Atari ST basic

Τα δικά μας προγράμματα!

Συντονιστής: Developers

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Atari ST basic

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Δευ Νοέμ 15, 2010 4:13 pm

Από τότε που απέκτησα τον Atari ST άρχησα να ασχολούμε με την ST Basic, βασικά μου φάνηκε αρκετά διαφορετική από του C64 μιας και έχει διαφορετικές εντολές γενικά, ελάχιστες είναι ίδιες και ειδικά αυτές απο αφορούν γραφικα και ήχο απλά καμία σχέση. Είχε πέσει στα χέρια μου ένα μικρό βιβλιαράκι το Atari ST Basic Quick Reference Guide. Εφαγα το internet να το βρω σε ηλεκτρονική μορφή αλλά δυστυχώς το βρήκα μόνο στα Γαλλικά!!! εδώ είναι εκεί που λέει manuels.
http://www.microstalgia.fr.st/ Επίσης υπάρχει άλλο ένα που θέλω που είναι η παρουσίαση της ST basic και είναι πάνω από 200 σελίδες!!! δυστυχώς δεν ξέρω Γαλλικά! το 1ο αν ενδιαφέρεται να κανείς μπορεί να κάτσω να το σκανάρω και να το σηκώσω κάπου που το έχω στα Αγγλικά. Επίσης υπηρχε ένα μικρό τεύχος συνοδευτικό του PIXEL που έχει καποιες αναφορές προγραμματισμού στην basic και σε άλλο Ελληνικό forum το έχουν ήδη σκανάρει και ανεβάσει. Αυτό λέγετε τα πάντα για τον Atari ST. Τέλος υπάρχουν προγραμματάκια που είχα φτιάξει για διάφορες χρήσεις δεν ξέρω αν ασχολείτε κανείς. Αν σας ενδιαφέρει η Atari ST basic μου λέτε να ανεβάσω τπτ γιατί αλλιώς είναι φασαρία να ασχοληθώ χωρίς λόγο. Με την SM124 και την basic την είχα καταβρεί για πολύ καιρό, δυστυχώς δεν μπορούσα να σχεδιάσω με χρώματα! :x :x :x

και κάτι που βρήκα σχετικά με ήχο και μερικά προγραμματάκια! http://www.atarimagazines.com/compute/i ... ari_ST.php

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Re: Atari ST basic

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Δευ Νοέμ 15, 2010 5:00 pm

Ναι,γιατί όχι.. μπορεί να φανούν χρήσιμες αυτές οι ρουτίνες,και πιθανά να μας πιάσει η όρεξη να τις μετατρέψουμε η εμπλουτίσουμε..
Προσωπικά ασχολήθηκα πολύ παλιά με basic ερασιτεχνικά,δε νομίζω να θυμάμαι και τίποτα..
Αλλα γενικά η basic είναι εύκολη,με αυτή ασχολείται και ο Jim.
Η βαθιά κατάσταση που επιπλέει

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Δευ Νοέμ 15, 2010 5:40 pm

Αν τα σκανάρω που μπορούμε να τα σηκώσουμε? εκτός του photobucket σαν εικόνες γιατί μόνο οι σημειώσεις είναι πάρα πολλές!!! έχω μέχρι και μια μια εντολή τι κάνει!!! μη πω για τα προγράμματα της Basic που είναι μόνο σε δισκέτα!

Άβαταρ μέλους
ZX_Jim +
Z80 power CPU
Z80 power CPU
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ZX_Jim + » Δευ Νοέμ 15, 2010 5:45 pm

Δεν ασχολούμε μόνο εγώ, εγώ είμαι μόνο ένα από τα 3 μέλη μια ομάδας.....
Ετοιμάζουμε κάτι αυτή την εποχή και γι' αυτό δεν έχουμε αναρτήσει ακόμα τίποτα!
Βέβαια εμείς ασχολούμαστε με 8μπιτα μόνο, αλλά θα ήταν ενδιαφέρον να εμπλουτιστεί η ομάδα και με 16μπιτους! :D
('ισως το κομμάτι της amiga να το αναλάβω εγώ τελικά.... :? )
http://zxjim.blogspot.gr/

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Δευ Νοέμ 15, 2010 5:59 pm

θα δω τι μπορώ να κάνω, αλλά τα σκαναρίσματα που να τα σηκώσω? έχω FTP server αλλά δεν έχω όλη μέρα ανοιχτό το pc! αν τα κάνω σαν φωτος jpg για το photobucket δλδ θα ειναι άπειρα τα αρχεία και σκόρπια!

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Δευ Νοέμ 15, 2010 6:54 pm

Έχουμε εμείς FTP και δικό μας server για μεγάλα αρχεία..,στείλε τα σε μένα με email να τα ανεβάσω στο server μας (αν είναι πάνω από 2MB).
Αν είναι μικρά μέχρι 2 MB κάθε μέλος μπορεί να ανεβάσει όποιο αρχείο, απλά με προσθήκη συνημμένου ( υπάρχει επιλογή κάτω αριστερά,όταν απαντάς σε ένα θέμα.. )
υποστηριζόμενα αρχεία.. θα πάθετε πλάκα.. από rar,zip, κτλ..μέχρι ADF,ST,MSA,DSK,sna,z80,tap,..ότι θέλετε,και αν δεν υπάρχει στη λίστα,απλά θα το προσθέσουμε

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Δευ Νοέμ 15, 2010 7:38 pm

οκ Thanks άνεμε! μόλις βρω ευκαιρία θα αρχίσω τα scanarismata! τωρα κάτι προγράμματα που έχω σε δισκέτες πως τα παίρνουμε? φαντάζομαι βάζω μέσα την δισκέτα στον ST και με καποια μνημη με HDDriver ή τα ετοιμα images να τα βάλω εκεί και να τα περάσω στον MAC να δω τα αρχεία .BAS σαν κείμενο? γιατί να τα γράψω με το χέρι είναι αδύνατον! :D :D :D

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Δευ Νοέμ 15, 2010 8:02 pm

floimage by ppera.. > viewtopic.php?f=23&t=61

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Δευ Νοέμ 15, 2010 9:03 pm

ΑΑΑ!! το είχα ξεχάσει αυτό!!! για να δω αν το έχω στα εικονικά win! αν θυμάμαι καλά κάνει και extract αρχεία από δισκέτες ε?

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Δευ Νοέμ 15, 2010 9:11 pm

Νομίζω και μεμονωμένα αρχεία μπορεί,δε θυμάμαι έχω καιρό να το δουλέψω,,

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Τρί Νοέμ 16, 2010 8:28 pm

Σήμερα σκανάρισα το βιβλίο για την basic που λέγαμε μια χαρά νομίζω βγήκε! είναι σε αρχεία .jpg και όλα μαζί σε ένα zip θα δείτε στα συνημμένα. Ξέχασα να πω ότι αν θέλετε μπορώ με κάποιο κόπο φυσικά να το κάνω και σε pdf αν και είναι λίγη φασαρία. Επίσης τελικά το πρόγραμμα που κάνει από δισκέτες σε images και το ανάποδο κάνει και extract αρχείων οπότε θα μπορέσω μάλλον να δείξω εδώ και διάφορα χρήσιμα προγραμματάκια που δεν έχω σε χαρτιά! :D :D :D
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Τρί Νοέμ 16, 2010 9:27 pm

Αν και ειναι σε χαμηλή ανάλυση είναι αρκετά αναγνώσιμο,γιατι δεν ανέβαζες λιγο την ανάλυση? φοβοσουν τα ΚΒ ε? αφού σου είπα θα το ανεβαζα εγώ..
Πάντως ευχαριστούμε είναι πολυ χρήσιμο για starters! :!!

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Τρί Νοέμ 16, 2010 9:35 pm

Βασικά Ανεμε έχω ένα πολυμηχάνημα-FAX της HP δικτυακό και το έκανα μέσω του web interface!!! δεν είχε εκεί επιλογή ανάλυσης! ίσως να είχε μέσα στο menu του, δεν το έχω ψάξει δεν σκανάρω βασικά. Αλλά αν την ανέβαζα τα αρχεία θα ήταν τεράστια!!! τώρα έχω άλλο πρόβλημα! τελικά βρήκα τα αρχεία της basic, κατάφερα να την αντιγράψω σε μια μνήμη ενώς έτοιμου image και με τον mac την πέρασα στο pc. Τα προγράμματα όμως έχουν και Ελληνικά μέσα και με ότι πρόγραμματα του linux να τα ανοίξω αυτα είναι κινέζικα!!! πως θα τα κάνω copy-paste???? καμια ιδεα? για αρχή σηκώνω σε ένα zip τα αρχεία .BAS (είναι όλα όσα έχω) και χωρισμένα σε μερικές κατηγορίες. Μερικά πολύπλοκα οικονομικά 2-3 τέτοια τα έχει γράψει ο ξαδερφός μου, τα άλλα όλα είναι από εμένα. Aneme αυτό που σήκωσες θέλει κωδικό!!!! τις επόμενες μέρες θα ακολουθήσουν σκαναρίσματα από τις σημειώσεις μου με αναλυτικά αρκετές εντολές τι κάνουν και παραδείγματα χρήσιμα διάφορων κολπων προγραμματισμού κτλ.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Τρί Νοέμ 16, 2010 9:45 pm

Το αρχείο πριν το ανέβασα για να δω ποσα μπορεί να ανεβάσει ο απλός χρήστης στο post του..
Ήταν 4.5MB και ανέβηκε άνετα.. πιθανά να πηγαίνει παραπάνω έως 20MB το έχω ορίσει,αλλα δε ξέρω αν έχει φρένο από το phpbb κώδικα του forum.. τέσπα 4.5MB ανετα μπορείς ίσως και παραπάνω..
Τώρα τα ελληνικά θες να τα κανεις copy-paste που? δοκίμασε να τα κανεις έτσι όπως είναι "κινεζικα", (λογικά πρεπει να δουλέψουν κανονικά μετά στον Atari)..

Άβαταρ μέλους
ZX_Jim +
Z80 power CPU
Z80 power CPU
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ZX_Jim + » Τρί Νοέμ 16, 2010 9:48 pm

Αν και δεν έχω ST, τα κατέβασα.... :lol:
Ευχαριστώ!
http://zxjim.blogspot.gr/

Επιστροφή σε “* Home Micros programming *”