Hard disk driver for Atari ST (2011) από τον ppera

Άβαταρ μέλους
ZX_Jim +
Z80 power CPU
Z80 power CPU
Επικοινωνία:

Re: Hard disk driver for Atari ST (2011) από τον ppera

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ZX_Jim + » Δευ Οκτ 03, 2011 9:25 pm

Ναι, αν δεν έχει άλλες ασχολίες.... Γιατί εγώ ακόμα περιμένω απάντησή του..... :lol:
http://zxjim.blogspot.gr/

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Δευ Οκτ 03, 2011 9:40 pm

ZX_Jim έγραψε:Ναι, αν δεν έχει άλλες ασχολίες.... Γιατί εγώ ακόμα περιμένω απάντησή του..... :lol:

Εχειs δικιο.. αλλα πιθανά όπως είχα πει να έχει ξεχάσει το πως το έκανε ..αφού φαίνεται να έχει αφήσει τα ΖΧ εδώ και καιρό.. :|
Η βαθιά κατάσταση που επιπλέει

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Σάβ Οκτ 08, 2011 3:17 pm

Περιμένουμε τον ppera να ανακοινώσει με τι τρόπο θα πληρώσουμε.. πιθανα και με paypal..

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Σάβ Οκτ 08, 2011 9:49 pm

οχι πιθανά!!! θελουμε paypal!!! εγώ τουλάχιστον δεν δίνω αριθμό πιστωτικής!

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Τετ Οκτ 26, 2011 7:03 pm

Κανα νεο με τον οδηγό έχουμε? εγώ έχω σκάσει 44 και 14 για την αναβάθμιση του HDDriver, αλλά είναι κάπως πολυπλοκος και βαριεμαι να τον χρησιμοποιώ! :lol: :lol: :lol: τελικά εδώ πέρα μόνο εγώ έχω αγορασει τον HDDriver ?

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Τετ Οκτ 26, 2011 8:17 pm

Νικηφόρε,τίποτα ακόμα!

Άβαταρ μέλους
dir_marillion
Μέλος
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dir_marillion » Τρί Νοέμ 01, 2011 10:11 am

Καλημέρα,
Δεν ξέρω αν έχω καταλάβει καλά, αλλά θα σας μεταφέρω αυτά που γνωρίζω μήπως σας λύσουν απορίες.

Λοιπόν, μέχρι το TOS 1.4 υπήρχαν πειρορισμοί με το Partition Size, γιαυτό και στο HDDriver υπάρχουν σχετικά κουτάκια που τα τικάρεις, όταν ορίζεις μέγεθος Partition, για να σε ενημερώσει το πρόγραμμα αν οι Partitions που θα δημιουργήσεις είναι συμβατές με τον Atari σου και αν στο τέλος θα μπορείς να κάνεις Boot.

Μέχρι και το TOS 1.4 αν θυμάμαι καλά, δεν υπάρχει συμβατότητα με τα PC, δηλαδή δεν μπορείς να βάλεις ένα SD με 256MB, να το κάνεις μια Partition και να μπορείς μετά να το δεις στο PC σου.
Τοι ίδιο ισχύει και για τους κανονικούς σκληρούς δίσκους SCSI που χρησιμοποιούσε ο Atari τω καιρώ εκείνω.

Οι Atari 520/1040 ST τώρα, είχανε TOS σε 2 τσιπάκια ή σε 6 τσιπάκια (τα παλαιότερα Revisions). Όλα τα TOS ήταν σε βάσεις (από ότι γνωρίζω).
Οπότε αν κάποιος θέλει να αναβαθμίσει τον Atari του σε μεγαλύτερο TOS, πρέπει να γνωρίζει τι SET TOS έχει. Τα τσιπάκια του TOS είναι κάτω από το keyboard του Atari, αριστερά (ας πούμε κάπου κάτω από το Control).

Φυσικά, δεν υπάρχει διαφορά στην τιμή τους, όσοι τα πουλάνε, κυρίως στο Ebay, τα πουλάνε με την ίδια τιμή ασχέτως με τον αριθμό των chips.

Μια αξιοσημείωτη πληροφορία είναι ότι το TOS, ασχέτως γλώσσας ή έκδοσης, μπορεί να αναβαθμιστεί στο πρώτο boot του Atari και να μείνει resident στην RAM του υπολογιστή, ακόμα και μετά από Reset.
Αυτό βέβαια περιορίζει την μνήμη του μηχανήματος, οπότε για τα 1ΜΒ μηχανήματα είναι περιοριστικό, αλλά για τα Atari με 2ΜΒ και πάνω, είναι μία λύση: ξεκινάς με μια δισκέτα bootable TOS, φορτώνεται π.χ. το 2.06, κάνεις Reboot και δεν υπάρχουν πλέον οι μικροί περιορισμοί και τα bugs των προηγουμένων εκδόσεων.

Δείτε εδώ: http://gem.win.co.nz/hall/pages/files3.html

SelTOS <---

κατεβάστε από εδώ τα TOS: http://www.fortunecity.com/tattooine/canaveral/157/

και φτιάξτε δισκέττες με διάφορα TOS.

Τα προβλεπόμενα TOS από την Atari είναι ως εξής:

από Atari 520 ST μέχρι και 1040 STFM (και όλα τα Mega ST) -> Tos 100 - Tos 102 - Tos 104
τα Atari 520 STE μέχρι και 1040 STE -> Tos 106 - Tos 162
τα Mega STE είχαν 2.05 και κάποια τελευταία το 2.06
τα Atari TT030 φόραγαν Tos 301 -> Tos 306
και τα Falcon 4.02 και 4.04

Στην ουσία, τo TOS 2.06 ήταν το ποιό "έξυπνο" για τα 16bit Atari STs
Το TOS 3 ήρθε να υποστηρίξει 68030 επεξεργαστές και SCSI II
Το TOS 4 ήρθε επιπλέον να υποστηρίξει το DSP και τα custom chips του Falcon

Άρα θα πρότεινα, αν κάποιος έχει έναν 1040 ST, προκειμένου να προβεί σε αναβαθμίσεις μνήμης και TOS, να αγοράσει έναν Atari STE, οπόιονδήποτε.
Με τον STE, το TOS θα είναι τουλάχιστον 1.06 και με λίγα χρήματα μπορεί κάποιος να του βάλει 4 SIMMs 30 pin του 1ΜΒ και το μηχάνημα να φτάσει τα 4ΜΒ.
Με 4ΜΒ ο Atari STE μπορεί να τρέξει τα πάντα.

Προσοχή θέλει, αν αγοράσετε STE με TOS 1.06, να δείτε το σειριακό του. Κάποια πρώτα μοντέλα είχαν θέμα με τον DMA τους και τη διαχείριση των σκληρών δίσκων, ο οποίος μπορεί να αλλαχτεί (δεν είναι πάνω σε βάση και θέλει δουλειά). Με ένα γρήγορο ψάξιμο στο Google βρήκα αυτό: http://www.atariemu.info/stes-that-trash-hds

If the serial number of the STe itself ended with a number from 20000
onwards then the DMA was ok even though it was marked with the same
C025913-38 number as it was originally.

Plus, of course, any STe which was originally fitted with a TOS 1.62
was definitely ok.

Οπότε αν ο STE που θα βρείτε έχει TOS 1.62 είναι μια χαρά και δεν υπάρχει περίπτωση να είναι μεταξύ αυτών των σειριακών.
Εγώ έχω 1040 STE με TOS 1.06 και είμαι εκτός του εύρους αυτών των σειριακών.

Αυτά για τώρα,
Ελπίζω να ξακαθαρίστηκαν μερικές απορίες από τα παραπάνω που έγραψα.

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Τρί Νοέμ 01, 2011 7:46 pm

Πάνω στα θέματα που λες να πω και εγώ πως έχω αγορασμένο τον HDDriver και αναβαθμισμένο στην έκδοση 8.40. Ο Atari μου είναι 1040Stfm (με αλλαγμενη μητρικη) δλδ το κουτι λεει 520 STfm επάνω, και εχει TOS 1.02 σε 2 chips. Επειδη προσπαθησα να αγορασω TOS chips από ebay ήταν US εκδοση και το ακύρωσα, ο λογος ειναι πως ΔΕΝ δειχνει σωστα ακομα και σε οθόνη γιατι απλά παίζει σε NTSC και 60hz αντι 50 και PAL! ακόμα και με SELTOS δειχνει πως δεν παιζει η US εκδοση! να πάρω εναν αλλον STe πχ δεν υπάρχει λογος γιατι 1ον ειναι θεμα κοστους, 2ον ειναι θεμα τι θα κανω τον αλλον που θα μεινει και εκτος αυτου ειμαι συναισθηματικα δεμενος με το συγκεκριμενο μηχανημα, γιατι εγω το εχω απο τον Δεκ 1993 και παιζω με αυτο απο το 1988!!! (που το ειχε ενας ξαδερφός μου) και δεν θελω αλλο ακομα και αν ηταν falcon 030! Σχετικα με το HDDriver υπάρχει τροπος να δει την μνημη το PC απλά εχει περιορισμο στο μεγεθος! επισης επειδη το δοκιμασα παιζει κανονικα και μεσω SELTOS δλδ μπορώ να φορτώνω TOS 1.04 UK και να παιζω και με HDDriver μετά! :xoreyw :xoreyw :xoreyw :xoreyw

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Τρί Νοέμ 01, 2011 10:26 pm

dir_marillion, sorry για την noob ερώτηση ,αλλα τώρα το μυαλό μου είναι αλλού.. γίνετε να κάνουμε auto-boot το "SellTos" από το HD,αν έχουμε SΤΕ με 4MB? όποτε δε θα υπάρχει πρόβλημα στη μνήμη λόγο 4MB, αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ τώρα αν γίνετε να bootάρει απευθείας ο δίσκος το SellTos με ότι ΤΟS θέλεις..
:provlimatismenos

Άβαταρ μέλους
dir_marillion
Μέλος
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dir_marillion » Τετ Νοέμ 02, 2011 12:01 am

Όχι δεν γίνεται, φαντάσου το σαν amiga 1000, που αφού πάρει το kickstart rom στο πρώτο boot, από την ειδική δισέτα, μετά, στο δεύτερο boot είναι σαν κανονική amiga με rom

έτσι ήταν και τα 260 st

Ακόμα κι αν βάλεις το prg file στο auto folder του σκληρού δίσκου, θα φορτώσει ένα μέρος της rom, θα κολλήσει και μετά θα πρέπει να σβήσεις το μηχάνημα, διότι μπορεί να μην εμφανίζει menus, η να μην κάνει copy κλπ

Γενικά είναι λίγο θρίλλερ :xoreyw

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Τετ Νοέμ 02, 2011 9:06 am

ok κατάλαβα..έχεις δίκιο ,γιαυτό και αλλάζουν και chip roms..
thanks for infos

Άβαταρ μέλους
dir_marillion
Μέλος
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dir_marillion » Τετ Νοέμ 02, 2011 7:01 pm

Ναι, όσον αφορά τώρα τα KAOS TOS Κλπ είναι TOS με διάφορα fixes σε Bugs που έφτιαχναν οι γερμαναράδες για την πάρτη τους (όπως πάντα κομπλεξικοί), οπότε μακριάάάά....

Yπήρχε και ένα πρόγραμμα, που ποτέ δεν το βρήκα, όχι ένας κοινός RSC editor (που υπάρχουν πολλοί στον Atari και που μπορείς να μεταγλωτίσεις προγράμματα, μενού κλπ), που έμπαινες μέσα στα Resources του TOS, πέταγες όλες τις γλώσσες και έκανες επεξεργασία πάνω στο Γερμανικό Resource π.χ. που είναι μια ερωτική γλώσσα όπως τα Τούρκικα :lol: βάζοντας ελληνικές γραμματοσειρές, ελληνικά μενου και Popup μηνύματα, έκαιγες τις ROMs με Eprom Burner στα ανάλογα τσιπακια και είχες εξ ολοκλήρου ελληνικό TOS. Το είδα μια φορά να λειτουργεί σε Atari TT. Τα Atari TT και τα Falcon έχουν Multilanguage TOS και η αλλαγή γίνεται με πρόγραμμα (δηλαδή αλλάζεις το κατάλληλο RSC και όταν το μηχάνημα bootάρει, διαβάζει τη γλώσσα, οπότε μπορείς να βάλεις ότι θέλεις, ακόμα και την Quenya, τη γλώσσα των ξωτικών).

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Πέμ Δεκ 08, 2011 8:12 pm

Κανένα νέο δεν υπάρχει ακόμα έτσι? ανυπομονώ!!!!

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Πέμ Δεκ 08, 2011 11:20 pm

NikiforosST έγραψε:Κανένα νέο δεν υπάρχει ακόμα έτσι? ανυπομονώ!!!!

Ακόμα τίποτα,πιθανά καθυστερεί για να γίνουν σωστά οι διαδικασίες αγοράς,και να είναι νομότυπες,από τι κατάλαβα..

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Παρ Δεκ 09, 2011 6:56 pm

Πάντως όπως είπα και στο αλλο θεμα με τον free driver έχω πάρει τον HDDdriver που μετά με 12 ευρώ τον αναβάθμισα στην έκδοση 8.40 και τώρα που έκανε 8.41 και 8.42 μου τις έστειλε με ένα email χωρίς επιπλέον κόστος! όταν βρω χρόνο δλδ μάλλον τώρα τις γιορτές θα κάνω περισσότερες δοκιμές με αυτόν τον driver.

Επιστροφή σε “Atari ST Utilities”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες