Ενσωμάτωση tablet 7" σε αμάξι με υποδοχή 2DIN

Γενική συζήτηση για ηλεκτρονικά & νέα τεχνολογία.
Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Ενσωμάτωση tablet 7" σε αμάξι με υποδοχή 2DIN

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Κυρ Ιουν 28, 2015 8:44 pm

Καλησπέρα! δεν ξέρω αν ενδιαφέρεται κανείς αλλά μιάς και είναι το project που δουλεύω τώρα το αναφέρω και όποιος ενδιαφέρεται να κάνει κάτι αναλογο να ξέρει.
Το σκεπτικό ήταν επειδή 1ον είχα ένα tabletphone 7" να κάθεται με GPS και επειδή το project carsberry το GPS που θα μπει εκεί το μοναδικό πρόγραμμα που υπάρχει είναι navigator το Navit δεν συγκρίνεται με αυτά του android! ετσι το rasp βγηκε απο το αμαξι. Και συνεχίζω με το ταμπλετ.

Να πω πως το δικό μου αμάξι είναι corolla E11 του 97 και έχει στο πάνω μέρος υποδοχή 1DIN και στην κεντρική κονσόλα κάτω απο τα εξαεριστήρια έχει 2DIN ντουλαπάκι.
Ετσι εβγαλα το ντουλαπακι και τα λαμακια στηριξης τα εβαλα στην πηγη μου 1DIN και την εβαλα εκει περα, εχει ανακλινομενη προσοψη και βλεπω μια χαρα, περασα κατω ολα τα σχετικα καλωδια και τωρα εχω ηδη ενα πολυπριζο αυτοκινητου και με 2 USB επανω και περιμενω απο Αγγλια ενα γωνιακο microUSB καλωδιο για να τελειωσω το project http://www.ebay.ie/itm/380995392044?_tr ... EBIDX%3AIT

Απο ενα παλικαρι ειχα παρει την βαση 2DIN για πανω ψηλα και ετσι το μονο που μενει ειναι να κολλησω καπως τα ταμπλετ απο πισω.
Γωνιακο καλωδιο ηχου απο jack 3.5mm σε RCA ειχα, και επισης ειναι με 3 και το ενα μπορει να παρει με ανταπτορα και μικροφωνο, ιντερνετ κλασικα απο το κινητο μεσω wifi.

Τωρα με το θεμα του ανοιγματος εχω κολλησει λιγο, οι λυσεις ειναι πολλες οπως ειδα σε αλλους που το εχουν κανει.
1. Μεσω ειδικων προγραμματων μπορουμε να κανουμε το ταμπλετ να ανοιξει οταν του δωσουμε ρευμα, οτι και αν δοκιμασα στο δικο μου δεν..... :provlimatismenos :(
2. Μπορουμε να βαλουμε διακοπτη εξωτερικο on-off, το ανοιξα το εψαξα αλλα ειναι ετσι κολλημενο χωρις καλωδιο με κατι μεταλλικο απο πανω που δεν μπορω να κανω κατι.
3. Μου ειπαν οτι μπορω να κοψω καλωδιο της μπαταριας, ομως και παλι μπορει να μην ξεκιναει γιατι θελει το power ακομα και οταν το βαζω στην φορτιση! ενω αλλα πχ το 8" που εχω με μετασχηματιστη μολις μπει στην πριζα ανοιγει!
4. Να κανω μια τρυπα στην προσοψη της 2din (εχω και 2η καβατζα) να αφαιρω δλδ ενα κοματακι οταν θελω να πατησω το power button, τελικα αυτο θα κανω και ειναι η καλυτερη λυση.

Στις παρακατω φωτος επειδη ειναι απο δοκιμες πως θα μπει το εχω πιασει το ταμπλετ προχειρα με λαστιχακια, σκεφτομαι μετα να το δεσω καπως ετσι απο πισω με πετονια και να βαλω λιγη σιλικονη σαν πονταρισιες στις γωνιες να μην κουναει, αν καποιος εχει καλυτερη ιδεα περιμενω προτασεις....
οταν το τελειωσω θα μπουν και αλλες φωτος.
για την καλυψη να μην κανει μπαμ για κλεφτες κτλ βρηκα ενα λαστιχο απο το πατακι μου και το καλυπτω.
Αν υπαρχει και προταση για το power on γιατι για το off εχει καλα προγραμματα στο google play, περιμενω επισης προτασεις, thanks!
Επισης καποιοι ειπαν να βγαλω μπαταρια και να βαλω αυτο http://www.aliexpress.com/item/Waterpro ... 90351.html αλλα εγω δεν συμφωνω! προτιμω μπαταρια γιατι ετσι μπορω να το εχω σε stand by χωρις να το κλεινω και να το φορτιζω οποτε χρειαζεται....

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Re: Ενσωμάτωση tablet 7" σε αμάξι με υποδοχή 2DIN

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Κυρ Ιουν 28, 2015 9:22 pm

Καλή επιτυχία στο project σου Νικηφόρε.
Μη βάλεις σιλικόνη ,υπάρχουν αυτοκόλλητα σφουγγαράκια αντικραδασμικά(και διπλής όψης), αν το δέσεις σφικτά κάπως με πετονιά θα είναι ok.
Mε ένα φορτιστεί αυτοκινητου μόνιμα πάνω λογικά δε θα έχεις πρόβλημα,αφού έχει κοφτη υπερφορτώσεις το tablet.
Αν έμενε συνέχεια ανοιχτό σε sleep mode ? (αν έχει τέτοια δυνατότητα λέω το tablet δε θυμάμαι.. )
Που θα πάει.. κοντεύω να γίνω και γω "ρετρό" ανεκτίμητης άξιας.. (λόγο παλαιότητας)

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Κυρ Ιουν 28, 2015 9:35 pm

Ευχαριστω! Ναι και εγω δεν θελω σιλικονη γιατι αμα καμια φορα παω να το βγαλω θα γινει χαλια!
βρηκα καπου ταινια 3Μ διπλης οψης μαυρη, αλλα μου ειπε αυτος οτι με τον ηλιο θα λιωσει και θα κολλησει και για γινει χαλια! :provlimatismenos
εχω εγω ποιο φαρδια λευκη αλλα δεν ειναι τοσο καλη ξεκολαει ευκολα.
Ναι το ταμπλετ μπαινει σε sleep mode, δλδ ειναι σβηστη η οθονη του και μαλιστα στο δικο μου με ειδικο προγραμμα αυτο εδω : https://play.google.com/store/apps/deta ... noff&hl=el
χαιδευοντας το εκει που ειναι ο proximity sensor δλδ κοντα στο ηχειο του "ξυπναει", ετσι δεν θελει καν να πατηθει το power button.
Για power off εχει παρα πολλα προγραμματα πχ αυτο : https://play.google.com/store/apps/deta ... lick&hl=el
Δοκιμασα αυτο για να ανοιξει οταν παρει ρευμα αλλα στο συγκεκριμενο δεν πιανει : https://play.google.com/store/apps/deta ... cker&hl=el
καθως και αυτο εδω στην free του εκδοση : https://play.google.com/store/apps/deta ... kerm&hl=el

για να μην εχω πανω φορτιστη αυτοκινητου να φαινεται αλλα και να πιανει την πριζα, αγορασα αλλη μια πριζα αυτοκινητου 4 ευρω θα την βαλω στο αμαξι κατω κατω μπαινει, και θα κανω ενα γεφυρωμα στα καλωδια με 1μετρο προεκταση και το μαμα πριζακι, ωστε να βαλω ενα πριζακι μεσα στο ντουλαπακι συνοδηγου, αυτο εχει επανω και 2 USB οποτε δεν θελω ειδικο φορτιστη απο πριζα αυτοκινητου σε USB.
Αυτο εδω πήρα και εχει και δικια το ασφαλεια 10Α : http://www.stavrianos-dw.gr/product_inf ... ts_id=8577

A! ξέχασα είναι λιγάκι θέμα και η μεταφορά αρχειων μιας και πρεπει ειτε να πας φορητο υπολογιστη στο αμαξι που δεν εχω γιατι και οι 2 δεν εχουν μπαταριες, ή αλλιως βαζεις αρχεια ασυρματα οταν το αμαξι ειναι παρκαρισμενο κοντα στο σπιτι ή στο εξοχικο μεσω wifi εφοσον το ταμπλετ ειναι σε αναμονη και οχι κλειστο εντελως! :lol: :lol: :lol:
η παιρνω ενα inverter 12 to 220V και ετσι μπορω να βαλω laptop ή netbook στο αμαξι : http://www.skroutz.gr/c/1196/inverters. ... r+12v+220v

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Δευ Ιούλ 13, 2015 12:12 pm

και μερικες νεοτερες φωτος
το βαρελακι το θελουμε για να μην εχει παρασιτα ο ηχος οταν φορτιζει!
εννοειτε και Kodi στο Android οποτε εχω και οτι εκανε το CARspberry πριν!

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Κυρ Σεπ 20, 2015 4:29 pm

Καλησπέρα! για την ιστορία και για να μην πεδεύεται κανείς τσάμπα θα πω τι δεν μου άρεσε και τελικά το carTablet είναι παρελθόν, εβαλα πάλι την πηγή επάνω και το έβγαλα.

1. Από τότε που το ενσωμάτωσα εκεί μέσα στην 2din βάση το GPS του δεν ξανάπιασε σήμα της προκοπής, βασικά 1 φορά και αργούσε να δείχνει, με κάποιον που μίλησα μου είπε πως επειδή εκεί πίσω έχει πολλά μεταλλα και μπαρες το σασι του αυτοκινητου εμποδίζουν την κεραια να πιασει σημα και θελει εξωτερικη (που στο δικο μου τουλαχιστον δεν μπαινει).
2. Ο ηχος παρολο το βαρελακι για να βγαλει τα παρασιτα, δεν ηταν της προκοπης, τα ιδια τραγουδια απο usb απο την πηγη επαιζαν με πολυ ποιο "βαρβατο" και μπασατο ηχο ενω το tablet αυτο ειχε "ασθενικο" ηχο, τωρα που παιζω παλι με το Carsberry project παιζει πολυ καλυτερα!
3. Η αναλυση στο συγκεκριμενο ταμπλετ ηταν 1024X600 και τα δειχνει αρκετα μικρα, σε μερικα πραγματα δεν βολευε καθολου πχ στα μενου ρυθμισεων κτλ και επρεπε να πας αρκετα κοντα για να δεις.
4. Λογω της βασης 2din δεν μπορουσε το κινητο να μπει στην βαση με την βεντουζα στο τζαμι για εγραφη βιντεο in car ή χρηση GPS εφοσον ειχε προβλημα το ταμπλετ.
5. Η πηγη στην θεση αντι για το ντουλαπακι ειχε αλλα 2 προβληματα, το ενα οτι επειδη για να βλεπω επρεπε να κοιταει προς τα πανω, αλλα οταν δεν κοιταγε ανακαλυψα οτι πχ καφεδες δε εβαζες στην ποτηροθηκη πραγμα μαρτυριο για το Καλοκαιρι!!! επισης απο το ανοιξε κλεισε επαθε ζημια η καλωδιοταινια με αποτελεσμα να μην πατιεται το κουμπι στην touch για το usb! τελικα αποσυνδεσα το μοτερ και διπλωσα αναποδα την καλωδιοταινια και παιζει αλλα δεν μπορω να χρησιμοποιησω δισκακια, αν και εχω χρονια να το κανω!

Anyway εν ολιγης αυτα ηταν τα προβληματα και κατεληξα στο γεγονος οτι το μονο χρησιμο πραγμα ηταν το GPS που δεν δουλευε....η χρηση βιντεο ενω οδηγουσα αποδειχτηκε καθολου καλη ιδεα διοτι αποσπαει παρα πολυ την προσοχη μας.
Με λιγα λογια εχασα πολυ χρονο και κοπο για το τιποτα, ευτυχως που δεν χαλασα το ταμπλετ και πηρε παλι τον ρολο δευτερου κινητου εφοσον ειναι και τηλεφωνο....πλεον και με twin sim cosmote.

Επιστροφή σε “Τεχνικά θέματα & σύγχρονη τεχνολογία”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες