ICD pro HD instalation & partition στο Ultrasatadisk

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

ICD pro HD instalation & partition στο Ultrasatadisk

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Πέμ Οκτ 29, 2009 11:58 pm

Με Εικόνες αναλυτικά τα βήματα με αυτό το δωρεάν πολύ καλό πρόγραμμα-drivers HD. Download icd_pro_655a
Αφου λοιπόν γράψετε την δισκέτα και ειναι έτοιμη, έχετε βάλει την SD μνημη στο Ultrasatan,παμε..

Βαλτε την δισκετα και καντε reset τον Atari ST σας.
Εικόνα

Θα εμφανιστούν καπως ετσι τα στοιχεία της μνήμης σας,αυτο σημαίνει οτι η συσκευή την αναγνώρισε
Εικόνα

Με αυτη την εντολη παμε για format-partitions
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Πατήστε continue
Εικόνα

Καντε κλικ στο verify passes και αλλαξτο το με 0
Εικόνα
Εικόνα

Πατηστε format.
Εικόνα

Yes
Εικόνα

Continue
Εικόνα
Wait for a little..
Εικόνα

Πατηστε Split και δώστε τον αριθμο των διαμερισμάτων που θελετε να δημιουργηθούν ,συμαντικο:(πρεπει το καθενα ενα να ειναι μικροτερο του 256MB)
Εικόνα

Πατήστε Partition Entire Hard Disk
Εικόνα
Εικόνα

ΟΚ
Εικόνα

Cancel
Εικόνα

Quit
Εικόνα

OK
Εικόνα
OK
Εικόνα

Atari θα κάνει restart (αφήστε τη δισκέτα μέσα ακόμα)
Εικόνα

Παμε να κάνουμε λοιπόν τον Δίσκο bootable,με αυτην την εντολή
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Πατήστε quit και βγάλτε τη δισκέτα,θα boot-αρει απο το Δίσκο τώρα πια..
Εικόνα

"Μαυρίστε" τον πρώτο δίσκο και ακολουθήστε τις κινήσεις από τις φώτο..)
Εικόνα
Εικόνα

Νατος ο Δίσκος.. καντε και του υπολοίπους με την ιδια διαδικασία,δίνοντας τα αντίστοιχα γράμματα που είχατε δει κατά το boot D,F,G,κτλ..
Εικόνα

Κάντε save desktop για να αποθηκευτούν ολες οι αλλαγές
Εχετε πλέον ενα Atari που μπουταρει απο τον δισκο,και τους υπολοίπους για φόρτωμα..
Εικόνα
Η βαθιά κατάσταση που επιπλέει

Άβαταρ μέλους
ZX_Jim +
Z80 power CPU
Z80 power CPU
Επικοινωνία:

Re: ICD pro HD instalation & partition στο Ultrasatandisk

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ZX_Jim + » Παρ Οκτ 30, 2009 1:42 am

Πολύ ωραίος οδηγός! :D
Αν και θα προτιμούσα μικρότερες εικόνες για να φαίνονται περισσότερα βήματα την φορά....
Φτιάξ' το για το περιοδικό! Είναι πολύ καλό και πρέπει να είναι και εύκολα εκτυπώσιμο! ;)
http://zxjim.blogspot.gr/

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Re: ICD pro HD instalation & partition στο Ultrasatadisk

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Δευ Οκτ 03, 2011 9:32 pm

Εγώ χρησιμοποιώ αυτόν τον οδηγό τον ICD εννοώ για προγραμματα απο δισκετες που εγραψα σε μνημες, μια χαρα παιζει! :!! :!! :!! και ο οδηγός εδώ άψογος! ;)

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Κυρ Οκτ 09, 2011 5:15 pm

Sorry γιατί ξέχασα, με αυτόν τον οδηγό η κάρτα μνήμης δεν διαβάζεται απο pc? γιατί μου φαίνεται αυτός ήταν και ο λόγος που αγόρασα τον HDDriver.

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Κυρ Οκτ 09, 2011 6:55 pm

Από τι θυμάμαι.. όχι,θες άλλη κάρτα μικρότερη για μεταφορά ,και που να διαβάζεται στο PC
δε χρησιμοποιώ πια αυτους τους drivers..

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Κυρ Οκτ 09, 2011 7:27 pm

Εγω μια 4αρα εχω με ICD pro εχω αντιγραψει μεσα πολλες απο τις δισκετες μου που δουλευω συχνοτερα, καλος ειναι ο HDDriver αλλα με δυσκολεύει! αντε να παρουμε τον αλλον να βρουμε την υγεια μας!!!

Άβαταρ μέλους
dir_marillion
Μέλος
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dir_marillion » Δευ Οκτ 10, 2011 10:11 am

Με τον παρακάτω τρόπο το χρησιμοποιώ εγώ:

HDDriver 7.80

Βρίσκεις κάπου ένα SD 5125ΜΒ το πολύ (ή μικρότερη). Με το HDDriver (UltraSatan) φτιάχνεις μια Partition της οποίας της ορίζεις να είναι συμβατή με DOS (για TOS πάνω από 1.4 για να είναι και bootable).
Τα STE έχουν TOS πάνω από 1.4, 1.06, 1.62, 2.05, 2.06

Την κάρτα αυτή την βλέπει πλέον το PC και μάλιστα στο UltraSatan είναι PlugN'Play, δηλαδή την βγάζεις από τον Atari σου όσο είναι αναμένος, της βάζεις από το PC ένα παιχνίδι που πάιζει από σκληρό δίσκο από τον PPera, το ξαναβάζεις στον Atari, διπλό κλι και παίζεις.

Ποιό καλά, παίρνεις ένα μεγάλο SD, π.χ. 2GB, το χωρίζεις σε 4 partitions και με το μικρό SD (που είναι TOS και DOS compatible), πηγαινοφέρνεις αρχεία. Ως γνωστόν το UltraSatan έχει 2 slots.
Άρα το μικρό σου SD είναι το USB stick του Atari σου.

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Δευ Οκτ 10, 2011 10:22 am

Όπως τα λεει ο DIr, μονο που με τους drivers by ppera, χρησιμοποιείς την μια καρτα π.χ 4GB και στο Atari & PC,μιας και το πρωτο boot partition ειναι και για DOS.
To αλλο θέμα ειναι οτι ICD pro, κάποια στιγμή μου crash-αρανε ,ενω του ppera, 1 χρόνο τωρα.. πάνε σταθερά!

Άβαταρ μέλους
dir_marillion
Μέλος
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dir_marillion » Δευ Οκτ 10, 2011 10:47 am

NikiforosST έγραψε:Εγω μια 4αρα εχω με ICD pro εχω αντιγραψει μεσα πολλες απο τις δισκετες μου που δουλευω συχνοτερα, καλος ειναι ο HDDriver αλλα με δυσκολεύει! αντε να παρουμε τον αλλον να βρουμε την υγεια μας!!!

Εαν ο HDDriver αρχίζει και σου κάνει κόλπα, επειδή συνεχώς σώζει τα configurations πάνω στο .PRG (υπάρχει hardware λόγος που το κάνει αυτό), καλό είναι να κάνεις μια κόπια τη δισκέττα και να "παίζεις" με αυτήν, μέχρι να φτιάξεις το HDDriver.SYS που χρειάζεσαι.

Το HDDriver είναι το καλύτερο πρόγραμμα αυτού του είδους. Δίνει πολλές παραμέτρους για την διαχείριση των αρχείων σε TOS, Magic, Geneva κλπ.
To γνωστό COPY/FORMAT multitasking utility, Kobold, λαμβάνει υπόψιν του αυτές τις δυνατότητες και αντιγράφει πολύ γρήγορα με τις δικές του ρουτίνες και κώδικα μηχανής.
Κώδικα που δεν πρόσεξε η Atari στο TOS της, όπως π.χ. την χρήση DMA στο read/write των αρχείων σε ASCI/SCSI σκληρό δίσκο, τα έχει ενσωματώσει ο HDDriver.

Κάποια STE μηχανήματα είχαν προβληματικό DMA chip, κάποια TOS (τα πρώτα κυρίως) είχαν βλακώδεις περιορισμούς, κάποια νεότερα TOS είχαν ασυμβατότητες ως προς τις διευθύνσεις τους.
Όλα αυτά ήταν θέματα που έπρεπε να επιλυθούν ... λίγο με τα νεώτερα TOS και λίγο με τους προγραμματιστάρες της εποχής, επιλύθηκαν. Ο προγραμματιστής του HDDriver έλυσε όλα τα θέματα δίσκων για όλα τα TOS και οι τελευταίες εκδόσεις έχουν και πολλά extras, όπως το disk imaging, αν θυμάμαι καλά.

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Δευ Οκτ 10, 2011 4:08 pm

Εγω ,λεω απλα οτι εκπλήσσομαι με τις άγνωστες γνώσεις του dir_marillion στα Atari..

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Δευ Οκτ 10, 2011 7:08 pm

Οντως φοβερός! πολυ καλές οι παρατηρήσεις σου! εγώ εχω 1040STfm και δυστυχώς εχει TOS 1.02 οποτε προφανως έχει τους ηλίθιους περιορισμούς που αναφέρεις! προσπαθησα να αγοράσω τσιπακια απο ebay με TOS 1.04 αλλά ηταν US και δεν ειναι συμβατα με PAL ΕU και τα ακυρωσα τελικά! αν και φορτωσα TOS 1.04 UK με SELTOS και ο HDDriver παιζει κανονικά! δεν δοκιμασα αν κανει ολες τις δουλειες, έχω 1ΜΒ ίσως και να φτάνει. Ο HDDriver ειναι πολύ καλο εργαλειο, ασε το χρυσοπληρωσα! πηγε 44 ευρώ, από Γερμανία, μου τον έστειλαν στο email και ταχυδρομικά ήρθε κανονικό πλήρες manual. Πάντως τα άξιζε τα λεφτα του! και σε δοκιμές που εκανα ειδικα σε MAC OS leopard (Mac miniG4) βλεπω κανονικα τα partitions!

http://www.seimet.de/atari/en/hddriveroverview.html
http://www.seimet.de/atari/en/hddriverscreenshots.html
http://www.seimet.de/atari/en/hddriverprices.html

βγηκε βλεπω 8.40!!! εγώ έχω 8.23 μήπως να προχωρήσω σε upgrade? 12 ευρω παει τελικη με paypal.

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Δευ Οκτ 10, 2011 10:11 pm

12 euro μόνο το update? :provlimatismenos
Κάτσε να πάρουμε τους drivers ppera,θα έχουν και free update for ever..

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Δευ Οκτ 10, 2011 10:12 pm

Δλδ να μην κανω update? αφου εχω αγοράσει FULL με 45 ευρώ!

http://www.seimet.de/atari/forum/viewtopic.php?f=2&t=41
HDDRIVER 8.40 is available

Postby uweseimet » 16 May 2011, 19:31
An updated version of HDDRIVER is available. These are the most important changes in HDDRIVER 8.40:

* HDDRUTIL-specific settings can be configured in a new dialog window.
* TOS/Windows compatible media can now contain more than one partition. Note, however, that Windows has the basic restriction of not supporting more than one partition on drives it considers removable.
* When creating Windows compatible media the creation of primary and logical partitions and thus the drive order under Windows can be influenced.
* HDDRIVER can now boot from non-byteswapped TOS/Windows compatible media without pressing any key.
* HDDRIVER and HDDRUTIL support 8 SCSI sub-units (LUNs) per drive.

HDDRIVER 8.4 is a free update for users of HDDRIVER 8.3 and can be requested by email. For HDDRIVER 8.4 an updated demo version is available.

Σορρυ που τα γραφω εδώ αλλά δεν εχουμε θεμα για HDDriver! μήπως να κάνεις και να τα μεταφερεις τα σχετικά εκεί?

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Δευ Οκτ 10, 2011 10:16 pm

Μάθε αν η αναβάθμιση προσθέτει κατι για τον δικό σου Αταρι.. μπορεί να είναι πιο πολύ για αλλα μοντέλα STE,TT,κτλ..
Επίσης 10-12 ευρω για κάθε update.. ναι μου κάνει κάτι..

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Δευ Οκτ 10, 2011 10:24 pm

Δε νομιζω να εχει καποια διαφορα απο Atari σε Atari! το κοστος αυτο ειναι απο την 8.2 κατι για να πας στην 8.40, αν ειχα την 8.30 ειναι δωρεαν, το ιδιο φανταζομαι θα ειναι και μετα, οποτε δεν πληρωνεις κάθε φορά! τα λεει εδω: http://www.seimet.de/atari/en/hddriverprices.html
Τελευταία επεξεργασία από NikiforosST σε Δευ Οκτ 10, 2011 10:29 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Επιστροφή σε “Atari ST Utilities”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες