A-Max II στην Amiga 500

Άβαταρ μέλους
kokkiklhs
Μέλος
Μέλος

A-Max II στην Amiga 500

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό kokkiklhs » Πέμ Ιουν 08, 2017 5:39 pm

Έχει ασχοληθεί κανείς με αυτό ρε παιδιά;
Το βλέπω χρόνια τώρα, υποτίθεται ότι είναι πάρα πολύ καλό, αλλά δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς πρέπει να κάνουμε για να μεταφέρουμε software...
Έχω καταφέρει να φορτώσω λειτουργικό 6.0.5 από extended .ADFs στον WinUAE, αλλά σε αληθινή Amiga, τι γίνεται;

Το σκεπτικό μου είναι να δω λίγο Macintosh classic software σε μια "σκέτη" Α500/1ΜΒ/KS1.3...
Υπάρχουν άπειροι αξιόλογοι "μονόχρωμοι" τίτλοι, που δε βγήκαν ποτέ για την Amiga, είτε σε εφαρμογές είτε σε παιχνίδια, και με το A-Max διευρύνονται θεαματικά οι ήδη ευρύτατοι ορίζοντες μιας απλής 500άρας...
Θεωρητικά γίνεται, και μάλιστα οι ταχύτητες και η συμβατότητα είναι άκρως ικανοποιητικές, αφού ουσιαστικά δεν γίνεται εξομοίωση...

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι έχω την κλασική σπασμένη από Quartex δισκετούλα που είναι software-only και ΟΧΙ το hardware ματζαφλάρι, πάνω στο οποίο συνδέεται floppy drive 800k από Mac... atari-bomb

Βρήκα και κάποια hardfiles, που υποτίθεται ότι έχουν εγκατεστημένο λειτουργικό και είναι bootable, αλλά αυτά δε μπορώ να τα σετάρω στον WinUAE, υπάρχει θέμα με τους SCSI drivers (.amhd files)...
Σε αληθινή Amiga, δεν έχω εδώ στη διάθεσή μου κάποιον controller για σκληρό, οπότε έχω κολλήσει.. :evil:
Με τους Fusion και Shapeshifter στις μεγαλύτερες αμίγκες έχω δει στο παρελθόν παπάδες και δουλεύουν τέλεια, θα ήταν πολύ ωραίο να γινόταν εύκολα και χωρίς σπαζοκεφαλιές κάτι αντίστοιχο και στις 500άρες...

Αν κάποιος έχει καταφέρει να δουλέψει της προκοπής αυτό το πράμα και να φορτώσει Mac software, είτε με δισκέτες σε κανονική 500άρα (χωρίς εξωτερικό Mac drive), είτε σετάροντας σκληρό με MacOS partition σε 500άρα με controller ή hardfile για χρήση στο WinUAE, ας γράψει εδώ οδηγίες, να μας δώσει τα φώτα του...
Ευχαριστώ!!

Άβαταρ μέλους
VincentGR
Amiganoid
Amiganoid
Επικοινωνία:

Re: A-Max II στην Amiga 500

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό VincentGR » Πέμ Ιουν 08, 2017 6:53 pm

Βασικά από όσο θυμάμαι, o II είχε HDD support.
Το εργαλείο δεν ήταν παρά ένας ROM adapter με έξοδο για το γραμμόφωνο του mac.
Η Amiga σου είναι όπως θα ξέρεις το απόλυτο minimum.

Μπορείς πάντως να το τρέξεις με rom image αν δεν έχεις το IC με τίμημα στη RAM.
Το manual επίσης αναφέρει αυτό:

When copying files to and from A-Max format disks you should insert
the A-Max disk in the drive when the file requester is being displayed.
The File Transfer program disables the file system detection of disk
insertion except when the file requester is being displayed, so only insert
the A-Max disk at this time.
File Transfer Program (Amiga side):
It is recommended that single drive users use a RAM disk as their
AmigaDOS source and/or destination. Also make sure the drive light on
any drive is off before swapping any disks

Τα hardfiles λογικά δεν τα κάνεις mount σαν drive.
Αν είναι όπως ο Shapeshifter, πρέπει απλά να πεις στο software που βρίσκονται.
Φυσικά το παραπάνω θα απαιτεί την ύπαρξη σκληρού δίσκου.
Αν δεν έχεις σκληρό στη ντουλάπα θα σου πρότεινα να αγοράσεις έναν ACA500.
Εικόνα FAN
http://partsfromthepast.blogspot.gr/
To blit, or not to blit?

Άβαταρ μέλους
kokkiklhs
Μέλος
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό kokkiklhs » Παρ Ιουν 09, 2017 6:15 am

Μιλ μερσί, τα έχω δει ήδη όλα αυτά και τα έχω υπ'όψιν μου...
Το απόλυτο minimum είναι αυτό ακριβώς που με ιντριγκάρει, είναι ωραίο με μια σκέτη 500 να μπορείς να έχεις κι έναν λειτουργικότατο 512k Mac classic πάνω στο γραφείο σου...

Τα δικά μου ζητούμενα είναι δύο:
α) Πώς μεταφέρουμε 800k diskimages του Mac στο Amax format, ώστε να φορτώσουν στον emulator από το DF0 της 500 και αν υπάρχει κάποια εφαρμογή με την οποία να μπορούμε να κάνουμε τις diskimages edit, ώστε να βάλουμε μέσα το software που θέλουμε και να μην αρκεστούμε στις ετοιματζίδικες που κυκλοφορούν
β) Δίσκους έχω 2-3 στο πατρικό μου, στον Πειραιά, αλλά εδώ στο νησί δεν έχω. Έτσι κι αλλιώς, πρέπει να βρεθεί τρόπος να φτιάξουμε setup δίσκου για να φορτώνει κάποιο λειτουργικό και να περάσουμε μέσα παιχνίδια και εφαρμογές. Νομίζω ότι αυτό θα είναι πιο απλό σε πρώτη φάση να γίνει π.χ με hardfile στο WinUAE και μετά να μεταφερθεί σε αληθινή partition. Το θέμα με το WinUAE είναι ότι δεν έχω καταφέρει να βρω τη σωστή configuration σε σχέση με την εξομοίωση SCSI controller. Υπάρχει πρόβλημα με τη χρήση των amhd files, που αντικαθιστούν τη scsi.device. Δοκίμασα πολλούς συνδυασμούς και πατέντες, αλλά τζίφος...

Άβαταρ μέλους
arislab
Amstrad Plc. Owner
Amstrad Plc. Owner

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό arislab » Παρ Ιουν 09, 2017 11:43 am

...Ουπς!! τώρα το είδα... απάντησα σε άλλο thread για το Α-ΜΑΧ ΙΙ yes-yes (http://www.flashback-computing.com/viewtopic.php?f=21&t=1067&p=15325#p15325)

Λοιπόν κατάρχήν καλωσόρισες φίλε kokkiklhs (και πάλι).. yes-yes

Δισκέττες 400k και 800k για να φτιάξεις στο PC τουλάχιστον είναι λιγάκι δύσκολο τουλάχιστον εγω ποτέ δεν βρηκα λυση και όταν έθεσα το ιδιο ερωτημα σε Αμερικάνικο Mac forum μου απάντησε ενας "τρελός" :D με μια μικρή τροποποίηση με diskeditor στο sector 0 της δισκέτας αφου την είχα φορμάρει στο mac μου...βέβαια ούτε αυτό δουλεψε ποτέ. Τωρα στην Amiga τετοια διαδικασία δεν ξερω αν γινεται να φτιάξεις δλδ 400k δισκεττα. Θυμαμαι πάντως οτι το καλύτερο που είχα κάνει ήταν το πισω στο μακρινό 1996 στην Α500+ μου να τρεξω System 6 και Think Pascal 4 (λόγω εργαστηρίακου μαθήματος στο 1ο ετος του Πολυτεχνείου).
Να καθήσουμε με τον Μήτσο (VincentGR) να το ψαξουμε περαιτέρω, φυσικά εγω μιλάω πάντα για "actual machine" όχι winuae, και εν τέλει να δουμε μεχρι που μπορούμε να το φτάσουμε..

Αλλα χωρίς το hw part..το βλέπω δυσκολο να "ξεφύγουμε" πέρα απο την δισκέττα ;)

Άβαταρ μέλους
VincentGR
Amiganoid
Amiganoid
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό VincentGR » Σάβ Ιουν 10, 2017 12:26 am

Αν θες ανέβασε το HDD image με το OS να κάνω κάποια τεστ.
Εικόνα FAN
To blit, or not to blit?

Άβαταρ μέλους
kokkiklhs
Μέλος
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό kokkiklhs » Σάβ Ιουν 10, 2017 10:24 am

Κατ'αρχήν, κύριοι, ευχαριστώ και τους δύο για το καλωσόρισμα αλλά και για το ενδιαφέρον να βοηθήσετε...
8-)
Λοιπόν, από την ΕΑΒ κατάφερα να βρω links για το powercopy και για το coverter II, τα οποία υποτίθεται ότι παίρνουν 800k diskimages του Mac και τα μετατρέπουν σε 880k ειδικό Amax format, ωστε να παίξουν από αληθινές δισκέτες στο DF0 μιας οποιασδήποτε amiga...
Δυστυχώς, ελλείψει του απαραίτητου HW gear εδώ που βρίσκομαι, δε μπορώ να κάνω τις δοκιμές...
http://eab.abime.net/showpost.php?p=116 ... count=1296

Επί πλέον, βρήκα αυτό το 100MB hardfile που έχει εγκατεστημένο το MacOS 6.0.8 και είναι bootable. Ο μάστορας που μου το έδωσε είπε πως το δούλευε κανονικά με σε έναν GVP Impact II (με τον gvpscsi.amhd driver) και επίσης το δοκίμασε σε WinUAE με την configuration που επισυνάπτω εδώ.
Εμένα στο WinUAE δεν μου παίζει με τίποτα και δυστυχώς δεν έχω εδώ impact, μόνο μια 500άρα με δισκετούλες...

Υποθέτω ότι αν κάποιος το δοκιμάσει και παίξει σε αληθινή 500άρα με impact, μετά δε θα είναι πολύ δύσκολο να παίξει π.χ. και στον Α590 με τον scsi.amhd driver ή να μεταφερθεί και σε αληθινή partition.
Από εκεί και πέρα ο "εμπλουτισμός" με παιχνίδια και εφαρμογές δε θα είναι τόσο δύσκολη υπόθεση...

Το έχω καημό ρε παιδιά να δω μια low end 500άρα να φορτώνει και να παίζει MacOS...

Ρίξτε δοκιμές, όποιος έχει όρεξη, χρόνο και τον κατάλληλο εξοπλισμό και θα αναμένομεν νεώτερα εναγωνίως!!
Χαιρετίσματα από τη Μυτιλήνη!!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους
VincentGR
Amiganoid
Amiganoid
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό VincentGR » Σάβ Ιουν 10, 2017 9:55 pm

Τα κατέβασα (τα αρχεία)
Θα τα δω μέσα στις επόμενες μέρες γιατί πήζω και είμαι και έτοιμος να περάσω ένα καρφί διαμπερές στη μομπο του πισιουνε.
Εικόνα FAN
To blit, or not to blit?

Άβαταρ μέλους
kokkiklhs
Μέλος
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό kokkiklhs » Κυρ Ιουν 11, 2017 7:27 am

VincentGR έγραψε:Τα κατέβασα (τα αρχεία)
Θα τα δω μέσα στις επόμενες μέρες γιατί πήζω και είμαι και έτοιμος να περάσω ένα καρφί διαμπερές στη μομπο του πισιουνε.

Δε βιαζόμαστε καθόλου, 25 χρόνια περιμένει το A-Max, τώρα θα μας πιάσει το κόψιμο;
:lol:

Άβαταρ μέλους
kokkiklhs
Μέλος
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό kokkiklhs » Δευ Ιουν 26, 2017 5:14 pm

Λοιπόν, κυρίες (???) και κύριοι, για τους τυχόν ενδιαφερομένους, έφτιαξα πλήρες πακετάκι εδώ:
https://www.sendspace.com/file/semmna

Περιλαμβάνει:
-WinUAE configuration file με ρυθμίσεις που εξομοιώνουν OCS A500/ROM 1.3/1MB chip με A590 SCSI/2MB fast.
-10ΜΒ partition για Amiga με WB 1.3 και εγκατεστημένο το A-Max 2.56 (software only)
-100MB HFS partition για Mac, με εγκατεστημένο System 7.1, πολλές εφαρμογές, utilities και παιχνίδια.
-100MB HFS partition για Mac, με εγκατεστημένο System 6.0.8, τις ίδιες πολλές εφαρμογές, utilities και παιχνίδια.
-Οδηγίες για τον A-Max και FAQs.
s-wow

Όλο το Σ/Κ πλακώθηκα να τα ετοιμάσω, αλλά άξιζε τον κόπο. Δε νομίζω να έχει ασχοληθεί κανείς τόσο πολύ με αυτό το ζήτημα ποτέ ως τώρα.
Αυτό που μένει να δούμε (κι εγώ δε μπορώ να το κάνω από εδώ) είναι να τρέχει σε αληθινό μηχάνημα.
Όλη η δουλειά είναι έτοιμη, χρειάζεται μόνο να καθήσει κάποιος και να στήσει καταλληλο hardware ώστε να κάνει τις μεταφορές και τις δοκιμές!!
:!!

...και για να σας ιντριγκάρω yes-yes

Τι είναι αυτό, αληθινό Mac, ή κάνα emulator σε Windows???
AMAX2.JPG

...καλό φαίνεται, έχει και ωραία games...
AMAX3.JPG

...έχει και Photoshop?? Ε, αληθινό Mac θα είναι!!
AMAX5.JPG

Έχει και Apple ][ emulator?? Σίγουρα τότε είναι αληθινό!!
AMAX4.JPG

Κι όμως, είναι ΑΥΤΟ...
AMAX1.JPG

...που πατάει πάνω σ'αυτό:
AMAX0.JPG

8-) 8-) 8-)

UPDATE:
Βάζω και πακετάκι με τις ROMs (KS1.3 και της Α590/2091) για όποιον κάνει νέα εγκατάσταση το WinUAE, διότι είναι πλέον δυσεύρετες... Απλώς δίνουμε path για τις ROMs το φάκελο στον οποίο θα τις φυλάξουμε, και μετά ίσως χρειαστεί να ενημερώσουμε και την configuration του WinUAE για να βλέπει σωστά το νέο path...
ROMs.rar
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.
Τελευταία επεξεργασία από kokkiklhs σε Τετ Ιουν 28, 2017 1:23 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
VincentGR
Amiganoid
Amiganoid
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό VincentGR » Δευ Ιουν 26, 2017 5:17 pm

Δεν είχα χρόνο να ασχοληθώ μα το είχα στο του-ντου λιστ με τον Άρη :(
Amiga 500 με ACA έχω αλλά όχι μαζί μου.

Εύγε αγόραρεεε, χέλιιιιι.
Εικόνα FAN
To blit, or not to blit?

Άβαταρ μέλους
kokkiklhs
Μέλος
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό kokkiklhs » Δευ Ιουν 26, 2017 7:03 pm

VincentGR έγραψε:Δεν είχα χρόνο να ασχοληθώ μα το είχα στο του-ντου λιστ με τον Άρη :(
Amiga 500 με ACA έχω αλλά όχι μαζί μου.

Εύγε αγόραρεεε, χέλιιιιι.

Μερσί!! ;)
Δεν πειράζει βρε, η πρόθεση μετράει...
:thanks

Βασικά, αν θελήσετε κάποτε να ασχοληθείτε, καλό θα ήταν μπας και βρεθεί κάνας τρόπος να φορμάρουμε δισκέτες A-Max και να μεταφέρουμε πράγματα σε floppy μορφή, ώστε να μη χρειάζεται ούτε controller, oύτε τίποτα...

Με την ACA ξέχνα το, διότι το A-Max II υποστηρίζει ΠΟΛΥ συγκεκριμένα controllers και το δικό της απλούστατα δεν θα το δει ποτέ. Εξάλλου στον 030 γίνεται άνετα εγκατάσταση Fusion ή Shapeshifter, τι να τον κάνεις τον A-Max???

Άβαταρ μέλους
arislab
Amstrad Plc. Owner
Amstrad Plc. Owner

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό arislab » Δευ Ιουν 26, 2017 7:48 pm

Kokkiklhs είσαι θεούλης!!! ένα τεράστιο RESPECT!!! :!! :thanks :thanks

Μόλις μας "ΜΠΡΗΖΩΣΕΣ!!!" :lol: :lol: :lol: (ειδικά με το ΤΑΙ-PAN αγγιξες ευαίσθητες χορδές :D )

Το Amiga Flashback-Computing Research Dipt. (με τον Μήτσο δλδ :lol: :lol: ) θα το δούμε απόψε!!

Σ'ευχαριστούμεεεε!!! :thanks

Άβαταρ μέλους
VincentGR
Amiganoid
Amiganoid
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό VincentGR » Δευ Ιουν 26, 2017 8:19 pm

Βασικά στη δική μου δεν έχω βάλει 030, έχω τον αρχικό.
Καμιά φορά παίζουν όπως πχ ο hardware pc emulator τησ 500.
Εικόνα FAN
To blit, or not to blit?

Άβαταρ μέλους
kokkiklhs
Μέλος
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό kokkiklhs » Δευ Ιουν 26, 2017 8:28 pm

arislab έγραψε:Kokkiklhs είσαι θεούλης!!! ένα τεράστιο RESPECT!!! :!! :thanks :thanks

Μόλις μας "ΜΠΡΗΖΩΣΕΣ!!!" :lol: :lol: :lol: (ειδικά με το ΤΑΙ-PAN αγγιξες ευαίσθητες χορδές :D )

Το Amiga Flashback-Computing Research Dipt. (με τον Μήτσο δλδ :lol: :lol: ) θα το δούμε απόψε!!

Σ'ευχαριστούμεεεε!!! :thanks

Να είστε καλά, λεβέντες!!
Καλές δοκιμές!!!
Έχω την υποψία ότι τα 2 HFS hardfiles θα παίξουν όπως είναι σε αληθινή 020+ Amiga με Shapeshifter/Fusion/Basilisk II/A-Max IV, οπότε μπορείτε να τα δείτε και εκεί!
Σίγουρα παίζουν και στον Mini VMac, χάρη στον οποίο έκανα όλη τη μεταφορά του software με αρκετή ευκολία...

Το θέμα είναι, χρησιμοποιώντας αυτά σα βάση στην αληθινή 500άρα/2000ρη, να καταφέρει κάποιος να φορμάρει δισκέτες A-Max και να περάσει μέσα system files λειτουργικού και κάνα ψευτο-παιχνιδάκι/ψευτο-εφαρμογούλα, ώστε να μπορεί κάποιος με ΣΚΕΤΗ Α500/1ΜΒ να τρέξει κάποιο στοιχειώδες software σε περιβάλλον Mac, έχοντας στη διάθεσή του μόνο το DF0...
AYTO θα είναι μέγα επίτευγμα!!
Βέβαια το πρόβλημα που θα προκύψει μετά θα είναι πώς αντιγράφονται οι δισκέτες, ώστε να τις μοιράζουμε σε φίλους κλπ.

Άβαταρ μέλους
arislab
Amstrad Plc. Owner
Amstrad Plc. Owner

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό arislab » Δευ Ιουν 26, 2017 9:49 pm

εμένα μου βγάζει "C:\Users\...\Downloads\Amax_Winuae_A590-A2091.rar: CRC failed in 100MB_71.dsk. The file is corrupt"

είναι φυσιολογικό??? :provlimatismenos

Επιστροφή σε “Amiga-Software”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες