Πρόβλημα με καλωδιοταινία σε radio cd-dvd αυτοκινήτου

Γενική συζήτηση για ηλεκτρονικά & νέα τεχνολογία.
Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Πρόβλημα με καλωδιοταινία σε radio cd-dvd αυτοκινήτου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Πέμ Σεπ 03, 2015 6:46 pm

Καλησπέρα! πριν καιρό η πηγή μου έκανε νούμερα στο usb, δλδ είχα μαύρη εικόνα χωρίς να διαβάζει, τώρα δεν πατιέται το usb στην touchscreen λέει invalid κάτι και αν κουνήσω την πρόσοψη πάνω κάτω σε καποιο σημειο απλα παιζει!
η μεγάλη ζημια εγινε οταν το δουλευα σε αλλη θεση και το ειχα σε ανακλινόμενη θεση δλδ κοιτουσε προς τα πανω.
Τωρα αποσυνδεσα το μοτερακι και αν χρειαστει την κανω με το χερι αλλα δεν ειναι πολλα τα ψωμια της.
Ειδα οτι εχει καποιο σημαδι καπου, τα ερωτηματα τωρα ειναι μπορω να βρω καπου? επειδη ειναι η πηγη κινεζικη noname ισως ειναι δυσκολο, μοιαζει ομως το ενα μερος με jvc αλλα εχει εκεινο 2 pins παραπανω.
Μηπως μπορω να κολησω εγω καλωδια μεχρι μεσα? δεν με νοιαζει να ανοιγοκλεινω προσοψη για cd ουτε και η ανακλιση, θελω να παιζω με usb και απο aux με το raspberry pi.
παραθετω φωτος απο πως ειναι το πλευρο της προσοψης, το μεσα δεν το εχω πρεπει να γινει βιδες η πηγη.

Εικόνα

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Re: Πρόβλημα με καλωδιοταινία σε radio cd-dvd αυτοκινήτου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Παρ Σεπ 04, 2015 9:15 am

Καλημέρα! τελικά σήμερα ανακάλυψα πως η καλωδιοταινία έχει κάτι σαν να έχει κοπει λιγάκι σε κάποια σημεία κοντά στην προσοψη, μπορω να την κοψω ποιο κοντη να την ξανακολλησω?
επισης το πρωι την πιεζα απο κατω να παιξει το Usb και σε μια φαση πεταξε σπιθες και καπνους και τωρα παιζει με μαζεμενη την προσοψη!
παραλιγο να γινει πυροτεχνημα..... :lol: :lol: :lol: :lol: yes-yes

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Παρ Σεπ 04, 2015 1:54 pm

Την καλωδιοταινία μπορεί να την δεις αν κόπηκε στο φως του Hλίου.
μπορείς να την κοντύνεις ξύνοντας προσεκτικά το film,να φανούν οι επαφές.
Η βαθιά κατάσταση που επιπλέει

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Παρ Σεπ 04, 2015 2:09 pm

Άμα φεξω με φακό;;;;; Θα βγάλω με dslr φωτό γιατί από το κινητό.....

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Σάβ Σεπ 05, 2015 9:11 am

Καλημερα! Το κοιτουσα και ξέχασα να βάλω στις επαφές ένα μονωτικό που είχε και όπως είπα πέταξε σπίθες και καπνό. Σήμερα το usb δεν παιζει με τίποτα και ορισμένες φορές μου εκανε κολληματα στα μενού με δύσκολη απόκριση της touchscreen. Εβγαλα φωτός με το κινητό από την μια πλευρά έχει μαυρίζει μια λωρίδα και από πίσω κόπηκε! Νομίζω αυτό φταίει για το usb αν το πατήσω εκεί παίζει! Μπορώ να κολησω ένα κομάτι καλωδιακι μέχρι την επαφή; Να κάνω δηλαδή ένα γεφυρωματακι; Σημειωτέον έκανα σταθερή την πρόσοψη πλέον δεν δουλεύω με δισκάκια οπότε μετά δεν θα έχει προβλήματα. Τώρα παίζω από aux με το κινητο-ταμπλετ και με το raspberry που δίνει και εικόνα, αλλά όταν βιαζομαι θέλω να παίζω από usb (stick κτλ).
Εικόνα
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Σάβ Σεπ 05, 2015 1:55 pm

Μπορώ να κολησω ένα κομάτι καλωδιακι μέχρι την επαφή; Να κάνω δηλαδή ένα γεφυρωματακι;

Βεβαια μπορεις ;)
Η βαθιά κατάσταση που επιπλέει

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Σάβ Σεπ 05, 2015 3:02 pm

Ελπιζω να μην τιναχτεί στον αέρα....άμα πάρω σπίτι την πηγή θα βγάλω και macro φωτός με τον ειδικό φακό της dslr να δούμε τι ακριβώς έχει πάθει. Thanks Anemos! Προς το παρόν απολαμβάνουμε τα μπανακια μας και μουσική μέσω κινητού ή raspberry στην πηγή:))

Τελικά το super market εδώ στο εξοχικό είχε φτηνό κολλητηρι, αλοιφή και κόλληση και το έκανα. Δυστυχώς όμως δεν λύθηκε το πρόβλημα! Μαλιστα μετά δεν έμπαινε και στο μενού! Το εβγαλα και οκ το μενού πάλι. Θα στείλω email στο chinavasion που το είχα πάρει να ρωτησω μήπως έχουν καλωδιοταινια.
Μολις μου απαντησαν οπως ηταν αναμενομενο δεν εχουν....προτεινουν να παρω νεα συσκευη.... :lol: :lol: :lol:

Επιστροφή σε “Τεχνικά θέματα & σύγχρονη τεχνολογία”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες