40 χρόνια Atari

Άβαταρ μέλους
Mad-Man
Moderator
Moderator

40 χρόνια Atari

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Mad-Man » Τετ Ιουν 27, 2012 11:32 pm

Με ημερομηνία ίδρυσης 27-06-1972,σήμερα η Atari έκλεισε τα 40 της χρόνια.
Πολλά συνέβησαν αυτά τα χρόνια......έγιναν πόλεμοι,γεννηθήκαμε εμείς ( οι περισσότεροι...... :D ),
άλλαξε ριζικά το θέμα υπολογιστής και πολλά άλλα κοσμοιστορικά γεγονότα.........

Μπορείτε να διαβάσετε την ιστορία της εδω : http://en.wikipedia.org/wiki/Atari

Επίσης η Atari για τα 40 χρόνια της έβγαλε ένα γράφημα και ένα video που θα δείτε παρακάτω
καθώς και μια σειρά βιβλίων,με το πρώτο να κυκλοφορεί μέσα στον ιούλιο.

Εικόνα

Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Re: 40 χρόνια Atari

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Τετ Ιουν 27, 2012 11:53 pm

Η Atari έγραψε Ιστορία τι να λέμε.. θυμάμαι όλοι "τότε εποχές 2600 - 7800" όποια κονσόλα οποιαδήποτε μάρκας ..έπιαναν στα χέρια τους έλεγαν πάλι Atari έπαιζες? (και ας ήταν ένα NES η Master System..) huh-man
Την Atari την συμπάθησα μέσο του ST 1040 που ήταν ο αντικαταστάτης αμέσως μετά από τον ZX-48K,μπορεί να μου έβγαλε το λάδι προσπαθώντας να κάνω τα games να τρέξουν από τον HD,
αλλά δε θα ξεχάσω τις ατέλειωτες εκπλήξεις, και την αγωνία κάθε φορά που δοκίμαζα μια νέα δισκέτα, απ τις 1000αδες που μου είχε δώσει ένας φίλος για να τις αντιγράψω!

χρόνια πολλά Atari !
Η βαθιά κατάσταση που επιπλέει

Άβαταρ μέλους
Mad-Man
Moderator
Moderator

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Mad-Man » Παρ Ιουν 29, 2012 11:59 pm

Anemos έγραψε:Η Atari έγραψε Ιστορία τι να λέμε.. θυμάμαι όλοι "τότε εποχές 2600 - 7800" όποια κονσόλα οποιαδήποτε μάρκας ..έπιαναν στα χέρια τους έλεγαν πάλι Atari έπαιζες? (και ας ήταν ένα NES η Master System..) huh-man

Η Atari όπως λές και συ φίλε Άνεμε κατάφερε και έκανε συνώνυμο το όνομά της με το παιχνίδι,όπως το
έκανε η bic στα στυλό και στα ξυραφάκια,η blanco στα διορθωτικά,η jeep στα εκτός δρόμου κ.λ.π.

Βέβαια αυτό ίσως ήταν δίκοπο μαχαίρι γιατί σχεδόν κανείς δεν την πήρε πολύ στα σοβαρά όταν αποφάσισε
να μπεί στην αγορά των υπολογιστών και να απευθυνθεί σε επαγγελματίες έχοντας τη " ρετσινιά " του παιχνιδιού στην πλάτη της.......
Η apple ήταν το αντίπαλο δέος στις επαγγελματικές εφαρμογές παρόλο που είχε λιγότερες δυνατότητες και πολύ ακριβότερη τιμή
αλλά είχε τον αέρα του επαγγελματία απο κατασκευής.
Μια mini σύγκριση εδώ:
http://www.youtube.com/watch?v=a4C46UZlW_E

Παρόλα αυτά πιστέυω οτι ήταν αν όχι η πιο οληκληρωμένη, απο τις πιο ολοκληρωμένες μάρκες.
Ποια άλλη εταιρεια είχε στο ενεργητικό της κατασκευή παιχνιδομηχανών μέχρι και 64 bit,υπολογιστών 8bit,υπολογιστών 16bit,
games για consoles-υπολογιστές 8 bit -16 bit - pc .

Μην ξεχνάμε οτι κατέχει ακόμα το ρεκόρ πωλήσεων σε παιχνίδι κάνοντας 7.000.000 πωλήσεις στο pac-man.

Τα λάθη που έγιναν σίγουρα ήταν τραγικά,δεν πάυει όμως να είναι ένα όνομα που είναι βαθιά χαραγμένο στο
μυαλό και στην καρδιά εκατομυρίων χρηστών,μεταξύ των οποίων με μεγάλη χαρά είμαι και εγώ.
Τελευταία επεξεργασία από Mad-Man σε Σάβ Ιουν 30, 2012 10:38 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Σάβ Ιουν 30, 2012 12:42 am

Θα πω το εξής: τον Atari ST 1040 μου,τον αγάπησα εξίσου σαν τον ZX-48K μου, και σαν την Amiga A1200 μου,
κάθε computer που πέρασε απ τα χέρια μου το χάρηκα,και δέθηκα μαζί του (εκτός από ένα PC με Cyrix 686).. <<πωω..τι CPU!>> :roll:
Όποιος θέλει να μπει στην φιλοσοφία Amiga vs Atari ας μπει, εγώ ξέρω τι θα κάνω..

Άβαταρ μέλους
Mad-Man
Moderator
Moderator

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Mad-Man » Σάβ Ιουν 30, 2012 10:37 am

Όποιος θέλει να μπει στην φιλοσοφία Amiga vs Atari ας μπει, εγώ ξέρω τι θα κάνω..

Μάλλον με παρεξήγησες καλέ μου φίλε.......σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να μπώ σε αντιπαράθεση μεταξύ δυο
μηχανημάτων και δεν αναφέρθηκα καν στην Amiga.
Απλά είπα οτι η Αταρι λόγω της ενασχόλησής της με τα παιχνίδια κουβάλαγε τη " ρετσινιά " της παιχνιδομηχανής
και δεν την πήρανε σοβαρά οι εταιρίες για τις επαγγελματικές τους εφαρμογές.
Oλες οι εταιρίες δούλευαν με mac και IBM συμβατούς
που παρόλο που ήταν υποδεέστρα μηχανήματα τα θεωρούσαν πιο " σοβαρά " για να εξοπλίσουν με αυτά τις επιχειρήσεις τους.

Ο Αταρι επαγγελματικά βρήκε ανταπόκριση κυρίως στα studio και λίγο στον τομέα του Desktop publishing.
Την ίδια τύχη είχε και η amiga αφού αν εξαιρέσουμε κάποιους τηλεοπτικούς σταθμούς ούτε και αυτή προτιμήθηκε
για καθαρά επαγγελματικές εφαρμογές.

.........................................

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Σάβ Ιουν 30, 2012 11:15 am

Παρεξήγησες ..Δε μίλησα για σένα βρε, ;)
υπήρχαν κάποτε εδώ κάποιοι που όλο σπόντες ήταν για τον Atari.. και χωρίς καθόλου πλάκα..που καταντούσε εκνευριστικό..
Αλλα μέχρι εκεί ήταν το επίπεδο τους.. τίποτα ουσιαστικό σάλια μύξες, απλά να προκαλούν εικονικές φορουμίστικες διενέξεις..
Εσυ κάνεις θέματα αξιόλογα και ευχάριστα στο διάβασμα,και ο λόγος σου έχει ήθος & στάθμη.

Άβαταρ μέλους
Mad-Man
Moderator
Moderator

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Mad-Man » Σάβ Ιουν 30, 2012 11:23 am

Anemos έγραψε:Παρεξήγησες ..Δε μίλησα για σένα βρε, ;)

Γράψε λάθος :D :D :D
Σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια...... :thanks

Επιστροφή σε “Atari”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες