New HD drivers για Ultrasatadisk by P.Putnik

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Re: New HD drivers για Ultrasatandisk by P.Putnik

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Σάβ Μαρ 13, 2010 12:04 am

NikiforosST έγραψε:μήπως τελικά φταίει το TOS που είναι 1.02??? :oops: :oops: :oops:

Ισως! δεν εχω 1.2 να τεσταρω.. οταν μπορεσω τις επομενες μερες θα ξετρυπωσω τον 1040 με το 1.0 να δοκιμασω..
με WinXP το κανεις ε? για κατεβασε ξανα το image μηπως εχει κατεβει και χαλασμενο (οχι ολοκληρωμένο)..
Η βαθιά κατάσταση που επιπλέει

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Σάβ Μαρ 13, 2010 12:11 am

τι μέγεθος έχει το image? 3,4gb δεν είναι? το δοκίμαζα με εικονικά windows xp αλλά δεν νομίζω ότι έχει σχέση, και σε κανονικό pc τα ίδια! ξαναδοκιμάζω από linux γιατί νομίζω μόνο έτσι την είχε δει στα win! αν μπορείς δοκίμασε και εσύ στο παλιότερο γιατί όλοι μάλλον έχουν STe και έτσι δεν ξέρω τι γίνεται. Πάλι καλά που παίζει καλά ο icd pro και δεν μου έμεινε το ultrasatan disk αμανάτι!
nikiforos@desktop:/media/sda4$ unrar e FourGM.rar

UNRAR 3.80 freeware Copyright (c) 1993-2008 Alexander Roshal

Extracting from FourGM.rar

Extracting FourGM.TXT OK
Extracting FourGM.img OK
Extracting IDEA.img OK
All OK

Το idea.img τι είναι??? χρειάζεται πουθενά μήπως αυτό?

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Σάβ Μαρ 13, 2010 9:55 am

Δεν χρησιμοποίησα πουθενά το idea-image, ok δε νομίζω να έχει πρόβλημα το κατέβασμα σου.
Δοκίμασε και μια άλλη μάρκα μνήμης SDHC..
Την μνήμη σε πια θέση τη βάζεις? βάλτη στη κάτω μόνη της,με ελεύθερη την πάνω θέση,εκει boot-αρει.

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Σάβ Μαρ 13, 2010 5:49 pm

Δοκίμασα και στις 2 θέσεις με καρτες μνήμης Sandisk και Kingston, δεν ξέρω τι άλλο να κάνω τι να πω είμαι καντέμης???? δεν έχει δοκιμάσει κανείς άλλος με TOS 1.02? μήπως είναι καμιά ασυμβατότητα με τα partitions? και με σκέτον τον HDDriver δεν έχω καταφέρει τίποτα!

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Σάβ Μαρ 13, 2010 6:03 pm

Το δοκιμασα σημερα το 1040STF 1mb.. ολα οκ μπουταρει κανονικα οπως θα δεις στην φωτο..!
Τι μετασχηματιστη του φορας? μπορεις να μετρησεις αν βγαζει σωστα τα volt? μπορει να ειναι και εκει το προβλημα.."θελει καλη ποιοτητα οχι κανα.. china-μετασχηματιστη..)
Εγω εχω πανω ενα επωνυμο Philips 500ma.
πρεπει να το δουλευεις απο 7.5v εως 9v το πολυ.

Αλλιως αν δε τα καταφερεις.. δοκιμασε τον δικο μου οδηγο για ICD pro ..> http://flashback-computing.com/index.ph ... asatandisk
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Σάβ Μαρ 13, 2010 6:18 pm

Ο Atari σου τι TOS έχει? 1.02? ο μετασχηματιστής μου είναι Trust 500mA, 13Watts, 12volts. Ρώτησα και τον Jookie και είπε ότι κάνει. Ο οδηγός που λες είναι για τον ICD pro driver, όπως είπα και ποιό πριν δουλεύει μια χαρά άψογα, ΜΟΝΟ με τον HDDdriver έχω προβλήματα! απλά τον πήρα για να μπορώ να μεταφέρω αρχεία με την κάρτα και να μην χρειάζομαι δισκέτες πάλι, αλλά δεν το βλέπω! δυστυχώς δεν έχω τώρα ούτε και άλλες μνήμες να δοκιμάσω αλλά ούτε και άλλους card readers! μήπως φταίει ότι οι κάρτες είναι σε microSD (με adaptora σε SD)? αλλά πως στον ICD pro είναι μια χαρα????
έκανα ξανά φορματ την κάρτα με τον ΗDDdver και το πρόβλημα μου είναι ότι αν δεν βάλω TOS 1.0/1.02 compability το TOS μου δεν βλέπει την κάρτα για να κάνω install τον driver! αν βάλω τότε την βλέπει κανονικά αλλά δεν την βλέπει το pc! τώρα δεν την βλέπει το TOS αλλά την βλέπει το pc!!! OΛΑ τα parttitions! μα τι γίνετε ρε γμτ????
o oδηγός είναι αυτός και αναφέρομαι στο βημα 13 http://joo.kie.sk/ultrasatan/hddriver/
αν βάλω κάτι αλλο εκτός το TOS 1.0/1.02 στο βήμα 13 τοτε στα βήματα 25-26 στο 26 δλδ δεν βλέπει τίποτα!!! και δεν μπορώ να κάνω install τον driver!!! ακόμα και από δισκέτα να τον φορτωσω και να φτίαξω τα C,D κτλ είναι άδεια και με 0 bytes!!! τι λες να συμβαίνει?

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Σάβ Μαρ 13, 2010 8:16 pm

ωχ ναι για το ICD εννοουσα ..
οι Atari μου ειναι 1040 STE TOS1.62 4mb και ο αλλος STF 1040 TOS 1.0 1mb
ειχα βαλει παλια HDDrivers.. θυμαμαι ηταν σταθεροι ,αλλα δεν εμεινα ευχαριστημενος! αν θυμαμαι καλα μονο 2GB μνημη μπορουσε να δει..

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Σάβ Μαρ 13, 2010 8:21 pm

Νομίζω κάπου το πέτυχα και εγώ! όλες τις μνήμες του DS μου θα χαλάσω στο τέλος!!! άντε θα δοκιμάσω και με 2GB να δούμε. Παράξενο πάντως να μην μου παίζει με τπτ το image!
http://www.seimet.de/atari/en/hddriver.html
WX έχεις δίκιο! Support for drives up to 2048 GByte (2 TByte). SCSI drives with a capacity > 1 GByte connected to an Atari ST or STE require an ICD compatible SCSI host adapter, e. g. the LINK97.

Καλά και το image 4GB που λέγαμε πως παίζει? με HDDriver δεν είναι??? ή έχει άλλον μέσα?

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Σάβ Μαρ 13, 2010 8:25 pm

Υπαρχει τρόπος να επαναφέρεις τις μνήμες σε format PC.. δε χαλανε.. :mrgreen:
Κάτι πρέπει να κανεις λάθος με το image ναι..
μπορείς να γράψεις 1-1 τα βήματα τι κανεις για να το γράψεις στη μνήμη?

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Σάβ Μαρ 13, 2010 8:31 pm

Με το πρόγραμμα που είπες το drimg πάω και ανοίγω το image δλδ open image file, μετα αφού έχει δει την κάρτα εκεί αριστερά πάω και τικαρω πάνω της στο detected drives και μετά πατάω το write to sel'd. Eκει ξαναζητάει να ανοίξω το image και προχωράει σε εγραφή. Αλλά όπως είπα κάπου κοντά στο τέλος κολλάει, μάλλον γιαυτό και δεν παίζει!!! θα δοκιμάσω τον HDDriver τώρα με κάρτα 2GB και θα ενημερώσω.

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Σάβ Μαρ 13, 2010 8:55 pm

κανε τα εξής:
βάζεις τη μνήμη στο USB.. ανοίγεις το "imagrunner",
οι ρυθμίσεις να είναι στο default ,
βλέπεις στη λίστα τη μνήμη.. την επιλέγεις.. (μαυρίζεις) ,
μετά open image file , διαλεγεις το image..
και "Write το s'eld" το αφήνεις να σταματήσει ( να σβήσει τέσπα η ένδειξη του led ότι γραφει ακόμα).. και είσαι ok.

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Σάβ Μαρ 13, 2010 9:02 pm

οκ θα το δοκιμάσω τώρα και αυτό! για την 2GB τώρα δεν κατάφερα και πολλά! τελικά την είδε παρόλο ότι έβαλα TOS/Windows στα win την είδε πέταξα μερικά αρχεία μέσα και τώρα δεν την βλέπει το Tos!!!! βέβαια έκανα ένα μικρό partition μόνο του 16mb για να είμαι σίγουρος όπως λένε οι οδηγίες, αλλά και πάλι.....
εννοείς με αυτό έτσι? viewtopic.php?f=23&t=143

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Σάβ Μαρ 13, 2010 9:16 pm

Τα ίδια! δες τι κάνει εδώ!

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Σάβ Μαρ 13, 2010 9:27 pm

Αν θυμαμαι καλα.. περιπου εκει σταματαει και μενα.. θα το τσεκαρω αργοτερα..
κανε κατι αλλο.. βαλε μεσα στο USB reader μια 2GB και γραψτο! ο ppera αναφερει οτι δουλευει και με 2gb.
To λεω αυτο γιατι ισως να εχει προβλημα στην αναγνωριση της μνημης σου το drivemager

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Σάβ Μαρ 13, 2010 9:35 pm

αφού το image είναι 4GB!!! πως θα το γράψω σε 2? πλάκα έχει ο HDDriver! βλέπει την κάρτα 2GB και στο Tos τώρα και στα win, κάνει και boot! βάζω κάτι από τα win και στο TOS δεν τα βλέπει!!! παρά μόνο το SYS του driver! πως γίνεται αυτό πάλι????? καλά πλάκα με κάνει????? :x :x :x :x έγραψα κάτι από τον ST και τώρα πλέον δεν την βλέπει στα windows! :evil: :evil: :evil: :evil:

Επιστροφή σε “Atari ST Utilities”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες