Amiga Games που μας έκαναν εντύπωση.

Άβαταρ μέλους
VincentGR
Amiganoid
Amiganoid
Επικοινωνία:

Amiga Games που μας έκαναν εντύπωση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό VincentGR » Δευ Ιουν 29, 2015 10:07 pm

Amiga Games που μας έκαναν εντύπωση και γενικά πορωτικές στιγμές.

Ξεκινάω με αυτό το βίντεο.

Εικόνα FAN
http://partsfromthepast.blogspot.gr/
To blit, or not to blit?

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Re: Amiga Games που μας έκαναν εντύπωση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Δευ Ιουν 29, 2015 11:05 pm

Tα games που μου έκαναν εντύπωση στην Amiga ήταν:
Cannon Fodder ,ακόμα μ αρέσει πολύ και με εντυπωσιάζει ακόμα, αγαπημένο game.
Megalomania , φοβερό στρατηγικής για την εποχή του.
Another World τι λόγια να πει κανείς.. σε μετέφερε σε ένα άλλο κλίμα και διάσταση, άπαιχτο σε πολλά επίπεδα, αλλά και πολύ δύσκολο.
Simon The sorcerer : φοβερό, και αγαπημένο, με καταπληκτικά παραμυθένια γραφικά και υπόθεση.
ίσως θυμηθώ και άλλα στη πορεία..
Η βαθιά κατάσταση που επιπλέει

Άβαταρ μέλους
VincentGR
Amiganoid
Amiganoid
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό VincentGR » Δευ Ιουν 29, 2015 11:45 pm

Το another world το τερματίζω άνετα.
Ήταν το πρώτο game που νόμιζα πως με ρούφηξε μέσα.
Εικόνα FAN
To blit, or not to blit?

Άβαταρ μέλους
NikiforosST
Ataras
Ataras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NikiforosST » Τρί Ιουν 30, 2015 5:38 am

Καλημέρα! το 1ο Game που ειχα δει σε Amiga 500 ήταν το golden axe, το ειχα λιωσει τοτε σε ενα μαγαζι που ειχε τετοιες και μου ειχε κανει τρομερη εντυπωση, εννοειτε τοτε ακομα δεν ειχα κανεναν υπολογιστη ακομα....

Άβαταρ μέλους
VincentGR
Amiganoid
Amiganoid
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό VincentGR » Τετ Μάιος 24, 2017 6:11 pm

CABAL.

Ειδικά όταν έσκαγε μύτη το ελικόπτερο αριστερά θυμάμαι είχα πάθει πλάκα με τον ήχο του πυροβόλου του.
Εικόνα FAN
To blit, or not to blit?

Άβαταρ μέλους
xqtr
Μέλος
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xqtr » Πέμ Μάιος 25, 2017 3:48 pm

Aν και δεν ειχα Amiga, ποτε... ακομα θυμαμαι το αισθημα ζηλιας, οταν διαβαζα σε περιοδικα (πχ Pixel), reviews για παιχνιδια σε Amiga και ειδικα οταν εκαναν συγκριτικα αναμεσα σε αλλα συστηματα, οπως Amstrad CPC6128 που ειχα εγω :(

Απο τα παιχνιδια που ειχα δει σε περιοδικα/τηλεοραση (ναι, καποτε υπηρξαν και εκπομπες με home computers), ηταν το Gods, με το φοβερο intro! Ακομα μου αρεσει να το ακουω. :lol: https://www.youtube.com/watch?v=UnIlSgBrbRM

Ολη η σειρα Shadow Of the Beast (https://www.youtube.com/watch?v=bInATpCxwbY). Aν και το 3, που βγηκε μονο σε Amiga, δεν το επαιξα ποτε.

Kαι φυσικα το φοβερο Kick Off... που σε ολα τα challenges/διαγωνισμους/πρωταθληματα, παιζοταν παντα σε Amiga... :evil:

Εννοειτε οτι και οι προαναφερθησες αναφορες, ειναι φοβερες... :!!

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Πέμ Μάιος 25, 2017 10:35 pm

One of my favorite ..Μεγάλη εντύπωση μου έκανε το βίντεο και ο ήχος στον πρόλογο του..

Άβαταρ μέλους
petsasjim
Μέλος
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό petsasjim » Σάβ Μάιος 27, 2017 10:34 am

πολυ ωραια πρωτοβουλια Vinc και παιδια s-wow .Μπραβο.εχω προβλημα ομως γιατι ολα τα παιχνιδια ειναι καρφωμενα στο νου μου και δεν μπορω να τα ξεχωρισω και να τα βαλω σε μια σειρα.ολα μου αρεσαν.το ενα για αλλο λογο το αλλο για αλλο λογο και παει λεγοντας.Αλλα θα παρακολουθω τι βαζετε για να βλεπω και να θυμαμαι με νοσταλγια και ευχαριστηση,ολα τα ωραια παιχνιδια της Amiga

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Σάβ Μάιος 27, 2017 1:59 pm

Καλα τα λες Δημήτρη, πολλα ωραία ολα ειχαν τη χάρη τους, "Αλλα ειαπμε αυτα που μας εκαναν ιδιαίτερη εντύπωση.."
Υγ. εκανα edit το προηγούμενο ποστ μου αναφέροντας τι ιδιαίτερο ειχε για μενα αυτο το game..

Άβαταρ μέλους
petsasjim
Μέλος
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό petsasjim » Σάβ Μάιος 27, 2017 3:02 pm

ναι,ενταξει και παλι ιδιαιτερη εντυπωση η λιστα ειναι παρα πολυ μεγαλη.να πω οτι μου εκαναν καποια πραγματα εντυπωση,απο ολα που εφτιαχνε η amiga αλλα κυριως 90% απο τις εταιρειες που εφτιαχναν παιχνιδια ""απευθειας σε αυτην"" και ""οχι απο port"",μου εκαναν ιδιαιτερη εντυπωση και ο αριθμος των παιχνιδιων ειναι παρα πολυ μεγαλος
Για το καλο ας πουμε ""μερικα απο τα 1000 παιχνιδια που μου εκαναν εντυπωση"" ενα απο αυτα ειναι το brian the lion και ειδικα στις πιστες οπου εχει rotozooming σαν του snes (τα εχω δει και συζητησει απο παλια)
εδω πηγαινετε στο 08:10 και θα δειτε μια μονον απο τις πιστες συνολικα στο παιχνιδι που κανουν rotozooming στο πιο παλιο chipset της amiga το amiga ocs απο τις πρωταρχικες amiga δηλαδη

""The coder says '....by the way of the Nintendo (SNES), you can rotate round in increments of 1 degree, so you can rotate through 360 positions.with our system you can rotate through 512 to 1024 (degrees), which looks smoother.It's also a much cleaner rotation than the SNES.If you randomly pick an angle, and do same on SNES, it'll look much cleaner on the Amiga-the ones on the Nintendo are broken apart and there are bits hanging off......Rotation takes any size block from 16X16 to full screen and rotates it through 1024 degrees, which is about 3X more than anything SNES can do'""
πιο κατω το link
http://www.pouet.net/topic.php?which=10195

επισης το Swiv και το xp8 kai stardust μου εκανε εντυπωση (ocs και aga) για τα prerendered γραφικα και εξαρταται παλι σε μεγαλο βαθμο και απο τον χρονο τον οποιο τον εχω πρωτοδει το παιχνιδι για τον βαθμο της ιδιαιτερης εντυπωσης που μου εχει προξενησει

κατι αλλο που μου εκανε ιδιαιτερη εντυπωση ειναι που στο Toki στο ηλεκτρονικο σε καποια στιγμη δεν ειχε δυο ταυτοχρονα background fields απο πισω να σκρολλαρουν,ενω στην amiga ειχε! και επισησς στην amiga ειχε πολυ καλυτερη παλετα με φωτινοτερα και πιο ταιριαστα χρωματα και αυτο συμβαινει γιατι το ηλεκτρονικο ειχε 1024 χρωματα παλετα ενω στην amiga οπως ξερουμε ειχε 4096 χρωματα παλετα.Mπορειτε βεβαια να το δειτε με τα ματια σας στο 09:32

και τωρα μου μενουνε μονον να πω 996 μονον παιχνιδια που μου εκαναν ιδιαιτερη εντυπωση για καποιο λογο.Ειναι μεγαλη η λιστα τελικα.θα κυταω συνεχεια ομως το αρθρο γιατι θελω να δω και να θυμηθω πολλα πραγματα που ειμαι σιγουρος οτι θα θυμηθουν ολοι

Άβαταρ μέλους
alex76gr
Reviewer
Reviewer
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alex76gr » Δευ Μάιος 29, 2017 9:21 am

Καλά εντάξει... από που να ξεκινήσει κανείς και που να τελειώσει με αυτό το θέμα.
Τα παιχνίδια που ανεβάσατε όλοι είναι άκρως εντυπωσιακά.
Να και μερικά ακόμα που μου έκαναν ιδιαίτερη εντύπωση.

TURRICAN 2
Οι 2 πρώτες δισκέτες που πέταξα μέσα στο πιστό floppy drive της Amiga 500 Plus μου.
Έτριβα τα μάτια μου από την ποιότητα του gameplay.
Σωστό coin-op.
Ακόμα μεγαλύτερη έκπληξη ήταν όταν έφτασα στο επίπεδο που το παιχνίδι γίνεται οριζόντιο shooter.
Βάζει κάτω τα περισσότερα shooters στην Amiga.
Εικόνα

SHADOW OF THE BEAST
Τι να γράψω τώρα για αυτό το παιχνίδι.
Στουρνάρη, βιτρίνα, το demo να παίζει στο 1084 μόνιτορ, σάλια να τρέχουν στο πεζοδρόμιο και άλλου είδους "υγρά" μέσα από το παντελόνι... ;)
Εικόνα

Επιστροφή σε “Amiga-Software”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες