PC τρέχει αυτόματα Amiga OS

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

PC τρέχει αυτόματα Amiga OS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Σάβ Ιούλ 05, 2014 8:55 pm

Το δικό μου σύστημα AmigoPC !
Η αίσθηση είναι πολύ καλή σχεδόν φτάνει το real filling. yes-yes
Χρειάστηκε βέβαια αρκετή δουλειά στις "μοντιφιές" για να εξαφανιστούν τα ανεπιθύμητα win λόγος, καθώς και αρκετά tips για fast booting.
Κόψιμο - ράψιμο περιττών λειτουργιών απο τα Win ,Hacking & editing registry και πολλά άλλα..
Μια σελίδα που θα σας δώσει τα πρώτα βήματα στην προσπάθεια : http://www.amibay.com/showthread.php?28400-Amiga-x86

Latest..
Εικόνα Εικόνα

:line22
Before..
Που θα πάει.. κοντεύω να γίνω και γω "ρετρό" ανεκτίμητης άξιας.. (λόγο παλαιότητας)

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Re: PC τρέχει αυτόματα Amiga OS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Δευ Ιούλ 07, 2014 4:51 pm

Εξελίξεις...
Ακόμα το βελτιώνω.. έχω κάνει τόσα πολλά (μικρά) που δεν τα θυμάμαι πλέον να τα γράψω εδω,γιαυτο έκανα clone Disk HDD να μην χάσω το setup !
Τα περισσότερα ήταν αλλαγές στα WINXP , αφαιρέσεις περιττών,αλλαγή fonts,icons ,ect
Άλλαξα το skin των WIN σε μαύρο "Hackerαδικο", menus - bars ,κτλ.. έφτιαξα icons Amiga για το WIN desktop, Amiga mouse pointer..,
και έτσι η αίσθηση παραμένει όταν επιστρέφεις στα WIN να κάνεις εργασίες! επίσης δεν φαίνεται πουθενά σήμα από Microsoft,και οτι την αφορά...
:scalo-line
Προγράμματα - εργαλεία που δούλεψα για τα WIN ήταν:
PC Manager, Resource Hackers , LogoSudio,
Τα setting στο WINUAE για autoboot είναι τσεκάρισμα στο Dispaly Full-Win, στο Miscellaneous ξετσεκάρετε το Show GUI on startup,
και στο configurations φτιάξτε το setup που θέλετε και save με όνομα Default .
Για να τρέξει το Windows αυτόματα μετά την φόρτωση του,το WINUAE, απλά βάζετε το shortcut Winuae στο startup των Windows.
:scalo-line
Αρκετή δουλειά,και πολλές μετατροπές και αφαιρέσεις στα WinXP, για fast boot, skins, fonts, icons, κ.α.
Εχω μειώσει το χρόνο εκκίνησης ,απο το πάτημα του κουμπιού , στο Amiga OS 3.9 σε 40 sec! ,(30 sec για XP, 10 sec για Amiga OS 3.9)
Πιστεύω αν έχει κάποιος γρηγορότερο HDD όπως SDD και ισχυρότερο PC (τα έχω σε έναν Athlon 64) θα πηγαίνει σφαίρα!
Τώρα επιδίδομαι σε βελτιώσεις των setting WINUAE,και (αγγαρείες) φόρτωμα όλων των games - utilities Whdload κτλ..
Βεβαια τελευταία θα σκεφτώ και για πιο οικείο κουτί για Amiga, με σήματα και τα σχετικά.. βαψίματα, πιο "αμιγοειδες" Μόνιτορ, πληκτρολόγιο, mouse.. και φυσικά ένα joystick!
:joy
Που θα πάει.. κοντεύω να γίνω και γω "ρετρό" ανεκτίμητης άξιας.. (λόγο παλαιότητας)

Άβαταρ μέλους
ViiMaster
QDI
QDI

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ViiMaster » Τετ Ιούλ 09, 2014 10:01 am

Πολύ όμορφη ιδέα Άνεμος! Και λογικά μετά το paintjob και την αμιgοεμφανιση που θα κανεις, θα είναι περισσότερο μέσα στο κλίμα!

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Τετ Ιούλ 09, 2014 9:40 pm

Εικόνα Εικόνα
:D

Άβαταρ μέλους
alex76gr
Reviewer
Reviewer
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alex76gr » Τετ Ιούλ 09, 2014 10:19 pm

Για φαντάσου Άνεμε να μπερδευτούν τα windows με τόσα Amiga modifications και να σου πετάξουν κανένα Guru Meditation αντί για BSOD!!! :lol:

Πάντως τα συγχαρητήριά μου για την μέχρι τώρα δουλειά σου. :!!

Άβαταρ μέλους
circleag
Μέλος
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό circleag » Πέμ Ιούλ 10, 2014 3:06 pm

Congrats Aneme και απο μενα! :!!

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Πέμ Ιούλ 10, 2014 4:02 pm

circleag έγραψε:Congrats Aneme και απο μενα! :!!

alex76gr έγραψε:Για φαντάσου Άνεμε να μπερδευτούν τα windows με τόσα Amiga modifications και να σου πετάξουν κανένα Guru Meditation αντί για BSOD!!! :lol:

Πάντως τα συγχαρητήριά μου για την μέχρι τώρα δουλειά σου. :!!

Thanks guys.
Alex καλη ιδεα.. νομιζω μπορω να το κανω αν βρω χρονο και διαθεση..
αντι για καποια critical error να βγαζει GURUS .. :!!

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Παρ Αύγ 15, 2014 10:19 am

Δοκίμασα SSD 64GB Harddisk της SanDisk που πήρα πρόσφατα.. σε 10-12 sec είμαι στο 3.9 ! amiga-ball.

Άβαταρ μέλους
alex76gr
Reviewer
Reviewer
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alex76gr » Παρ Αύγ 15, 2014 1:20 pm

σε 10-12 sec είμαι στο 3.9 !

:shock: Κάπου τόσο (μπορεί και παραπάνω) κάνει η 1200 μου για να μπει σε 3.9.

Διόρθωση.
36 ολόκληρα δευτερόλεπτα κάνει για να μπει σε 3.9. Το χρονομέτρησα.
Άρα το δικό σου πάει βολίδα!

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Παρ Αύγ 15, 2014 1:49 pm

Edit: Alex@ ναι στην original to 3.9 με μεγάλο δίσκο πάνω απο 4GB, κάνει αυτο το διπλό ΒΟΟΤ (για το scsi controller κατι..) ο vinc τα ξέρει πιο καλά..
Εμένα H A1200 original κάνει 30 sec ;)

Και πάμε συνέχεια..
Αν δεν πειραχτεί το PC - βάλε -βγάλε programs κτλ.. που επιβαρύνουν την registry και γενικά το κανουν σταδιακά πιο αργό..
θα έχεις πάντα το ίδιο fast-boot και μια Αmiga σένια .
Να πω οτι παίζει ρόλο και το εκάστοτε chipset controllers (έλεγχο IDE ΑΤΑ, ect..) της μητρικής πλακέτας, για το πόσο αργεί το boot.
Eχω μια μητρική άλλη (της ΙΒΜ) που είναι super -fast σε τέτοιο ζήτημα,πιστεύω αν το έκανα εκεί θα ήμουν κάτω απο τα 10sec.
Αλλά ας μη το παρακάνω.. yes-yes
Ρόλο παίζει καi η version WINUAE (οι παλιότερες τρέχουν πιο fast) και εγώ έχω επιλέξει μια παλιά στα μέτρα του PC μου,που κάνει 5sec να τρέξει από το win desktop.
Επίσης να πω,το σύνολο για να "δείξει τα δόντια του" θέλει και ένα μόνιτορ CRT, 15"-17" που δίνει την αίσθηση ενός 1084, με την σωστή ρύθμιση των scanlines απο την UAE.
Γενικά ο καθένας μπορεί να την φτιάξει στα γούστα του,με όσο πιο κοντά στο real think.
Μπορώ να την φανταστώ σε ενα οριζόντιο desctop κουτί,με κατάλληλο βάψιμο και αυτοκόλλητα amiga-ball. - commodore-logo ,κάπως σαν Α4000.
Τέλος πιστεύω οτι αν και είναι ένα αρκετά πιστό αντίγραφο μιας Α1200 με 3.9, τίποτα δεν αντικαθιστά το γνήσιο,
απλά σίγουρα κάνεις οικονομία και προστατεύεις τα γνήσια κομμάτια περισσότερο ετσι, ενώ έχεις και ενα καλό υποκατάστατο AMIGA.

Άβαταρ μέλους
alex76gr
Reviewer
Reviewer
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alex76gr » Παρ Αύγ 15, 2014 3:37 pm

Αυτό που λες με τις παλιότερες εκδόσεις του Winuae ισχύει.
Με καμιά πρόσφατη έκδοση δεν μπορώ να παίξω το Jim Power χωρίς να έχω καθυστερήσεις στο frame rate.
Πρέπει να καταφύγω σε κάποια έκδοση πριν την 1.0 για να το παίξω σωστά.

ενώ έχεις και ενα καλό υποκατάστατο AMIGA.

Ναι σωστά, αλλά αν θες να πάιξεις κανένα παιχνίδι από δισκέτα τότε τι κάνεις? (Εννοώ αληθινή δισκέτα και όχι ADF) ;)

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Παρ Αύγ 15, 2014 4:19 pm

Εγω με το συγκεκριμένο PC είχα προβλήματα στον ήχο με τις νεότερες, έβαλα έχτρα μια soundblaster Live! ,μηπως έφταιγε το default sound chip της μητρικής (Realtech)..
τα ιδια, μεχρι που δοκίμασα μια συγκεκριμένη παλιά version, και όλα πηγαίναν καλά και σφαίρα,και ο ήχος άψογος χωρίς κρακαρίσματα..
θα σου πω συγκεκριμένα πια ειναι αργότερα, (το σύστημα είναι στο εργαστήρι) πάντως σίγουρα πανω απο την 1.0.
Για τις δισκέτες.. προσωπικά δε με πειράζει καθόλου το ADF! μάλιστα μ αρέσει καλύτερα γιατί γλυτώνω την ταλαιπωρία την δική μου, των drives & disks 3.5 !
Αν εχεις καποια disks σπάνια που δεν υπάρχουν στη συλλογή Adf,s, απλα τα κάνεις και αυτά ADF με το ιδικό πρόγραμμα EASY-ADF.

EDIT: τελικα την 2.3.1 version χρησιμοποιώ, είναι του 2011

Άβαταρ μέλους
alex76gr
Reviewer
Reviewer
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alex76gr » Παρ Αύγ 15, 2014 8:16 pm

γιατί γλυτώνω την ταλαιπωρία την δική μου, των drives & disks 3.5 !

yes-yes

Εγώ κρακαρίσματα στον ήχο έχω μόνο όταν ανεβαίνει πολύ η χρήση της cpu και πέφτει το frame rate.
Παιχνίδια (όπως το Jim Power) και demos που κάνουν μεγαλύτερη χρήση των custom chips είναι πιο δύσκολο να εξομοιωθούν και απαιτούν ισχυρότερο επεξεργαστή.
Εκεί ο P4 μου δείχνει ότι δεν μπορεί να τα καταφέρει.
Με παλιότερες όμως εκδόσεις από την 1.0 έχω δει διαφορά.

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Παρ Αύγ 15, 2014 9:22 pm

Πες μου σε ποια έχεις τέτοιο πρόβλημα να τα τεστάρω με το δικό μου PC.
θα δω και το Jim Power.
Εγω π.χ με τις νέες versions είχα πρόβλημα στο Fire & Ice -AGA ,(ενα απ τα αγαπημένα μου) αλλά με την 2.3.1 δεν έχω πλέον oυτε σε όποιο δοκίμασα.
Υπόψιν ολα με keyboard - joy, γιατί ξέρεις..

Άβαταρ μέλους
alex76gr
Reviewer
Reviewer
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alex76gr » Σάβ Αύγ 16, 2014 12:18 pm

Τώρα με πιάνεις αδιάβαστο γιατί δεν έχω σημειώσει που είχα πρόβλημα.
Το Jim Power το θυμάμαι επειδή κατά καιρούς το τρέχω και το τερματίζω.
Αν θυμηθώ κανένα θα επανέλθω.

Επιστροφή σε “Amiga”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες