Hard disk driver for Atari ST (2011) από τον ppera

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Hard disk driver for Atari ST (2011) από τον ppera

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Παρ Σεπ 30, 2011 3:45 pm

Από τι φαίνεται ο ppera αποφάσισε να βγάλει στη φορά τους οδηγούς που είχε φτιάξει και όλοι γνωρίσαμε μέσα από τα image HD που παρουσίαζε ενίοτε.. (χωρίς να γνωρίζει κανείς πως το έκανε..)
Το πρόγραμμα είναι όμως βελτιωμένο και υπόσχεται μεγάλες ταχύτητες μεταφοράς, μεγάλα partitions,πολύ σταθερό,καθώς,θα αναβαθμίζεται δωρεάν στους κατόχους του που θα το έχουν αγοράσει.
Η δική μου άποψη είναι ότι αξίζει μια τέτοια αγορά,όχι μόνο για στήριξη των προσπαθειών που κάνει.. και είναι φτηνό..αλλά και γιατί το αξίζει και το πρόγραμμα. γιατί?
Καταρχήν η φοβερή σταθερότητα της κατάτμησης δίσκου που έκανε στο Ultrasatadisk μου,όπου όσα και προγράμματα να χρησιμοποίησα κάποια στιγμή "κρασάρανε" με αποτέλεσμα να χάνονται όλα τα αρχεία.
Οπότε για μένα το Ultrasatadisk θα ήταν σχεδόν ένας σκληρός δίσκος άχρηστος για τον SΤ μου χωρίς τα image που πρόσφερε τόσο καιρό ο ppera.
Σε λίγες μέρες λοιπόν προς διάθεση και η τιμή του είναι μόνο 10 euro.

Περισσότερα:
http://atari.8bitchip.info/nhdrvr.php
http://forum.8bitchip.info/software-17/ ... available/

Key features & info: \/
ΚΡΥΦΟ ΜΗΝΥΜΑ : ΕΜΦΑΝΙΣΗ
Key features: Works on Atari ST, STE, Mega ST, Mega STE, Falcon, TT . With ACSI attached drives, and IDE disks, adapters. Supported are modern medias and devices as Satandisk, UltraSatan, Compact Flash cards via IDE adapters and newer hard disks. Driver is written in 100% Asm, and is very fast, compact - RAM usage is low.
Partitioning: recommended is to make TOS/DOS compatible partitioning. Up to 14 TOS/DOS partitions are supported (it is TOS limit). AHDI partitioning type is supported too. Driver will mount partitions of both type in case of multiple drives (medias) attached. TOS/DOS partitioning allows very simple file transfer with some PC, MAC. Especially in case of Flash cards - then just attach card to PC via some card reader, and can perform copies, deletes with Total Commander or other file tool.

Any partition may be selected to be C after booting by simple key press: then all ACCs, resident SW, Desktop will load from it. It allows very easy and fast switch to desired SW config - no need for diverse complicated and slow boot config SW and similar. Just take care that create enough partitions for all expected enviroments.

Speed: it depends mostly from used adapter and disk (card). In any case, driver will give max possible speed with used HW.
Typical cases: ACSI IF on ST(E), with SCSI disk (via some ACSI-IDE adapter) - up to 1250 KB/sec. With Link2 over 1700KB/sec.
UltraSatan: depending on used SD card type: up to 1200 KB/sec. On TT same.
IDE hard disks and CF cards: up to 1400KB/sec on ST(E).
IDE on Falcon: up to 3200 KB/sec.

Support for special adapters as CATA, ACSI-CF, modded Mega STE internal adapter, twisted IDE - only my drivers offer it.
Even more speed then - CATA : 2MB/sec, ACSI-CF : 2MB/sec. Mega STE mod. overrides 1GB SCSI limit .

Easy to use GUI SW. Fast partitioning, optimised for modern medias - no formatting while (obsolete and no need by modern drives) . First set desired partitioning type, then edit partition sizes, and only after clicking 'Write changes' will perform any changes on drive. Or just format some existing partition - but term. format is just for convinience - actually it is just reinit of partition - deleting all files and directories (called often quick format) .

The price is 10 Euros. You will get for it driver SW (autoboot and runnable variants), partitioning SW (works in low and high res.), support via forum and e-mail . Free updates.
The payment: at moment I can not say how it will go. Looking for best option ...

Limitations, what will work not: minimum is TOS 1.02. Minimum recommended is TOS 1.04 . Partition size limits: 256 MB by TOS 1.02, 512MB by 1.04 and above. Max 14 partitions per drive/card.
Autoboout with IDE works only at TOS 2.06 (but is possible to upgrade older TOS versions for it). On Falcon only IDE is supported. On TT only ACSI. In case of enough interest I can do SCSI driver versions too for Falcon, TT (and it will need 2 different drivers) .

PP, Sept. 2011.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.
Η βαθιά κατάσταση που επιπλέει

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Re: Hard disk driver for Atari ST (2011) από τον ppera

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Κυρ Οκτ 02, 2011 6:04 pm

Ανεμε πολύ ωραίο δείχνει, αλλά τι διαφορά έχει από τον HDD driver? δεδομένου πως έσκασα 44 ευρώ για να τον αποκτήσω!!! (τον Μάρτιο 2010).
http://joo.kie.sk/ultrasatan/hddriver/
Επίσης είδα να λέει για περιορισμό στα 2GB? εγώ δουλευω με κάρτες microSD (σε adaptor SD) 4GB. Λέει και αυτό : Limitations, what will work not: minimum is TOS 1.02. Minimum recommended is TOS 1.04 . Partition size limits: 256 MB by TOS 1.02, 512MB by 1.04 and above. Max 14 partitions per drive/card.
Eγώ έχω TOS 1.02 θα έχω πρόβλημα δλδ? πάντως τα images του έπαιζαν άψογα! φοβερός!
Υπάρχει κάτι παραπάνω εδώ που δεν κάνει ο HDDriver? να μην τον αγοράζω τσάμπα! το εχω χρυσοπληρώσει και το Ultrasatan Disk, άστα να πάνε!!! και να είχαμε free χρόνο να παίζαμε τουλάχιστον! μόνο στις γιορτές! :?

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Κυρ Οκτ 02, 2011 6:27 pm

Που σε βρε Νικηφόρε? lol χάθηκες και είμαι μονος να στηρίζω τα "Aταρια"..? ::7

Λοιπόν δεν έχει καμιά σχέση με τους γνωστούς μέχρι τώρα HDD drivers,είναι όπως είπα πολύ σταθεροί και γρήγοροι,εύκολοι στη χρήση τους (έτσι λέει ο ppera) αλλά και αυτό αποδεικνύεται από τα image που έχει δώσει!
Για περιορισμούς σε GB έχει 2Tera και όχι 2GB! ήταν τελευταία απάντηση του,στην ερώτηση που έκανα "γιαυτο" το θέμα! 2.000GB είπε!
Είμαι πολύ ευχαριστημένος και εδώ και 2 χρονια περίπου λειτουργώ τους drivers του, και είναι κολόνα σταθερή, αν και δεν μου είναι απαραίτητο να τους αγοράσω (αφού στην ουσία ο δίσκος μου λειτουργεί με αυτούς)..θέλω να τους πάρω για υποστήριξη,να κάνω εγω ο ίδιος partitions σε μεγαλύτερο δίσκο π.χ 8GB..κτλ..,επίσης θα έχουμε δωρεάν αναβαθμίσεις,και υποστήριξη.
10 euro δεν είναι πολλά.. αλλα η απόφαση δικη σου!
Όσο για gaming.. ξεκλέβω τα βραδια 12-2 που κοιμούνται όλοι! τότε μονο έχω ησυχία..

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Κυρ Οκτ 02, 2011 6:36 pm

Συμφωνώ μαζι σου εννοείτε!!!! για πες μου απο που και πως αγοράζουμε! με ενδιαφερει και εμενα! δεν το καταλαβα νομιζα 2GB ειπε, αλλα εχεις δικιο γιατι τα images τα εχει και για 4GB και παιζουν! και εγω απο αυτα βλεπω πως ειναι καλυτερος driver απο τον HDDriver, μου φαινεται τσαμπα χρηματα εδωσα για αυτον!

Δυστυχώς με εχασες γιατι ασχολουμε με παρα πολλα πραγματα οπως με iphone, android OS, πως να φτιαξω υδρογονοκινηση για το αμαξι, με ασυρματα δικτυα εξωτερικα σε ταρατσες AWMN κτλ κτλ, τι να κανουμε δεν εχουμε χρονο για ολα, αλλά ποτε ποτε παιζω το αγαπημενο μου game στον Ataro το bubble bobble που ενω το εχω στο Nintendo DS στον ST είναι ΑΛΛΗΗΗΗ φαση! ειδικα με το Ultrasatan disk μου εχει λυσει τα χερια! πιστευω μια απο τις καλυτερες αγορες που εχω κάνει γενικά, οχι μονο για τον ST! :!! :!! :!!

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Κυρ Οκτ 02, 2011 6:43 pm

Δε ξέρω ακόμα πως θα πληρώσουμε.. του έστειλα μήνυμα με paypal αν μπορεί,και βολεύει καi εμάς..θα δούμε.

Αλλα πρέπει να δείξουμε ενδιαφέρον γιατί:
Είναι ο μόνος που έχει βγάλει 500+ games για HD.
Το πρόγραμμα που γράφουμε δισκέτες,του Atari στο PC.
Το πρόγραμμα που βλέπουμε και κάνουμε backup το σκληρό του Atari στο PC.
κτλ.. κτλ.. αλλά αυτά φτάνουν..

Όσο για ασχολίες.. ωραίες ασχολίες έχεις! συνέχισε μεγάλε..έτσι να νιώθουμε παιδιά το μπελά μου.. :!!
αλλά και εμείς δε πάμε πίσω! παρόμοιες ,και άλλες..μερικές μάλιστα είναι μη ανακοινώσιμες.

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Κυρ Οκτ 02, 2011 6:49 pm

Αν σου απαντησει γραψε εδώ γιατί ενδιαφέρει και εμένα! και εγώ με paypal θελω, δεν δινω πιστωτική πουθενά στο internet.

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Κυρ Οκτ 02, 2011 6:55 pm

Sure.. να περνάς, γιατί αν συνεχίσουν να με αφήσουν ήσυχο οι υποχρεώσεις.... θα κάνω τρελά θέματα..

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Κυρ Οκτ 02, 2011 6:56 pm

Εντάξει έγινε! αναμένουμε εξελίξεις λοιπόν! ;)

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Δευ Οκτ 03, 2011 9:02 am

Είδα ότι στα info λέει: "Partition size limits: 256 MB by TOS 1.02, 512MB by 1.04 and above. Max 14 partitions per drive/card. "
Δηλαδή.. για TOS 1.04 και πάνω.. 512 χ 14 partition= 7168 MB ανά δίσκο/κάρτα,,οπότε στηρίζει μέχρι κάρτες 8GB (δεν είναι και άσχημα).

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Δευ Οκτ 03, 2011 7:19 pm

τι εννοεις? δεν κανει για TOS 1.02? γιατι εγω αυτο εχω!

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Δευ Οκτ 03, 2011 7:33 pm

NikiforosST έγραψε:τι εννοεις? δεν κανει για TOS 1.02? γιατι εγω αυτο εχω!

Από τι αναφέρετε : minimum is TOS 1.02. (Partition size limits: 256 MB by TOS 1.02) Max 14 partitions per drive/card.
δηλαδη : 256MBx14 = 4GB για TOS 1.02 , αλλά αν θες τον ρωτάω για επιβεβαίωση να δούμε τι θα πει..
η κανε λογαριασμό στο φόρουμ του και ρώτα ο ίδιος > http://forum.8bitchip.info/software-17/ ... available/

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Δευ Οκτ 03, 2011 7:46 pm

Ρωτα τον και πες μου, αν ξερεις κανα κολπο καπως να παω και σε αλλο TOS πες μου καπου νομιζω ειχαμε ενα θεμα που ειχα βαλει και φωτος με τα chips? γιατι εχω κατι κενες υποδοχες!

A! νατο! viewtopic.php?f=22&t=202

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Δευ Οκτ 03, 2011 8:30 pm

Με αλλαγή ΤΟS eprom δεν έχω ασχοληθεί ακόμα,γιατί δε μου ήταν απαραίτητο,αλλά από τι ξέρω:
Παίζει ρόλο τη μητρική έχεις και η version της.
Πόσα chip έχει,και ότι πρέπει να τα γράψεις με programmer χωριστά με ανάλογο διαιρέτη,(με κάποιο πρόγραμμα το κάνεις), εκτός και αν τα βρείς έτοιμα τεμαχισμένα τα hex - bin.
Ένα παράδειγμα: εάν τα chip σου είναι 6 τεμάχια,το ΤΟS 1.62 είναι 1MB, οπότε διαιρούνται 1MB : 6 =167KB περίπου στο κάθε chip.
Εάν τα αγοράσεις έτοιμα φορτωμένα τα chip,οκ, αλλά σε πολλά motherboard χρειάζεται και επέμβαση σε ορισμένες αντιστάσεις αν θυμάμαι καλά,και μερικές παρακάμψεις με καλωδιάκια..
Μπορεί να είναι εύκολη η δύσκολη δουλειά ανάλογα τις συνθήκες απότι καταλαβαίνεις..
Βασικά δεν υπάρχουν πλήρης οδηγοί στο net πιθανά γιατί είναι πολλοί οι τύποι μητρικής και μοντέλων,επίσης υπάρχει θέμα ότι τα ΤΟS έχουν copyright (ακόμα).
Στο μέλλον μπορεί να το ψάξω και εγώ,και τότε θα βρούμε λύσεις.

Αν θες να τεστάρεις - δοκιμάσεις κάποιο άλλο ΤΟS γνωρίζεις με πως.. με το "Selltos" η παρόμοιο πρόγραμμα..
δημιουργεί ένα εικονικό περιβάλλον ακριβώς όπως είναι το ΤΟS που διαλέγεις..μένει στη μνήμη,ακόμα και με reset! ,και μονο με κλείσιμο - άναμμα επαναφέρεται ο SΤ στο κανονικό.

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Δευ Οκτ 03, 2011 8:50 pm

Εχω δοκιμασει με προγραμματα και δουλευουν κανονικα!!! βεβαια εχω 1ΜΒ RAM μονο και οπως καταλαβαινεις μαλλον δεν ειναι για πολλα πολλά! αλλα αν παιζει ο driver καλά και σε TOS 1.02 δεν εχω προβλημα!

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Δευ Οκτ 03, 2011 9:20 pm

Άκου, δώσε το μοντέλο σου και τη version της motherboad, καμιά photo από μέσα πόσα chip είναι κτλ..
Τι ΤΟS έχεις και πιο θες να βάλεις να ποστάρω στου ppera το forum,να δούμε τι θα πει.. (αν δεν έχει άλλες ασχολίες θα απαντήσει σύντομα).

Επιστροφή σε “Atari ST Utilities”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες