ή κάντε reset πατώντας ταυτόχρονα τα πλήκτα CONTROL-SHIFT-ESC.

Για να μελετήσετε το listing του κάθε υπο-προγράμματος, ζητήστε να δείτε πρώτα το όνομα του καθ’ ενός (γράφοντας πρώτα CAT για να παρουσιαστεί η λίστα τους στην οθόνη) και κατόπιν γράψτε: LOAD “το κάθε όνομα”. Κατόπιν, γράψτε LIST και θα το δείτε (όταν «γεμίζει» η οθόνη κάθε φορά, σταματάτε προσωρινά την κύλισή του πατώντας μία φορά το πλήκτρο Esc. Για να συνεχίσετε, πατήστε ένα ποιοδήποτε άλλο πλήκτρο. Αν το πατήσετε δύο φορές, η κύλιση θα διακοπεί).

Zorro

Εικόνα

Το πρόγραμμα καθώς και οι οδηγίες, βρίσκονται εδώ.
http://zxjim.blogspot.gr/

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Re: Amstrad CPC6128, Αρχαία Ελληνική γραφή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Παρ Δεκ 31, 2010 12:16 am

Zorro - Δημήτρη, καλωσόρισες δυναμικά στη σελίδα μας.
Θέλω να σου πω συγχαρητήρια όχι μονο για την μεγάλη προσπάθεια σου,αλλα και για το επίμαχο θέμα.
Θα το μελετήσω ενδελεχώς το πρόγραμμα μιας και ασχολούμαι τελευταία με την αρχαία ελληνική γραφή (ψάχνω συγκεκριμένους χαρακτήρες),πάνω στην χαρακτική ξύλο - μέταλλο,κ.α
Η βαθιά κατάσταση που επιπλέει

Άβαταρ μέλους
ZX_Jim +
Z80 power CPU
Z80 power CPU
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ZX_Jim + » Παρ Δεκ 31, 2010 12:24 am

Anemos έγραψε:... (ψάχνω συγκεκριμένους χαρακτήρες)...

Θα σου φανεί χρήσιμο,
γιατί επιτέλους θα βρεις σε ποια γράμματα αντιστοιχεί! :D
http://zxjim.blogspot.gr/

Άβαταρ μέλους
zorro +
Developers
Developers

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό zorro + » Παρ Δεκ 31, 2010 11:58 am

spyros_s έγραψε:πολύ καλά...σωστός ο ραλίστας μας! 8-)

Θες να σε πάω μιά... βόλτα;
Spartans! Prepare for Glory!!!

Άβαταρ μέλους
l8bit
Μέλος
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό l8bit » Σάβ Ιαν 22, 2011 2:54 pm

Καταπληκτικό πρόγραμμα !!!! :D
ΕΥΓΕ!
Μπορώ τελικά να διαβάσω κάποια παλαιά σκαλισμένα αντικείμενα, όπως και κείμενο σε εικόνες! :D

Κρίμα που δεν εχω 6128, αναγκάζομαι να το τρεξω σε emu... Δεν μπορεί να γίνει σε έκδοση spectrum ?
Μπορώ να κανω εύκολα την μετατροπη? Νομίζω μπορώ να δω τον κώδικα... Ετσι τουλάχιστον νομίζω, έχει κάποιο τμήμα σε κώδικα μηχανής?

Άβαταρ μέλους
zorro +
Developers
Developers

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό zorro + » Τετ Ιαν 26, 2011 3:23 pm

l8bit έγραψε:Καταπληκτικό πρόγραμμα !!!! :D
ΕΥΓΕ!
Μπορώ τελικά να διαβάσω κάποια παλαιά σκαλισμένα αντικείμενα, όπως και κείμενο σε εικόνες! :D

Κρίμα που δεν εχω 6128, αναγκάζομαι να το τρεξω σε emu... Δεν μπορεί να γίνει σε έκδοση spectrum ?
Μπορώ να κανω εύκολα την μετατροπη? Νομίζω μπορώ να δω τον κώδικα... Ετσι τουλάχιστον νομίζω, έχει κάποιο τμήμα σε κώδικα μηχανής?

Δεν έχει κώδικα μηχανής. Όλα είναι σε BASIC. Για να ξαναγραφτεί στην BASIC γιά Spectrums, ο Sinclair_Jim είναι ο απόλυτος γνώστης τους και ο μόνος που μπορεί να σου πει. Πάντως, αν δεις όλα τα listings θα... τρομάξεις!!! Εγώ έκανα έξι περίπου μήνες γιά να σκεφθώ και να φτιάξω τους αλγόριθμους και μετά να γράψω τα προγράμματα.

Άβαταρ μέλους
l8bit
Μέλος
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό l8bit » Πέμ Ιαν 27, 2011 3:42 am

Τα είδα τα listing και τρομαξα :D
Και εγώ ξέρω sinclair basic απο τα παλαια βεβαια, θα χρειάζεται νεους char και δεν θυμαμαι πως!
Παντως με τους εμουλατορ τρεχει μια χαρα!

Συγχαρητήρια!!! :D

Άβαταρ μέλους
zorro +
Developers
Developers

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό zorro + » Πέμ Ιαν 27, 2011 2:07 pm

l8bit έγραψε:Τα είδα τα listing και τρομαξα :D
Και εγώ ξέρω sinclair basic απο τα παλαια βεβαια, θα χρειάζεται νεους char και δεν θυμαμαι πως!
Παντως με τους εμουλατορ τρεχει μια χαρα!

Συγχαρητήρια!!! :D

Αν έχεις τον emulator Caprice32 (version 3.6.1 που είναι η καλύτερη), πηγαινε στο: Tools/Options/Video και στο Rendering Style επέλεξε Line Doubling (in software). Η οθόνη θα γίνει καλύτερη.
Αν πατήσεις το πλήκτρο που είναι επάνω από το Tab (έχει τα σύμβολα ~ και `), θα γεμίσει όλη η οθόνη με το παράθυρο του emulator.
Τελευταία επεξεργασία από zorro + σε Πέμ Ιαν 27, 2011 4:02 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
l8bit
Μέλος
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό l8bit » Πέμ Ιαν 27, 2011 4:01 pm

Ναι τα εχω βρει αυτα, ευχαριστω παντως :)

Επιστροφή σε “* Home Micros programming *”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες