Raspberry Pi

Γενική συζήτηση για ηλεκτρονικά & νέα τεχνολογία.
Άβαταρ μέλους
ViiMaster
QDI
QDI

Raspberry Pi

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ViiMaster » Παρ Σεπ 21, 2012 2:37 pm

Εικόνα

Καλησπέρα σας! Αγόρασα πρόσφατα από Αμερική (και περιμένω να μου έρθει) ένα Raspbery Pi. Για πληροφορίες όσοι δεν ξέρετε μπορείτε να βρείτε στη σελίδα http://www.raspberrypi.org/ και εννοείτε και σε αλλα γνωστά μέρει όπως Youtube κλπ... χαίρεται εσείς ;) Αυτό το πολύ συμπαθητικό barebone PC παίρνει ρεύμα από standard micro usb θήρα dld δουλεύει με 5.0V +/- 5%, που είναι από 4.75V έως 5.25V. Θα ήθελα να το κάνω να παίρνει από το standard τροφοδοτικό των pc μας! Αν κάνω μια απλή μετατροπή τη κόκκινου καλωδίου θα δουλέψει λογικά κανονικά η θα θέλω επιπλέον κύκλωμα για να κάνει regulation το ρεύμα?

Άβαταρ μέλους
Mad-Man
Moderator
Moderator

Re: Raspberry Pi

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Mad-Man » Παρ Σεπ 21, 2012 4:36 pm

Καλορίζικο s-wow φίλε.......
Κι'εγω σκεφτόμουν να το πάρω αλλά όλο το καλοκαίρι ήταν σε φάση προπαραγγελίας, μετά έφυγα και διακοπές και δεν ασχολήθηκα...
Ποιό μοντέλο πήρες το Α ή το Β ? και για πές μας και μερικά πράγματα όπως κόστος, μεταφορικά, χρόνος παράδοσης κ.λ.π.
Όσο για την τροφοδοσία μπορείς να τροφοδοτήσεις κανονικότατα απο το τροφοδοτικό του pc αλλά αν βάλεις και ένα 7805, που μπορεί να
δουλέψει άνετα και στο 1Α ( εσύ χρειάζεσαι λιγότερο ), θα είσαι αρχηγός...... ;)

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Παρ Σεπ 21, 2012 5:12 pm

Ti είναι τούτο πάλι ? χεχε..
για 5v απλά χρησιμοποιείς το κόκκινο του PSU ,και το μαύρο σώμα..
απλά τα πράματα..
Η βαθιά κατάσταση που επιπλέει

Άβαταρ μέλους
ViiMaster
QDI
QDI

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ViiMaster » Παρ Σεπ 21, 2012 7:20 pm

Ευχαριστώ πολύ mad! :thanks Λοιπόν... καταρχήν να πω πως όπως και εσύ, έτσι και εγώ είχα δει ότι ήταν σε προπαραγγελία από το αγγλικό κατάστημα τις RS Components http://raspberrypi.rsdelivers.com/ . Δεν με πείραζε όμως καθόλου να περιμένω οποτε έβαλα παραγγελια για 2 κομμάτια! μαζί με μεταφορικά αν θυμάμαι σωστά η παραγγελια ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ 2 ήταν χοντρά χοντρά στα 95 euro και αναμενόμενη ημερομηνία αποστολής 25 Σεπτέμβρη. Την επομενη μέρα δέχομαι ένα τηλεφώνημα από την αντιπροσωπεία τις RS Components στην Ελλάδα. Με ευχαρίστησε για την παραγγελια και μου είπε ότι τα κομμάτια τα περιμένουν μέσα με τέλος oktomvri και θα τηρηθεί αυστηρή σειρά προτεραιότητας! Λέω ένταξη, δεν πειράζει... Μετά μου έβαλε το κερασάκι στην τούρτα... Ξέρετε υπάρχει και μια διαφορα στην τιμή! Δεν ισχύει η τιμή στο αγγλικό site! E ένταξη λέω... Πείτε μου ποσο θα κοστίσουν? Και τι μου λέει?! και για τα 2 κομμάτια, μαζί με φπα και μεταφορικά 138 ευρώ!!!! A λέω... Ένταξη, δεν πειράζει, σας ευχαριστώ πολύ, της λέω, ακυρώστε την παραγγελια μου, είστε πολύ ακριβοί! Θα το πάρω από ebay πιο φτηνά! Θέλω να σημειώσω ότι γενικά προσπαθώ να είμαι ευγενικός και δεν μιλάω ποτε έτσι! Επίσης δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να το πάρω λίγο πιο ακριβά από Ελλάδα, χαλάλι για να υποστηρίζουμε και την ελληνική αγορά και να περιμένω κιόλας 1.5 μηνα! Αλλα όπως πάντα σαν Έλληνες, το ξεφτιλίσαμε! Τέλος πάντων για να μην σας κουράσω, πήρα το model B ολοκαίνουργιο στο κουτί του από αμερική με 55 δολάρια (44.00 euro "περιοπου") μαζί με μεταφορικά! Ο seller το έστειλε με απλό ταχυδρομείο και το δήλωσε σαν electronic components με αξια 15 δολάρια έτσι να γλυτώσουμε τα κερατιάτικα του τελωνείου... :)

Άβαταρ μέλους
Mad-Man
Moderator
Moderator

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Mad-Man » Παρ Σεπ 21, 2012 10:41 pm

Και πολύ σωστά έκανες φίλε μου ViiMaster, είμαι υπέρμαχος των Ελληνικής αγοράς και των Ελληνικών προιόντων μέχρι αηδίας,
αλλά όταν βλέπω ότι υπάρχει αισχροκέρδεια ή οτι πάνε να με εκμεταλευτούν τα πάιρνω στο κρανίο, και πάλι σου λέω μπράβο
που ακύρωσες την παραγγελία........
Έχω και εγώ μαγαζί και προσπαθώ να είμαι ανταγωνιστικός όχι μόνο με την εγχώρια αγορά αλλά και με την ευρωπαική, και πολλές φορές
αισθάνομαι μ@^@<@$ :evil: που υπάρχουν ακόμα αυτή την εποχή " έξυπνοι " που κοιτάζουν πως θα σε δαγκώσουν.......... :evil: :evil: :evil:

Άβαταρ μέλους
angel_grig
Μέλος
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό angel_grig » Σάβ Σεπ 22, 2012 1:28 pm

Eγω το πηρα απο την αγγλικη RS αλλα το ειχα προπαραγγειλει απο 5 μηνες πριν και το πηρα στην τιμη που το παιρνουν και οι Αγγλοι.Μπορεις αφοβα να το τροφοδοτησεις απο το τροφοδοτικο του pc (βεβαια εχει το αθλιο micro usb).Αν και το περιμενα εναγωνιως τελικα δεν ειναι τοσο καλο οσο το λενε,ιδιως αν θελεις να το χρησιμοποιησεις σαν ενα υπολογιστη γενικης χρησης.Το browsing ειναι πολυ αργο και δεν υποστηριζεται ακομη HTML5 οποτε youtube...γιοκ!Εδω απλο copy paste σε text να κανεις καταλαβαινεις ποσο αργο ειναι..μου αρεσει κιολας που θελουν να το προωθησουν στην εκπαιδευση..γενικα ειναι χρησιμο μονο αν θες να κανεις κατι ΠΟΛΥ συγκεκριμενο πχ ΜΑΜΕ emulator,σε project αντι για arduino κλπ.Aν θες ενα φτηνο μικρο υπολογιστη γεν χρησης προτεινω αυτο:http://www.ebay.co.uk/itm/Android-TV-4-0-Mini-HDMI-USB-SD-Multimedia-Stick-1080P-HDTV-Wi-Fi-Dual-Core-PC-w-/360489098007?pt=US_Internet_Media_Streamers&hash=item53eed31b17#ht_8103wt_932

Άβαταρ μέλους
alex76gr
Reviewer
Reviewer
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alex76gr » Σάβ Σεπ 22, 2012 2:03 pm

αισθάνομαι μ@^@<@$ :evil: που υπάρχουν ακόμα αυτή την εποχή " έξυπνοι " που κοιτάζουν πως θα σε δαγκώσουν.......... :evil: :evil: :evil:

Πρόσφατα χρειάστηκε να αντιγράψω ένα τηλεχειριστήριο για γκαραζόπορτα.
Πάω σε έναν κλειδαρά που αντιγράφει τηλεκοντρόλ και μου λέει ότι έχω 2 επιλογές, κινέζικο με 17 ευρώ και ελληνικό με 23 ευρώ.
Τελικά πήρα το ελληνικό αλλά αυτό που θέλω να πω είναι ότι ακόμα και τώρα οι Έλληνες έμποροι, βιομήχανοι, κατασκευαστές δεν έχουν καταφέρει να δείξουν δείγματα διαλλάκτικότητας.
Γιατί ρε φίλε 23 ευρώ?
Δεν μπορείς να κάνεις την τιμή σου να είναι πιο κοντά στην κινέζικη?
Δηλαδή πώς θέλουν να τους στηρίξουμε όταν αυτοί δεν καταλαβαίνουν τίποτα?

Παλιότερα έψαχνα CPU για το laptop μου(ήθελα να αναβαθμίσω από Celeron M σε κανονικό Mobile M CPU).
Βρίσκω τιμή από Έλληνα για μεταχειρισμένο στα 100 ευρώ.
Ψάχνω στο ebay και βρίσκω μεταχειρισμένο 22 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά.
Πιστεύω να καταλάβατε ποιος πήρε τελικά το μεσαίο δάκτυλο...

Άβαταρ μέλους
Mad-Man
Moderator
Moderator

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Mad-Man » Σάβ Σεπ 22, 2012 8:27 pm

Το Raspberry Pi δεν βγήκε τόσο για χρήση σαν υπολογιστής αλλά προωθείτε περισσότερο σαν media player, αυτό θα το δείτε και στο
επίσημο site της εταιρίας, γιαυτό εξάλου προσπάθησαν να το κάνουν όσο πιο μικρό γίνεται oxi μόνο για να μειώσουν το κόστος
αλλά και για νακρύβεται και πίσω απο την tv...

Άβαταρ μέλους
alex76gr
Reviewer
Reviewer
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alex76gr » Σάβ Σεπ 22, 2012 9:31 pm

Από ότι είχα διαβάσει, τα αρχικά τους κίνητρα ήταν η δημιουργία ενός ολοκληρωμένου και φθηνού υπολογιστή με σκοπό να εξοπλιστούν οι μαθητές των αγγλικών σχολείων και στη συνέχεια να διαδοθεί σε φτωχότερες χώρες για να δωθεί στα λιγότερο "τυχερά" παιδιά η πρόσβαση σε νέα τεχνολογία.

Άβαταρ μέλους
angel_grig
Μέλος
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό angel_grig » Δευ Σεπ 24, 2012 2:07 pm

alex76gr έγραψε:Από ότι είχα διαβάσει, τα αρχικά τους κίνητρα ήταν η δημιουργία ενός ολοκληρωμένου και φθηνού υπολογιστή με σκοπό να εξοπλιστούν οι μαθητές των αγγλικών σχολείων και στη συνέχεια να διαδοθεί σε φτωχότερες χώρες για να δωθεί στα λιγότερο "τυχερά" παιδιά η πρόσβαση σε νέα τεχνολογία.

Πραγματι ετσι ειναι και υποτιθεται οτι ετσι παραμενει..

Άβαταρ μέλους
ViiMaster
QDI
QDI

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ViiMaster » Παρ Σεπ 28, 2012 9:41 am

Εικόνα
:xoreyw s-wow

All the way from USA BABY!!! δυστυχώς επειδή έχω έναν καλεσμένο φίλο μου στο σπίτι, μάλλον σήμερα και αύριο δεν θα ασχοληθώ... :mpr από μεθαύριο όμως θα σας ποστάρω εντυπώσεις! s-wow huh-man

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Παρ Σεπ 28, 2012 9:42 am

Άντε, καλώς τα δέχτηκες ! s-wow
Η βαθιά κατάσταση που επιπλέει

Άβαταρ μέλους
ViiMaster
QDI
QDI