Επισκευή powerbank ή κατασκευή νέου με έτοιμο κύκλωμα

Γενική συζήτηση για ηλεκτρονικά & νέα τεχνολογία.
Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Επισκευή powerbank ή κατασκευή νέου με έτοιμο κύκλωμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Παρ Νοέμ 13, 2015 8:00 pm

Καλησπέρα, θα πω πως επισκεύασα το power bank και έφτιαξα άλλο ένα ακόμα αν ενδιαφέρεται κάποιος.
Είχα πάρει ένα 20000mah αυτό εδώ : http://i180.photobucket.com/albums/x207 ... 58zm0u.jpg
καποια στιγμη ενω φορτιζε εβγαλε καπνους! ετσι δεν δουλευε πλεον δλδ δεν εδινε ρευμα σε κινητο πχ.
Το ανοιξα και ειδα πως ειχε λιωσει ενα SMD transistor, ειδα εντωμεταξυ πως το αγαπημενο μου μαγαζι ειχε ετοιμο κυκλωμα απλα δεν ειχε εξοδο usb 2A και led για φακο.
Ετσι παραγγειλα το κυκλωμα αυτο : http://eu.banggood.com/Wholesale-Wareho ... 28948.html
το πηρα απο Αγγλια (αποθηκες εκει) αν ειναι απο κινα ειναι ποιο φτηνο ακομα.
Ομως στο powerbank δεν χωρουσε μεσα, ετσι ειχα ενα κουτι απο lan tester που ειχε χαλασει και εβαλα εκει μεσα την μπαταρια του και εβαλα και το κυκλωμα και το κολλησα με θερμοκολλα να καθεται yes-yes yes-yes
δυστυχως η μπαταρια μαχαιρωθηκε στην προσπαθεια αποκολλησης και μυριζει σαν τσιχλα (ειναι τυπου jell), ξεχασα να βγαλω και φωτος απο μεσα και το εχω μαντηλοδεμενο, ηδη εχει αρχισει να μειωνεται η χωρητικοτητα της.
Αλλα ειχα κατι μπαταριες τυπου 18650 3.7V 2.200mah απο μια μπαταρια απο λαπτοπ που πηρα απο Γερμανια ebay και δεν δουλευε, με πιστωσαν και ετσι μου εμειναν 8 τετοιες για κατασκευες....
ειχα παρει θηκες για 2 τετοιες με καλωδιακια, αλλα και φορτιστη.
Το κυκλωμα τωρα το 1ο που καηκε το smd transistor πηρα ενα κανονικο F240 PH5d και στην τυχη το ακουμπησα να κοιταει προς τα εμπρος και δουλευει!!!!
ετσι πηρα μια θηκουλα για 2 μπαταριες αλλα γεφυρωσα τα καλωδια για να παιζει με 1, και τα συνδεσα στο κυκλωμα, ετσι εχω ενα powerbank 2200mah με εξοδο usb 1A και με εξοδο 2A και φακο led.
αμα χαλασει η μπαταρια στο αλλο θα βαλω και εκει τετοια μπαταρια.

Το ερωτημα ειναι το εξης, οι κινεζοι εχουν ετοιμα κουτια με το κυκλωμα και παιρνουν απο 1 εως 5 μπαταριες 18650, αυτα με τις πολλες, το κυκλωμα μοιαζει να ειναι 3.7 to 5V πως παιζουν ολες μαζι? αφου αμα τις ενωσεις μαζι προστιθονται τα volts σωστα? ή δεν πειραζει το κυκλωμα? ή εχουν μειωτη κατι? ξερει κανεις πως γινεται?
λεω για τετοιο πχ : http://www.banggood.com/Dual-USB-5V-1A- ... 03380.html

παρακατω εχω τις φωτογραφιες θα δειτε πως εγινε το smd transistor που ελιωσε, τον frangestai power bank και nτο αλλο που εφτιαξα μετα με ετοιμο κυκλωμα.
Εχω βρει σχεδια για να φτιαξει κανεις κυκλωμα με κανονικα εξαρτηματα αλλα δεν αξιζει με τοσο χαμηλη τιμη που εχει το ετοιμο κυκλωμα!

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Re: Επισκευή powerbank ή κατασκευή νέου με έτοιμο κύκλωμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Παρ Νοέμ 13, 2015 8:34 pm

Σίγουρα υπάρχει chip η τρανζίστορ σταθεροποίησης του ρεύματος στις πλακέτες,
μόνο με σχέδιο πλήρες μπορείς να βρεις πιο εξάρτημα κάνει τι..
Η βαθιά κατάσταση που επιπλέει

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Παρ Νοέμ 13, 2015 8:40 pm

Εχω βρει παρα πολλα διαφορα σχεδια αλλα δεν αντιπροσωπευουν τα ετοιμα κυκλωματα και δεν μπορω ετσι να τα καταλαβω.
Συνηθως ειναι για μπαταριες που ειναι σε pack πχ οπως ηταν το δικο μου jell τυπου 3.7V 20000mah.
Εγω που ειμαι με μπαταριες 18650 3.7V 2200mah η μια, αν τις βαλω σε σειρα προστιθονται τα volts οποτε δεν κανει, σιγουρα θα καει κανα κυκλωμα αν δεν γινει πυροτεχνημα.
μολις βρηκα κατι που δεν ειχα ξαναδει. http://ext-o.blogspot.gr/2014/05/simple ... er-li.html

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Παρ Νοέμ 13, 2015 8:46 pm

Γιατι δε τις βαζεις παράλληλα? ετσι θα αυξήσεις την χωρητικότητα ,δηλ. 3.7 βολτ, 4000ma

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Παρ Νοέμ 13, 2015 9:00 pm

αυτο δεν καταλαβαινω Ανεμε, αμα τις συνδεσω μαζι 2 πχ δεν θα ανεβασω και την ταση τους? :provlimatismenos
παραλληλα εννοουμε + με + και - με - ετσι?

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Παρ Νοέμ 13, 2015 9:24 pm

+ με + , - με - ναι..
σε σειρα αυξανεις το βολταζ ,
αν δεις στη φωτο του youtube την στατικη εικονα πριν το κανεις play.. αυτο δειχνει, τις εχει παραλληλα.

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Παρ Νοέμ 13, 2015 9:41 pm

εχεις δικιο, ευχαριστω μου ελυσες ενα προβλημα! τωρα πρεπει να κανω μετατροπη σε αυτο που εφτιαξα να το κανω για 2 μπαταριες! yes-yes yes-yes yes-yes
αυτοι οπως το ειχαν συνδεδεμενο ηταν για διπλασια ταση, πρεπει να αλλαξω τους πολους καπως, μαλλον αρκει οπως βλεπω να βαλω την μια μπαταρια αναποδα!
εχω ομως ενα προβλημα, οταν ειναι πανω η μπαταρια το τρανζιστορ που εβαλα αναπτυσει θερμοκρασια, δλδ μετα ζεματαει και καιγεται το δακτυλο μου! ετσι ειτε πρεπει να βαλω την μπαταρια, ειτε να βαλω ενα μικρο διακοπτακι on-off να κλεινω το ρευμα, καμια ιδεα γιατι γινεται αυτο? :provlimatismenos
μιλαω για αυτο το κυκλωμα : http://i180.photobucket.com/albums/x207 ... 2mviwc.jpg που αντικατεστησα το καμμενο smd transistor με ενα κανονικο.

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Σάβ Νοέμ 14, 2015 12:53 am

Γιατι πιθανά είναι λάθος τύπος το τρανζίστορ που εβαλες..
το παλιο smd ειχε 3 ποδια απο κατω? αν ναι ηταν regulator και οχι PNP - NPN απλο.

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Σάβ Νοέμ 14, 2015 12:39 pm

Καλημερα! ειχε γινει λιωμα εβαλα και φωτο του παραπανω, για 3 ποδια μου φανηκαν, η τοποθετηση εγινε εντελως τυχαια, το ακουμπησα αρχικα πανω χωρις κολλημα το νεο και επαιζε και μετα το κολλησα!
:lol: :lol: :lol:
αφου και τα τρανζιστορς 3 ποδια εχουν, δεν εχω καταλαβει το regulator ακριβως τι διαφορα εχει θελω διαβασμα.... :provlimatismenos

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Σάβ Νοέμ 14, 2015 1:03 pm

regulator = σταθεροποιητής τάσης

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Σάβ Νοέμ 14, 2015 1:14 pm

ξερω τι θα πει η λεξη αλλα στην πραξη ποσο διαφορετικα δουλευει απο το τρανζιστορ που εβαλα? δλδ στα SMD και το τρανζιστορ και το regular μοιαζουν στην εμφανιση και εχουν 3 ποδια?
το λεω γιατι στο μαγαζι που ψωνιζω εκει οι 2 κυριοι ειναι ηλεκτρονικοι και δειχνουν να γνωριζουν πολυ καλα.
Τους εδειξα το κυκλωμα ειπα τι εγινε και μου λεγανε για transistor σαν αυτο που εβαλα, αυτοι το διαλεξαν κιολας.
Τωρα ζεσταινεται και αμα το εχω να φορτιζει για ωρες δεν ξερω τι θα γινει, μην εχουμε καμια εκρηξη παλι γιατι την τελευταια φορα με το crossover στο αμαξι με πηγε ζουμι και εχασα το τιμονι απο την τρομαρα μου!
http://i180.photobucket.com/albums/x207 ... vjv881.jpg
να παρω καποιο regulator να δοκιμασω, βασικα εχω μερικα στο κουτι μου με τα εξαρτηματα. :D

Δοκιμασα μια θηκη για 2 Χ 18650 τετοια δλδ http://img.dxcdn.com/productimages/sku_100997_3.jpg οπως ειπες και παραλληλα παιζουν μαζι.
Δλδ το κοκκινο καλωδιακι το γεφυρωνω στον αλλον πολο (ετσι συνδεονται μεταξυ τους τα 2 -) το κοκκινο το κοβουμε και το κολλαμε απο την αριστερα πλευρα, εκεινοι οι 2 πολοι ειναι μαζι συνδεδεμενοι ετσι κι αλλιως και τις μπαταριες τις βαζω με την ιδια φορα δλδ αριστερα τα 2 + και δεξια τα 2 -.
Εχω 2 τετοιες θηκες οποτε αμα τα φτυσει η jell μπαταρια μεσα στο κελυφος του lan tester μπορω να βαλω 4 Χ 18650 παραλληλα οποτε θα εχω 4 Χ 2200mah = 8.800mah 3.7V.
Και αυτη η δηθεν 20000mah μαιμου ειναι ουτε 3 φορες δεν φορτιζει ενα κινητο των 2000mah.

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Δευ Νοέμ 30, 2015 5:49 pm

Καλησπέρα, προς ενημερωση, για το τρανζιστορ που ελεγα οτι υπεθερμαινεται που μπηκε στο κυκλωμα με το καμμενο SMD, τελικα ο αλλος μου ειχε δωσει χαμηλης εντασης δλδ 0.1Α, τωρα μου δωσανε για 1Α και δεν εχει προβλημα πλεον. Το κυκλωμα λεει απο 3.3 σε 5V δεν χρειαζεται voltage regulator. Εγω δεν ξερω, βλεπω μονο οτι λυθηκε το προβλημα. :!!

Επιστροφή σε “Τεχνικά θέματα & σύγχρονη τεχνολογία”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες