Atari ST to Composite, S-video, & VGA (color)

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Re: Atari ST to Composite, S-video, & VGA (color)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Δευ Οκτ 21, 2013 6:57 pm

Ειναι συχνότητα-κυματομορφή σήματος,δεν εχει να κάνει άμεσα με την ανάλυση π.χ εχουμε ιδια συχνότητα στα VGA
π.χ
1024X768 70Hz
1200X1024 70Hz
τι παλευεις παλι? ανεβασε κανα βιντεο να δουμε τον Αταρι με 1080 hdmi .. :provlimatismenos
Η βαθιά κατάσταση που επιπλέει

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Δευ Οκτ 21, 2013 6:59 pm

θα το προσπαθησω στο αλλο θεμα....να δειτε και το προβλημα που κανει!

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Σάβ Ιούλ 19, 2014 7:00 am

Καλημέρα! για να μην ανοίγω άλλο θέμα γράφω εδώ μιάς και αφορά το σήμα Composite Video. Μετά την αλλαγή της μητρικής πλακέτα ως γνωστών πλέον έχω και σήμα composite video και sync. Παρόλο που στην TV παίζει αν και το σήμα CVS του STFM πραγματικά είναι χάλια απο άποψη χρωμάτων και ζωντάνιας σε σχέση με το RGB, θα ήθελα να πάρω την έξοδο αυτήν στην είσοδο της κάρτας μου στο pc. Εχω αυτήν http://www.sprut.de/misc/video/wintv.jpg οι λόγοι είναι 2. α) ότι θα μπορώ να γράφω απευθείας video με ήχο μαζί χωρίς να χρειάζεται να τραβάω με το κινητό την οθόνη και β) ότι θα μπορώ να κάνω κάτι στον ST χωρίς να χρειάζεται να "απομονώνω" το pc μέσω του KVM switch (για HDMI upscaller) ή με αναλογική είσοδο Dsub για monochrome resolution. Θα μπορούσα να βλέπω και σε ενα παραθυράκι λες και τρέχω έναν emulator. Ελα ντε που έμεινα με την ορεξη! δεν εχω εικονα να δειξω τωρα αλλά μου εδειχνε ασπρομαυρη εικόνα με γραμμές και τρελές παραμορφώσεις. Πιστεύω οτι οφείλεται στο οτι η καρτα εχει εισοδο SVIDEO Και εχει ενα ανταπτορακι για RCA σαν αυτο http://ep.yimg.com/ay/shoptronics/rca-s ... wire-3.jpg, ξερει κανεις πως παιζουν αυτα? τι μετατροπη κανουν? μαλλον αυτη : http://www.shspvr.com/images_other/pinout.gif πιστευω οτι αυτο πρέπει να φταιει, αν ειχα εξοδο SVIDEO στον STFM δεν θα ειχα προβλημα, ή αν βαλω καρτα (εχω 2 και καθονται αλλα δεν θυμαμαι τι εισοδο εχουν) που να εχει CVS input, νομιζω οτι η μια που εχω ειναι αυτη http://alkupiac.hu/kepek/termekek/11357 ... r-card.jpg Καμια ιδεα κανεις τι φταιει? παρακατω και η εξοδος CVS του STFM.

Εικόνα

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Σάβ Ιούλ 19, 2014 8:09 am

Δες αν η κάρτα σου εχει ρυθμίσεις των εισόδων για SVIDEO- Composite,και γύρνα το σε Composite.
υπάρχουν διάφοροι μετατροπής SVIDEO>Composite ,αλλα αν θυμάμαι καλα δεν δουλευει ανάποδα Composite>SVIDEO.
τον ανταπτορα τον ειχε η καρτα, η εσυ τον πηρες εχτρα?
θελω τα στοιχεία ακριβως της κάρτας σου..

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Σάβ Ιούλ 19, 2014 10:28 am

Δεν υπάρχει καμια ρυθμιση, εχει εισοδο SVIDEΟ τον ανταπτορα τον ειχε μαζι βαζεις κατι που εχει composite και παιζει, για παραδειγμα video, δεκτης DVB-T παιζει κανονικα, ενω ο atari οχι, ενω ομως ο atari δειχνει στην TV σε εισοδο Svideo. Δεν ειναι θεμα ρυθμισεων ο Atari εχει κατι διαφορετικο, τα αλλα μηχανηματα πως παιζουν? απο την καρτα τι στοιχεια θες? ειναι αρκετα παλια δεν εχω τπτ απο αυτην μονο την καρτα, ειναι η Hauppauge win tv pci έχει και radio fm και τηλεκοντρολ! :D Εναλλακτικα εχω αλλες 2 καρτες pci, η μια ειναι αυτη που εδειξα παραπανω πριν και αλλη μια της Pinnacle αν θυμαμαι καλα εκτος οτι εχουν ιδιο chip με την Hauppauge αρα λογικα θα παιζουν στο linux box μου, εχουν και εισοδο CVS νομιζω.

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Σάβ Ιούλ 19, 2014 1:46 pm

Δοκίμασε να παρεμβάλλεις μια αντίσταση 75Ω στο composite τou ST,και βλεπουμε..

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Κυρ Ιούλ 20, 2014 7:05 pm

Καλησπέρα! παρα πολυ καλα νεα! δοκιμασα τον ST στην εισοδο CVS που εχει η 32αρα TFT tv μου, καθως και με τον ανταπτορα σε SVIDEO και παιζει και στα 2, μετα με το linux προγραμμα TVTIME στο pc εκανε νουμερα, μεχρι που μετα απο ψαξιμο των ρυθμισεων ανακαλυψα 1ον οτι ειχε λαθος εισοδο καθως αν δηλωσεις SVIDEO ακομα και αν εχει ανταπτορα δεν δειχνει σωστα, θελει να δηλωθει ως COMPOSITE 1 και εκτος αυτου ειχε θεμα γιατι ειχε NTSC αντι PAL και πρεπει να σωθουν απο το μενου και να γινει restart και το προγραμμα για να τις παρει, γιαυτο καθε φορα γυριζε στις ιδιες και παλι δεν επαιζε! ετσι εχει πλεον ο ST μονιμη συνδεση CVS με το tv tuner στο pc μου, βεβαια για να καταγραφω και ηχο πρεπει ενα line out απο το ηχοσυστημα μαλλον απο τον 4καναλο μικτη να μπει στην line εισοδο του pc η στην line in εισοδο στην καρτα ηχου, ετσι απο τον μικτη ηχου μπορω να ρυθμιζω και την ενταση-επιπεδο σταθμης ηχου εγραφης. Και μια φωτο οπως βλεπουμε δειχνει αψογα.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Πέμ Ιούλ 24, 2014 12:27 pm

Τελικά με τον αντάπτορα που είχε η κάρτα μαζί δοκίμασα και παίζει σε οποιαδηποτε ΤV με είσοδο SVIDEO ή ακόμα και σε ανταπτορες που ειναι SCART αλλα εχουν πισω εισοδο SVIDEO! πχ αυτος που δοκιμασα http://i00.i.aliimg.com/wsphoto/v0/6073 ... b-AV-b.jpg και παιζει και απο εισοδο CVS, φυσικα εννοειτε επειδη η μετατροπη ειναι απο CVS σήμα σε καμια απολυτως περιπτωση δεν συγκρινεται η ποιοτητα σηματος με το κανονικο σημα SVIDEO, απλα αν εχουμε καπου εισοδο SVIDEO αλλα οχι CVS παιζει με τον ανταπτορα. Υπάρχει και η μοντιφα του Ppera αλλά θέλει χοντρη μετατροπη στο κυκλωμα, αφαιρειτε το RF modulator και αλλα εξαρτηματα οποτε αντιο σημα CVS και CVS sync μαλλον, γενικα δεν προτεινεται. Υπαρχει και κυκλωμα που το κανει εδω πληροφοριες : http://www.atari-forum.com/viewtopic.php?f=15&t=26507 και http://cpcwiki.eu/index.php/RGB_SVideo, αλλα για μενα δεν υπαρχει λογος αφου βγαζω απο RGB σε HDMI upscalling 1080p.

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Πέμ Ιαν 08, 2015 8:36 pm

Μιας και είναι σχετικό το αναφέρω εδώ.
ὀπως θα ξέρετε μετά απο το πρόβλημα της μητρικής του STFM που έδειχνε οριζόντιες γραμμές μαύρες και άσπρες και δεν βρήκα τι είναι την άλλαξα, έτσι έχω πλέον και σήμα CVS και κόλλησα μια RCA μαζί με του ήχου στο πίσω μέρος.
Τωρα επειδή έβγαλα απο το pc την κάρτα τηλεορασης που ειχα πηρα αυτο http://www.e-shop.gr/lifeview-not-only- ... PER.702527
εκτος οτι δουλεψε αμεσως στο linuχ, παιζει κανονικα με τα προγραμματα τηλεορασης και εχω εισοδο composite! ο ηχος παει στον ενισχυτη μου (home cinema yamaha), και ετσι μπορω πλεον σε ενα παραθυρακι να παιξω απο το pc ή να δουλεψω με προγραμματα εχρωμα.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Πέμ Σεπ 10, 2015 9:17 pm

Καλησπέρα! σήμερα παρέλαβα από Κινα από το banggood αυτη την οθονουλα : http://www.banggood.com/3_5-Inch-Digita ... 74587.html
βασικα την ηθελα για το αμαξι για πισω καμερα + raspberry pi αλλά και για το σπιτι, αφου το rasp παιζει τελεια ειπα να δοκιμασω και τον Atari αλλα δεν με θελει.....η εικονα ειναι χαλια παει και ερχεται πανω κατω δεξια και αριστερα με γραμμες και παρασιτα.
Δοκιμασα και αλλο καλωδιο, νομιζα οτι χαλασε η RCA out στον Atari αλλα με αυτο http://i180.photobucket.com/albums/x207 ... a67f3d.jpg
δειχνει τοσο καλα οπως στις φωτος στο προηγουμενο post μου.
Ξερει κανεις γιατι η οθονουλα δεν τον δειχνει? κριμα ρε γμτ.... :provlimatismenos απο χρωματα δειχνει οκ, η εικονα μονο δεν ειναι σταθερη.
Τελευταία επεξεργασία από NikiforosST σε Πέμ Σεπ 10, 2015 9:30 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Πέμ Σεπ 10, 2015 9:29 pm

Για δοκιμασε να βαλεις εναν πυκνωτή ενδιάμεσα ετσι οπως κάνουμε στα ΖΧ..

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Πέμ Σεπ 10, 2015 9:43 pm

τι χωρητικότητα να είναι? πρέπει να τον κολλήσω μέσα στον ατάρι ή μπορώ να φτιάξω ένα RCA με αυτόν επάνω?
μήπως φταίει η ανάλυση της οθονούλας? είναι μικρότερη από την χαμηλή του αταρι!
Resolution: 320 * 240
δοκιμασα και τις 2 στον αταρι τα ιδια κανει!
Τελευταία επεξεργασία από NikiforosST σε Πέμ Σεπ 10, 2015 9:48 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Πέμ Σεπ 10, 2015 9:47 pm

Οχι στο board,
πανω στο βύσμα, η σε καλώδιο,
100 UF να είναι, λειτουργεί σαν φίλτρο, και μπορεί να δουλέψει.

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Πέμ Σεπ 10, 2015 9:48 pm

οκ ευχαριστω!
δυστυχως τα ιδια κανει, δεν καταλαβαινω γιατι το κανει αυτο....
καλα οχι οτι θα παιζω με αυτην απλα ετσι για την πλακα, γιατι αφου εχω εδω περα την 22αρα να παιζω!
δοκιμασα πανω της και εναν ψηφιακο δεκτη TV και δειχνει μια χαρα.

Επιστροφή σε “Atari ST hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες