VirtualBox και VMware - Γρήγορος και πρόχειρος οπτικός οδηγός

Γενική συζήτηση για ηλεκτρονικά & νέα τεχνολογία.
Άβαταρ μέλους
alex76gr
Reviewer
Reviewer
Επικοινωνία:

VirtualBox και VMware - Γρήγορος και πρόχειρος οπτικός οδηγός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alex76gr » Παρ Δεκ 15, 2017 11:46 am

Η τεχνολογία virtualization και τα virtual machines δεν είναι καινούρια υπόθεση.
Υπάρχουν εδώ και πολύ καιρό και σκοπό έχουν να μας διευκολύνουν την ζωή.
Στην ουσία εκείνο που κάνει ένα virtualization λογισμικό είναι να δημιουργεί έναν εικονικό (virtual) υπολογιστή που "δανείζεται" τα απαραίτητα για την λειτουργία του από τον πραγματικό υπολογιστή πάνω στον οποίο τρέχει το λογισμικό.
Αυτό σημαίνει ότι δημιουργώντας έναν virtual υπολογιστή ορίζουμε αρχικά πόση μνήμη από την μνήμη του αληθινού Η/Υ θα δεσμεύσει, πόσο αποθηκευτικό χώρο από τον σκληρό δίσκο θα χρησιμοποιήσει κ.οκ.
Πρακτικά αυτό μας δίνει την δυνατότητα να έχουμε όσους virtual Η/Υ θέλουμε και να τους χρησιμοποιήσουμε ακριβώς σαν να ήταν αληθινοί Η/Υ.
Στην αρένα του virtualization λογισμικού υπάρχουν αρκετοί ανταγωνιστές, ο καθένας με τα δικά του πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα.
Ενδεικτικά αναφέρω μερικούς όπως το VirtuaBox της Oracle, VMware Workstation Player, Parallels, QEMU και Windows Virtual PC.

Εδώ θα ασχοληθούμε με τους 2 κυριότερους ανταγωνιστές που είναι το VirtualBox και το VMware Workstation Player.
Μην περιμένετε εκτενή παρουσίαση ή ανάλυση των δυνατοτήτων των προγραμμάτων γιατί από μόνα τους αποτελούν τεράστιο κεφάλαιο με πολλές προεκτάσεις.
Αν και τα χρησιμοποιώ αρκετό καιρό, δεν μπορώ να πω ότι μπορώ να αναλύσω όλες τις επιλογές που δίνουν.
Προσωπικά τα έχω χρησιμοποιήσει κατά κόρον για να εγκαταστήσω και να δοκιμάσω λειτουργικά συστήματα.
Πιστεύω όμως ότι με τα παρακάτω θα μπορέσει κάποιος να ξεκινήσει να τα χρησιμοποιεί προς όφελός του.

VirtualBox από την Oracle

Το VirtualBox μπορείτε να το κατεβάσετε από το site της Orcale και είναι διαθέσιμο για όλα τα δημοφιλή λειτουργικά.
https://www.virtualbox.org/wiki/Downloads
Η εγκατάσταση του προγράμματος είναι απλή υπόθεση και δεν παρουσιάζει κάτι πολύπλοκο.

Όταν φορτώσει το πρόγραμμα θα μας εμφανίσει αυτό το παράθυρο.
Εικόνα

Ας υποθέσουμε ότι θέλουμε να εγκαταστήσουμε τα Windows 10.
Αρχικά δημιουργούμε ένα νέο virtual Η/Υ πατώντας επάνω αριστερά στο κουμπί "New".
Στο παράθυρο που ανοίγει δίνουμε ένα όνομα στον νέο Η/Υ και δηλώνουμε τον τύπο και την έκδοση του λειτουργικού που θα εγκαταστήσουμε και πατάμε "Next".

Εικόνα

Σε αυτό το παράθυρο ορίζουμε το μέγεθος της μνήμης που θα δεσμευτεί από την μνήμη του αληθινού μας Η/Υ για τις ανάγκες του virtual Η/Υ.
Με τον slider ορίζουμε το επιθυμητό μέγεθος.
Όσο περισσότερη μνήμη δεσμεύσουμε για τον virtual Η/Υ τόσο το καλύτερο.
Το μέγιστο μέγεθος μνήμης που μπορεί να δεσμευτεί φαίνεται από το πράσινο χρώμα κάτω από τον slider.
Αν δεσμέυσουμε μνήμη που βρίσκεται στην κόκκινη περιοχή τότε υπάρχει κίνδυνος το λειτουργικό σύστημα του αληθινού μας Η/Υ να έχει αστάθειες.

Εικόνα

Εδώ ορίζουμε για το τι θα κάνουμε με τον virtual σκληρό δίσκο.
Μπορούμε με την πρώτη επιλογή να μην χρησιμοποιήσουμε virtual δίσκο, με την δεύτερη επιλογή να δημιουργήσουμε ένα νέο virtual δίσκο και με την τρίτη να χρησιμοποιήσουμε έναν ήδη υπάρχων.
Σε αυτό το παράδειγμα δημιουργώ ένα νέο virtual δίσκο.

Εικόνα

Εδώ ορίζουμε τον τύπο του virtual δίσκου.
Δεν γνωρίζω πολλές λεπτομέρειες για τις διαφορές τους.
Το μόνο που ξέρω είναι ότι και οι 3 τύποι αναγνωρίζονται από το πρόγραμμα.
Προσωπικά πάντα χρησιμοποιούσα το "VDI" (1η επιλογή).

Εικόνα

Εδώ επιλέγουμε αν ο virtual δίσκος θα έχει δυναμικό (dynamically) ή σταθερό (fixed) μέγεθος.
Στην πρώτη περίπτωση δεν δεσμεύεται από την αρχή το μέγεθος του virtual δίσκου που θα ορίσουμε στο επόμενο βήμα.
Ο δυναμικός δίσκος γεμίζει μέχρι ενός μέγιστου ορίου ανάλογα με τις ανάγκες για αποθήκευση αρχείων.
Στην δεύτερη περίπτωση το μέγεθος του virtual δίσκου δεσμεύεται ολόκληρο από την αρχή, ανεξάρτητα από το μέγεθος των αρχείων που αποθηκεύονται.
Οι fixed δίσκοι θεωρούνται γρηγορότεροι από τους δυναμικούς.
Προσωπικά δεν έχω παρατηρήσει εμφανής διαφορές και για αυτό χρησιμοποιώ δυναμικούς δίσκους.

Εικόνα

Σε αυτό το παράθυρο ορίζουμε το όνομα και το μέγιστο μέγεθος που θα έχει ο virtual δίσκος.
Μπορούμε ακόμα πατώντας στο εικονίδιο δεξιά από το πεδίο του ονόματος (δες βελάκι), να επιλέξουμε σε ποιο σημείο του αληθινού μας δίσκου θα αποθηκευτεί ο virtual.
Εννοείται πως αν έχουμε 2 αληθινούς δίσκους στον Η/Υ, μας μπορούμε να επιλέξουμε να αποθηκευτεί στον 2ο δίσκο μας αντί για τον εξ ορισμού δίσκο που είναι εκείνος του λειτουργικού.

Εικόνα

Πατώντας "Create" στο προηγούμενο παράθυρο, ο virtual Η/Υ έχει δημιουργηθεί και το πρόγραμμα μας πηγαίνει στο παράθυρο των ρυθμίσεών του.

Στην κατηγορία "General" και στην καρτέλα "Basic" μπορούμε να αλλάξουμε το όνομα του virtual Η/Υ,τον τύπο και την έκδοση του λειτουργικού που θα εγκαταστήσουμε σε περίπτωση που είχαμε κάνει λάθος στα προηγούμενα βήματα.
Για τις καρτέλες "Advanced", "Description" και "Encryption" δεν ξέρω τίποτα και ούτε τις έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.

Εικόνα

Στην κατηγορία "System" και στην καρτέλα "Motherboard" μπορούμε να αλλάξουμε το μέγεθος της δεσμευμένης RAM και να αλλάξουμε το "Boot Order" όπως θα κάναμε αν μπαίναμε στο Bios.
Προσωπικά βάζω πάντα στην πρώτη θέση το CD-ROM (optical).
Τις υπόλοιπες ρυθμίσεις τις αφήνω στο default.

Εικόνα

Στην καρτέλα "Processor" μπορούμε να ορίσουμε πόσοι από τους πυρήνες (αν διαθέτουμε πολυπύρηνο επεξεργαστή) του αληθινού μας επεξεργαστή θα είναι στην διάθεση του virtual Η/Υ.
Το "Execution Cap" αφορά το κατά πόσο θα απασχολείται ο αληθινός μας επεξεργαστής για τις ανάγκες του virtual Η/Υ. Πολύ χρήσιμο ιδιαιτέρως αν διαθέτουμε μονοπύρηνο επεξεργαστή.
Το "PAE/NX" αφορά την διαχείρηση της μνήμης.
Σε κάποια λειτουργικά η ρύθμιση αυτή παίζει κανονικά και σε κάποια όχι.
Δεν έχω παρατηρήσει εμφανείς διαφορές όταν είναι ενεργοποιημένη. Πειραματιστείτε.

Εικόνα

Στην καρτέλα "Acceleration" εκείνο που μας ενδιαφέρει περισσότερο είναι η ρύθμιση "Enable VT-x/AMD-v".
Αφορά το ενσωματωμένο στον επεξεργαστή σετ εντολών για virtualization που επιταχύνουν προγράμματα αυτού του είδους.
Το "VT-x" είναι το σετ εντολών της Intel και το "AMD-v" το αντίστοιχο της AMD.
Φυσικά υπάρχει και η περίπτωση να μην διαθέτουμε CPU με τέτοιο σετ εντολών, κάτι που συναντάται σε παλιότερους CPU.
Σε αυτή την περίπτωση το πρόγραμμα θα έχει "γκριζάρει" αυτή την ρύθμιση.

Εικόνα

Στην κατηγορία "Display" και στην καρτέλα "Screen" μπορούμε να επιλέξουμε το μέγεθος της αληθινής video RAM που θα δεσμευτεί για τις ανάγκες του virtual Η/Υ, τον αριθμό των monitors που θα χρησιμοποιήσουμε και το ποσοστό σμίκρυνσης και μεγέθυνσης του virtual desktop.
Η επιλογή "Enable 3D Acceleration" βοηθάει πολύ στην ταχύτητα του virtual Η/Υ αλλά χρειάζεται (από ότι έχω καταλάβει) να δεσμευτεί μεγάλο κομμάτι της αληθινής video RAM, τουλάχιστον 256ΜΒ.
Η επιλογή "Enable 2D Video Acceleration" αυξάνει και αυτή την ταχύτητα αλλά δεν δουλεύει πάντα με όλα τα λειτουργικά. Ευτυχώς το VirtualBox φροντίζει με το που την επιλέξουμε να μας πει αν υποστηρίζεται εμφανίζοντας σχετικό μύνημα ακριβώς από κάτω.

Εικόνα

Στην κατηγορία "Storage" και πατώντας επάνω στο εικονίδιο του CD-ROM, μπορούμε να επιλέξουμε το αρχείο ISO που θα χρησιμοποιήσουμε για να εγκαταστήσουμε το λειτουργικό.
Εννοείται ότι μπορούμε επίσης να επιλέξουμε αληθινό δίσκο CD ή DVD-ROM που προηγουμένως έχουμε εισάγει στο optical drive μας.

Εικόνα Εικόνα

Στην κατηγορία "Network" τώρα.
Συνήθως αν αφήσουμε την default ρύθμιση που είναι το "ΝΑΤ" έχουμε υποστήριξη δικτύου και internet στο virtual λειτουργικό μας.
Αν όχι υπάρχουν και άλλες διαθέσιμες επιλογές.
Για όσους θέλουν μεγαλύτερο έλεγχο επί του δικτύου, υπάρχουν επιπλέον επιλογές στο Advanced.

Εικόνα Εικόνα

Πατώντας "ΟΚ" το πρόγραμμα μας πηγαίνει στο αρχικό παράθυρο στο οποίο μπορούμε να δούμε πλέον το νέο virtual Η/Υ που δημιουργήσαμε, αριστερά στην λίστα και με όνομα Windows_10.
Κάνοντας κλικ επάνω στον virtual Η/Υ και πατώντας το κουμπί "Start", o virtual Η/Υ θα εκκινήσει.

Εικόνα

VMware Workstation Player

Το VMWP είναι διαθέσιμο για Windows και Linux και μπορούμε να το κατεβάσουμε από εδώ
https://my.vmware.com/web/vmware/free#desktop_end_user_computing/vmware_workstation_player/12_0|PLAYER-1258|product_downloads
Η τρέχουσα έκδοση (14.0) την ώρα που γράφονται αυτές οι γραμμές (14/12/2017), έχει κάποιο σοβαρό bug και δεν λειτουργεί σωστά.
Προτιμήστε να κατεβάσετε την αμέσως προηγούμενη έκδοση (12.0) που δουλεύει καλά.
Η εγκατάσταση του VMWP είναι απλή υπόθεση και το μόνο που χρειάζεται είναι μια επανεκκίνηση του υπολογιστή σας όταν αυτή ολοκληρωθεί.

Τρέχοντας το πρόγραμμα θα μας εμαφνίσει το αρχικό παράθυρο.
Πατάμε το "Create a New Virtual Machine" για να δημιουργήσουμε ένα νέο virtual Η/Υ.

Εικόνα

Στο παράθυρο που θα εμφανίσει θα πρέπει να επιλέξουμε με ποιο μέσο θα εγκαταστήσουμε το λειτουργικό μας.
Η 1η επιλογή είναι μέσω του αληθινού μας CD/DVD-ROM.
Η 2η επιλογή είναι για εγκατάσταση μέσω ISO αρχείου και δηλώνουμε το path στο οποίο βρίσκεται.

Εικόνα

Στο επόμενο παράθυρο επιλέγουμε τον τύπο και την έκδοση του λειτουργικου που θα εγκαταστήσουμε.
Εικόνα

Εδώ ορίζουμε το όνομα του νέου virtual Η/Υ και την τοποθεσία στον δίσκο μας που θα αποθηκευτούν τα αρχεία του.
Όπως στο VirtualBox έτσι και εδώ μπορούμε να επιλέξουμε κάποιον άλλο σκληρό δίσκο αντί για τον default που επιλέγει το πρόγραμμα. Για να το κάνουμε αυτό πατάμε στο "Browse".

Εικόνα Εικόνα

Στο επόμενο παράθυρο ορίζουμε το μέγεθος του σκληρού δίσκου που θα δεσμεύσουμε.
Επιλέγουμε επίσης αν ο δεσμευμένος χώρος θα είναι ένα και μοναδικό αρχείο ή θα χωρίζεται σε πολλά κομμάτια.
Είναι κάτι παρόμοιο με το fixed και dynamic disk που είδαμε στο VirtualBox.

Εικόνα

Στην ουσία ο νέος virtual Η/Υ είναι έτοιμος με τις default όμως ρυθμίσεις του προγράμματος.
Πατάμε στο "Customize Hardware" για να τις αλλάξουμε.

Εικόνα

Στην κατηγορία "Memory" αυξομειώνουμε το ποσό της αληθινής RAM που θα δεσμευτεί.
Αν και το πρόγραμμα δίνει τα 8GB ως "Maximum Recommended Memory", στην περίπτωση του δικού μου Η/Υ είναι λάθος καθώς η συνολική RAM που έχω είναι 8GB.
Τα 4GB ή αλλιώς τα 4096ΜΒ είναι μια χαρά.

Εικόνα

Στην κατηγορία "Processors" ορίζουμε τον αριθμό των πυρήνων που θα δεσμέυσουμε και τσεκάρουμε την επιλογή "Virtualize Intel VT-x/EPT or AMD-V/RVI".
Εικόνα

Στην κατηγορία "New CD/DVD" μπορούμε να αλλάξουμε το μέσο με το οποίο είχαμε αρχικά επιλέξει να εγκαταστήσουμε το λειτουργικό.
Εικόνα

Στην κατηγορία "Network Adapter" αφήνουμε αρχικά την default ρύθμιση ΝΑΤ αλλά μπορούμε να κάνουμε περισσότερες αλλαγές αν χρειαστεί.
Εικόνα

Στην κατηγορία "Display" τσεκάρουμε την επιλογή "Accelerate 3D graphics" και ορίζουμε το μέγεθος της αληθινής Video RAM που θα δεσμεύσουμε.
Ισχύει και εδώ ότι όσο περισσότερο τόσο το καλύτερο.

Εικόνα

Πατώντας το "Close" το πρόγραμμα μας επιστρέφει στο αρχικό παράθυρο στο οποίο μπορούμε να δούμε το νέο virtual Η/Υ μας.
Κάνοντας αριστερό κλικ επάνω του και πατώντας το πράσινο κουμπί "Play virtual machine" θα εκκινήσει.

Εικόνα

Αντί επιλόγου.

Σε αυτό τον οδηγό θίξαμε το θέμα πολύ επιφανειακά.
Το θέμα του virtualization σηκώνει πολύ πειραματισμό.
Υπάρχουν πολλά παρόμοια προγράμματα που κάνουν την ίδια δουλειά με τον ίδιο ή και καλύτερο τρόπο.
Εγώ χρησιμοποιώ και τα 2 συμπληρωματικά του ενός στο άλλο.
Για παράδειγμα, ότι λειτουργικό δεν μπορώ να εγκαταστήσω στο VirtualBox το εγκαθιστώ στο VMWP και το αντίστροφο.
Επίσης η απόδοση των 2 προγραμμάτων εξαρτάται από το υλικό του Η/Υ μας και το λειτουργικό πάνω στο οποίο τρέχουν.
Στην περίπτωση του Raspbian x86, το VirtualBox στο Linux είναι πολύ γρηγορότερο και ομαλό από το VMWP και το αντίστροφο συμβαίνει σε περιβάλλον Windows.
Όπως είναι φυσικό, τέτοια προγράματα οφελούνται ιδιαίτερα από τα ενσωματωμένα στον CPU σετ εντολών VT-x και AMD-v.
Μπορούν όμως να τρέξουν και σε CPU που δεν έχουν αυτό το σετ εντολών αλλά όπως είναι φυσικό με μειωμένη ταχύτητα.

Άβαταρ μέλους
arislab
Amstrad Plc. Owner
Amstrad Plc. Owner

Re: VirtualBox και VMware - Γρήγορος και πρόχειρος οπτικός οδηγός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό arislab » Παρ Δεκ 15, 2017 2:21 pm

Τι εγινε ρε φιλαράκι, εμείς κλεφτες θα γινουμε?..χεχεχε :lol:

Ωραιός οδηγός step-by-step Alex !!! :!!
Μπραβο φιλαράκι!!! :D

ΚΡΥΦΟ ΜΗΝΥΜΑ : ΕΜΦΑΝΙΣΗ
οι Xeon ειναι ιδανικοι επεξεργαστες για virtualization γι'αυτο και τους απολαμβανουν οι πατρίκιοι της κοινωνιας μας...ενω εμεις οι πληβειοι με τους πτωχους i5... :lol: :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Παρ Δεκ 15, 2017 3:20 pm

Alex ευχαριστούμε για τον πληρέστατο οδηγό!
Η βαθιά κατάσταση που επιπλέει

Άβαταρ μέλους
alex76gr
Reviewer
Reviewer
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alex76gr » Παρ Δεκ 15, 2017 8:49 pm

Ευχαριστώ!

@arislab
Όπως λέει ο τίτλος, ο οδηγός είναι πρόχειρος και γρήγορος.
Έχω αφήσει πολλά σημεία που δεν τα εξέτασα.
Για ότι περισσότερο ξέρεις σχετικά, να το γράψεις.
Δεν το πήρα και εργολαβία! :D

Άβαταρ μέλους
VincentGR
Amiganoid
Amiganoid
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό VincentGR » Παρ Δεκ 15, 2017 9:01 pm

Ωραία πράγματα.
Εγώ δούλευα τον VMWare για παλαιότερες εκδόσεις Windows και Backtrack.
Μετά από Win7 το default virtualization και τώρα τίποτα yes-yes
Εικόνα FAN
http://partsfromthepast.blogspot.gr/
To blit, or not to blit?

Άβαταρ μέλους
Darth_Cotsos
ZX power
ZX power

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Darth_Cotsos » Σάβ Δεκ 16, 2017 6:20 pm

Τέλειο Alex είναι κάτι που χρειαζόταν!!! :!!
Άντε και στα δικά μας οι μη έχοντες XEON... ::3
You don't know the power of the 8bit side!!!

RetroUnboxers.gr

Άβαταρ μέλους
alex76gr
Reviewer
Reviewer
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alex76gr » Κυρ Δεκ 17, 2017 1:23 am

Ευχαριστώ Κώστα.
Δεν χρειάζεται απαραιτήτως Xeon επεξεργαστής.
VT-x και AMD-v υπάρχει πλέον σε όλους τους επεξεργαστές.
Μόνο στους Celeron νομίζω ότι λέιπει το χαρακτηριστικό αυτό.

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Κυρ Δεκ 17, 2017 10:23 am

καλημερα! οχι δεν ειναι ετσι Alex, ειχα εναν intel quad core 2.33ghz και δεν ειχε τιποτα απο ολα αυτα, σε socket LGA755 και εβαλα Xeon 3ghz με μετατροπη στο socket καπου το εχω δειξει και κανει παπαδες....επισης και οι dual core intel που δεν ειναι Celeron δεν ειχαν.
αυτον εδω ειχα https://ark.intel.com/products/36547/In ... 33-MHz-FSB
οπως βλεπουμε δεν ειχε τετοια πραγματα.
επισης χρονια τωρα δουλευω Virtualbox τωρα με win 7 ultimate για τα δυσκοιλια προγραμματα σε linux.
Εχω και win 10 αλλα τα πεταξα γιατι δεν υποφερονται....

Και η μετατροπη που ειχα κανει εδω viewtopic.php?f=28&t=1033
επισης εχω αλλον εναν intel xeon quad core 3.0ghz καβατζα....

Μπραβο για τον οδηγο πολυ καλος btw! :!!

Άβαταρ μέλους
VincentGR
Amiganoid
Amiganoid
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό VincentGR » Κυρ Δεκ 17, 2017 10:55 am

Εχω τρεξει vmware στους.

AMD64 3000+
Intel T5500M
CORE i5 750
CORE i7 875K
CORE i7 740QM

Στον i5 ετρεχα και το default virtualization των Win7.
Εικόνα FAN
http://partsfromthepast.blogspot.gr/
To blit, or not to blit?

Άβαταρ μέλους
alex76gr
Reviewer
Reviewer
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alex76gr » Κυρ Δεκ 17, 2017 2:23 pm

Έτσι είναι Νικηφόρε.
Το έψαξα και είδα ότι η τεχνολογία VT δεν ήταν standard στους Intel CPU πριν το 2010.
Από το 2010 και μετά ενσωματώθηκε σε όλους τους CPU ακόμα και σε Celeron εκτός όμως των Atom.
Οι AMD επεξεργαστές ενσωμάτωσαν το AMD-V ως standard πολύ νωρίτερα, από το 2006 και μετά.

Την μόντα που έχεις κάνει με τον επεξεργαστή σου την έχω κάνει και εγώ.
Η διαφορά μου είναι ότι αγόρασα τον CPU με εγκοπή έτσι ώστε να μην χρειαστεί να κόψω το socket.

Εγώ χρησιμοποιώ τα προγράμματα σε Linux Mint και Windows 8.1 και είμαι ευχαριστημένος.

Αυτή την περίοδο είμαι στην φάση που δοκιμάζω τα Windows 10 για να δω αν με συμφέρει να μεταπηδήσω σε αυτά.

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Κυρ Δεκ 17, 2017 6:21 pm

καλησπερα Alex!
ναι εγραψες την λεξη πλεον χωρις να αναφερεις χρονολογια, ναι το ξερω ετσι ειναι βεβαια, παλιοτερα δεν ειχαν.
Οι cpu intel Xeon ειναι φοβεροι! εχω το pc ποσα χρονια εχω ξεχασει, δουλευω με Arch linux πλεον μονο 64bit, εχει και SSD σκληρο, συνολικα πανω 7 σκληρους με διαφορους τροπους, ενα dvdrw , disk drive και blueray recorder και πεταει!
με 8Gb ram DDR2 και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.
Προσπαθουσα να βρω μνημη να το παρω τερμα (16 GB) αλλα κανει παρα παρα πολλα ευρω!!! και πρεπει να αλλαξω και τα 4 sims!
και εγω ειχα δοκιμασει win 10 αλλα δεν μου αρεσουν οπως και 7 γιαυτο τα εβγαλα.
Μαλιστα δεν ειναι πολυς καιρος που πεταξα τα XP pro απο το Virtualbox και μετακομισα στα 7.
Εχω δοκιμασει και 8.1 αλλα ειναι ελεος απλα για τα γουστα μου, 7 ή 10 σε 8αρια με την καμια!
Αλλα τα δουλευω με μερικα προγραμματα μονο που δεν παιζουν αλλιως σε linux.

Επισης επειδη ασχολουμε με android, ηθελα να παιζει κατι εξομειωσεις σωστα και ειχε μεγαλη σημασια το virtualization.

Επιστροφή σε “Τεχνικά θέματα & σύγχρονη τεχνολογία”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες