A-Max II στην Amiga 500

Άβαταρ μέλους
kokkiklhs
Μέλος
Μέλος

Re: A-Max II στην Amiga 500

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό kokkiklhs » Τρί Ιουν 27, 2017 6:51 am

arislab έγραψε:εμένα μου βγάζει "C:\Users\...\Downloads\Amax_Winuae_A590-A2091.rar: CRC failed in 100MB_71.dsk. The file is corrupt"

είναι φυσιολογικό??? :provlimatismenos

Ωχχχχχ!!!
Πράγματι ήταν χαλασμένο το rar, δεν έγινε σωστά η συμπίεσις και φυσικά εγώ δεν το έλεγξα πριν ανεβάσω... :?
Αυτά παθαίνει όποιος εμπιστεύεται τα Windoze και τας εφαρμογάς αυτών... :evil:
Συγγνώμη στον Άρη (και σε όποιον άλλο το κατέβασε χαλασμένο), το ξανανέβασα τσεκαρισμένο και με επί πλέον οδηγιούλες και FAQs για τον A-Max:
https://www.sendspace.com/file/semmna
Άντε, θα πάρουν φωτιά οι αμίγκες, λέμεεεεεε!!!
:lol: 8-)

Άβαταρ μέλους
arislab
Amstrad Plc. Owner
Amstrad Plc. Owner

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό arislab » Τρί Ιουν 27, 2017 8:31 am

:lol: δεν υπάρχει πρόβλημα, απλά στην αρχή νόμιζα πως μου έκοβε το download...ΩΡΑΙΟΣ!!!! :!! :thanks

(...εννοείται πως θα πάρουν φωτιά οι Αμίγκες!!! :D )

Άβαταρ μέλους
kokkiklhs
Μέλος
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό kokkiklhs » Τετ Ιούλ 05, 2017 10:10 am

Έχουμε κάνα νέο;
Άρη βρήκες χρόνο να στήσεις μηχανήματα για αληθινή εγκατάσταση;

Λοιπόν, επεξεργάζομαι project για μεταφορά bootable Mac λειτουργικού με κάποια παιχνιδάκια/εφαρμογούλες σε αληθινές δισκέτες με A-Max format!
Είναι δύσκολο και μπερδεμένο (μέχρι να γίνει), αλλά θα το παλέψω! Αν τα καταφέρω θα πέσει λεπτομερές tutorial, ώστε να διευκολύνω την κατάσταση για όλους!
Έτσι θα μπορεί οποιοσδήποτε με μια "ξερή" 500άρα/2000ρη 1ΜΒ να χαζέψει περιβάλλον Mac χρησιμοποιώντας μόνο το DF0:
Βέβαια οι περιορισμοί λόγω RAM/floppy θα είναι μεγάλοι, αλλά όλο και κάτι αξιόλογο θα βρεθεί που να ταιριάζει!!
;)

Άβαταρ μέλους
arislab
Amstrad Plc. Owner
Amstrad Plc. Owner

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό arislab » Τετ Αύγ 16, 2017 11:18 am

Δυστηχώς δεν κατάφερα λόγω του γεγονοτος οτι η Amiga μου τα είχε φτύσει.. :(

Ευτυχώς τώρα που την ξαναεπισκέυασα θα ξαν'ασχοληθώ με το project σου, μιας και προτιμώ τα actual machines απο τους emulators ;) yes-yes

(ήδη κατέβασα ξανά τ'αρχεία) :thanks

Άβαταρ μέλους
kokkiklhs
Μέλος
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό kokkiklhs » Σάβ Αύγ 19, 2017 1:15 am

...και εγένετο φως!!!

Untitled.jpg

Για τα περαιτέρω (να μη τα ξαναγράφω από την αρχή), όποιος ενδιαφέρεται ας δει ΕΔΩ

:!!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους
ScorpioGr
Μέλος
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ScorpioGr » Σάβ Αύγ 19, 2017 12:16 pm

kokkiklhs έγραψε:Λοιπόν, κυρίες (???) και κύριοι, για τους τυχόν ενδιαφερομένους, έφτιαξα πλήρες πακετάκι εδώ:
https://www.sendspace.com/file/semmna

Περιλαμβάνει:
-WinUAE configuration file με ρυθμίσεις που εξομοιώνουν OCS A500/ROM 1.3/1MB chip με A590 SCSI/2MB fast.
-10ΜΒ partition για Amiga με WB 1.3 και εγκατεστημένο το A-Max 2.56 (software only)
-100MB HFS partition για Mac, με εγκατεστημένο System 7.1, πολλές εφαρμογές, utilities και παιχνίδια.
-100MB HFS partition για Mac, με εγκατεστημένο System 6.0.8, τις ίδιες πολλές εφαρμογές, utilities και παιχνίδια.
-Οδηγίες για τον A-Max και FAQs.
s-wow

Όλο το Σ/Κ πλακώθηκα να τα ετοιμάσω, αλλά άξιζε τον κόπο. Δε νομίζω να έχει ασχοληθεί κανείς τόσο πολύ με αυτό το ζήτημα ποτέ ως τώρα.
Αυτό που μένει να δούμε (κι εγώ δε μπορώ να το κάνω από εδώ) είναι να τρέχει σε αληθινό μηχάνημα.
Όλη η δουλειά είναι έτοιμη, χρειάζεται μόνο να καθήσει κάποιος και να στήσει καταλληλο hardware ώστε να κάνει τις μεταφορές και τις δοκιμές!!
:!!

Βάζω και πακετάκι με τις ROMs (KS1.3 και της Α590/2091) για όποιον κάνει νέα εγκατάσταση το WinUAE, διότι είναι πλέον δυσεύρετες... Απλώς δίνουμε path για τις ROMs το φάκελο στον οποίο θα τις φυλάξουμε, και μετά ίσως χρειαστεί να ενημερώσουμε και την configuration του WinUAE για να βλέπει σωστά το νέο path...
ROMs.rar

ΕΙΣΑΙ ΓΙΓΑΝΤΑΣ!!!!!!! :!!

Επιστροφή σε “Amiga-Software”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες