Πρόβλημα σε Spectrum 128k +2 grey (λύθηκε)

Άβαταρ μέλους
Pluto63
Μέλος
Μέλος

Re: Προβλημα σε Spectrum 128k +2 grey

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Pluto63 » Τετ Απρ 17, 2013 7:49 am

Μπράβο χάρη, καλοριζικο, κανε μας και ένα resume στο τι αλλαξες και πια ήταν τα προβλήματα για να το έχουμε σαν αρχείο για μελλοντικές περιπτώσεις. ::3

Άβαταρ μέλους
xaris_sm
Μέλος
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xaris_sm » Τετ Απρ 17, 2013 8:54 am

Anemos έγραψε:Κάνει φιλε μια χαρά, εγω τη βάζω 2πλή - 3πλή το ένα φύλλο πάνω στο άλλο, να πιάσει το επιθυμητό πάχος, της κάνω δίπλες - φτερά σαν της ψυχτρας, και μια χαρα, μερικες υπάρχουν πανω απο 2-3 χρόνια πανω σε τσιπ.
Ναι άλλαξε και τους πυκνωτές μια και καλή.
Τελικα πια εξαρτήματα χρειάστηκε να αλλάξεις? δουλευουν και οι 2, η πήρες απο τον εναν και έβαλες στον άλλο?

εφταιγαν CPU/PCF/ROM και μερικές μνήμες,

απο τον αλλον πηρα το PCF και την ROM αλλα θα τα παραγγειλω να τον φτιαξω και αυτον

:!!

Άβαταρ μέλους
angel_grig
Μέλος
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό angel_grig » Τετ Απρ 17, 2013 1:44 pm

xaris_sm έγραψε:
Anemos έγραψε:Κάνει φιλε μια χαρά, εγω τη βάζω 2πλή - 3πλή το ένα φύλλο πάνω στο άλλο, να πιάσει το επιθυμητό πάχος, της κάνω δίπλες - φτερά σαν της ψυχτρας, και μια χαρα, μερικες υπάρχουν πανω απο 2-3 χρόνια πανω σε τσιπ.
Τελικα πια εξαρτήματα χρειάστηκε να αλλάξεις? δουλευουν και οι 2, η πήρες απο τον εναν και έβαλες στον άλλο?

απο τον αλλον πηρα το PCF και την ROM αλλα θα τα παραγγειλω να τον φτιαξω και αυτον

Eυχαριστουμε Χαρη!Θα ηταν χρησιμο,εαν ειχες φωτογραφιες να εβαζες μερικες πριν και μετα την αλλαγη καθε εξαρτηματος..

Άβαταρ μέλους
xaris_sm
Μέλος
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xaris_sm » Τετ Απρ 17, 2013 3:07 pm

angel_grig έγραψε:
xaris_sm έγραψε:

Eυχαριστουμε Χαρη!Θα ηταν χρησιμο,εαν ειχες φωτογραφιες να εβαζες μερικες πριν και μετα την αλλαγη καθε εξαρτηματος..

ευχαριστως απλα εχω μια ανυσηχια μηπως καποιο απο αυτα που εχω αλλαξει που ηταν χαλασμενο χαλασε και καποιο αλλο που ισως στην αρχη ηταν καλο...
οποτε τωρα βαζοντας καποιο καμενο μου χαλασει καποιο απο αυτα που εχω αλλαξει και παιζουν
τραβηγμενο αυτο που λεω, τι λετε?

επισης στο δικο μου επειδη ειχα και αρκετες αλλαγες στα τρανζιστορ (ειχε επιχειρησει ο ηλεκτρονικος της γειτονιας μου να το φτιαξει και ειχε αλλαξει τα μισα τρανζιστορ)
δεν ξερω μηπως μπερδεψει η περιπτωση μου αντι να βοηθησει

παντως απο την δικια μου περιπετεια εμαθα οτι τα πιο βασικα ειναι

-αλλαγη στο regulator 78S05 (και οπως λεει και ο Anemos καλυτερα να αλαχθει με το 78T05)
-αλλαγη στα τρανζιστορ τροφοδοσιας TR9 ZTX650 αντικατασταση με ZTX651, προσωρινη αντικασταση με BC489 που βρισκεται πιο ευκολα ( το 489 μπαινει αναποδα σε σχεση με το σχεδιο της πλακετας ), επισης αλαγη του ΤR8 ZTX213 με μονιμη αντικατασταση το BC213 που βρισκεται ευκολα, εδω θελει προσοχη πως θα μπει πανω στην πλακετα γιατι παιδευτικα, υπαρχουν 3 διαφορετικου τυπου ΒC213 οσον αφορα ebc,cbe ecb συνδιασμοι, το ZTX213 ειναι ebc οποτε εγω πηρα ενα BC213 οπου με τις δοκιμες κατεληξα οτι ηταν cbe οποτε και το εβαλα αναποδα σε σχεση με το σχεδιο της πλακετας

-δοκιμαζεις πρωτα τα ευκολα και τα ποιο βασικα να αλλαξεις οπως CPU/ROM/ULA/PCF φυσικα χρειαζεσαι ενα ιδιο συστημα να δουλευει οποτε και εγω αναγκαστικα και πηρα ενα απο ebay
πρεπει να ξερουμε οτι τα παραπανω λειτουργουν σιγουρα πριν παμε πιο κατω, καποιος βεββαια μπορει να θελει να αρχισει και απο τις μνημες πρωτα...

πριν αρχισουμε να ξηλωνουμε μνημες μπορουμε να φτιαξουμε αυτον τον προγραμματιστη eprom (κοστος περιπου 15 eyro μαζι με το αδειο epprom IC)

http://users.ntua.gr/dpiperid/MyWebPage ... ROMPro.htm (πολυ straight forward η διαδικασια)

να παρουμε μια αδεια eprom 27c256, να κατεβασουμε το RAM testet ROM απο εδω

http://www.fruitcake.plus.com/Sinclair/ ... Tester.htm (το bin file ειναι 8K, η αδεια eprom 32k εγω κατεβασα το bin το ανοιξα με εναν hex editor και το εκανα copy paste σε ολα τα 32k δηλαδη 4 φορες)

οποτε γραφουμε το νεο bin που ειναι 32k τωρα στην 27c256, βγαζουμε την ROM του +2 και βαζουμε το 27c256 την θεση του ROM του +2 (ειναι ιδια τα pinout)

αυτο τρεχει και σου βγαζει εαν υπαρχει προβλημα με τις μνημες, και τυχον επαφες χαλασμενες (data line) αλλα και περιοχη στις μνημες (address line) σε καθε τσιπ που δεν μπορει να διαβασει η και να γραψει data, οποτε δεν ξηλωνεις ολες τις μνημες αλλα μονο τις χαλασμενες

πολυ προσοχη οταν ξεκολησουμε μνημες και βαλουμε βασεις να γινει η δουλεια πολυ προσεχτικα και αργα να μην μεινουν λεκεδες απο κολησεις στις γραμμες της πλακετας και γινει βραχυκυκλωμα

κατι αλλό, η βασικες μνημες για το +2 grey ειναι τα ic25-32, εαν εδω ειμαστε καλα η εαν θελουμε να δουμε σε ποια περιοχη των μνημων 17-24 η 25-32 εχουμε προβλημα μπορουμε να ξεκηνισουμε τον +2 σε 16k mode, πως? βγαζουμε την rom στραβωνουμε το pin 27 να μην μπει στην βαση οταν το ξαναβαλουμε και το εννωνουμε προσωρινα με ενα καλωδιακι με το pin 28 της rom, εαν ξεκινησει εχουμε τα ic25-32 σιγουρα οκ
post 8 το ειδα απο εδω αυτο http://www.worldofspectrum.org/forums/s ... ctrum+128k

αυτα απο εμενα εαν μου ερθει και κατι αλλο θα το γραψω
Τελευταία επεξεργασία από xaris_sm σε Τετ Απρ 17, 2013 3:34 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
xaris_sm
Μέλος
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xaris_sm » Τετ Απρ 17, 2013 3:09 pm

Pluto63 έγραψε:Μπράβο χάρη, καλοριζικο, κανε μας και ένα resume στο τι αλλαξες και πια ήταν τα προβλήματα για να το έχουμε σαν αρχείο για μελλοντικές περιπτώσεις. ::3

τωρα σε ειδα Ακη ευχαριστω :)

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Re: Πρόβλημα σε Spectrum 128k +2 grey (λύθηκε)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Τετ Απρ 17, 2013 6:33 pm

οποτε τωρα βαζοντας καποιο καμενο μου χαλασει καποιο απο αυτα που εχω αλλαξει και παιζουν
τραβηγμενο αυτο που λεω, τι λετε?

Αυτο ειναι δύσκολο, εκτος και αν πρόκειται για ρεύμα, παράδειγμα, το regulator 78T05,
μονο μια μεγαλύτερη ταση , η αντίστροφη πόλωση ρεύματος θα ηταν επικίνδυνο, για τις μνήμες π.χ
Απο κει και περα μην σε ανησυχεί ..
Επίσης.. εκανα edit το αρχικό ποστ και εβαλα και εκει τη λυση..
Η βαθιά κατάσταση που επιπλέει

Άβαταρ μέλους
angel_grig
Μέλος
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό angel_grig » Πέμ Απρ 18, 2013 2:29 pm

Eυχαριστουμε Χαρη για τις πληροφοριες! :!! Ο,τι αλλο θυμηθεις γραφτο!!

Άβαταρ μέλους
giorgos
Μέλος
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό giorgos » Παρ Απρ 19, 2013 5:55 pm

επιστήμονας :!!

Άβαταρ μέλους
xaris_sm
Μέλος
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xaris_sm » Σάβ Απρ 20, 2013 6:55 pm

cheers to you all :)

Επιστροφή σε “ZX Spectrum / ZX-81 / QL”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες